"Ognie niebios": reedycja w kwietniu :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: El Lagarto » sob 20.03.2021 23:56

Skoro prosisz... Czuję się zaszczycony. Zostaję na forum.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 934
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » ndz 21.03.2021 2:18

Jak tam sobie Marysia winszuje.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3467
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Shicho » ndz 21.03.2021 7:14

El Lagarto pisze:Witam Szanownych Userów.


Cześć, El Lagarto.
Najwidoczniej zbyt łatwo ulegam wpływom - Twój pierwszy wpis był na tyle ciekawy, że powróciłem wczoraj do Amberu i na razie bawię się przednio.

A skoro już zostałeś tak miło i taktownie powitany przez Fidela, mam nadzieję, że na forum zostaniesz na stałe i nie zniechęcisz się byle pierdołami.
Shicho
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 146
Rejestracja: pn 27.04.2009 5:51

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Shedao Shai » ndz 21.03.2021 7:34

El Lagarto pisze:Skoro prosisz... Czuję się zaszczycony. Zostaję na forum.


Cześć, fajnie - zostań, pisz :)

Pierwsze tomy Amberu są wg. mnie świetne. I nikt normalny im raczej nie odbiera należnego im miejsca. Problem zaczynam mieć od ok. tomu 4, gdzie fabuła niebezpiecznie zakręca w motywy rodem z Mody na Sukces - postaci zmarłe powracają do życia, ich motywacje okazują się coraz bardziej zawiłe, tamten okazuje się być zły, tamten mniej zły niż się myślało,twist fabularny goni twist, i ogólnie robi się nieco absurdalnie. Doczytałem do końca, nawet chętnie kiedyś do tego wrócę, ale miejscami bywało ciężkawo.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Janusz S. » ndz 21.03.2021 9:32

El Lagarto pisze:Skoro prosisz... Czuję się zaszczycony. Zostaję na forum.

Świeża krew się przyda :wink: W przenośni oczywiście.
A Amber to dalej jedna z moich ulubionych serii fantasy.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5947
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: El Lagarto » ndz 21.03.2021 14:19

Witam jeszcze raz.

Rzeczywiście Kroniki Merlina są dużo słabsze niż Kroniki Corwina... a spadek pisarskiej kondycji widać już pod koniec pierwszego podcyklu. Przerost formy nad treścią (to samo miałem u Zelaznego z "Dilvishem Przeklętym" i kontynuacją "Kraina Przemian"). Nawet jednak w tych słabszych częściach jest sporo ciekawych pomysłów i scenografii....

Jeśli chodzi o świeżą krew, czy może być ABRh-?
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 934
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Bronsiu » ndz 21.03.2021 14:24

AB? To w razie czego od wszystkich możesz chapnąć, cwaniaczku. :)
Bronsiu
Lord
Lord
 
Posty: 1063
Rejestracja: pt 25.06.2010 9:21

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Janusz S. » ndz 21.03.2021 16:00

El Lagarto pisze:Jeśli chodzi o świeżą krew, czy może być ABRh-?

Każda nieskwaszona się przyda :evilbat:
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5947
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

"Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Kszych » ndz 21.03.2021 16:13

Z moją uniwersalną zaczynam się bać...
Awatar użytkownika
Kszych
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 306
Rejestracja: sob 04.07.2020 16:25

"Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Sumire » pn 22.03.2021 5:50

Zgłaszam votum separatum w kwestii Koła. Nie jest to może lektura na całe życie, ale z pewnością jeszcze parę razy do niej wrócę (przeskakując dłużyzny).
Sumire
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 356
Rejestracja: pt 11.04.2014 10:12

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » pn 22.03.2021 7:23

Lem był geniuszem
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3467
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: nosiwoda » pn 22.03.2021 8:57

Pisze że przybysze są zieloni jak ciasto kiwi
Dla mnie obrzydliwi

Nie da się (albo jest to ekstremalnie trudne) spojrzeć na literaturę obiektywnym, chłodnym okiem bezstronnego obserwatora. Najgorsza szmira, jeśli kojarzy się z dobrym w życiu czytelnika okresem, może być dla niego Książką Najważniejszą, a w ocenie zyskać +9000 punktów. Nie podejmuję się oceny Amberu - który uwielbiam - bo dopuszczam myśl, że uwielbiam z przyczyn pozaliterackich (a i tak dalej uważam, że przynajmniej pierwsze dwa tomy są świetne zarówno pod względem bohaterów, jak i dialogów, jak i świata). Podobnie jest z innymi pozycjami - kto czytał Koło Czasu za młodziaka, możliwe, że sentyment zasłania mu niedostatki tego niemiłosiernie przegadanego cyklu. I z PLO - którego mogę ocenić tylko pierwszy tom (niezły), bo już na drugim utknąłem i odpuściłem (co nie znaczy, że nie kupiłem 3. i 4., bo pewnych rzeczy nie trzeba pisać). I z Malazańską - pierwszy tom mnie przytłoczył, kiedyś przeczytam całą resztę, zapewne gdy złamię nogi i jedną rękę, i utknę w domku na prerii.

Więc trzeba próbować, trochę słuchać innych, ale nie za bardzo, a z tych innych dobrać sobie kogoś z podobnym gustem, a starszego stażem, i jego/jej się trzymać. A już na pewno nikogo nie słuchać bezkrytycznie.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5010
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » pn 22.03.2021 9:29

Tak i nie. Za młodu byłem zachwycony Światem czarownic czy Gdzie wasze ciała porzucone. Na dodatek podawała to Fantastyka, czyli niekwestionowany guru. Ale dziś nie opowiadam głupot, że to doskonała literatura.

Btw, pierwszy tom Malazańskiej był w miarę spoko, drugi to dopiero nędza.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3467
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

"Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: asymon » pn 22.03.2021 9:40

Czytałem Amber koło dwudziestki i od początku miałem wrażenie, że książka jest przygodowa, pisana dla młodszych nastolatków. I o ile pierwsze tomy to jeszcze jak cię mogę, to drugi pięcioksiąg skończyłem chyba tylko dlatego, że pożyczyłem trzy ostatnie tomy z biblioteki za jednym razem i już mi się nie chciało chodzić i wymieniać na coś innego. Do tej pory nie wiem czy te opisy przestrajania wzorca to problem tłumaczenia, jakaś techniczna fascynacja autora, czy nisko merytoryczny czytelnik.

Z drugiej strony... Jednak dokończyłem, a wielu innych rzeczy nie. Ale Żelazny napisał parę lepszych rzeczy, może ktoś wyda opowiadania w końcu.

Za Jordana nawet się nie biorę. Kresa "Północną granicę" właśnie skończyłem (po raz pierwszy) i zastanawiam się, czy warto czytać dalej w ogóle...
Ostatnio zmieniony pn 22.03.2021 9:41 przez asymon, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1967
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » pn 22.03.2021 9:51

Kresa zdecydowanie warto. Północna granica jest surowa, potem raczej męczący Król bezmiarów, ale od Grombelardzkiej legendy już samo dobre.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3467
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: nosiwoda » pn 22.03.2021 12:22

No widzisz. A ja czytałem cały (do tej pory) Szerer, w sumie nic z niego nie pamiętam. Ktoś miał coś z okiem, rozumne koty i sępy (które potem znikają), coś na morzu, coś w głębokim lesie - jakaś twierdza? Chyba (o zgrozo!) z Koła Czasu pamiętam więcej.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5010
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

"Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Tigillo » pn 22.03.2021 13:01

Czytam obecnie ostatniego Abercrombiego, po tym albo Kres albo Jordan, pewnie właśnie w takiej kolejności żeby zobaczyć co i jak. Obu pozycji nie czytałem wcześniej. Ciekawy jestem obu pozycji.
Tigillo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 505
Rejestracja: czw 24.12.2020 0:31

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: jezzo » pn 22.03.2021 13:31

Abercrombie -> Jordan? Obawiam się, że czeka Cię bolesne rozczarowanie, ale spróbować zawsze można ;)

Przypominasz mi trochę mnie szukającego gorączkowo czegoś podobnego i na poziomie Pieśni Lodu i Ognia. Po wielu poszukiwaniach zdałem sobie sprawę, że nie ma niczego podobnego i na tym poziomie. Raz, PLiO gra w swojej lidze. Dwa, inne wartościowe pozycje są często lepsze w wielu kwestiach, ale są... INNE.
Awatar użytkownika
jezzo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 637
Rejestracja: pn 09.12.2019 13:01

"Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Tigillo » pn 22.03.2021 14:04

Jezzo w sumie to nie musi już być podobne ale fakt szukam :p ważne żeby było dobre :d

Trzeba poznać różnych autorów i ich utwory. Ale fakt Abercrombie bardzo przypadł mi do gustu :)
Tigillo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 505
Rejestracja: czw 24.12.2020 0:31

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Janusz S. » pn 22.03.2021 15:51

nosiwoda pisze:Nie da się (albo jest to ekstremalnie trudne) spojrzeć na literaturę obiektywnym, chłodnym okiem bezstronnego obserwatora. Najgorsza szmira, jeśli kojarzy się z dobrym w życiu czytelnika okresem, może być dla niego Książką Najważniejszą, a w ocenie zyskać +9000 punktów. Nie podejmuję się oceny Amberu - który uwielbiam - bo dopuszczam myśl, że uwielbiam z przyczyn pozaliterackich (a i tak dalej uważam, że przynajmniej pierwsze dwa tomy są świetne zarówno pod względem bohaterów, jak i dialogów, jak i świata). Podobnie jest z innymi pozycjami - kto czytał Koło Czasu za młodziaka, możliwe, że sentyment zasłania mu niedostatki tego niemiłosiernie przegadanego cyklu. I z PLO - którego mogę ocenić tylko pierwszy tom (niezły), bo już na drugim utknąłem i odpuściłem (co nie znaczy, że nie kupiłem 3. i 4., bo pewnych rzeczy nie trzeba pisać). I z Malazańską - pierwszy tom mnie przytłoczył, kiedyś przeczytam całą resztę, zapewne gdy złamię nogi i jedną rękę, i utknę w domku na prerii.

Więc trzeba próbować, trochę słuchać innych, ale nie za bardzo, a z tych innych dobrać sobie kogoś z podobnym gustem, a starszego stażem, i jego/jej się trzymać. A już na pewno nikogo nie słuchać bezkrytycznie.

Czasami, gdy już zaczynam wątpić w sens życia na forum, @nosiwoda podnosi mnie na duchu. :!:

Tigillo pisze:Czytam obecnie ostatniego Abercrombiego, po tym albo Kres albo Jordan, pewnie właśnie w takiej kolejności żeby zobaczyć co i jak. Obu pozycji nie czytałem wcześniej. Ciekawy jestem obu pozycji.

Jordan jako następca Abercrombiego jest więcej niż ryzykowny
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5947
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

"Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Tigillo » pn 22.03.2021 15:57

W razie czego mam Cooka, innych pozycji też się kilka znajdzie.
Tigillo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 505
Rejestracja: czw 24.12.2020 0:31

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: nosiwoda » pn 22.03.2021 16:48

:oops:

Żeby nie było całkiem spamowo:
Zelazny'ego w Amberze kocham m.in. za takie trochę marlowe'owskie frazy, typu:
Ufałem mu jak bratu. Czyli wcale.
bądź
W końcu wszedłem do restauracji, usiadłem przy stoliku i zamówiłem sok pomarańczowy, dwa jajka na boczku, grzanki i trzy filiżanki kawy. Boczek był za tłusty.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5010
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » pn 22.03.2021 16:50

Cook mdły okrutnie.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3467
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

"Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Tigillo » pn 22.03.2021 17:37

Fidel chetnie poznam Twoje zdanie, wymien jedno fantasy ktore lubisz lub podobalo Ci sie na tyle zebys chetnie przeczytal drugi raz. Jest w ogole cos takiego? :) pomysl dobrze tylko 1 pozycja, naj naj.
Btw innych tez zachecam do podania takiej pozycji :d

Wiem ze Wy tu bardziej lubicie sci fi ale co tam fantasy tez czytacie.
Tigillo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 505
Rejestracja: czw 24.12.2020 0:31

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » pn 22.03.2021 17:53

Sporo. Abercrombie, Sapkowski, Kres, Bochiński, Beagle, Kay, K.J.Parker, Mitchell, Tolkien, Miller Jr., Bear, Borkowska, Pacyński.

Trochę mniej ale też ok Lynch, Redick, Tchaikovsky.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3467
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: nosiwoda » pn 22.03.2021 19:30

Podbijam Beara (oba tomy Koncertu Nieskończoności) i Parkera (Składany nóż). Kantyczka to jednak SF. Lynch jest OK - trochę podobna jest Bardugo z dylogią Wron.
Lubię Cooka i jego Czarną Kompanię, oczywiście LeGuin i Czarnoksiężnik, Amber Zelazny'ego (napisał też inne fantasy, Dilvisha czy dylogię Różdżkarza, ale to mniej).
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5010
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Bronsiu » pn 22.03.2021 19:32

Ode mnie - poza wspomnianymi Tolkienem, LeGuin, Sapkowskim, Borkowską i Bearem - dochodzi Szostak ze Smoczogórami. Plus Jacek Sobota.
Bronsiu
Lord
Lord
 
Posty: 1063
Rejestracja: pt 25.06.2010 9:21

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Kszych » pn 22.03.2021 20:09

To są półśrodki, które giną wraz z wątkami. Czyż nie lepiej stworzyć jakiś katedralny kanon s-f i fantasy, do którego można by potem odsyłać? Przyklejony wątek, w którym każdy użyszkodnik (z historią powiedzmy > 50 postów) mógłby podać swój top, a jakiś lokalny geniusz matematyczny zrobiłby z tego listę? Raz na jakiś czas (rok?) można by to aktualizować, ostatecznie i przybywają nowe książki, i gusta się zmieniają.
Tak sobie tylko głośno myślę, nie wiem, czy to ma sens. W każdym razie już teraz widzę po propozycjach, że mają one więcej punktów wspólnych z moim gustem niż co bardziej znane topki.
Awatar użytkownika
Kszych
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 306
Rejestracja: sob 04.07.2020 16:25

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: asymon » pn 22.03.2021 20:43

Kszych pisze:W każdym razie już teraz widzę po propozycjach, że mają one więcej punktów wspólnych z moim gustem niż co bardziej znane topki.


Z kanonami jest trochę drażliwa sprawa, w myśl powiedzenia, że ksiądz lubi gruszki, a organista Magdę, więc jeden kanon może nie wystarczyć. Sapkowski zrobił kanon, zaraz podniosły się głosy, że jak to nie ma tegoitego, a po co tamto? A czy kanon Wojtka Sedeńki gorszy? @historyk jakoś to zebrał do kupy na swoim blogu przy okazji własnego podejścia do tematu.

Ale im więcej danych, tym lepiej, stąd np. popularność i skuteczność Big Data. W praktyce wolę kanon 50 polskich powieści fantastycznych będący wynikiem głosowania wielu użytkowników, niż subiektywną jednak listę jakiegoś guru/eksperta.

W praktyce: możesz sobie założyć konto na Lubimy Czytać i dodać tutejszych użytkowników do znajomych lub obserwowanych, paręnaście osób wystarczy, tylko chyba @nosiwody nie namierzyłem, dobrze się kryje, a @Sprigganna chyba się wyniosła. Ja odbyłem tę podróż w drugą stronę, dziwnym trafem sporo ludzi o podobnych zainteresowaniach i biblioteczkach na LC odnalazło się na Katedrze. Niby jakaś bańka informacyjna, ale jednak nie całkiem szczelna.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1967
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: historyk » pn 22.03.2021 21:31

Kszych pisze:Czyż nie lepiej stworzyć jakiś katedralny kanon s-f i fantasy, do którego można by potem odsyłać? Przyklejony wątek, w którym każdy użyszkodnik (z historią powiedzmy > 50 postów) mógłby podać swój top

Jak stachanowiec - wyrobiony przed terminem :D

https://seczytam.blogspot.com/2019/05/m ... -1970.html

Na dole linki do kolejnych części.

Edycja: widzę, że przedmówca już wrzucił. Wzruszenie mi głos odbiera :) Żartuję Asymonie, ale bez złośliwości.

A kanon Sedeńki... Sedeńko nie lubi i nie czuje fantasy. Za to lubi swój biznes. Stąd w jego kanonie pozycje, których obecność wprawia w zdumienie, ale wydawane przez śp. Solaris, np. taki grafoman jak Pierumow.
Wrzucił też do swojego kanonu antologie różnych autorów - co z jednej strony budzi mój sprzeciw, z drugiej jednak zgadzam się, że antologie Legendy I i II są czymś wyjątkowym.
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2658
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Spriggana » wt 23.03.2021 0:52

asymon pisze:@Sprigganna chyba się wyniosła.

Ja tak naprawdę nigdy się dobrze nie wniosłam, za dużo angielskiego czytam. Stąd GoodReads.
Obrazek
Awatar użytkownika
Spriggana
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 830
Rejestracja: sob 27.05.2006 16:32

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: El Lagarto » wt 23.03.2021 1:06

Fidel-F2 pisze:Tak i nie. Za młodu byłem zachwycony Światem czarownic czy Gdzie wasze ciała porzucone. Na dodatek podawała to Fantastyka, czyli niekwestionowany guru. Ale dziś nie opowiadam głupot, że to doskonała literatura.


Jeśli to ja mam być ten gość od głupot to również i te pozycje czytałem. Zelazny mi się podobał bardzo, Norton tak sobie, Farmer umiarkowanie.

"Świat czarownic" ukazał się, kiedy fantasy po polsku było tyle co kot napłakał, więc razem z pismem rozchodził jak świeże bułeczki. Doczytałem potem parę tomów Norton i pozostawiła mnie raczej obojętnym. Podobał mi się sposób przejścia bohatera do innego świata w I tomie, potem było już coraz słabiej i słabiej.

"Gdzie wasze ciała porzucone" niezła rozrywkowa lektura, do której raczej nie powrócę.

"Silmarillion" czytałem jak miałem 12 lat (Wcześniej "Władcę" i "Hobbita") i zachwyt mi pozostał. Widocznie jestem nadal niedojrzałą osobowością.

Akurat jestem z tych co wolą fantasy, choć i SF sporo czytam. Oczywiście mój gust jest nędzny, jak niezbicie wykazano powyżej , ale doceniam następujące książki (kolejność przypadkowa):
-le Guin, Martin, Abercrombie jak najbardziej OK
-J. Gardner "Grendel" (jedna z nielicznych ważnych książek fantasy nie będących le Guin i Tolkienem, a dostępna w latach 80)
-G. Keyes dylogia "Z wody zrodzony"
-C.S. Lewis "Kroniki narnijskie" (no Abercrombie to nie jest)
- R. E. Howard opowiadania (niektóre, i niekoniecznie conanowskie) - jeszcze większy grafoman, za którego zbiorę baty od Fidela; śmiem jednak twierdzić, że Howard bardzo mocno wpłynął na Abercrombiego i Martina (też Leibera); niektóre teksty Howarda to czysty miód
R. Holdstock "Las ożywionego mitu" (znam tylko 2 części tłumaczone na polski - t. 1 pierwsza klasa; t.2 udziwniony, ale nadal dobry)
C. Valente "Opowieści sieroty" (drugiego tomu jeszcze nie czytałem)
S. King fragmenty cyklu "Mroczna wieża"; niestety koncertowo zmarnowany i nierówny, obok znakomitych, mięsistych kawałków, sporo tam zapychaczy i nudziarstwa

Najbliżej dark fantasy będzie Howard i cykl Kinga, ale "Mroczna wieża" to nie jest fantasy z mieczami i rycerzami (choć czarodzieje, demony i inne złe stwory się znajdą)
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 934
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » wt 23.03.2021 7:40

Valente nie dałem rady. Nie trawię takiej pensjonarszczyzny. Coelho w spódnicy.

Conana czytałem jakieś trzysta lat temu, nie byłem wtedy w stanie oceniać klasy literackiej. Przeczytałem ze cztery tytuły, bez większych emocji, i nigdy więcej mnie nie ciągnęło. Tak, mogę sobie wyobrazić, że dziś, dla mych starczych oczu mógłby to być ekwiwalnet wybielacza.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3467
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: nosiwoda » wt 23.03.2021 8:28

asymon pisze:W praktyce: możesz sobie założyć konto na Lubimy Czytać i dodać tutejszych użytkowników do znajomych lub obserwowanych, paręnaście osób wystarczy, tylko chyba @nosiwody nie namierzyłem, dobrze się kryje,

Mam tam konto, ale nie dodaję ocen, zresztą na GoodReads też nie (i też chyba? mam konto). Wystarczy mi fantasta.pl, jako archiwum i stan posiadania, chociaż tam z kolei nie mogę dodawać niefantastycznych, których też troszeńkę mam.

A listę esensji też chciałem podać :D Zresztą robiliśmy w esensji kilka kanonów, co jakiś czas wraca dyskusja o aktualizacji czy zrobieniu nowego, ale komu to robić...
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5010
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Whoresbane » wt 23.03.2021 13:56

Moja lista. Dawajcie z tym hejtem :lol:

MUST READ fantasy:
------------------------------
Pieśń Lodu i Ognia - George R. R. Martin
Malazańska Księga Poległych - Steven Erikson
Opowieści z Meekhańskiego Pogranicza - Robert M. Wegner
uniwersum Cosmere - Brandon Sanderson
uniwersum Pierwsze Prawo - Joe Abercrombie
Koło Czasu - Robert Jordan
Kroniki Amberu - Roger Zelazny
Conan Barbarzyńca - Robert E. Howard
------------------------------
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1483
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

PoprzedniaNastępna

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 146 gości