Vesper wyda cykl Wagnera :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: kompan » śr 29.06.2022 21:13

Re we la cja
kompan
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 207
Rejestracja: śr 09.09.2009 14:15

Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: Tigillo » śr 29.06.2022 23:19

Dawno temu czytałem z biblioteki. W swoich zbiorach nie mam więc na pewno biorę :)
Tigillo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 501
Rejestracja: czw 24.12.2020 0:31

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: Shadowmage » czw 30.06.2022 7:53

Fajnie, że wznawiają, aczkolwiek nie darzę tej serii jakąś nadmierną estymą.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: Fidel-F2 » czw 30.06.2022 8:36

Coś tam czytałem w młodości, nie mam w swoich zbiorach i na pewno nie kupię.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: asymon » czw 30.06.2022 14:27

Shadowmage pisze:Fajnie, że wznawiają, aczkolwiek nie darzę tej serii jakąś nadmierną estymą.

Ludzie kupią, bo nostalgia i postawią na półce. A jak ktoś spróbuje jednak przeczytać, to trudno, sam jest sobie winien ;)
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1950
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: Janusz S. » czw 30.06.2022 17:32

Mnie się wydaje, że czytałem i powinienem gdzieś mieć wydanie Amberu. Niestety nic nie pamiętam a i książek nie umiem znaleźć...
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: nosiwoda » pt 01.07.2022 8:32

U mnie odwrotnie - wiem, gdzie stoją książki, ale na pewno ich nie czytałem. I ta proporcja wznowień do nowości w moich zakupach jednak zaczyna mnie martwić. To chyba naprawdę nie ma sensu.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: Luc du Lac » pt 01.07.2022 19:40

mam wydanie Amberowe (ze świetnymi okładkami Frazetty) oraz bieda-wydania PhantomPressu. Czytałem w'90, kiedyś byłem fanem. Nie wiem czy to dzisiaj się obroni - ale.
Można powiedzieć że prekursor w dekonstrukcji typowego herosa fantasy i jeden w pierwszych autorów który pociągnął tworzenie story dla zaawansowanych postaci :) [nieśmiertelny mag/wojownik 20lvl/20lvl]
W Polsce nie dokończono cyklu (bodaj PP wydał 5 części, Amber chyba 3)
Luc du Lac
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 225
Rejestracja: czw 30.09.2021 23:18

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: historyk » pt 01.07.2022 23:11

Luc du Lac pisze:W Polsce nie dokończono cyklu (bodaj PP wydał 5 części, Amber chyba 3)

To zależy jak na to patrzeć. Powieści dostaliśmy, brakuje po polsku paru opowiadań: 7 + 2 (te dwa to opowiadania z Kane, ale umieszczone w naszych czasach). I jeszcze jest początek kolejnej powieści, którą Wagner zaczął pisać, ale nie skończył.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: Coacoochee » ndz 03.07.2022 10:11

Nie dałem rady tego przeczytać nawet 25 lat temu.
Coacoochee
Lord
Lord
 
Posty: 1796
Rejestracja: czw 12.11.2015 13:15

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: Bibi King » ndz 03.07.2022 12:19

30 lat temu przeczytałem jeden tom (PhantomPressu; gdzieś nawet powinienem mieć, ale przepadł w przeprowadzkach), dalej nie zmogłem. Wolę howardowskie Conany, przynajmniej niczego nie udają. Nawiasem mówiąc, Vesper penetruje różne nisze, raz mniej, raz bardziej ciekawe, ale w 90% nie dla mnie.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1112
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: Tigana » ndz 03.07.2022 18:14

Kilka tomów przeczytałem, ale w pamięci specjalnie mi się nie zapisały. Taka wariacja Conana, przy czym bohater nie zawsze był po jasnej stronie mocy.
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois
Awatar użytkownika
Tigana
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 10354
Rejestracja: pn 19.06.2006 13:09
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: Shadowmage » pn 04.07.2022 8:32

To Conan niby był zawsze po jasnej? :)
No i w przypadku Kane'a przeszłość zobowiązuje :)
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: Tigana » pn 04.07.2022 11:41

Shadowmage pisze:To Conan niby był zawsze po jasnej? :)
No i w przypadku Kane'a przeszłość zobowiązuje :)

Dla mnie Conan nawet jako pirat czy inny zbój był pozytywny.
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois
Awatar użytkownika
Tigana
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 10354
Rejestracja: pn 19.06.2006 13:09
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: jezzo » pn 04.07.2022 13:33

A co lepsze, Kane czy Conan? Dla kolegi pytam.

Film o Conanie (i komiks) to w ogóle jedno z moich pierwszych doświadczeń z fantasy, miałem z 5-6 lat. Pamiętam, że komiks był bardzo klimatyczny, creepy i ogólnie nie był to materiał dla 6latka :)
Awatar użytkownika
jezzo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 637
Rejestracja: pn 09.12.2019 13:01

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: Fidel-F2 » pn 04.07.2022 14:27

jezzo, masz już tyle lat, że nie powinieneś brać się ani za jedno ani za drugie.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: Luc du Lac » wt 05.07.2022 20:33

Bibi King pisze:30 lat temu przeczytałem jeden tom (PhantomPressu; gdzieś nawet powinienem mieć, ale przepadł w przeprowadzkach), dalej nie zmogłem. Wolę howardowskie Conany, przynajmniej niczego nie udają. Nawiasem mówiąc, Vesper penetruje różne nisze, raz mniej, raz bardziej ciekawe, ale w 90% nie dla mnie.



Kane mniej lub bardziej nawiązuje do Kaina (tego z biblii).
Nie bardzo rozumiem uwagi o udawaniu ? Kane to nie jest pastisz Conana z książką miast miecza.
To raczej prekursor postaci w typie Anomandera Rake'a etc. Po prostu od razu wysokopoziomowa postać, w książce w której pomijamy cały ten szajs z "dorastaniem" i nabywaniem "powera" - tu jest postać która ma to na bazie.

W sumie patrząc na to co napisał Karl-Edward to poza tymi kilkoma opkami (7 o których już pisał historyk) wszystko wydano w Polsce. Czyli mam prawie wszystko - jeżeli Vesper uzupełni brakujące opka to kupię. Co prawda nie pomnę jakości tych tłumaczeń, ale nie sądzę aby Vesper jakoś szczególnie się w tej materii przykładał (o ile nie skorzystają z gotowców?)
Luc du Lac
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 225
Rejestracja: czw 30.09.2021 23:18

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: nosiwoda » wt 05.07.2022 21:48

A propos Vespera - czy ktoś czytał tetralogię Obcych? Ma sens czytanie tego w ogóle? To w końcu jedynie powieścizacja filmów.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: Shadowmage » wt 05.07.2022 22:16

Czytałem pierwszy tom. Dość wierne, nieco inaczej rozłożone akcenty (w powieści bardzie sf niż horror). Ale nie poszedłem dalej, więc nie umiem odpowiedzieć na twoje pytanie, albo to jest odpowiedzią (acz mam kolejne, bo jednak zamiar był).
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: historyk » śr 06.07.2022 0:04

Luc du Lac pisze:jeżeli Vesper uzupełni brakujące opka to kupię.

Ale to chcesz kupić całość? Bo Vesper planuje trzy omnibusy, więc pewnie w każdym będzie jakiś nowy kawałek, a reszta powtórka z rozrywki...

Kane to nie jest pastisz Conana z książką miast miecza.

Zgadza się, Kane to nieco inny bohater (ale ten z powieści jednak trochę conanowski, ten z opowiadań lepszy). Jednak podobieństwo nie kończy się na wielkim typie z mieczem, bo z tego co pamiętam, to i wrogowie tacy trochę jak z Conana - zły czarownik, potwory prawie lovecraftowskie... Masę takiego heroic ongiś tłuczono, że wspomnę Elaka z Atlantydy (Kuttner) czy Thongora z Lemurii (Lin Carter).

Jeśli już przypominać prehistoryczne cykle, to chętnie przytuliłbym cykl Deryni Katherine Kurtz - ważny cykl, chyba pierwszy w stylu historycyzującej fantasy (to taka fantasy ala Pieśń lodu i ognia). Niestety, po polsku przed wiekami wyszły tylko jedna powieść (Odrodzenie Deryni) i jedno opowiadanie (Marluk w rebisowskiej antologii Barbarzyńcy, chyba w pierwszym tomie - nie chce mi się teraz szukać i sprawdzać). Albo Freda Saberhagena Koniec Ziemi - to mikst fantasy z postapo (u nas wyszły cztery powieści, Spustoszone ziemie w Cia - Books - Svaro i trylogia mieczy w Rebisie).

A heroic fantasy to już mnie raczej nie kręci. Jedyne co bym kupił, to Wagnera, ale nie Kane, a kontynuację howardowskiego Brana Mak Morna (Legion From the Shadows).
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: Ukimal » śr 06.07.2022 9:15

nosiwoda pisze:A propos Vespera - czy ktoś czytał tetralogię Obcych? Ma sens czytanie tego w ogóle? To w końcu jedynie powieścizacja filmów.


Pierwsze dwa tomy czyta się szybko i przyjemnie, jeśli ktoś widział kilka razy film to nic go nie zaskoczy (w pierwszym tomie niby jest kilka scen ze scenariusza, które wycięto w filmie). Trochę tak jakby czytać tekst audiodeskrypcji do filmu. Trzeci tom jest słabszy, a czwarty to wyraźny spadek językowy (trzy tomy pisał Alan Dean Foster, czwarty A. C. Crispin i różnica w poziomie jest mocno wyczuwalna).

Książki są bardzo ładnie wydane, aczkolwiek w czwartym tomie rażą ilustracje (jakieś bohomazy bez pomysłu).

Dobre czytadło do tramwaju / autobusu. Jeśli ktoś widział filmy i nie jest ich wielkim fanem to można znaleźć coś innego do czytania.
Ukimal
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 30
Rejestracja: sob 20.03.2021 9:01

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: nosiwoda » śr 06.07.2022 9:30

No i dzięki, czyli nie będę dalej rozmyślał o kupnie.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: Janusz S. » śr 06.07.2022 9:57

Miałem poprzednie, brzydkie wydanie Obcych, ale sprzedałem, gdy jeszcze sporo kosztowało, bo próby przeczytania nie powiodły się. Nowe wydanie kusi wyglądem, ale zaprę się jak @nosiwoda i nie kupię.
Bardziej martwi mnie ten Kane, bo książek nie znalazłem na półce i w swoich spisach i zaczynam myśleć, że tylko mi się przyśniło, że je czytałem i miałem w biblioteczce.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: Shedao Shai » śr 06.07.2022 10:00

Janusz S. pisze: Nowe wydanie kusi wyglądem, ale zaprę się jak @nosiwoda i nie kupię.


Mam tak samo. Chociaż jak już wkroczą w Alieny nieoparte o scenariusze filmu, to chyba się skuszę.

Janusz S. pisze: Bardziej martwi mnie ten Kane, bo książek nie znalazłem na półce i w swoich spisach i zaczynam myśleć, że tylko mi się przyśniło, że je czytałem i miałem w biblioteczce.


No nic, trzeba kupić :twisted:
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: Ukimal » śr 06.07.2022 10:36

Janusz S. pisze:Miałem poprzednie, brzydkie wydanie Obcych, ale sprzedałem, gdy jeszcze sporo kosztowało, bo próby przeczytania nie powiodły się. Nowe wydanie kusi wyglądem, ale zaprę się jak @nosiwoda i nie kupię.
Bardziej martwi mnie ten Kane, bo książek nie znalazłem na półce i w swoich spisach i zaczynam myśleć, że tylko mi się przyśniło, że je czytałem i miałem w biblioteczce.


Obcy ma nowe tłumaczenie. Tutaj https://iluzyt.pl/recenzja/103/foster/obcy porównanie fragmentów.
Ukimal
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 30
Rejestracja: sob 20.03.2021 9:01

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: Janusz S. » śr 06.07.2022 11:37

Ukimal pisze:Obcy ma nowe tłumaczenie. Tutaj https://iluzyt.pl/recenzja/103/foster/obcy porównanie fragmentów.

Różnice może miałyby znaczenie gdyby to była książka, w której każdy szczegół jest dla mnie ważny. A na to nie mogę liczyć. I musiałbym mieć też oryginał do porównania - nie dostrzegam w obu wersjach istotnych dla treści rozbieżności. Poza tym i tak w głowie mam scenę z filmu i trudno mi się przejąć tym jak plastycznie ją opisano.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Vesper wyda cykl Wagnera

Postautor: El Lagarto » śr 03.08.2022 21:19

historyk pisze:
Kane to nie jest pastisz Conana z książką miast miecza.

Zgadza się, Kane to nieco inny bohater (ale ten z powieści jednak trochę conanowski, ten z opowiadań lepszy). Jednak podobieństwo nie kończy się na wielkim typie z mieczem, bo z tego co pamiętam, to i wrogowie tacy trochę jak z Conana - zły czarownik, potwory prawie lovecraftowskie... [/url]

W rzeczywistości Kane to antybohater, a cykl o nim to nie heroic fantasy a raczej "antyheroic fantasy". Na podobnej zasadzie film "Bez przebaczenia" z Eastwodem choć ma wiele cech typowego westernu w rzeczywistości jest antywesternem. Kane oprócz tego, że to potężny wojownik, sam jest "złym czarownikiem". W jednym z opowiadań przeciwnikiem Kane'a jest młody barbarzyńca, który chce pokonać czarnoksiężnika.

Kane ma wszelkie cechy antagonistów w fantasy: okrucieństwo, chciwość, uleganie wszelkim żądzom (w tym żądzy wiedzy za wszelką cenę), dekadencja... Mógłby obdzielić tym wszystkim cały tłum czarnych charakterów.

Conan, choć nie ma problemów z patroszeniem wrogów, kieruje się własną barbarzyńską moralnością i swoistym poczuciem honoru, ponadto brzydzi się magią. Kane jest amoralny, chętnie bawi się magią i honor ma głęboko w jelitach. Oczywiście bez Conana pewnie nie byłoby Kane'a, ale ten drugi nie jest kalką pierwszego, a raczej jego odbiciem w krzywym zwierciadle.

Cykl Wagnera to bardzo ciekawy rozdział w historii fantasy. Trzymam kciuki za wydawcę.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 16 gości