Bujold McMaster, Lois - "Towarzysze broni" :: Sprawdź komentowaną ksiażkę.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Bujold McMaster, Lois - "Towarzysze broni"

Postautor: Shedao Shai » czw 23.03.2023 12:45

W kolejnym tomie Sagi Vorkosiganów autorka przybliża nam Ziemię - której stan w dalekiej przyszłości zastanawiał mnie od początku serii. Wroć: przy pierwszych tomach nie byłem w ogóle pewien, czy to uniwersum w którym Ziemia istnieje.

A więc istnieje. I ma się całkiem dobrze, ludziom udało jej się w żaden sposób nie zniszczyć, choć straciła na swoim znaczeniu z racji odległości od szlaków transportowych. Podobała mi się ta semi-utopijna wizja macierzystej planety.

Miles ponownie wpada w sieć szpiegowsko-politycznych intryg, a jego podwójna tożsamość staje się coraz bardziej kłopotliwa. Kulminacja tego wątku - w postaci Marka - jest ciekawym zabiegiem, dającym duże możliwości fabularne na przyszłość. Na plus też dobra postać kapitana Galeniego, której z początku nie lubiłem a na koniec lubiłem bardzo.

Kolejny solidny tom serii. Śladów zmęczenia - czy to ze strony autorki, czy mojej - brak.

4,5/6
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3719
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bujold McMaster, Lois - "Towarzysze broni"

Postautor: nosiwoda » czw 23.03.2023 13:42

A czy Ethan z Athos już nie dzieje się w dużej części na Ziemi? Źle zapamiętałem?
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4998
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Bujold McMaster, Lois - "Towarzysze broni"

Postautor: Shedao Shai » czw 23.03.2023 13:54

nosiwoda pisze:A czy Ethan z Athos już nie dzieje się w dużej części na Ziemi? Źle zapamiętałem?


Źle, a nawet bardzo źle :wink: bo nie dzieje się wcale na Ziemi. Początek i koniec - na Athosie, a większość - na stacji kosmicznej, na której ma miejsce główna intryga.

"Towarzysze broni" to póki co jedyna książka z Vorkosiganów, dziejąca się na Ziemi (jestem obecnie po wszystkim wydanym w Polsce i zaczynam "Memory"). W pierwszych tomach wręcz nie jest wspominana.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3719
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bujold McMaster, Lois - "Towarzysze broni"

Postautor: nosiwoda » czw 23.03.2023 14:10

No, paczpan. W sumie może omnibusy bym... NIE, NIE, APAGE.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4998
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Bujold McMaster, Lois - "Towarzysze broni"

Postautor: Janusz S. » czw 23.03.2023 15:24

Shedao Shai pisze: Kulminacja tego wątku - w postaci Marka - jest ciekawym zabiegiem, dającym duże możliwości fabularne na przyszłość.

O tak, zwłaszcza biorąc pod uwagę podejście Betańczyków do klonów. :)
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5940
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Bujold McMaster, Lois - "Towarzysze broni"

Postautor: Spriggana » czw 23.03.2023 22:21

Shedao Shai pisze:W kolejnym tomie Sagi Vorkosiganów autorka przybliża nam Ziemię - której stan w dalekiej przyszłości zastanawiał mnie od początku serii. Wroć: przy pierwszych tomach nie byłem w ogóle pewien, czy to uniwersum w którym Ziemia istnieje.

W drugim tomie są wspomniane barrayarskie książki pisane po angielsku, ale w lokalnej odmianie cyrylicy przystosowanej do wszystlkich używanych na planecie języków, oraz barrayarski dialekt rosyjskiego. Więc jakaś Ziemia gdzieś się tam czai :-).
Obrazek
Awatar użytkownika
Spriggana
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 829
Rejestracja: sob 27.05.2006 16:32

Re: Bujold McMaster, Lois - "Towarzysze broni"

Postautor: asymon » czw 23.03.2023 22:25

Już w pierwszym tomie Ziemia jest wspomniana jako jakaś peryferyjna planeta, para bohaterów śmieszkuje, że może tam wyjechać, zamiast się szarpać. Z kontekstu, takie Bieszczady.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1965
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Bujold McMaster, Lois - "Towarzysze broni"

Postautor: Shedao Shai » pt 24.03.2023 10:07

Szacunek dla Waszej pamięci. Czytałem te książki na początku lutego i już nic takiego nie pamiętam :)
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3719
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bujold McMaster, Lois - "Towarzysze broni"

Postautor: Spriggana » pt 24.03.2023 11:45

Mi się jakoś wbiła w pamięć ta zmodyfikowana cyrylica, tylko musiałam przeszukać ebooka, gdzie konkretnie to było, a wtedy od razu sprawdziłam i rosyjski. Szukanie Ziemi nie przyszło mi do głowy :-D
Obrazek
Awatar użytkownika
Spriggana
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 829
Rejestracja: sob 27.05.2006 16:32

Re: Bujold McMaster, Lois - "Towarzysze broni"

Postautor: asymon » pt 24.03.2023 13:28

Ale ja właśnie jestem w trakcie "Strzępów honoru"... Idzie to tak:

- Czy myślałeś kiedyś o tym, by rzucić to wszystko i przenieść się w miejsce, które nikogo nie obchodzi? - spytała. - Na przykład na Ziemię?


A i jest jeszcze na początku książki wspomniane, że zwierzęta, które zajmują na planecie niszę ziemskich owadów, mają symetrię promienistą.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1965
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 107 gości