Majówka 2024 z Fabryką :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Majówka 2024 z Fabryką

Postautor: Janusz S. » pt 29.03.2024 11:59

Bardzo mnie ostatnio cieszą takie zapowiedzi w ramach wewnętrznego programu oszczędności :)
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5946
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Majówka 2024 z Fabryką

Postautor: asymon » pt 29.03.2024 14:28

Lisan al Gaib po roku w Polsce.
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1967
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Majówka 2024 z Fabryką

Postautor: Janusz S. » pt 29.03.2024 21:34

asymon pisze:Lisan al Gaib po roku w Polsce.

Ten okiściały?
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5946
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Majówka 2024 z Fabryką

Postautor: SechulLath » pt 29.03.2024 21:57

Tak się zastanawiam kto im to kupuje, że oni ciągle coś wydają. Dosłownie na ~1000 książek fantasy/sf/horror mam tylko 4 od nich i jest to Pan Lodowego Ogrodu i tylko dlatego nie jest mi wstyd, że w ogóle coś od nich mam.
SechulLath
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 197
Rejestracja: ndz 21.03.2021 17:15

Re: Majówka 2024 z Fabryką

Postautor: historyk » sob 30.03.2024 10:03

SechulLath pisze:Dosłownie na ~1000 książek fantasy/sf/horror mam tylko 4 od nich

To Twoja znajmość polskiej fantastyki jest nader mizerna...
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2658
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Majówka 2024 z Fabryką

Postautor: J62 » ndz 31.03.2024 16:27

Zgadzam się z historykiem. FS wydała cykl demoniczny, Księgę całości,magów prochowych i parę niezłych książek. Więc bez przesady.
J62
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 54
Rejestracja: czw 28.01.2021 6:25

Majówka 2024 z Fabryką

Postautor: Coacoochee » wt 02.04.2024 20:34

Jak ja się cieszę, że gdy jako dziecko poznawałem na oślep SF, (nawet nie wiedziałem, że jest coś takiego jak fantasy) nie było internetu i nie natykałem się co i rusz na miażdżące recenzje starych, zmęczonych życiem cyników, a i często kabotynów...
Chrzańcie ich opinie młodzi i czytajcie co chcecie - gust wam kiedyś się wyrobi, a czytanie żeby schlebiać czyimś wyrafinowanym gustom, to strata czasu. :]
Coacoochee
Lord
Lord
 
Posty: 1820
Rejestracja: czw 12.11.2015 13:15

Re: Majówka 2024 z Fabryką

Postautor: Shadowmage » śr 03.04.2024 8:11

Co do zasady się zgodzę. Czytanie ma sprawiać przyjemność. Fajnie jakby z czasem przychodziło większe rozeznanie i ewolucja. Ale to już nie jest reguła.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20765
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Majówka 2024 z Fabryką

Postautor: asymon » śr 03.04.2024 9:22

Coacoochee pisze:Jak ja się cieszę, że gdy jako dziecko poznawałem na oślep SF, (nawet nie wiedziałem, że jest coś takiego jak fantasy) nie było internetu i nie natykałem się co i rusz na miażdżące recenzje starych, zmęczonych życiem cyników, a i często kabotynów...
Chrzańcie ich opinie młodzi i czytajcie co chcecie - gust wam kiedyś się wyrobi, a czytanie żeby schlebiać czyimś wyrafinowanym gustom, to strata czasu. :]


Jasne, każdy jest taki mądry i tolerancyjny... Do czasu aż mu wpadnie w ręce "Achaja" czy "Czarna kolonia" Saulskiego i zostaje takim "kabotynem".
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1967
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Majówka 2024 z Fabryką

Postautor: Cerber108 » śr 03.04.2024 20:02

Ja swoją fazę z FS już mam za sobą, ich bardziej sztandarowych serii typu Achaja, PLO nie zamierzam tykać, jedynie Cykl Demoniczny mógłbym pod to podpiąć. Książki Watsona i McClellana nie były najgorsze, Campbell co tom się powtarzał i to wszystko co od nich czytałem. Jedynie Kres został w kolejce, ale tu czekam na dokończenie; to też jedyna rzecz, jaką od nich kupię, zresztą i tak na jakiejś wyjątkowej promce - dla zasady. Z tym wydawnictwem mam podobnie jak z Ubisoftem, ale z trochę innych powodów (lub może z innym naciskiem): FS zdziera jak diabli i często wydaje kupę; Ubi z kolei wydaje już totalne gówno i przy okazji zdziera. Nie wiem jak ktoś o zdrowych zmysłach może kupić takie Skull and Bones.
Awatar użytkownika
Cerber108
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 414
Rejestracja: wt 17.01.2023 20:04

Re: Majówka 2024 z Fabryką

Postautor: El Lagarto » śr 03.04.2024 23:38

Cerber108 pisze:Ja swoją fazę z FS już mam za sobą, ich bardziej sztandarowych serii typu Achaja, PLO nie zamierzam tykać, jedynie Cykl Demoniczny mógłbym pod to podpiąć.


Akurat Cykl Demoniczny nie ma dobrej prasy tu na forum, więc ryzykujesz ostracyzm względne wzgardę i politowanie :-D Sam uważam dwa pierwsze tomy za dobre książki. Niestety potem jest gorzej... Mam całość i na razie jakoś się nie składa. Grzbiety podzielonych tomów składają się na obrazki i fajnie to wygląda na półce. Chcę kiedyś dokończyć, najwyżej będę żałował.

Z kolei Pan Lodowego Ogrodu to IMO jedna z lepszych rzeczy jaka przydarzyła się polskiej fantasy (science fantasy, ale jednak fantasy). Miewa słabsze momenty, ale jako całość to kawał dobrej roboty. Do tego dochodzą smaczki i nawiązania do klasyki fantastyki i literatury w ogóle. Grzędowicz umie składać literki, napisał też trochę bardzo dobrych i świetnych opowiadań.

Z dawnych pozycji wydanych przez FS wyróżniłbym cykl Burton i Swinburne Hoddera, zwłaszcza "W dziwnej sprawie skaczącego Jacka". Odjechany steampunk i alternatywna rzeczywistość. Pozostałe 2 tomy są w porządku, ale i tak pierwszy najlepszy.
Wielka szkoda, że FS porzuciła ten cykl, a drukuje lepiej sprzedające się gnioty.

P.S. Jednym z bohaterów cyklu Hoddera jest sir Richard Burton, który występuje też w Świecie Rzeki P. J. Farmera. Postać oparta na rzeczywiście istniejącym brytyjskim podróżniku.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 934
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Majówka 2024 z Fabryką

Postautor: Fidel-F2 » czw 04.04.2024 5:34

Ze starszych, do Hoddera dorzucilbym jeszcze grabarzy Bochińskiego, Wrzesień Packa i może dylogię Orkana. Kiedyś jeszcze podobał się Krzyżacki poker, ale dziś pewnie stwierdziłbym, że to padaka.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3467
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Majówka 2024 z Fabryką

Postautor: Cerber108 » czw 04.04.2024 6:34

El Lagarto pisze:Akurat Cykl Demoniczny nie ma dobrej prasy tu na forum, więc ryzykujesz ostracyzm względne wzgardę i politowanie :-D Sam uważam dwa pierwsze tomy za dobre książki. Niestety potem jest gorzej... Mam całość i na razie jakoś się nie składa. Grzbiety podzielonych tomów składają się na obrazki i fajnie to wygląda na półce. Chcę kiedyś dokończyć, najwyżej będę żałował.


Mam identyczne odczucia, mogłem w sumie dopisać. Malowamy człowiek miał świeży pomysł, Pustynna włócznia trochę rozszerzyła skalę, ale potem, jak ja to lubię pisać o tym cyklu, zaczęło się wszechobecne politykowanie i lanie wody.
Awatar użytkownika
Cerber108
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 414
Rejestracja: wt 17.01.2023 20:04

Re: Majówka 2024 z Fabryką

Postautor: Fidel-F2 » czw 04.04.2024 8:54

Malowany człowiek to kupa bez ładu i składu. Takie pitu pitu dla trzynastolatków. No jeżeli potem jest gorzej...
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3467
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Majówka 2024 z Fabryką

Postautor: nosiwoda » czw 04.04.2024 10:38

Fabryka Słów miała różne etapy. Od oficyny promującej polskich autorów, przez jedno z dominujących wydawnictw na rynku, do obecnego "zwykłego" misz-maszu zagranicznych i polskich, no, jednak produkcyjniaków (co nie jest obelgą). Trudno potępiać w czambuł wszystkie te etapy. Mam trochę książek FS na półce, różnych różniastych, specjalnego wstydu nie ma, ale i nie jest to wydawnictwo, na którego ofertę obecnie spoglądam. Staram się też ograniczać kupowanie tych generycznych serii fantasy (Bretty mam, ale w oryginale, McClellany pierwsze trzy w oryginale i ebooku), bo nie mam na kolejne czasu ani ochoty, te Kade'y, Watsony, co tam jeszcze...
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5010
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Majówka 2024 z Fabryką

Postautor: Janusz S. » czw 04.04.2024 11:31

Okres promocji polskiej fantastyki w wydaniu FS mnie nie interesował. Jeśli rozwinął się w okres dominacji na rynku, to nie zwróciłem na to większej uwagi, bo wszelkie Achaje są całkowicie niestrawne. Pilipiuka kiedyś kupowałem mojej matce, bo ją bawiły opisy z rodzinnych stron. Z zagranicznych większość początków serii, które kupowałem, musiałem potem pospiesznie sprzedawać. Na półkach ostał mi się Brett, chociaż nie zdołałem go dokończyć, Islington (nie zacząłem więc nie wiadomo co będzie), McClellan (sympatia do I trylogii powoduje, że drugiej się nie pozbyłem, chociaż jest nudna i wtórna) i J.T. Greathouse (to przykłady produkcyjniaków, które polubiłem). No i oczywiście PLO.
Gdyby FS miała nie istnieć, to żal byłoby mi chyba tylko Grzędowicza i pierwszej trylogii McClellana.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5946
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Majówka 2024 z Fabryką

Postautor: Shedao Shai » czw 04.04.2024 11:57

Pamiętam jak w 2004 poszliśmy z kolegami do Żabki i znaleźliśmy piwo Perła (pija je Wędrowycz), śmiechom nie było końca.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Majówka 2024 z Fabryką

Postautor: historyk » czw 04.04.2024 13:09

Jeśli komuś FS kojarzy się wyłącznie z Achają i zachodnim YA, to jego znajomość polskiej fantastyki musi być mikra. W FS wydawali wszak Grzędowicz, Kossakowska, Piekara, Komuda, Kołodziejczak, Huberath, Kres, Orkan, Kańtoch, Białołęcka. A także Czesi, Rosjanie...
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2658
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Majówka 2024 z Fabryką

Postautor: Bronsiu » czw 04.04.2024 13:13

Orbitowski, Twardoch... Nawet Janusz Cyran, niełatwy autor, dobrze znany dawnym czytelnikom NF.
Bronsiu
Lord
Lord
 
Posty: 1063
Rejestracja: pt 25.06.2010 9:21


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości