Nowa powieść Sullivana w sprzedaży :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: nosiwoda » pt 24.03.2023 10:25

El Lagarto, naprawdę straszne głupoty piszesz. Skomentuję tylko jedną i lądujesz na kwarantannie.
W klasycznej fantasy pewne reguły obowiązują, świat musi być konsekwentny w swej fantastyczności. Jednak jeśli mowa o literaturze surrealistycznej, onirycznej i bizarro

Ale nie jest mowa o literaturze surrealistycznej, onirycznej ani bizarro. Sullivan to fantasy klasyczna do bólu. Nie jest surrealistyczna, oniryczna ani bizarro. A piszemy w kontekście konkretnej sceny, powieści czy cyklu. Sięgając po argumenty z zupełnie innej, nomen omen, bajki, pokazujesz, że argumentów nie masz, tylko rozpaczliwie chcesz coś przykleić.
Diuna, Amber, PLO nie są klasyczną fantasy, a swoje mieszanie światów, stylów i porządków wszystkie one uzasadniają w tekście. Zwłaszcza Amber jest tu kiepskim przykładem, bo jest fantasy z systemem światów równoległych, w którym wszystko gdzieś istnieje, łącznie z latającymi skałami, sir Lancelotem, gadającymi Yggdrasillami i pizzą, sprowadzaną mocą chaotycznego nie-Wzorca.
A Gwiezdne Wojny to space fantasy z fabułą baśni.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: toto » pt 24.03.2023 11:44

W nawiązaniu do dyskusji o kibelkach i sklepach w każdej wiosce.
If it looks like a duck, swims like a duck, and quacks like a duck, then it probably is a duck


Jeśli świat przedstawiony wygląda jak nasze średniowiecze poza jakimiś elementami, to jednak wypadałoby jakoś uzasadnić tę różnicę. Nie musi być to wykład na 10 stron, ale jakieś sensowne wytłumaczenie. Może to być nawet jakaś mniej lub bardziej dowcipna anegdota włożona w usta jednej z postaci.
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: El Lagarto » pt 24.03.2023 16:45

nosiwoda pisze:El Lagarto, naprawdę straszne głupoty piszesz. Skomentuję tylko jedną i lądujesz na kwarantannie.
W klasycznej fantasy pewne reguły obowiązują, świat musi być konsekwentny w swej fantastyczności. Jednak jeśli mowa o literaturze surrealistycznej, onirycznej i bizarro

Ale nie jest mowa o literaturze surrealistycznej, onirycznej ani bizarro. Sullivan to fantasy klasyczna do bólu. Nie jest surrealistyczna, oniryczna ani bizarro. A piszemy w kontekście konkretnej sceny, powieści czy cyklu. Sięgając po argumenty z zupełnie innej, nomen omen, bajki, pokazujesz, że argumentów nie masz, tylko rozpaczliwie chcesz coś przykleić.


Kwarantanna trwała tylko pół dnia; już wróciłem, aby nadal nawiedzać to forum.

Wiem, że Sullivan to typowa fantasy spod znaku magii i miecza. Jak wzmiankowałem wcześniej, coś tam czytałem inkryminowanego autora.

O Sullivanie Fidel pisze w kontekście toalety. Potem już dokonuje uogólnień pisząc o koniach i feudalizmie w fantastyce. Ja stwierdzam tylko, że zasady, których kurczowo każe się trzymać Don Fidel działają nie zawsze i nie wszędzie. W przypadku fantasy jego zalecenia mają sens tylko w przypadku fantasy historycznej, która jest odpowiednikiem hard SF.
Kraina hobbitów też "nie pasuje" do Śródziemia?

nosiwoda pisze: Diuna, Amber, PLO nie są klasyczną fantasy, a swoje mieszanie światów, stylów i porządków wszystkie one uzasadniają w tekście.


Ja to wiem i Ty to wiesz. Fidel jednak twierdzi, że jeśli wprowadzasz system feudalny do swojej książki, to bohaterowie nie mogą dysponować zaawansowaną technologią. Jeśli dysponują to książka nie ma sensu.

toto pisze: Jeśli świat przedstawiony wygląda jak nasze średniowiecze poza jakimiś elementami, to jednak wypadałoby jakoś uzasadnić tę różnicę. Nie musi być to wykład na 10 stron, ale jakieś sensowne wytłumaczenie. Może to być nawet jakaś mniej lub bardziej dowcipna anegdota włożona w usta jednej z postaci.


Odpowiedzią jest licentia poetica. W komputerowych grach fantasy sklepiki są w każdej zapyziałej wiosce i nikomu to nie przeszkadza. Jeśli graliście i nie protestowaliście, to teraz czas posypać głowy popiołem.

W Dolinie Indusu mieli system toalet 3000 lat przed Chrystusem. A zainstalowanie w dziurze w ziemi nocnika nie wymaga zaawansowanej technologii ani tym bardziej tłumaczeń autora. Pewnie śmierdziało i było niezbyt praktyczne, ale skoro ludzie w dawnych wiekach spali pod jednym dachem z owcami czy kozami nie jest to żaden sensacyjny wynalazek.

Przypomina mi się recenzja gry komputerowej ze świata Conana Barbarzyńcy na pewnym portalu fantastycznym. Autor recenzji zechciał podkreślić jak bardzo nierealistyczne jest to, że obok siebie są tam wysokie i ośnieżone góry, pustynia i dżungla. Tymczasem ośnieżone góry, pustynię i dżunglę mamy obok siebie w Peru w naszym rzeczywistym świecie.
Trochę podobnie jest z tą toaletą.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: asymon » pt 24.03.2023 18:32

Licentia poetica to właśnie wymówka słabych pisarzy.

A co do pustyni, zapewnie chodzi ci o Chile
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1950
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: Janusz S. » pt 24.03.2023 18:42

asymon pisze:Licentia poetica to właśnie wymówka słabych pisarzy.

A co do pustyni, zapewnie chodzi ci o Chile

Atacama sięga do Peru a na północny mają jeszcze jedną, mniejszą.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: Bibi King » pt 24.03.2023 18:52

Myślę, że nie chodzi mu o Chile, bo Chile słabo stoi z dżunglą. Gdyby zaś chodziło tyllko o sąsiedztwo śnieżnych gór i pustyń, bez dżungli, to poza Chile łapałby się i Liban, i Kalifornia/Newada, i parę innych miejsc.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1112
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: asymon » pt 24.03.2023 22:22

OK, macie rację, jak dżungla to Peru bardziej niż Chile.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1950
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: El Lagarto » sob 25.03.2023 11:33

Szkoda, że został usunięty post Fidela, w którym nazywa mnie przygłupem z odniesieniem do mojej rodziny. Mnie to nie obraża, natomiast świadczy o poziomie dyskutanta.

Drogi Fidelu. Umówmy się zatem. Ty mnie przewyższasz mądrością, ja głupi prostaczek przewyższam Cię kulturą osobistą.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: El Lagarto » sob 25.03.2023 11:34

asymon pisze:OK, macie rację, jak dżungla to Peru bardziej niż Chile.


Tak, chodziło mi o Peru.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: Shedao Shai » sob 25.03.2023 12:06

El Lagarto pisze:Szkoda, że został usunięty post Fidela, w którym nazywa mnie przygłupem z odniesieniem do mojej rodziny.


Pradziwa szkoda polega na tym, że usunięto post Fidela, ale nie samego Fidela :)
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: Fidel-F2 » sob 25.03.2023 12:23

El Lagarto pisze:Szkoda, że został usunięty post Fidela, w którym nazywa mnie przygłupem z odniesieniem do mojej rodziny. Mnie to nie obraża, natomiast świadczy o poziomie dyskutanta.

Drogi Fidelu. Umówmy się zatem. Ty mnie przewyższasz mądrością, ja głupi prostaczek przewyższam Cię kulturą osobistą.
Znowu rozmawiasz sam ze sobą, nawet gdy cię obrażam to nie rozumiesz jak, albo udajesz, że nie rozumiesz. A nie mógłbyś choć raz odnieść się do tego co napisałem a nie do tego co sobie wymyśliłeś? Czy to tak dużo przeczytać, zrozumieć i dyskutować? Ja bym może i z tobą rozmawiał, ale z jakiegoś powodu ty nie chcesz ze mną więc się zniechęcam i traktuję jak traktuję. W dyskusji o Sullivanie ani razu nie odniosłeś się do moich tez. Zamiast tego namalowałeś sobie jakieś tam obrazki które odlegle, jakimiś drobnym fragmentami, nawiązują do tematu ale są poza meritum. nosiwoda coś ci tam poprostował ale mnie się nie chce bo trzeba by zdanie po zdaniu wyjaśniać każde twoje przekręcenie, niezrozumienie, sofizmat, anegdotyczne dowody. Po czym nawet tego nie przeczytasz dokładnie i znowu nawywijasz piętrowe epistoły, które znów będą miały się nijak do moich wyjaśnień. Po co mi to? Umówmy się, że jak kiedyś jeszcze coś tam napiszę i nie zgodzisz się ze mną to po prostu napisz "Nie zgadzam się", ale nie uzasadniaj, nie wyjaśniaj, nie dawaj przykładów. Mam nadzieję, że twoja wysoka kultura osobista pozwoli ci na uszanowanie tej prośby.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: El Lagarto » sob 25.03.2023 12:53

Brawo Fidelu! Erystyczny majstersztyk spychający odpowiedzialność i robiący z Ciebie pokrzywdzonego misiaczka.
Nie mam problemu z nosiwodą. Tu i tam mogę się z nim nie zgadzać albo zgadzać, nie skutkuje to ani wyzwiskami i pogardą.
Zgodnie z prośbą, skrzywdzony i uciśniony Fidelu, NIE ZGADZAM SIĘ Z TOBĄ.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: Fidel-F2 » sob 25.03.2023 12:58

ale po chuja wyjaśniasz? znów nie ogarnąłeś prostego komunikatu
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: El Lagarto » sob 25.03.2023 13:02

Fidel-F2 pisze:ale po chuja wyjaśniasz? znów nie ogarnąłeś prostego komunikatu


Nie zgadzam się z Tobą.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: Fidel-F2 » sob 25.03.2023 13:16

dobrze
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: El Lagarto » sob 25.03.2023 17:29

toto pisze:W nawiązaniu do dyskusji o kibelkach i sklepach w każdej wiosce.
If it looks like a duck, swims like a duck, and quacks like a duck, then it probably is a duck


Jeśli świat przedstawiony wygląda jak nasze średniowiecze poza jakimiś elementami, to jednak wypadałoby jakoś uzasadnić tę różnicę. Nie musi być to wykład na 10 stron, ale jakieś sensowne wytłumaczenie. Może to być nawet jakaś mniej lub bardziej dowcipna anegdota włożona w usta jednej z postaci.


Odniosę się jeszcze do wypowiedzi toto. A co tam... Jest weekend.

Sentencja z kaczką jest efektowna, ale mało przystaje do literatury, a zwłaszcza literatury fantastycznej.
W zoologii też nie zawsze działa. Łyska zwyczajna wygląda jak kaczka a kaczką nie jest. Zwierzęta często stosują mimikrę i wyglądają na to czym nie są. Owady mogą wyglądać jak liście albo patyki, ale są owadami.

W fantastyce mamy często setting, który wygląda na średniowieczny, ale w miarę lektury okazuje się, że jest to rzeczywistość postapokaliptyczna albo przedapokaliptyczna (jak w "Umierającej Ziemi" Vance'a). Ponadto wiele światów fantasy swobodnie łączy elementy z różnych epok: w przygodach Conana mamy odniesienia do prehistorii, egipskiej starożytności, pirackiego XVII wieku, średniowiecza, renesansu, Dzikiego Zachodu. Tę samą metodę przejęli też George R. R. Martin i Joe Abercrombie w swoich cyklach. Z wierzchu wydaje się, że to średniowiecze (no są przecież miecze i zamki), ale pod powierzchnią mamy multum innych inspiracji.

U klasyków fantasy można znaleźć znacznie poważniejsze "uchybienia" niż toaleta w chacie u Sullivana (patrz Tolkien i hobbickie "anachronizmy"). Licencia poetica jest rzeczywiście wymówką słabych pisarzy, ale IMO Sullivan słabym pisarzem nie jest. Jest sumiennym rzemieślnikiem średniego szczebla.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: Fidel-F2 » sob 25.03.2023 17:44

Kusi mnie podyskutować o podobieństwie łyski do kaczki ale już mi się nie chce znęcać.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: Bibi King » sob 25.03.2023 17:52

El Lagarto pisze:Zwierzęta często stosują mimikrę i wyglądają na to czym nie są. Owady mogą wyglądać jak liście albo patyki, ale są owadami.

Powiem ci, stary, że o ile masz sporo racji, o tyle ten belferski ton i czepianie się utartych zwrotów/frazeologii po to, żeby rozebrawszy je na czynniki pierwsze, udowodnić ich nieścisłość, jest... słabe. Bardzo słabe.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1112
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: El Lagarto » sob 25.03.2023 19:33

Bibi King pisze:Powiem ci, stary, że o ile masz sporo racji, o tyle ten belferski ton i czepianie się utartych zwrotów/frazeologii po to, żeby rozebrawszy je na czynniki pierwsze, udowodnić ich nieścisłość, jest... słabe. Bardzo słabe.


No trudno. Każdy ma jakieś słabości . Ja mam słabość do frazeologii i do belferskiego tonu. Ale to co piszę dobrze mi się potem czyta, więc raczej nie przestanę. :wink:
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: El Lagarto » sob 25.03.2023 19:39

Fidel-F2 pisze:Kusi mnie podyskutować o podobieństwie łyski do kaczki ale już mi się nie chce znęcać.


:lezaca: Ja łyskę od kaczki odróżniam, Ty tez odróżniasz, ale nie ma to wpływu na to, że część populacji myli ją z kaczką.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: Fidel-F2 » sob 25.03.2023 20:02

El Lagarto pisze: Ja łyskę od kaczki odróżniam, Ty tez odróżniasz, ale nie ma to wpływu na to, że część populacji myli ją z kaczką
to zdanie jest durne na co najmniej trzech poziomach
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: Shedao Shai » sob 25.03.2023 20:55

Alien vs Predator: Katedra Edition :D
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: El Lagarto » sob 25.03.2023 21:04

Fidel-F2 pisze:
El Lagarto pisze: Ja łyskę od kaczki odróżniam, Ty tez odróżniasz, ale nie ma to wpływu na to, że część populacji myli ją z kaczką
to zdanie jest durne na co najmniej trzech poziomach


Fidelu, pięknie wyglądasz gdy się złościsz. Skrzecz sobie do woli.

Zdaje mi się, że widzę przed oczyma duszy mojej, jak Fidel czyha teraz na każdy źle postawiony przez mnie przecinek, aby tryumfalnie dokonać demaskacji . Korci mnie, żeby w następnych postach celowo wstawić parę byków... Ale nie... jednak odpuszczę. Zbyt cenię to Forum i resztę Forumowiczów (żeby było jasne, cenię także tych, którzy mnie nie lubią) :usmiech:
Ostatnio zmieniony sob 25.03.2023 21:08 przez El Lagarto, łącznie zmieniany 1 raz
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: El Lagarto » sob 25.03.2023 21:07

Shedao Shai pisze:Alien vs Predator: Katedra Edition :D


Jak powszechnie wiadomo (belferski ton), Predator jest też Obcym, zaś Alien Drapieżcą. Jesteś tym co jesz, więc jest jakaś nadzieja.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: El Lagarto » ndz 26.03.2023 9:35

Wszystkim zniesmaczonym albo zmęczonym powyższą awanturą, obiecuję że będę starał się teraz pisać mniej i skupiać się na fantastyce. Złe emocje są złe, więc życzę wszystkim tych dobrych. Sobie i Fidelowi też.

W niedzielę znikam. Jeśli ktoś chce mi coś brzydkiego albo zabawnego napisać, to będzie musiał poczekać parę dni na odpowiedź. Fidelowi już w tym wątku nie odpowiem, musi zadowolić się "nie zgadzam się z tobą".
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Nowa powieść Sullivana w sprzedaży

Postautor: Fidel-F2 » ndz 26.03.2023 10:48

Nareszcie
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Poprzednia

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

cron