NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

Wells, Martha - "Protokół buntu. Strategia wyjścia"

Ukazały się

Greathouse, J.T. - " Struktura świata"


 Seliga, Aleksandra & Kujawska, Katarzyna - "Serce kniei"

 King, Stephen - "Chudszy" (2024)

 Le Guin, Ursula K. - "Ziemiomorze. Wydanie rozszerzone" (2024)

 Lovecraft, Howard Phillips - "Listy wybrane 1906-1927"

 Szostak, Wit - "Oberki do końca świata"

 antologia - "Rocznik fantastyczny 2024"

 Gwynne, John - "Cień bogów"

Linki

Doyle, Arthur Conan - "Dziwne zjawiska"

Wydawnictwo: C&T
Kolekcja: Biblioteka Grozy
Tłumaczenie: Ewa Rudolf
Data wydania: Wrzesień 2015
ISBN: 978-83-7470-320-8
Format: 145×205mm
Liczba stron: 200
Cena: 22,00 zł

Bliżej...
SIEDEM OPOWIEŚCI GROZY Z NAJWYŻSZYM ZNAKIEM JAKOŚCI

Arthur Conan Doyle (1859-1930) to twórca postaci Sherlocka Holmesa, choć ma w swoim dorobku literackim także kilkanaście opowiadań i dłuższych nowel spod znaku grozy.
Niniejsza edycja zawiera siedem z nich. Sześć pierwszych znalazło się w zbiorze „Kapitan Gwiazdy Polarnej” wydanym w roku 1890 nakładem londyńskiego Longmansa. A tytułowy utwór okazał się tak wyśmienity jako opowieść grozy, że jest często zamieszczany w antologiach najlepszych przykładów tego gatunku.
Legendarna, dłuższa nowela grozy „Pasożyt” – zamykająca nasz wybór tekstów Conan Doyle’a – jedynie potwierdza, że autor „Psa Baskerville’ów” nie tylko w literaturze kryminalnej ujawnił swój talent…

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shedao Shai - 08:21 26-10-2020
Swoją (świadomą) przygodę z Biblioteką Grozy zacząłem od tego zbiorku opowiadań, co stało się przypadkiem, bo leżał on na górze kupki, z której ściągnąłem coś do poczytania w poczekalni, spiesząc się do lekarza. Przy okazji uświadomiłem sobie, że w całym swoim życiu od Doyle'a czytałem tylko "Psa Baskerville'ów". No, to teraz ponadrabiam, bo w BG mamy trzy tomy zawierające jego twórczość.

"Dziwne zjawiska" oceniane w 2020 roku niestety nie robią szału, bo te opowiadania się po prostu mocno zestarzały. Zwroty akcji czy też rozwiązania fabularne zastosowane w nich może i w jakiś sposób intrygowały w 1890 roku, ale teraz te motywy zostały już tak ograne, że czytając miałem co chwile reakcje: "i już? Tylko o to chodzi?". Przykładowo, pierwsze (i zarazem najlepsze) opowiadanie traktuje o statku wielorybników, który zabrnął za daleko na północ, pojawiły się obawy że utkną na lodzie, a załoga zaczęła zgłaszać obserwacje ducha snującego się w nocy po lodzie, blisko statku. Duch w końcu doprowadza do śmierci jednej osoby, koniec. Klimatyczne, vibe "Terroru" jest tu całkiem spory, ale też czytając je, człowiek doskonale wie dokąd to zmierza. Albo opowiadanie o tym, jak to naukowiec i jego student podczas eksperymentu zamienili się ciałami. I to sedno opowiadania - zamienili się ciałami, nie zorientowali się(!!!) i chodzili jako ten drugi, wzbudzając oburzenie, bo np. student w ciele renomowanego profesora zachowywał się jak cham i pijak ;). Dopiero pod koniec opowiadania zorientowali się, że coś jest nie tak, i wspólnymi siłami udało im się odwrócić ten stan. I tak dalej - każde opowiadanie bije po oczach oczywistościami, nie jest w stanie niczym zaskoczyć, a i z zainteresowaniem ma problemy. One nie są złe, ale też dziś już nic nie wnoszą i nie ma okoliczności (poza "poznawaniem klasyki"), w których mógłbym Wam je polecić.

2,5/6

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

McDonald, Ian - "Hopelandia"


 antologia - "PoznAI przyszłość"

 Chambers, Becky - dylogia "Mnich i robot"

 Pohl, Frederik - "Gateway. Za błękitnym horyzontem zdarzeń"

 Esslemont, Ian Cameron - "Powrót Karmazynowej Gwardii"

 Sanderson, Brandon - "Słoneczny mąż"

 Swan, Richard - "Sprawiedliwość królów"

 Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"

Fragmenty

 McCammon, Robert - "Łabędzi śpiew"

 Vaughn, S.K. - "Astronautka"

 Howey, Hugh - "Pył"

 Simmons, Dan - "Lato nocy"

 McCammon, Robert - "Pan Slaughter"

 Spinrad, Norman - "Żelazny sen"

 Wyndham, John - "Poczwarki"

 Holdstock, Robert - "Lavondyss"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS