NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Na krawędzi cienia" (wyd. 2024)

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Ukazały się

Niven, Larry & Pournelle, Jerry - "Pyłek w Oku Boga"


 Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

 Silverberg, Robert - "Księga czaszek" (Wymiary)

 Kristoff, Jay - "Cesarstwo potępionych" (czarna)

 Przechrzta, Adam - "Antykwariat pod salamandrą"

 Revis, Beth - "Star Wars. Księżniczka i łajdak"

 Scalzi, John - "Wojna starego człowieka" (Wymiary)

 Zajas, Krzysztof - "Taniec piżmowych szczurów"

Linki

Le Guin, Ursula K. - "Rybak znad Morza Wewnętrznego"

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tłumaczenie: Lech Jęczmyk, Zofia Uhrynowska-Hanasz, Agnieszka Sylwanowicz, Paweł Lipszyc, Paulina Braiter, Maciejka Mazan
Data wydania: Listopad 2016
ISBN: 978-83-8097-019-9
Oprawa: twarda
Format: 150mm x 231mm
Liczba stron: 1024
Cena: 69,90 zł

Bliżej...
Po raz pierwszy w jednym tomie!
Zbiór „Rybak znad Morza Wewnętrznego” jest doskonałym uzupełnieniem dwóch poprzednich tomów Ursuli K. Le Guin, jednej z najlepszych i najczęściej nagradzanych autorek SF i fantasy. W skład zbioru wchodzą: „Wszystkie strony świata”, „Rybak znad Morza Wewnętrznego”, „Cztery drogi ku przebaczeniu”, „Urodziny Świata”, „Opowiadanie Świata”.

Autorka ponownie odwiedza stworzony przez siebie wszechświat Ekumeny oraz świat Ziemiomorza, ale nie tylko. Zbiór „Rybak znad Morza Wewnętrznego” ukazuje się w Polsce po raz pierwszy! Tematyka zawartych w nim opowiadań rozciąga się od codzienności po krańce doświadczenia, gdzie kwantowe niepewności przestrzeni i czasu znajdują rozwiązanie jedynie w głębi ludzkiego serca. Zbiór zaskakuje różnorodnością i siłą wyrazu, świadczącą zarówno o mistrzostwie wybitnej pisarki, znajdującej się u szczytu możliwości twórczych, jak i o humanizmie dojrzałej artystki, która stawia czoło światu, nie utraciwszy nic ze swojego daru zachwycania się nim i zdumiewania.



Teksty powiązane:

Artykuł i relacja:
Kreator światów w spódnicy – krótka opowieść o Ursuli K. Le Guin, autor: Sandra Uryzaj

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shedao Shai - 11:52 14-01-2021
Kolejne tomy kolekcji Le Guin od Prószyńskiego to coś, co z entuzjazmem kolekcjonuję, choć ich lektura jest niemałym wyzwaniem i najczęściej blokuje mnie czytelniczo na pewien czas. Tu ta blokada wyszła w formie jeszcze ostrzejszej niż w przypadku zbiorów z Ziemiomorzem i Hain. W "Rybaku..." mamy zebrane cztery tomy opowiadań i jedną powieść ze świata Ekumeny. Wg. mojego researchu właściwie wyczerpuje on temat świata Ekumeny, stanowiąc idealne dopełnienie powieści zebranych w "Sześciu światach Hain". Pojawia się też co najmniej jedno opowiadanie z Ziemiomorza, choć tu temat nie jest wyczerpany - brakuje co najmniej dwóch opowiadań ("Córka Odrenu" i "Blask ognia" - oba zostały w opublikowane w Nowej Fantastyce). Plus oczywiście trochę opowiadań "luźnych", niepowiązanych z żadnym fikcyjnym uniwersum.

Jakościowo Le Guin poniżej pewnego poziomu nie schodzi, najsłabsze opowiadania z tego tomu opisałbym jako "no, ok", a najlepsze to wiadomo - klasa sama w sobie ("Ci, którzy odchodzą z Omelas" to chyba najlepszy element zbioru - krótkie, a jakie treściwe, jakie mocne!). Mamy tu potężną dawkę dobrej literatury, choć raczej do rozłożenia sobie na dłuższy czas i przerywania jej innymi powieściami, bo czytana ciągiem przytłacza i zaczyna w pewnym momencie nużyć. Taki miałem problem np. z "Opowiadaniem świata", czyli dorzuconą na koniec powieścią. Jest interesująca, ale po prostu czytając ją, miałem już nieco dość antropologicznego spoglądania na kolejne światy Ekumeny. W twórczości Le Guin, szczególnie tym Haińskim segmencie, powtarzają się pewne motywy (badanie obcych kultur, rola kobiety w społeczeństwie, eksploracja seksualności), i o ile zazwyczaj robi to naprawdę dobrze, to łykając naraz 1020 stron tych motywów, byłem już wymęczony i chciałem jak najprędzej skończyć. I odłożyć ją na półkę, żeby wróciła do pełnienia swojej podstawowej funkcji - wyglądania ładnie (:D). Robiąc za jakąś dekadę czy dwie kolejne podejście do tej książki, na pewno rozłożę sobie ją na raty.
4,5/6

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Lee, Fonda - "Dziedzictwo jadeitu"


 Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia"

 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS