Wolfe, Gene - "Nowojorskie odloty" :: Sprawdź komentowaną ksiażkę.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Wolfe, Gene - "Nowojorskie odloty"

Postautor: Shedao Shai » pn 07.02.2022 8:46

Za jedną z największych plam na mojej fantastycznej edukacji uważam nieznajomość twórczości Gene'a Wolfe'a (bo czytałem tylko jego fenomenalny "Pokój"). Księga Nowego Słońca stoi na półce i czeka co najmniej na Urtha, a najlepiej na Krótkie i Długie słońce <spogląda z wyrzutem na AM>. Wydaje mi się, że żaden inny wydawca nie jest niestety zainteresowany tym autorem, a zatem stwierdziłem, że trzeba zerknąć na rynek wtórny. Zerknąłem, no i teraz trzeba to wszystko przeczytać :D

Na początek chciałem złożyć wyrazy uszanowania parta... eee... fantazji tłumaczki, która tytuł "Free Live Free" przetłumaczyła na "Nowojorskie odloty". Ja wiem, że to trudny do przełożenia tytuł i nawet bym rozumiał totalne odejście od niego, ale... akcja książki dzieje się w Chicago, a nie w Nowym Jorku xD

Co do samej książki. Przez większą część lektury sprawia wrażenie, że nie jest to powieść fantastyczna. Oczywiście, jest to tylko wrażenie, a ja czytałem uważniej niż zwykle czytam, bo tego nauczył mnie "Pokój". Wolfe od początku zostawia ślady, tropy, czasem mówi coś czytelnikowi wprost, ale zaraz zmienia temat i łatwo to przeoczyć. Starałem się wyłapywać te wskazówki, choć jestem pewien, że niejedną i tak przeoczyłem i najlepszym wyjściem byłoby ponowić od razu lekturę, znając jej zakończenie i ogólne założenie fabularne.

Z jednej strony, pomysł na tę książkę autor miał kapitalny i na tyle na ile go ogarnąłem, zaimponował mi. Z drugiej, momentami książkę toczyły zbyt mocne dłużyzny, żebym był zachwycony. Podsumowując: lubię kiedy autor tak się bawi z czytelnikiem, tu może nie było to tak hardkorowe jak w "Pokoju", ale wciąż, jestem mu w stanie przez to wybaczyć momentami przynudzanie. Nie było to też jakieś wielkie przynudzanie, książkę czyta się szybko. 4/6
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości