Dziesiąte Koło Czasu :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Dziesiąte Koło Czasu

Postautor: Janusz S. » czw 13.04.2023 11:42

Minimalistyczne okładki są fajne, ale w kilkunastotomowej serii są już nieco nudne
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5940
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Dziesiąte Koło Czasu

Postautor: Fidel-F2 » czw 13.04.2023 11:44

dziesiąte koło u wozu
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3465
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Dziesiąte Koło Czasu

Postautor: Bibi King » czw 13.04.2023 11:57

Janusz S. pisze:Minimalistyczne okładki są fajne, ale w kilkunastotomowej serii są już nieco nudne

Są natomiast tanie - zarówno koncept, jak i druk.
Tak tylko zauważam niezobowiązująco, bo od Koła Czasu odpadłem po pierwszym tomie. Kręciło się z takim impetem, że siła odśrodkowa mnie odrzuciła.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1129
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Dziesiąte Koło Czasu

Postautor: Janusz S. » czw 13.04.2023 12:25

Bibi King pisze:Są natomiast tanie - zarówno koncept, jak i druk.
Tak tylko zauważam niezobowiązująco, bo od Koła Czasu odpadłem po pierwszym tomie. Kręciło się z takim impetem, że siła odśrodkowa mnie odrzuciła.

To pewnie racja.
Jak odrzuciło Cię przy pierwszym tomie, to te dalsze poraziłyby Cię śmiertelnie od razu.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5940
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Dziesiąte Koło Czasu

Postautor: Whoresbane » czw 13.04.2023 16:42

A mi pierwszy przypadł do gustu i w ciemno zbieram całą resztę. Po zebraniu wszystkich piętnastu (wciąż mam nadzieję, że wznowią Nową Wiosnę) urządzę maraton
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1476
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Dziesiąte Koło Czasu

Postautor: El Lagarto » czw 13.04.2023 19:40

Jestem piewcą fantasy, ale znajomość z "Kołem Czasu" skończyłem na drugim tomie. Niezła lektura, ale nie porwała mnie na tyle, żeby zaraz się brać za trzeci i czwarty tom, potem zaś przyszły inne książki i obecnie "Koło 3" i "Koło 4" się kurzą na półce...

W pierwszym i drugim tomie widać spory wpływ Tolkiena, ponoć im dalej w las, tym wpływ Tolkiena mniejszy, za to szczegółowe opisy wyglądu postaci przytłaczają czytelnika. Może z obowiązku kiedyś wrócę do Jordana. Serialu "Koło Czasu" boję się tykać, żeby sobie tego nie zepsuć.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 934
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Dziesiąte Koło Czasu

Postautor: Coacoochee » sob 15.04.2023 7:50

Serial to kandydat do najgorszej ekranizacji wszechczasów. Chciałem przestać oglądać po 1 minucie. Wyjściowy materiał bardzo feministyczny, ale dla współczesnych inżynierów dusz, to za mało. Moiraine zrobili les, jednolite etnicznie Dwie Rzeki stały się Amsterdamem, no i możliwość Smoczycy Odrodzonej... Whitewashing? Yes! A to tylko czubek góry lodowej. Niesamowite zmiany fabuły, był odcinek z tylko kilkoma scenami z cyklu, reszta wydumana.
Oczy bolą patrzeć.
Bawią te porównania do Tolkiena (każdą fantasy drogi można tak zaszeregować), bardziej widać pomysły Herberta: Aielowie - Freemeni, Aes Sedai - Bene Gesserit.
Coacoochee
Lord
Lord
 
Posty: 1816
Rejestracja: czw 12.11.2015 13:15

Re: Dziesiąte Koło Czasu

Postautor: Shedao Shai » sob 15.04.2023 10:36

Dla mnie wszystko blednie w tym serialu przy ch**ni fabularnej która się stała w ostatnim odcinku. Szok, niedowierzanie, kto to przepuścił :D
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3719
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziesiąte Koło Czasu

Postautor: Whoresbane » sob 15.04.2023 11:04

Znając tylko pierwszy tom serial przyjmowałem całkiem pozytywnie pomimo wyżej wymienianych wad. Dyskutowaliśmy o tym w innym temacie i dość szybko zobaczyłem finał sezonu. Skrytykowałem go a Shedao się przyczepił jakbym był jednym z hejterów. Pamiętam jak cofał te słowa gdy sam obejrzał :lol:

Co do samej książki to pierwsza okładka, która mi się nie podoba. Ta zgniła zieleń mnie razi
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1476
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Dziesiąte Koło Czasu

Postautor: El Lagarto » sob 15.04.2023 12:53

Coacoochee pisze:Bawią te porównania do Tolkiena (każdą fantasy drogi można tak zaszeregować), bardziej widać pomysły Herberta: Aielowie - Freemeni, Aes Sedai - Bene Gesserit.


Bohaterowie R. E. Howarda są cały czas w drodze i nie jest to w żadnym razie tolkienowska fantasy.

Co do porównań, mogę się odnosić tylko do dwóch pierwszych tomów "Koła Czasu". Drugi pamiętam bardzo słabo, ale pierwszy jest tolkienowski w bardzo dużym stężeniu. Skojarzenia z Herbertem są również uzasadnione, jedno nie wyklucza drugiego.

Zapożyczeń i inspiracji Tolkienem mamy u Jordana multum. Ktoś kto nie czytał tego i owego może poniższe wywody uznać za SPOILER, choć nie podaję szczegółów.

1. Sielankowa wioska, żyjąca w nieświadomości ważnych wydarzeń, które wstrząsają światem
2. Grupa przyjaciół "chłopków-roztropków" zgromadzona wokół Wybrańca (u Jordana są też niewiasty)
3. Spotkanie czarodzieja/czarodziejki i tajemniczego wojownika motywujących do podjęcia wyprawy
4. Bohaterowie są prześladowani przez tajemnicze stwory, muszą im uciekać
5. Bohaterowie zostają poddani niebezpiecznej próbie w tajemniczych Kurhanach/Ruinach pełnych złowrogiej magii; dużą rolę odgrywa przeklęty sztylet
6. W drużynie znajdzie się w końcu też przedstawiciel starodawnej czarodziejskiej rasy; nosi imię zaczynające się na "L"
7. Bohaterowie są inwigilowani/atakowani przez paskudne ptaszyska
8. O ile pamiętam w którymś miejscu bohaterów ratuje przed prześladowcami przejście przez rzekę
9. W czasie podróży Drużyna musi skorzystać z niebezpiecznego i od dawna nieużywanego Tajnego Przejścia. Ryzyko jest duże, ale nie ma rady.

To tak na szybko, bez ponownej lektury. Drobiazgowa analiza na pewno wykazałaby jeszcze więcej zapożyczeń.
Ostatnio zmieniony sob 15.04.2023 12:56 przez El Lagarto, łącznie zmieniany 1 raz
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 934
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Dziesiąte Koło Czasu

Postautor: El Lagarto » sob 15.04.2023 12:55

Nabrałem perwersyjnej ochoty żeby obejrzeć wyłącznie ostatni odcinek serialu "Koło Czasu". Będę wiedział o co chodzi?
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 934
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Dziesiąte Koło Czasu

Postautor: asymon » sob 15.04.2023 13:20

El Lagarto pisze:Nabrałem perwersyjnej ochoty żeby obejrzeć wyłącznie ostatni odcinek serialu "Koło Czasu". Będę wiedział o co chodzi?


Nikt nie wie.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1965
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Dziesiąte Koło Czasu

Postautor: El Lagarto » sob 15.04.2023 17:31

asymon pisze:
El Lagarto pisze:Nabrałem perwersyjnej ochoty żeby obejrzeć wyłącznie ostatni odcinek serialu "Koło Czasu". Będę wiedział o co chodzi?


Nikt nie wie.


To może ktoś ma numer komórki showrunnera czy coś :?:

Wracając do Jordana. Trolloki są (rzecz jasna) w dużej mierze odpowiednikiem tolkienowskich orków, ale mamy tu też inspiracje Herbertem G. Wellsem. W "Wyspie doktora Moreau" Wellsa pojawiają się hybrydy ludzi i zwierząt, zaś sama nazwa trollok (trolloc w oryginale) to połączenie nordyckiega trolla i wellsowskiego Morloka (Morlocka) z "Wehikułu czasu".
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 934
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Dziesiąte Koło Czasu

Postautor: Whoresbane » wt 06.06.2023 12:54

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1476
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości