Sawicki, Piotr - "Budząc diabły" :: Sprawdź komentowaną ksiażkę.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Sawicki, Piotr - "Budząc diabły"

Postautor: Shedao Shai » śr 21.07.2021 6:42

Jak wiedzą najstarsi górale, wydawnictwo Dom Horroru cechuje to, że nie wydają dobrych książek i ich ofertę dobrze jest omijać szerokim łukiem. Niemniej dla "Budząc diabły" się złamałem, bo opis fabuły sugerował taki nurt polskiego horroru, który mi podchodzi. No i sprzedawali z dedykacją od autora. Zapłaciłem nawet zawrotną cenę okładkową 55 zł (:O!!!). Długo się wstrzymywałem, ale w końcu pękłem i teraz sam nie wiem, czy żałuję, czy nie.

Niestety, podczas gdy Sawicki rzeczywiście wydaje się iść tropem Urbanowicza, Dardy czy Możdżenia, to jednak odnoszę wrażenie, że zabrakło mu warsztatu, żeby wyszła z tego dobra powieść. Opowiadana historia zbyt często nuży i wlecze się, czasami przetykana mocną brutalnością, która nieco mi nie pasowała do tonu powieści. Gdyby wyciąć z tej książki z 200 stron, byłaby to rzecz zwięźlejsza, ciekawsza, po prostu lepsza. Postacie skonstruowane są jednowymiarowo, cechuje je głównie jakiś jeden aspekt, przez pryzmat którego na nie patrzymy (napalony ksiądz, prosty-acz-uczciwy robotnik itd).

Z drugiej strony, to nie tak, że ta książka to zupełny niewypał. Zamysł fabularny jest dobry, miejsce akcji klimatyczne, są tu momenty. Autor miał swój pomysł i go konsekwentnie zrealizował. Nienajlepiej warsztatowo, ale to spójna i przemyślana opowieść, a to już coś.

Nie ma tragedii, ale też nie umiałbym tej książki polecić, szczególnie tu, na Katedrze.

Najlepszym elementem tej książki jest świetna okładka Macieja Kamudy.
2,5/6
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sawicki, Piotr - "Budząc diabły"

Postautor: Shedao Shai » śr 02.03.2022 13:15

Taka ciekawostka. Oto cytat z p. Sawickiego sprzed paru dni, z jakiejś grupki na Fejsie:

Nie uważam, że są to powody do radości bowiem Polacy swym stadnym ujadaniem dopisują właśnie kolejny rozdział do "Dziejów głupoty w Polsce" Bocheńskiego. Ukrainą rządzi zbrodnicza oligarchiczno-banderowska junta, która będąc przy władzy od 2014 roku doprowadziła jedną połowę kraju do katastrofy humanitarnej a drugą do totalnego kryzysu. Jej rozbicie, odsunięcie od władzy, osądzenie i ukaranie jest w interesie Polaków, Rosjan i Ukraińców. Im szybciej Rosja tego dokona tym lepiej dla wszystkich. Na Ukrainę już wracają politycy którzy w obawie o własne życie zaraz po majdanie wyjechali oraz ci, którzy wyjechali gdy Żełeński w 2020 rozpoczął nową falę prześladowań i pozamykał opozycyjne media. Ukrainą ma się kto zająć, oby tylko konflikt zakończył się szybko i był jak najmniej krwawy.

Wydawca najpierw zdystansował się, a teraz rozwiązał umowę na kolejną książkę; pozostaje być tylko pod wrażeniem jak bardzo można sobie narobić we własny kąt nieumiejętnością zamknięcia mordy kiedy by wypadało :wink:
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sawicki, Piotr - "Budząc diabły"

Postautor: nosiwoda » śr 02.03.2022 13:40

This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Sawicki, Piotr - "Budząc diabły"

Postautor: Shedao Shai » śr 02.03.2022 13:44

Yup. Grubo.

Edit:

W związku z ostatnimi wypowiedziami pana pisarza Piotra Sawickiego (Piotr Sawicki), który okazał się być podczłowiekiem, chciałem napisać, że jest mi absolutnie wstyd, że moja grafika zdobi okładkę książki tego śmiecia.

xDDD widzę, że Kamuda nie tylko ładne okładki robi, ale też ładnie umie zaorać :mrgreen:
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sawicki, Piotr - "Budząc diabły"

Postautor: Shadowmage » śr 02.03.2022 18:34

Kolesia właśnie wywalili z plebiscytu LC.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Sawicki, Piotr - "Budząc diabły"

Postautor: El Lagarto » pt 11.03.2022 0:19

"Budząc diabły"? Tytuł bardzo na czasie.
Z opisu na LC:
"Ukryte od lat bestie wychodzą na żer. Piotr Sawicki osadził swoją historię wśród mitologii słowiańskiej budząc do życia bogów, o których wielu z nas nigdy nie słyszało. Wraz z nimi i starymi, zapomnianymi osadami pojawiają się także potwory".

No i wykrakał...

Dziękuję za ostrzeżenia przed toksyną, mogłem kiedyś przez przypadek książkę tego autora przeczytać. Teraz już mi to nie grozi.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Sawicki, Piotr - "Budząc diabły"

Postautor: Luc du Lac » pt 11.03.2022 23:19

w sumie który to Piotr Sawicki ? bo jakoś nie mogę go zidentyfikować
jakaś notka biblio ?
Luc du Lac
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 225
Rejestracja: czw 30.09.2021 23:18


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

cron