Nagrody "Nowej Fantastyki" 2024 przyznane :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Nagrody "Nowej Fantastyki" 2024 przyznane

Postautor: Staro » sob 25.05.2024 19:57

Brom XXX ..... Quo Vadis polski komiksie.
Staro
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 40
Rejestracja: pn 06.05.2024 16:09

Re: Nagrody "Nowej Fantastyki" 2024 przyznane

Postautor: historyk » sob 25.05.2024 23:21

Unka jest bardzo słuszna ideologicznie, więc z tej strony nagroda zrozumiała. Natomiast sam z komiksów 2023 polecam to:
https://www.gildia.pl/komiksy/578079-alchenit
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2686
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Nagrody "Nowej Fantastyki" 2024 przyznane

Postautor: Lipaeug » ndz 26.05.2024 10:38

Widzę, że tutaj osoby bardzo pruderyjne i doszukujące się jakichś ideologii xD Seria Brom jest świetna. Idealna fantastyka rozrywkowa, z nominowanych komiksów na pewno najlepsza. Dodatkowo erotyzm został w niej wprowadzony bardzo naturalnie, bez przekłamań i z pomysłem.
Lipaeug
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 106
Rejestracja: czw 14.12.2023 13:17

Re: Nagrody "Nowej Fantastyki" 2024 przyznane

Postautor: historyk » ndz 26.05.2024 19:14

Lipaeug
Oferuję kurs czytania za zrozumieniem. Wpisać cię na listę? Po paru godzinach zajęć ogarniesz, że nie pisałem o komiksie, tylko poglądach autorki. Komiksu nie czytałem, bo cz. 1 była słaba, więc dalej w to nie brnąłem.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2686
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Nagrody "Nowej Fantastyki" 2024 przyznane

Postautor: Shadowmage » pn 27.05.2024 7:03

Pierwsza część "Broma" była fajna.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20818
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Nagrody "Nowej Fantastyki" 2024 przyznane

Postautor: Ziuta » pn 27.05.2024 9:36

Nie mam takiego rozeznania w komiksie, żeby ocenić, kto był najbardziej godny w tej kategorii. Cieszy podwójna statuetka dla Istvana. No i nie wiem, jak to jest z tym tryumfalnym pochodem łołku przez fantastykę (ciekawostka: dawniej mówiło się na to "wzmożenie" i bardzo lubię to słowo), bo sami łołkowcy (znowu: mieliśmy w polszczyźnie takie piękne słowo z lat 50: "pryszczaci") twierdzą, że to lipa i fandom rzuca na pokaz ochłapy, podczas gdy esencja pozostaje niezmienna. Same zaś Nagrody NF chyba po prostu chyba po prostu próbują być na bieżąco. A z jaką skutecznością — o, o tym możemy rozmawiać.
Ziuta
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 345
Rejestracja: śr 16.03.2011 16:04
Lokalizacja: NH

Re: Nagrody "Nowej Fantastyki" 2024 przyznane

Postautor: nosiwoda » pn 27.05.2024 9:47

Ja nie mogę, bo nie wiem. Niestety, przestałem być na bieżąco w polskim światku fantastycznym, a ta świadomość przesączała się do mnie stopniowo. Ostatnio dowiedziałem się o antologii znanych nazwisk, wydanej w empik go w 2021 r., a tych wszystkich zinowych, środowiskowych antologii nie ogarniam już od dawna. I szczerze mówiąc, nie wiem, czy ktokolwiek ogarnia - takie jest rozproszenie i bańkowość.
(BTW: wzmożenie moim zdaniem bardzo pasuje, natomiast pryszczaci - już nie. No i to jednak jest lookism, że się tak przy okazji wzmogę :D ).
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5070
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Nagrody "Nowej Fantastyki" 2024 przyznane

Postautor: Ziuta » pn 27.05.2024 10:08

"Pryszczatych" wymyślono ponoć (autorstwo przypisuje się szeroko, z Różewiczem i Nałkowską włącznie) na cześć nienachalnej urody Wiktora Woroszylskiego. Rzeczywiście jest mocne, ale z drugiej strony tyle lat wytykania drugiej stronie, ze są grubi i brodaci, że sam nie wiem. Ale kończmy ten offtop w offtopie.
Ubańkowienie środowiska jest faktem, ale są też takie historie, jak w Krakowie, gdzie sekcja młodych literatów wespół z czcigodnym weteranem Sedeńką zrobiła jednodniowy konwent w anarchistycznej knajpie. Impreza okazała się sukcesem i przyniosła, oprócz satysfakcji organizatorów, myśl, czy by nie zignorować mylących szacunki tłumów i nie zacząć się liczyć od nowa. Ot pandemia wyzerowała nam struktury i musimy jeszcze raz.
Ziuta
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 345
Rejestracja: śr 16.03.2011 16:04
Lokalizacja: NH

Re: Nagrody "Nowej Fantastyki" 2024 przyznane

Postautor: nosiwoda » pn 27.05.2024 10:13

No właśnie o tym sedeńkonie rozpisywałem z agrafkiem. Pisał, że przyszło z 60 osób.
Ale z kolei na targach książki (tych w ostatni weekend, pod PKiNem) nie było oszałamiającej frekwencji, była kolejka do Pilipiuka - ale też nie były to tłumy.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5070
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Nagrody "Nowej Fantastyki" 2024 przyznane

Postautor: historyk » pn 27.05.2024 10:22

Unka z swoimi przeciętnymi komiksami nominacje dostaje niejako z urzędu. A skandalem dla mnie jest to, że dwa najlepsze komiksy fantastyczne ostatnich lat - Niezwyciężony i Alchenit - nagrody nie dostały. Podobnie nawet nominacji nie dostała żadna z części cyklu Bardo. Pozwala mi to przypuszczać, że jurorzy kierują się opiniami z marginalnych, lewicowych grupek komiksowych na fb.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2686
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Nagrody "Nowej Fantastyki" 2024 przyznane

Postautor: Ziuta » pn 27.05.2024 10:49

nosiwoda, ciekawe rzeczy. Ciekawe, czy to coś znaczy i czy dlatego właśnie Fabryka zaczęła wydawać wzmożoną (hehe) anglosaską fantasy. Bo malakh kiedyś wspominał, że kryzys branży najbardziej dotknął polskojęzyczną fantastykę rozrywkową.
A Mikrosedeńkon miał bardzo fajne momenty. Na przykład niby ten Wojtek taki staromodny i celujący w gusta innych weteranów, ale połowa jego polecanek albo już była na półce lewackiej knajpy, albo może tam trafić, jeśli dać mi przeredagować polecankę :mrgreen:

historyk pisze:Pozwala mi to przypuszczać, że jurorzy kierują się opiniami z marginalnych, lewicowych grupek komiksowych na fb.

A nie prościej założyć radykalnej różnicy w gustach? Mnie też żal "Niezwyciężonego", ale może zadecydowała doktryna, żeby tytuł oryginalny przedkładać nad adaptacje. Zresztą jury nagrody jest jawne, więc można przy jakichś popkulturowo-konwentowych okazjach popytać.

Lecz podkreślam, że nie znam się dostatecznie na komiksach, żeby rzucać kategoryczne oceny. Już prędzej mogę pogadać o polskiej książce roku i nagrodzie imienia Parowskiego. Ale tu raczej mógłby zastanowić się, czy jurorzy nie są zbyt ostrożni, zamiast zaszaleć.
Ziuta
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 345
Rejestracja: śr 16.03.2011 16:04
Lokalizacja: NH


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 85 gości