Do trzech razy sztuka :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Do trzech razy sztuka

Postautor: Haribo » sob 27.05.2023 18:50

Odważna decyzja. Pakiet trzech tomów w twardej oprawie można od ręki kupić w Świecie Książki za 52,5 zł.
Haribo
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 496
Rejestracja: czw 28.03.2013 9:37

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: Janusz S. » sob 27.05.2023 21:59

Ciekawe jak AM ocenia ich szanse. Sam zrezygnował dopiero w drugim podejście, więc chyba dość długo uważał (?), że coś może z tego wyniknąć.
Jeśli dobrze pamiętam, zanudził mnie tom o jazzie (drugi?) i dalej nie zdołałem się zmusić.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5900
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Do trzech razy sztuka

Postautor: Haribo » sob 27.05.2023 22:21

@Janusz S. Szacuneczek, skoro dotarłeś aż do drugiego tomu. Ja ledwo dałem radę do połowy pierwszego.
Haribo
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 496
Rejestracja: czw 28.03.2013 9:37

Do trzech razy sztuka

Postautor: Shadowmage » ndz 28.05.2023 9:17

Nie było złe, doceniałem pewne elementy w konstrukcji magii/świata itp, ale jednak było poziom niżej niż ówczesna konkurencja w tej tematyce.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20751
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: Janusz S. » ndz 28.05.2023 20:11

Haribo pisze:@Janusz S. Szacuneczek, skoro dotarłeś aż do drugiego tomu. Ja ledwo dałem radę do połowy pierwszego.

Pierwszy na pewno przeczytałem, ale nie mam pojęcia o czym był :oops:
Shadowmage pisze:Nie było złe, doceniałem pewne elementy w konstrukcji magii/świata itp, ale jednak było poziom niżej niż ówczesna konkurencja w tej tematyce.

A jaką konkretnie konkurencję masz na myśli?
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5900
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: Tigana » pn 29.05.2023 6:53

Janusz S. pisze:A jaką konkretnie konkurencję masz na myśli?

Chociażby cykl Butchera o Dresdenie. Z innych magowych rzeczy - Mike Carey i jego Felix Castor.
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois
Awatar użytkownika
Tigana
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 10354
Rejestracja: pn 19.06.2006 13:09
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: Bibi King » pn 29.05.2023 7:56

Butcher jest bardziej "dorosły". A Castor jest - IMO - słaby. Ale ciekaw jestem postępów tej serii u Zyska; w oryginale wyszło już 7 czy 8 tomów, jakieś opowiadania, powieść graficzna, cuda wianki...
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1124
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: Shadowmage » pn 29.05.2023 7:58

Ta. Wtedy jeszcze jakoś czytałem cykl Kate Griffin, też w "nieco" podobnych klimatach.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20751
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: Cymrean » pn 29.05.2023 8:13

Haribo pisze:Odważna decyzja. Pakiet trzech tomów w twardej oprawie można od ręki kupić w Świecie Książki za 52,5 zł.


Link? Ja widzę tylko 1 tom po polsku i następne po angielsku.
Cymrean
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 352
Rejestracja: pt 06.07.2007 10:12

Do trzech razy sztuka

Postautor: Haribo » pn 29.05.2023 8:49

@Cymrean Wygląda na to, że już nie ma. Gdy to pisałem dwa dni temu, mogłem jeszzcze dodać do koszyka 52 pakiety pierwszych trzech tomów cyklu. Teraz nic nie ma. Pewnie ludzie się połapali, że warto szybko kupić. Jeśli interesuje Cię zakup, to radzę monitorować Świat Książki, bo oni często znajdują u siebie w magazynie jakieś białe kruki od MAGa. Jeden, czasem kilka egzemplarzy jakiejś "Trawy" czy "Odwróconego świata" widywałem, a nawet udało mi się coś kupić w normalnej cenie. Może i Aaranovitch się jeszcze pojawi.
Haribo
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 496
Rejestracja: czw 28.03.2013 9:37

Do trzech razy sztuka

Postautor: Haribo » pn 29.05.2023 8:52

O, tak to wyglądało. Ale już niedostępne.


https://www.swiatksiazki.pl/pakiet-rzeki-londynu-ksiezyc-nad-soho-szepty-pod-ziemia-6369749-ksiazka.html
Haribo
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 496
Rejestracja: czw 28.03.2013 9:37

Do trzech razy sztuka

Postautor: Shedao Shai » pn 29.05.2023 9:09

Za trzecim razem się uda, szczególnie u Zyska - oni mają długą historię rzetelnego kompletowania długich cykli. Wróżę wielką przyszłość.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3699
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: Janusz S. » pn 29.05.2023 9:41

Tigana pisze:
Janusz S. pisze:A jaką konkretnie konkurencję masz na myśli?

Chociażby cykl Butchera o Dresdenie. Z innych magowych rzeczy - Mike Carey i jego Felix Castor.

Kluczem jest stwierdzenie "ówczesna konkurencja" Carey wyszedł kilka lat wcześniej (i przeczytałem całość) a Butcher jeszcze wcześniej w Amberze. Oczywiście potem też się ciągnął, ale przestałem go czytać. Aarnovitch to chyba 2014, więc zaciekawiło mnie jaką to miał w tym czasie konkurencję bo nic podobnego nie pamiętam.
Shadowmage pisze:Ta. Wtedy jeszcze jakoś czytałem cykl Kate Griffin, też w "nieco" podobnych klimatach.

Griffin chyba też była wydana kilka lat przed Aaronovitchem i cały cykl zmęczyłem.

Aaronovitch to chyba ostatnia próba wprowadzenia takiego urban fantasy na nasz rynek. I jakoś nie wierzę, że Zyskowi pójdzie lepiej niż MAGowi.

Shedao Shai pisze:Za trzecim razem się uda, szczególnie u Zyska - oni mają długą historię rzetelnego kompletowania długich cykli. Wróżę wielką przyszłość.

Wspomnij Phlebasa... :twisted:
Ostatnio zmieniony pn 29.05.2023 9:45 przez Janusz S., łącznie zmieniany 2 razy
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5900
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: asymon » pn 29.05.2023 9:41

Jeszcze Mike Resnick coś tam naskrobał:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4643/na ... jednorozca

Bo rozumiem, że P.I. Garrett Glen Cooka to inna kategoria?
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5159/sl ... brny-blues

A i China Mieville na upartego, choć "Miasto i miasto" to samostojka, a Bas-Lag ciągle się kurzy...
Ostatnio zmieniony pn 29.05.2023 9:47 przez asymon, łącznie zmieniany 2 razy
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1963
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Do trzech razy sztuka

Postautor: Haribo » pn 29.05.2023 9:45

Przeczytałem "Przebierańców" Careya i powieść ta była znacznie lepsza niż niedokończone przeze mnie "Rzeki Londynu".
Haribo
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 496
Rejestracja: czw 28.03.2013 9:37

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: Cymrean » pn 29.05.2023 14:00

Haribo pisze:@Cymrean Wygląda na to, że już nie ma. Gdy to pisałem dwa dni temu, mogłem jeszzcze dodać do koszyka 52 pakiety pierwszych trzech tomów cyklu. Teraz nic nie ma. Pewnie ludzie się połapali, że warto szybko kupić. Jeśli interesuje Cię zakup, to radzę monitorować Świat Książki, bo oni często znajdują u siebie w magazynie jakieś białe kruki od MAGa. Jeden, czasem kilka egzemplarzy jakiejś "Trawy" czy "Odwróconego świata" widywałem, a nawet udało mi się coś kupić w normalnej cenie. Może i Aaranovitch się jeszcze pojawi.


Dzięki, ale przez to że nie da się dodać niedostępnych pozycji do listy życzeń raczej marna szansa, że trafię na takie przypadki. Nawet wchodząc często na ich stronę.

Janusz S. pisze:Aaronovitch to chyba ostatnia próba wprowadzenia takiego urban fantasy na nasz rynek. I jakoś nie wierzę, że Zyskowi pójdzie lepiej niż MAGowi.


Jak McGuire zaskoczy sprzedażą Gry Środkowej oraz Każde Serce to Wrota to może MAG spróbuje któryś z jej 2 cykli urban fantasy wydać.
Cymrean
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 352
Rejestracja: pt 06.07.2007 10:12

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: Janusz S. » wt 30.05.2023 10:38

McGuire to jednak trochę inna historia - przynajmniej "Gra środkowa", bo o tym cyklu z patykami i wrotami nic nie wiem.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5900
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Do trzech razy sztuka

Postautor: Cymrean » wt 30.05.2023 12:01

Myślałem o October Day, która często jest polecana ludziom co chcą Dresdena z kobietą w roli głównej (trochę mają racji ale początek jest o wiele gorszy niż początek Dresdena) oraz serii Incryptid.

Gra Środkowa jest trochę inna to prawda, ale McGuire'izmy są bardzo widoczne:
1). cytaty z Szekspira
2). akcja w San Francisco
3). magiczne drogi do innych rzeczywistości
4). główna bohaterka na koniec książki cała umazana własną krwią
5). koty :P

Dobrze za to, że się oduczyła bezsensownego biegania bohaterów od miejsca do miejsca prze całą książkę.
Cymrean
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 352
Rejestracja: pt 06.07.2007 10:12

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: AM » wt 30.05.2023 12:17

Cymrean pisze:Myślałem o October Day, która często jest polecana ludziom co chcą Dresdena z kobietą w roli głównej (trochę mają racji ale początek jest o wiele gorszy niż początek Dresdena) oraz serii Incryptid.

Gra Środkowa jest trochę inna to prawda, ale McGuire'izmy są bardzo widoczne:
1). cytaty z Szekspira
2). akcja w San Francisco
3). magiczne drogi do innych rzeczywistości
4). główna bohaterka na koniec książki cała umazana własną krwią
5). koty :P

Dobrze za to, że się oduczyła bezsensownego biegania bohaterów od miejsca do miejsca prze całą książkę.


Teraz jesteśmy głównie zainteresowani Romantic Fantasy :).


Jeśli chodzi o Urban Fantasy, zupełnie nas nie interesuje. A właściwie inaczej... to inne elementy zdecydują czy coś wydamy, czy też nie, a że przy okazji należy do jakiegoś podgatunku...

Rzeki Londynu są megapopularne w UK. Być może Zyskowi uda się dotrzeć do innej publiki niż nam (tam udało się przebić do miłośników kryminałów). No i ma być jeszcze serial... Być może to główny czynnik, który wpłynął na decyzję o wydaniu serii.
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1485
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: Fidel-F2 » wt 30.05.2023 14:45

AM pisze:Jeśli chodzi o Urban Fantasy, zupełnie nas nie interesuje.
Czyli jednak są jakieś dobre strony kryzysu.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3455
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: Janusz S. » śr 31.05.2023 10:08

AM pisze:Teraz jesteśmy głównie zainteresowani Romantic Fantasy :).

Wszyscy (prawie) zaniepisali po tym wyznaniu :o Czyli przyszłoroczna oferta MAGa to głównie S. St.Clair, V. Aveyard, J. Carey i Laura Thalassa...

AM pisze:Rzeki Londynu są megapopularne w UK. Być może Zyskowi uda się dotrzeć do innej publiki niż nam (tam udało się przebić do miłośników kryminałów). No i ma być jeszcze serial... Być może to główny czynnik, który wpłynął na decyzję o wydaniu serii.

Was jakoś serial nie przekonał i w Pana wypowiedzi trudno dopatrzeć się przekonania, że Zysk zdoła tu coś osiągnąć. Wiem, że tak duża firma może sobie pozwolić na więcej, ale oni wszystko wydają przypadkiem i bez widocznego celu
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5900
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: asymon » śr 31.05.2023 10:36

Janusz S. pisze:Wiem, że tak duża firma może sobie pozwolić na więcej, ale oni wszystko wydają przypadkiem i bez widocznego celu


Ktoś wyżej wspomniał Phlebasa. Czekaj, to byłeś ty :mrgreen:
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1963
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: Janusz S. » śr 31.05.2023 11:06

Trochę przesadziłem z tym "wszystko". Jordana wydają w całości i z sensem...
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5900
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: historyk » śr 31.05.2023 15:27

Janusz S. pisze:Griffin chyba też była wydana kilka lat przed Aaronovitchem i cały cykl zmęczyłem.

Griffin to tak z 11 pięter ponad Aaronovitchem. Z tych wszystkich urbanów, dziś można przeczytać tylko Griffin oraz ewentualnie Williamsa (cykl Bobby Dolar) i Łukjanienkę (tego z należytą dozą obrzydzenia :D). Inna rzecz, że Aaronovitch szoruje po drugim dnie (a jakość językowej obróbki w Magu właściwie spycha go nawet pod to drugie dno).

Janusz S. pisze:Aaronovitch to chyba ostatnia próba wprowadzenia takiego urban fantasy na nasz rynek. I jakoś nie wierzę, że Zyskowi pójdzie lepiej niż MAGowi.

Sądzę, że może im się udać - Aaronovitch jest odpowiednio kupiasty, żeby zostać gwiazdą.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2647
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: jezzo » czw 01.06.2023 12:46

AM pisze:Teraz jesteśmy głównie zainteresowani Romantic Fantasy :).


A tak przy okazji, to istnieje coś dobrego w tej tematyce? W sumie mam ochotę na dobry romans, ale przez dobry rozumiem raczej poziom głębi relacji i psychiki bohaterów na poziomie dobrej literatury głównego nurtu, a nie proste historyjki o zakochanych nastolatkach dla nastolatków. Dobrym romansem dla mnie byli np. "Normalni Ludzie" Rooney.
Rozumiem, że w fantasy raczej nie mam co szukać podobnej głębi? Myślałem o tej Carey, ale tylko dlatego, że podobno pisze dla dorosłych i tworzy dobre sceny seksu (co jest rzadkością).
Swoją drogą, jak ktoś może polecić dobry romans niekoniecznie fantasy, to też byłbym wdzięczny.
Awatar użytkownika
jezzo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 637
Rejestracja: pn 09.12.2019 13:01

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: asymon » czw 01.06.2023 13:03

jezzo pisze:
AM pisze:Teraz jesteśmy głównie zainteresowani Romantic Fantasy :).


A tak przy okazji, to istnieje coś dobrego w tej tematyce? W sumie mam ochotę na dobry romans, ale przez dobry rozumiem raczej poziom głębi relacji i psychiki bohaterów na poziomie dobrej literatury głównego nurtu, a nie proste historyjki o zakochanych nastolatkach dla nastolatków. Dobrym romansem dla mnie byli np. "Normalni Ludzie" Rooney.
Rozumiem, że w fantasy raczej nie mam co szukać podobnej głębi? Myślałem o tej Carey, ale tylko dlatego, że podobno pisze dla dorosłych i tworzy dobre sceny seksu (co jest rzadkością).
Swoją drogą, jak ktoś może polecić dobry romans niekoniecznie fantasy, to też byłbym wdzięczny.



https://www.reddit.com/r/Romance_for_men/
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1963
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: jezzo » czw 01.06.2023 13:11

Wery fany.
Awatar użytkownika
jezzo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 637
Rejestracja: pn 09.12.2019 13:01

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: asymon » czw 01.06.2023 14:18

jezzo pisze:Wery fany.


Nie no, paaanie, ja serio piszę. Siedzę trochę na reddicie i czasem w subach Fantasy czy S-F ktoś o to pyta i ludzie zwykle tam odsyłają. Ale nie wnikałem i serio nie wiem ile tam jest paranormal romance.

Ja niestety niewiele pomogę, ostatnia książka "romansowa" którą czytałem okazała się taka se ("Szklane ptaki" - o K.K. Baczyńskim). Możesz rzucić okiem na "Tak właśnie przegrywasz Wojnę Czasu", ale (content warning) to romans dwóch kobiet.

EDIT: Nie stricte romans, ale powikłane tematy między bohaterami, super napisane, "Tajemna historia" Donny Tartt.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1963
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: El Lagarto » czw 01.06.2023 19:28

jezzo pisze:A tak przy okazji, to istnieje coś dobrego w tej tematyce? W sumie mam ochotę na dobry romans, ale przez dobry rozumiem raczej poziom głębi relacji i psychiki bohaterów na poziomie dobrej literatury głównego nurtu, a nie proste historyjki o zakochanych nastolatkach dla nastolatków. Dobrym romansem dla mnie byli np. "Normalni Ludzie" Rooney.
Rozumiem, że w fantasy raczej nie mam co szukać podobnej głębi?


Nie znam Rooney i pewnie nie sięgnę, ale czy czytałeś "Dzieje Tristana i Izoldy" w adaptacji Josepha Bédier? W zasadzie to jest "główny nurt" i "klasyka", a na upartego też "fantasy", choć gdy powstawała to nikt tak tego nie nazywał. Dopiero po tej lekturze warto sięgnąć po "Maladie" Sapkowskiego.
Ostatnio zmieniony wt 06.06.2023 22:02 przez El Lagarto, łącznie zmieniany 1 raz
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 930
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: Bibi King » pn 05.06.2023 16:25

Jest gdzieś jakieś w miarę oficjalne potwierdzenie tej daty 20.06? Na fejsie nie widzę, na stronie też...
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1124
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: Shadowmage » pn 05.06.2023 16:38

U Dresslera było. Choć rzecz jasna wszystko moż się zmienić, ale książka już w druku.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20751
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Do trzech razy sztuka

Postautor: Bibi King » pn 05.06.2023 16:43

Rzeczywiście, nadal jest. Dzięki.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1124
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości