Zajdle 2021: nominacje :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Zajdle 2021: nominacje

Postautor: jmpiszczek » wt 22.06.2021 18:34

A to tak na poważnie? To są nominacje do Zajdla?
jmpiszczek
Lord
Lord
 
Posty: 1027
Rejestracja: wt 17.02.2009 16:01
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: Shadowmage » wt 22.06.2021 18:37

Nie widzę specjalnego powodu do zdumienia.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: Bronsiu » wt 22.06.2021 18:41

Królowie polowania ci sami, co w zeszłym roku.
Bronsiu
Lord
Lord
 
Posty: 1055
Rejestracja: pt 25.06.2010 9:21

Zajdle 2021: nominacje

Postautor: jmpiszczek » wt 22.06.2021 18:43

Znaczy dobrze zorganizowany fan club...
jmpiszczek
Lord
Lord
 
Posty: 1027
Rejestracja: wt 17.02.2009 16:01
Lokalizacja: Gdańsk

Zajdle 2021: nominacje

Postautor: Bronsiu » wt 22.06.2021 18:46

Pewnie trochę tak, ale akurat na przykład na "Świętych z Vukovaru" sam głosowałem.
Bronsiu
Lord
Lord
 
Posty: 1055
Rejestracja: pt 25.06.2010 9:21

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: Virgo C. » wt 22.06.2021 18:57

Nie ma Świerczek-Gryboś, jest dobrze :D
Awatar użytkownika
Virgo C.
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 190
Rejestracja: pt 12.02.2010 1:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: Janusz S. » wt 22.06.2021 22:08

Z nominowanych autorek i autorów słyszałem o czterech paniach. Czytałem tylko powieść Hałas. A sądząc z zestawu, tak jasne gwiazdy naszego firmamentu literackiego jak niejaki pan Rewiuk w ogóle umknęły mojej uwadze.
Czy w tym zestawie jest jakikolwiek utwór SF? Jedyne co wygląda po tytule na SF to "AI" tegoż Rewiuka.
Virgo C. pisze:Nie ma Świerczek-Gryboś, jest dobrze :D

Pomijając to, że nie wiem kto to, chętnie się za to dowiem dlaczego to dobrze.
Ostatnio zmieniony śr 23.06.2021 10:53 przez Janusz S., łącznie zmieniany 1 raz
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: historyk » wt 22.06.2021 23:13

A już pod koniec maja dumałem, co tam za szopki są, że wstrzymują podanie nominacji. To już wiem. Cóż, pisałem przed rokiem, teraz powtórzę: sytuacja dojrzała do likwidacji tej nagrody, albo co najmniej zawieszenia do czasu wymyślenia formuły zapobiegającej ustawkom. Na dziś dostać nominację do Zajdla, to obciach.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Zajdle 2021: nominacje

Postautor: drwalrabarbar » śr 23.06.2021 0:23

Chyba najwyższy czas zawracać sobie głowę polską fantastyką.
drwalrabarbar
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 127
Rejestracja: śr 04.01.2017 19:50

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: historyk » śr 23.06.2021 2:29

drwalrabarbar pisze:Chyba najwyższy czas zawracać sobie głowę polską fantastyką.

Z polską fantastyka jest całkiem dobrze. To z tą nagroda jest źle - jej czas się skończył, przegrała z internetem (Facebookiem i Instagramem).
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Zajdle 2021: nominacje

Postautor: paweł majka » śr 23.06.2021 8:11

Akurat Rewiuk i Matkowski piszą dobrze i interesująco. Dla mnie to jedni z tych "młodych" (Rewiuk jest jakoś w moim wieku) autorów, którzy szukają własnego miejsca w fantastyce. Są raczej "wychowankami" Szostaka bądź Orbitowskiego niż Lema czy Dukaja, ale nie są kopistami.
paweł majka
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 17
Rejestracja: śr 23.06.2021 8:06

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: nosiwoda » śr 23.06.2021 8:17

Generalnie, jeśli nic nie robicie w kierunku zmiany reguł Zajdla, to przestańcie olabogować i międlić temat co roku. Bo to nudne i przewidywalne, a powtarzalne co najmniej od czasu nominacji Dardy. Wtedy narzekałem, teraz przestałem, bo nic nie robię, żeby coś zmienić. Polecam podobne podejście.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: Shadowmage » śr 23.06.2021 8:19

+1
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: Virgo C. » śr 23.06.2021 9:42

Janusz S. pisze:Pomijając to, że nie wiem kto to, chętnie się za to dowiem dlaczego to dobrze.

W zeszłym roku jej dwie powieści były nominowane (Dzieci burzy oraz Openminder: Koty). Obydwa dzieła były tak niestrawnym zakalcem, że dociągnięcie do końca zakrawało na jakąś formę masochizmu. W 2020 roku autorka popełniła kolejną powieść (Trupokupcy) i oglądając wczoraj nominację spodziewałem się kolejnej dla Pani Magdy.
Awatar użytkownika
Virgo C.
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 190
Rejestracja: pt 12.02.2010 1:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: Janusz S. » śr 23.06.2021 11:00

W tym roku też jest kilka nominacji dla jednego autora. Co prawda, @paweł majka (o ile to oryginalny PM) powyżej go chwali, więc całkiem możliwe, że to zasłużone nominacje, chociaż wzmianka o jego wzorcach literackich mnie osobiście nie zachęca do zapoznania się z jego opowiadaniami. Najbardziej brakuje mi jakiegokolwiek następcy Dukaja, a jeden Jakub Nowak nie wystarcza.
Ostatnio zmieniony śr 23.06.2021 11:09 przez Janusz S., łącznie zmieniany 1 raz
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: Virgo C. » śr 23.06.2021 11:07

Krzysztof Rewiuk miał w zeszłym roku jedno opowiadanie nominowane, napisane wspólnie z Krzysztofem Matkowskim który w sumie miał nominacje. Tak więc mnie również obydwaj autorzy nie dziwią :)
Awatar użytkownika
Virgo C.
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 190
Rejestracja: pt 12.02.2010 1:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: paweł majka » śr 23.06.2021 11:29

Janusz S. pisze:chociaż wzmianka o jego wzorcach literackich mnie osobiście nie zachęca do zapoznania się z jego opowiadaniami. Najbardziej brakuje mi jakiegokolwiek następcy Dukaja, a jeden Jakub Nowak nie wystarcza.


Wiesz, co się komu kojarzy. Równie dobrze np. "Siej kwiaty, zbieraj ogień" Matkowskiego kojarzyło mi się Bradburym a troch z Shepardem. "Słowa, których nie powiem Łucji" tegoż autora mogą się wydać z lekka cetnaroskawe.
To oryginalni (Matkowski i Rewiuk), swoiści autorzy. Ale fakt, nie kręcą się blisko technicznej SF, nie próbują, póki co, rozwijać wizji przyszłości. Bliżej im więc, w moim odczuciu, do Szostaka niż do Dukaja, do Raka niż Nowaka.
paweł majka
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 17
Rejestracja: śr 23.06.2021 8:06

Zajdle 2021: nominacje

Postautor: Kjarik » śr 23.06.2021 12:35

Słabe nominacje, ale przecież nominować kogoś trzeba - to nie wina nagrody, że wszyscy pisarze o "wyrobionych" nazwiskach przestali pisać.
Kjarik
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 992
Rejestracja: śr 12.02.2014 11:45

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: Janusz S. » śr 23.06.2021 13:34

paweł majka pisze:Wiesz, co się komu kojarzy. Równie dobrze np. "Siej kwiaty, zbieraj ogień" Matkowskiego kojarzyło mi się Bradburym a troch z Shepardem. "Słowa, których nie powiem Łucji" tegoż autora mogą się wydać z lekka cetnaroskawe.
To oryginalni (Matkowski i Rewiuk), swoiści autorzy. Ale fakt, nie kręcą się blisko technicznej SF, nie próbują, póki co, rozwijać wizji przyszłości. Bliżej im więc, w moim odczuciu, do Szostaka niż do Dukaja, do Raka niż Nowaka.

Jasne, że czyjeś skojarzenia niekoniecznie muszą pasować do własnych. Lepsze to jednak niż nic, zwłaszcza na etapie, na którym namówienie samego siebie do dania szansy nowemu autorowi stanowi dla mnie spory wysiłek a sterty zaległości czytelniczych z wyrzutem przyglądają mi się z półek. Skojarzenia z Szostakiem mnie do niczego nie zachęcają, bo Szostak mnie nudzi i usypia (100% skuteczności przy ponad 5 podejściach). Skojarzenia z Rakiem, Bradburym i Shepardem to znacznie lepsza rekomendacja. No i oryginalność - to zawsze jest w cenie, tym bardziej, że polskiej SF&F w ogóle staram się nie czytać poza kilkoma sprawdzonymi autorami (Dukaj, Wegner, Rak, Majka, Zbierzchowski). Chętnie dołączę do tej grupy kogoś nowego, ale potrzeba mi do tego solidnego impulsu - takiego jak Amnezjak w przypadku J. Nowaka.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: toto » śr 23.06.2021 13:56

Kjarik pisze:Słabe nominacje, ale przecież nominować kogoś trzeba - to nie wina nagrody, że wszyscy pisarze o "wyrobionych" nazwiskach przestali pisać.
Może trzeba dodać opcję "bez nagrody" także w nominacjach? Z drugiej strony, czy ma to sens? Czy to w ogóle było wykorzystane podczas wyboru laureatów?
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: Shadowmage » śr 23.06.2021 14:15

Przy nominacjach nie ma to najmniejszego sensu.
W głosowaniu na nagrodę korzystałem (czasem pierwsze, czasem gdzieś w środku), inni znajomi też. Ale chyba nie jest to tak bardzo popularne, a poza tym system wyłaniania zwycięscy raczej temu nie sprzyja.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: historyk » śr 23.06.2021 17:01

paweł majka pisze:Akurat Rewiuk i Matkowski piszą dobrze i interesująco.

Nawet gdyby to było genialne, to jest mało znane. Więc śmierdzi ustawką z daleka. A i oceny powieści Matkowskiego na LubimyCzytać wyglądają na ustawkę, 2/3 najwyższych ocen (10/10 lub 9/10) z kont o poniżej 10 książek.
Kjarik pisze:Słabe nominacje, ale przecież nominować kogoś trzeba - to nie wina nagrody, że wszyscy pisarze o "wyrobionych" nazwiskach przestali pisać.

A widziałeś nominacje do Żuławi? Jakoś są i jakoś prawie nie powielają się z Zajdlami. Inna rzecz, że na dziś mnie powieści nominowane do Żuławi nie powaliły (a za mną: Gunia, Hałas, Pawlak, teraz czytam cykl Cholewy. Cherezińskiej nawet nie zamierzam tknąć - zostaje ostatnia nadzieja, czyli Szczerek, ale coś wątpię...). Więc być może rzeczywiście 2020 rok był słaby (Powergraph zapadł w sen zimowy :D).
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: paweł majka » czw 24.06.2021 10:01

historyk pisze:
paweł majka pisze:Akurat Rewiuk i Matkowski piszą dobrze i interesująco.

Nawet gdyby to było genialne, to jest mało znane. Więc śmierdzi ustawką z daleka. A i oceny powieści Matkowskiego na LubimyCzytać wyglądają na ustawkę, 2/3 najwyższych ocen (10/10 lub 9/10) z kont o poniżej 10 książek.


LC jest dla mnie takim sobie kierunkowskazem, więc nie znam ocen z tej strony. Może tam głosowała rodzina, nie wiem.
Co do nominacji. W przypadku opowiadań sprawa jest w moim przekonaniu prosta. Na liście pomocniczej było 558 opowiadań. Nie zdziwiłbym się, gdyby tekstów było więcej niż nominujących. Na pewno okaże się ich więcej niż głosujących. W takiej sytuacji nominacji mogą spodziewać się autorzy:
- z silnym fandomem, któremu zależy,
- rozpoznawalni,
- tacy, którzy popełnili tekst, który wstrząsnął fandomem.

Obstawiam, że Rewiuk z Matkowskim są ciut bardziej rozpoznawalni niż wielu debiutantów, bo byli nominowani już w ubiegłym roku. Ich teksty publikowane były w jedynym obecnie istniejącym piśmie - NF. A ponieważ są rynkowo młodzi to ich fanom może zależeć bardziej, niż np. fanom Pilipiuka. Nie zdziwiłbym się, gdyby wystarczyło z 40 głosów, żeby zdobyć nominację. To nie musi być przekręt.

Co mnie dziwi, to brak wśród nominowanych Komudy. Po oburzu jego obrońców sądziłem, że zorganizują taką akcję.
paweł majka
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 17
Rejestracja: śr 23.06.2021 8:06

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: Shadowmage » czw 24.06.2021 10:39

Z Komudą to może być ten sam rodzaj oburzu, co z odsyłaniem książek Tokarczuk. W necie gównoburza, ale jak trzeba działać, to się niewielu chętnych znalazło.

W kwestii nominacji (ten mechanizm i przy powieściach działa), to masz rację. Wystarczy mieć kilkudziesięciu fanów, którym "się chce" i wystarczy. I pewnie, może w tej grupie być też rodzina i znajomi. Obstawiam więc raczej fanbazę popartą niewielką agitacją (to nic złego): skoro kilka tekstów się załapało, to (znając ludzkie lenistwo) musiała być podana lista - ot, można głosować na to i na to. Obserwujemy to co roku w mniejszej lub większej skali.

W każdym razie od lat wiadomo, że słabość wynika nie z samego mechanizmu głosowania, a z liczby osób zaangażowanych w nominowanie.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: Janusz S. » czw 24.06.2021 10:58

Shadowmage pisze:W każdym razie od lat wiadomo, że słabość wynika nie z samego mechanizmu głosowania, a z liczby osób zaangażowanych w nominowanie.

A czy plebiscyty mające szerszą bazę uczestników dają znacząco ciekawsze wyniki? Coś mi się nie wydaje patrząc na wyniki corocznych konkursów LC.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: Shadowmage » czw 24.06.2021 11:29

Dają przede wszystkim miarodajne wyniki (w sensie popularności, bo to plebiscyty).
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: Virgo C. » czw 24.06.2021 11:35

paweł majka pisze:Po oburzu jego obrońców sądziłem, że zorganizują taką akcję.

Ja spodziewałem się raczej reakcji drugiej strony, czyli wysypu nominacji dla opowiadań z Tęczowe i fantastyczne. A tutaj ani jednego opowiadania wśród nominowanych.
Awatar użytkownika
Virgo C.
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 190
Rejestracja: pt 12.02.2010 1:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: Janusz S. » czw 24.06.2021 11:45

Shadowmage pisze:Dają przede wszystkim miarodajne wyniki (w sensie popularności, bo to plebiscyty).

Miarodajne??? A tak, skoro o popularności mowa, to może i masz rację. Bardziej chodziło mi o to, że skutek dla mnie jest taki sam - mogę z czystym sumieniem olewać wyniki, bo i tak nie ma w nich nic interesującego dla mnie.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: Shadowmage » czw 24.06.2021 11:57

Nawiązując do dyskusji z innego wątku: jesteśmy niszowe dinozaury, i to nawet na tle fantastycznej niszy.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: historyk » czw 24.06.2021 12:55

paweł majka pisze:Nie zdziwiłbym się, gdyby wystarczyło z 40 głosów, żeby zdobyć nominację. To nie musi być przekręt.

Czterdzieści - głosów. Więcej jestem w stanie uzyskać wśród znajomych na facebooku. Właśnie o to chodzi, że w ubiegłym roku oddano zaledwie 149 głosów. Przy siedmiu nominowanych powieściach, to mogło być nawet nie czterdzieści głosów. Niestety, organizator nie chce podać ile głosów padło na daną powieść, jakie były różnice w głosach.

paweł majka pisze:Co mnie dziwi, to brak wśród nominowanych Komudy. Po oburzu jego obrońców sądziłem, że zorganizują taką akcję.

Komuda ma tę nagrodę w nosie i nie organizuje sobie poparcia. Podobnie zresztą jego wydawca. Właśnie, gdyby Fabryka chciała, to co roku zdobędzie Zajdla w cuglach - wystarczy zaapelować na ich facebookowej grupie (4,2 tysiąca członków). A Fabryka obok normalnych czytelników, ma bardzo wielu fanów zachwyconych wszystkim co puszczą i bardzo się angażujących (wiem, bo jestem w tej grupie).

Gdyby nie apele autorów i wydawców w mediach społecznościowych, to nie wiem czy zamiast 149 nie byłoby 19 oddanych głosów. Po prostu, formuła tej nagrody odeszła do lamusa.
Janusz S. pisze:Miarodajne??? A tak, skoro o popularności mowa, to może i masz rację. Bardziej chodziło mi o to, że skutek dla mnie jest taki sam - mogę z czystym sumieniem olewać wyniki, bo i tak nie ma w nich nic interesującego dla mnie.

Wyniki Zajdla są bez związku z wartością opowiadania/powieści, bez związku także z popularnością. To tylko plebiscyt sprawdzający kto ma bardziej zaangażowanych znajomych/obserwujących w mediach społ.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: Bronsiu » czw 24.06.2021 13:20

Tak po całości, to masz rację.
A tak po szczegółach, to trochę pomieszałeś dwa tematy.
Paweł napisał, że jego zdaniem 40 głosów wystarczyć może NA NOMINACJĘ. A liczba 149, do której się odwołujesz, to nie liczba nominujących, lecz już głosujących na Nagrodę, w drugim etapie. Liczba nominujących nie jest nigdy znana.
A w drugim etapie nie jest możliwe proste podanie liczby głosów na poszczególne utwory i różnic między nimi, bo system australijski to nie jest zwykłe "głosowanie na coś", tam liczy się rozkład.

To oczywiście niuanse, bo - jak napisałem - z główną Twoją myślą przewodnią się zgadzam.
Bronsiu
Lord
Lord
 
Posty: 1055
Rejestracja: pt 25.06.2010 9:21

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: historyk » czw 24.06.2021 15:02

Bronsiu, zgadza się. Tym niemniej, gdyby spece od promocji z Fabryki Słów wpadli na taki pomysł, to byliby w stanie doprowadzić do zgarnięcia kompletu nominacji przez Komudę, Piekarę i - o zgrozo - różnych Ziemiańskich, Gołkowskich, Soulskich, Przechrztów. Ale FS i jej autorzy mają zlew na Zajdle - wzrost sprzedaży o te parę sztuk po nominacji, dla nich jest niewarty uwagi.

Ciekawostką jest też brak nominacji do obu nagród dla Konrada Lewandowskiego, który w ubiegłym roku wydał dwie książki wcale nie gorsze od wielu nominowanych, a czesto lepsze. To tylko pokazuje jak mało literackie są te nagrody - Konrada się nie lubi, to nie nominuje.

Jestem ciekaw czy w tym roku ważniejszą z nagród (Żuławia) dostanie Szczerek. Wszak tam kapituła bardzo lubi głównonurtowców wyprawiających się do krainy fantastyki (ubiegłoroczne wyróżnienie dla słabego Dehnela to potwierdza). Moim zdaniem, to trochę leczenie kompleksów przedstawicieli, czytelników, fanów "gorszej" literatury: "Patrzcie, niby fantastyka to słabe, gorsze, a tu sam Iksiński napisał".
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: paweł majka » czw 24.06.2021 15:43

historyk pisze:
Ciekawostką jest też brak nominacji do obu nagród dla Konrada Lewandowskiego, który w ubiegłym roku wydał dwie książki wcale nie gorsze od wielu nominowanych, a czesto lepsze. To tylko pokazuje jak mało literackie są te nagrody - Konrada się nie lubi, to nie nominuje.


Cenię prozę KTLa ale brak nominacji dla niego to nie tylko kwestia braku doń fandomowej sympatii. Te powieści są trudno dostrzegalne na rynku, niespecjalnie mają promocję. Mało kto o nich wie.
No i gdyby KTL wygrał Zajdla, mógłby chyba tylko odmówić jego przyjęcia, zważywszy na jego list do p. Jadwigi Zajdel, w którym postulował odebranie nagrodzie patrona.
paweł majka
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 17
Rejestracja: śr 23.06.2021 8:06

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: Shadowmage » czw 24.06.2021 16:04

historyk pisze:Jestem ciekaw czy w tym roku ważniejszą z nagród (Żuławia) dostanie Szczerek. Wszak tam kapituła bardzo lubi głównonurtowców wyprawiających się do krainy fantastyki (ubiegłoroczne wyróżnienie dla słabego Dehnela to potwierdza). Moim zdaniem, to trochę leczenie kompleksów przedstawicieli, czytelników, fanów "gorszej" literatury: "Patrzcie, niby fantastyka to słabe, gorsze, a tu sam Iksiński napisał".


IMO to inny przypadek (chyba, tego Dehnela nie czytałem). Szczerek napisał książkę, która jest "jakaś". Ma charakter, wizję, określony styl. Nie bez potknięć, ale sam bym na nią głosował.
Poza tym zdecydujmy się. Mainstream fantastyki nie dostrzega: źle. Ktoś spoza napisał coś fantastycznego: leczymy kompleksy.

A odnośnie namawiania przez wydawców: swego czasu to robili. Teraz już rzadziej i mniej aktywnie. Chyba już wiedzą, że to nijak nie ma przełożenia i szkoda wysiłku.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Zajdle 2021: nominacje

Postautor: historyk » czw 24.06.2021 21:54

paweł majka pisze:Cenię prozę KTLa ale brak nominacji dla niego to nie tylko kwestia braku doń fandomowej sympatii. Te powieści są trudno dostrzegalne na rynku, niespecjalnie mają promocję. Mało kto o nich wie.

To prawda, acz wśród nominowanych do Zajdla są też inne słabo znane, z niszowych wydawnictw, niepromowane.

Ale, co chyba dość jasno widać, niespecjalnie cenię Zajdla, cenię Żuławia. Nawet jeśli nie zgadzam się z ich wyborem, to raczej nie na zasadzie "Poje... ich", a "Tu bym polemizował". Ale właśnie od kapituły Żuławi oczekiwałbym dotarcia do takich niszowych wydawców.

Shadowmage
Mój stosunek do głównonurtowców wchodzących do fantastyki jest dość skomplikowany. Budzą moją ciekawość, ale nie, że łojeju, co to się stało się, że tako gwiazda nawiedziła getto. Nie, zawsze mam nadzieję, że taki głównonurtowiec, nieskażony kanonem, zaoferuje coś oryginalnego. Najczęściej kończy się rozczarowaniem, bo nie znając gatunku, robi rzecz wtórną, albo też wykorzystuje fantastykę do snucia heheszków.

Więc tak, niech wchodzą, ale na równych prawach :D Zasłuży - docenić, nie zasłuży - zjechać :D

Acz najciekawsze są dla mnie pozycje twórców z pogranicza - pisarzy, którzy niby tworzą w głównym nurcie, ale gdzieś w okolicach fantastyki (np. realizm magiczny), jak Rushdie czy ostatnio Kivirahk i James Marlon. Ich wycieczki do bardziej klasycznej fantastyki bywają naprawdę udane.

A Szczerka jeszcze nie czytałem - ale mam, bo chcę przeczytać wszystko nominowane do Żuławi poza Cherezińską.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Następna

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 14 gości