Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela" :: Sprawdź komentowaną ksiażkę.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Postautor: Shedao Shai » wt 27.02.2024 11:43

Trzeci tom to jak trzeci rozdział tej samej opowieści. Kontynuuje w stylu, formie, wszystko co pisałem o poprzednich odnosi się też do tego. Akcja się coraz mocniej rozkręca, sajfajowe elementy stają się coraz wyraźniejsze, otrzymujemy odpowiedzi na tajemnice a w zamian pojawiają się nowe. Jest ciekawie i czyta się to świetnie. Coraz bardziej nie mogę doczekać się końca, bo przeczuwam że niejednym mnie zaskoczy.

5/6
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Postautor: Janusz S. » wt 27.02.2024 12:11

Nigdy nie dotarłem tak dlatego w czasie licznych (no dobra, kilku) prób podejmowanych po kolejnych, kompletnie dla mnie niezrozumiałych, zachwytach publikowanych przez znajomych i nieznajomych.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5947
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Postautor: FKJZ » wt 27.02.2024 12:33

Shedao, w swojej opinii o "Cieniu kata" wspomniałeś o swoim bardzo pozytywnym odbiorze "Pokoju". Pytanie, czy zrozumiałeś i polubiłeś go już po pierwszej lekturze, czy dopiero po ponownym przeczytaniu (zalecanym zdaje się przez Gaimana w przedmowie)?
Niech duchy, paląc gwiazd pochodnie,
Powiedzą kiedyś w chmur powodzi,
Że tam, gdzie na świat szewc przychodzi,
Bóg przyobuty bywa godnie.
Awatar użytkownika
FKJZ
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 169
Rejestracja: sob 31.10.2020 13:13

Re: Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Postautor: Shedao Shai » wt 27.02.2024 12:39

FKJZ pisze:Shedao, w swojej opinii o "Cieniu kata" wspomniałeś o swoim bardzo pozytywnym odbiorze "Pokoju". Pytanie, czy zrozumiałeś i polubiłeś go już po pierwszej lekturze, czy dopiero po ponownym przeczytaniu (zalecanym zdaje się przez Gaimana w przedmowie)?


Przeczytałem i miałem świadomość, że "wiem że nic nie wiem". Dużo czasu spędziłem przegladając internet, czytając interpretacje, opinie, teorie itd. I uzbrojony w to wszystko podszedłem do książki jeszcze raz. Niedawno zamówiłem sobie "Gene Wolfe's First Four Novels: A Chapter Guide" Michaela Andre-Driussiego i po zakończeniu cyklu solarnego mam zamiar podejść jeszcze raz do "Pokoju", mając za wsparcie ten przewodnik. Tem sam autor napisał też podobną rzecz do Księgi Nowego Słońca i towarzyszy mi ona podczas lektury kolejnych tomów. Bardzo sobie ją cenię, dużo mi daje w wyłapywaniu rzeczy których bankowo bym nie wyłapał.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Postautor: asymon » wt 27.02.2024 12:58

Shedao Shai pisze:
FKJZ pisze:Shedao, w swojej opinii o "Cieniu kata" wspomniałeś o swoim bardzo pozytywnym odbiorze "Pokoju". Pytanie, czy zrozumiałeś i polubiłeś go już po pierwszej lekturze, czy dopiero po ponownym przeczytaniu (zalecanym zdaje się przez Gaimana w przedmowie)?


Przeczytałem i miałem świadomość, że "wiem że nic nie wiem". Dużo czasu spędziłem przegladając internet, czytając interpretacje, opinie, teorie itd. I uzbrojony w to wszystko podszedłem do książki jeszcze raz. Niedawno zamówiłem sobie "Gene Wolfe's First Four Novels: A Chapter Guide" Michaela Andre-Driussiego i po zakończeniu cyklu solarnego mam zamiar podejść jeszcze raz do "Pokoju", mając za wsparcie ten przewodnik. Tem sam autor napisał też podobną rzecz do Księgi Nowego Słońca i towarzyszy mi ona podczas lektury kolejnych tomów. Bardzo sobie ją cenię, dużo mi daje w wyłapywaniu rzeczy których bankowo bym nie wyłapał.


Piszesz o The Book of the New Sun: A Chapter Guide czy może o Lexicon Urthus? Bo też się raz odbiłem, co prawda po angielsku, ale nie chodziło o sam język a bardziej o pewne "uczucie zagubienia".
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1967
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Postautor: Shedao Shai » wt 27.02.2024 13:06

asymon pisze:
Shedao Shai pisze:
FKJZ pisze:Shedao, w swojej opinii o "Cieniu kata" wspomniałeś o swoim bardzo pozytywnym odbiorze "Pokoju". Pytanie, czy zrozumiałeś i polubiłeś go już po pierwszej lekturze, czy dopiero po ponownym przeczytaniu (zalecanym zdaje się przez Gaimana w przedmowie)?


Przeczytałem i miałem świadomość, że "wiem że nic nie wiem". Dużo czasu spędziłem przegladając internet, czytając interpretacje, opinie, teorie itd. I uzbrojony w to wszystko podszedłem do książki jeszcze raz. Niedawno zamówiłem sobie "Gene Wolfe's First Four Novels: A Chapter Guide" Michaela Andre-Driussiego i po zakończeniu cyklu solarnego mam zamiar podejść jeszcze raz do "Pokoju", mając za wsparcie ten przewodnik. Tem sam autor napisał też podobną rzecz do Księgi Nowego Słońca i towarzyszy mi ona podczas lektury kolejnych tomów. Bardzo sobie ją cenię, dużo mi daje w wyłapywaniu rzeczy których bankowo bym nie wyłapał.


Piszesz o The Book of the New Sun: A Chapter Guide czy może o Lexicon Urthus? Bo też się raz odbiłem, co prawda po angielsku, ale nie chodziło o sam język a bardziej o pewne "uczucie zagubienia".


O tym pierwszym. To drugie to według opisu... słownik? Hmm, nie kusi.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Postautor: nosiwoda » wt 27.02.2024 13:10

A ja mam to drugie i właśnie ten leksykalny charakter skusił. Można sobie skakać po hasłach, niczym po Słowniku mitów i tradycji kultury Kopalińskiego :D
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5010
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Postautor: Shedao Shai » wt 27.02.2024 13:27

nosiwoda pisze:A ja mam to drugie i właśnie ten leksykalny charakter skusił. Można sobie skakać po hasłach, niczym po Słowniku mitów i tradycji kultury Kopalińskiego :D


Podeślesz foto jakiejś przykładowej strony? Czy to takie pełne, spoilerowe omówienie, czy bardziej "tu masz podstawy a jak chcesz poznać całość to se przeczytaj książkę"?
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Postautor: asymon » wt 27.02.2024 14:03

Shedao Shai pisze:
nosiwoda pisze:A ja mam to drugie i właśnie ten leksykalny charakter skusił. Można sobie skakać po hasłach, niczym po Słowniku mitów i tradycji kultury Kopalińskiego :D

Podeślesz foto jakiejś przykładowej strony? Czy to takie pełne, spoilerowe omówienie, czy bardziej "tu masz podstawy a jak chcesz poznać całość to se przeczytaj książkę"?

W wersji na kindle którą podlinkowałem masz pod okładką "Read sample", tyle że lepiej wygląda na monitorze niż smartfonie. Ale całość chyba lepiej mieć w papierze, bo "można sobie skakać po hasłach".
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1967
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Postautor: Shedao Shai » wt 27.02.2024 14:13

asymon pisze:
Shedao Shai pisze:
nosiwoda pisze:A ja mam to drugie i właśnie ten leksykalny charakter skusił. Można sobie skakać po hasłach, niczym po Słowniku mitów i tradycji kultury Kopalińskiego :D

Podeślesz foto jakiejś przykładowej strony? Czy to takie pełne, spoilerowe omówienie, czy bardziej "tu masz podstawy a jak chcesz poznać całość to se przeczytaj książkę"?

W wersji na kindle którą podlinkowałem masz pod okładką "Read sample", tyle że lepiej wygląda na monitorze niż smartfonie. Ale całość chyba lepiej mieć w papierze, bo "można sobie skakać po hasłach".


Dzięki. Hmm, może to też by trzeba kupić...
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Postautor: nosiwoda » wt 27.02.2024 14:47

Mam ebooka, zrobię printskrin z appki: Obrazek
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5010
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Postautor: Shedao Shai » wt 12.03.2024 14:12

Cytadela Autarchy

No i się skończyło. Nie tak do końca, bo jeszcze Urth, ale ten czteroksiąg jak najbardziej można traktować jako kompletne dzieło. I - co podkreślałem przy chyba każdym tomie - ocena każdej książki z osoba jest bez sensu, bo to de facto cztery rozdziały jednej dużej opowieści. Księgi Nowego Słońca. Opowieści inteligentnej, zakręconej, podstępnej, i jak najbardziej imponującej. To jedna z tych rzeczy, o których nie można powiedzieć "każdy by mógł to napisać". Tu nawet od strony odbiorcy ciężko to ogarnąć, a co dopiero coś takiego rozplanować i napisać.

Wolfe dał nam zakończenie w którym zarazem satysfakcjonująco zamknął swoją opowieść, jak i wysadził mi mózg co najmniej jedną rzuconą właściwie nieco od niechcenia uwagą. Jak można się było spodziewać, znając autora, książki te dobrze byłoby przeczytać jeszcze raz, znając nowe fakty. Z pewnością kiedyś tak zrobię.

Księga Nowego Słońca to świetna historia i (kolejne) świadectwo kunsztu pisarskiego Gene'a Wolfe'a. Nie jest to nijak typowe sci-fi ani fantasy (ma elementy obydwu), ale to rzecz która jak Malazańska Eriksona - nagradza po wielokroć za włożony wysiłek.

5,5/6 dla Cytadeli, a dla całej Księgi zbiorczo 6/6.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Postautor: Cerber108 » wt 12.03.2024 14:34

Zaintrygowałeś mnie. Jednakże skoro piszesz, że to dosyć wymagająca lektura, to jeszcze się trochę "podszkolę" przed wzięciem się za nią.
Awatar użytkownika
Cerber108
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 414
Rejestracja: wt 17.01.2023 20:04


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 102 gości