Kolejna saga fantasy z Vesper :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: El Lagarto » sob 03.12.2022 13:41

Bibi King pisze: Naturalnie. Księga Rodzaju to z definicji pre-apo. Apo jest dopiero w Objawieniu Św. Jana, więc wszystko wcześniej musi być pre-apo.


Nic z tych rzeczy. Apokalipsa to nie tylko ostatnia księga Nowego Testamentu, ale też gatunek literacki. Apokryficzny charakter ma w Starym Testamencie Księga Daniela (do której zresztą nawiązuje św. Jan), mamy też wiele innych apokalips w religijnym piśmiennictwie żydowskim i chrześcijańskim. Apokalipsa św. Jana nie jest ani pierwsza, ani ostatnia, ale za to najbardziej znana, bo należy do ksiąg Nowego Testamentu.

Współczesna literatura postapokaliptyczna (w znaczeniu "małych apokalips") pokazuje zazwyczaj zdziczenie i degenerację cywilizacji. Apokalipsa św. Jana (w znaczeniu Apokalipsy przez duże A) miała zupełnie inny cel: pokazanie, że po okresie prześladowań przyjdzie triumf Królestwa Niebieskiego.
Obecne znaczenie słowa "apokalipsa" oderwało się od pierwotnego znaczenia, którym było "objawienie".

Bibi King pisze: @Luc,
Dlaczego tylko Stary Testament? Co nie-fantasy jest w Nowym, we wskrzeszeniu Łazarza albo rozmnożeniu pokarmów? Że o zmartwychwstaniu nie wspomnę. I jeszcze motyw bohatera, którego narodzeniu towarzyszą omeny; niby jest człowiekiem, jednym z nas, ale ostatecznie zbawia świat, bo okazuje się wybrańcem :wink:


Nie jest to fantasy, bo literatura religijna i mitologie to zupełnie inna kategoria. Oczywiście można się upierać, że podręcznik do fizyki kwantowej to science fiction, a przyjazd teściowej to czysty horror, ale jest to zupełnie inna jakość i inna para kaloszy.

Ewangelie same podają możliwość innej interpretacji historii Jezusa, kiedy zostaje rozpuszczona plotka, że to uczniowie wykradli Jego ciało. Nie oznacza to jednak, że ta historia to thriller... Nie jest to również powieść historyczna, bo te gatunki przynależą do zupełnie innej epoki. Kwestia w co kto wierzy lub nie wierzy nie ma tu nic do rzeczy. Tak jak ortografia słowa Bóg, bóg, buk i Bug.

Fantasy inspirowana Biblią oczywiście istnieje. Są to np. film (i komiks) "Noe: Wybrany przez Boga", filmy "Bruce Wszechmogący" i "Evan Wszechmogący".

Daleko odszedłem od zapowiedzi Vespera, ale myślę, że nikt w wydawnictwie nie martwi się popularnością tego wątku.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: Bibi King » sob 03.12.2022 15:07

Ty tak serio? Za mało dałem emotikonek?
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1112
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: Fidel-F2 » sob 03.12.2022 16:23

El Lagarto pisze:Nie jest to fantasy, bo literatura religijna i mitologie to zupełnie inna kategoria
ale masz jakieś wsparcie?
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: Janusz S. » sob 03.12.2022 17:16

Bibi King pisze:Ty tak serio? Za mało dałem emotikonek?

Dla mnie biblia to raczej horror niż fantasy :mrgreen: :twisted: :angel:
I dałem dużo emotikonek :usmiech4:
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: El Lagarto » ndz 04.12.2022 0:23

@Bibi King Serio, serio. Jak już piszę posty to seryjnie, a emotki łykam w biegu. Szykuję już post na 10000000 znaków.

Cieszę się, że mogę zanieść kaganek oświaty na forum Katedry, poza tym lubię się popisywać wiedzą. Liczba odsłon wątku wskazuje, że warto. To co dla Was jest oczywiste, dla innych czytelników forum wcale takie być nie musi.
Kto nie chce, niech nie czyta.

@Fidel Tak, mam wsparcie książek, które przeczytałem. Przesyłają Ci pozdrowienia.

@Janusz S. Tak, zauważyłem, że napisałeś "biblia" małą literą. Wiem, że to podniesie Ci poziom endorfin, więc sygnalizuję.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: Bibi King » ndz 04.12.2022 10:45

Cieszę się, że mogę zanieść kaganek oświaty na forum Katedry,

Krużganek.
poza tym lubię się popisywać wiedzą. Liczba odsłon wątku wskazuje, że warto.

Ponieważ wiem, że podnosi ci to poziom endorfin, daję znać, że liczba odsłon ponownie wzrosła. Jestem też pewien, że brylowałbyś na każdym forum dla przedszkolaków. Spróbuj.
Kto nie chce, niech nie czyta.

Złote słowa.
Ostatnio zmieniony ndz 04.12.2022 13:25 przez Bibi King, łącznie zmieniany 1 raz
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1112
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: Janusz S. » ndz 04.12.2022 10:50

El Lagarto pisze:Cieszę się, że mogę zanieść kaganek oświaty na forum Katedry, poza tym lubię się popisywać wiedzą.

A nie chodziło Ci raczej o krużganek oświaty? :P
Biblia jest mi doskonale obojętna jako dzieło literackie, więc na endorfiny nie ma co liczyć. Ale początek ma niezły, zwłaszcza te kawałki jak bóg masakruje kogo się da. Potem to straszne nudy, od momentu jak się okazało, że to wszystko było z miłości. Nie dałem rady dokończyć.

EDIT:
Bibi King pisze:Krużganek.

:usmiech4:
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: historyk » ndz 04.12.2022 13:10

xan4
Idź chłopcze do kąta, kiedy dorośli rozmawiają. Naprawdę nie widzisz, że nie pasujesz poziomem do dyskusji?

bio pisze:Rozumiem. Zabierasz swe zabawki i opuszczasz piaskownicę, bo ktoś ma lepsze wiaderko i łopatkę. To absurdalne zachowanie, gdy przytaczam ci konkretne tytuły, a ty jak u Pythonów - Mówię - Ta papuga jest martwa! Ty - nie prawda! Powiedz ile powieści Parkera żeś przeczytał, oprócz tej w polskim przekładzie, którąś wymienił?

Co mnie obchodzą jakieś tytuły? Upierasz się, że np. Składany nóż to fantasty, a nie umiesz podać choć jednej cechy typowej dla fantasy w tym dziele. To z czym tu merytorycznie dyskutować? Ty sobie będziesz chrzanił gołosłownie i bez sensu, a odpowiedzi chcesz merytorycznych? Chyba sobie jaja robisz.

Powiedz ile powieści Parkera żeś przeczytał, oprócz tej w polskim przekładzie, którąś wymienił?

Obie wydane po polsku i tylko do nich się odnoszę. + parę opowiadań, których jednak nie pamiętam na tyle, żeby się do nich ustosunkować.
W Składanym nożu nie ma żadnych elementów fantasy. Właściwie to poza fikcyjnym światem, nie ma żadnych elementów fantastycznych.
W Młocie - który pamiętam gorzej - chyba cała fantastyczność sprowadza się do tego samego + jakiś obcy gatunek (o ile ci dzicy są odrębnym gatunkiem, tu nie jestem pewien swojej pamięci), który jako żywo prędzej jest elementem SF, niż fantasy.

Zaprawdę ani fikcyjny świat, ani quasi-średniowiecze czy quasi-renesans nie tworzą fantasy.
A czy jakieś jego nieznane mi dzieła są fantasy - jakbym znał, to bym wiedział, a skoro nie znam, to nie wiem. I nie mam w zwyczaju dyskutować o czymś, czego nie znam.

El Lagarto pisze:Ale różnice są. Realizm magiczny zwykle nie potrzebuje uzasadniać dziwnych zdarzeń, tymczasem w fantasy mamy systemy magii albo nadprzyrodzone istoty, które odpowiadają za obecność elementów fantastycznych.

Tu już twórcy new weird (czyli w programowym założeniu fantasy odchodzącej od tolkienizmu), mogliby się z Tobą nie zgodzić.

Inna rzecz: weźmy Sto lat samotności. Naprawdę uważasz, że tam nie ma uzasadnienia dziwnych zdarzeń na poziomie fantasy? Przecież są wywołane "klątwą" (o której mowa w papierach Melquiadesa), której przyczyną jest kazirodztwo. Dalej masz ducha Prudencia Aguilara (nadprzyrodzoną istotę). Wniebowstąpienie Pięknej Remedios czy latający dywan jak najbardziej mieszczą się w ramach fantasy. Klątwa i wniebowstąpienie (a także cud lewitacji przy nowo wybudowanej świątyni) zdradzają, że mamy do czynienia z jakimś wyższym bytem (najpewniej Bogiem rodem z Biblii), który za nie odpowiada. Wszak zarówno kara za grzech (kazirodztwo), jak i wniebowstąpienie, jak i też cud mający przekonać do religii, do wyzbycia się życia w grzechu, jak najbardziej wpisują się w to co wiemy z Biblii i z żywotów różnych świętych.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: El Lagarto » ndz 04.12.2022 14:30

Bibi King pisze:Ponieważ wiem, że podnosi ci to poziom endorfin, daję znać, że liczba odsłon ponownie wzrosła. Jestem też pewien, że brylowałbyś na każdym forum dla przedszkolaków.


Podrzuć link do takiego forum, będę wdzięczny. [bez emotikonów]

Gdy Kali kpić, wtedy to być dobry żart i wyrafinowane poczucie humoru, ktoś kpić z Kalego to być przedszkole i w ogóle niedobrze. W (prawie) każdym z nas siedzi mały, wredny troll i czasem się ujawnia. Rozchodzi się o to, żeby dać sobie wzajemnie maczugą po głowie, a potem rozejść się w pokoju. Do czego gorąco namawiam.

Dobrej niedzieli dla wszystkich rozmówców.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: El Lagarto » ndz 04.12.2022 14:37

Janusz S. pisze: Biblia jest mi doskonale obojętna jako dzieło literackie, więc na endorfiny nie ma co liczyć. Ale początek ma niezły, zwłaszcza te kawałki jak bóg masakruje kogo się da. Potem to straszne nudy, od momentu jak się okazało, że to wszystko było z miłości. Nie dałem rady dokończyć.


Może być krużganek. Na krużgankach forum rozpalam kaganki.

No dobrze, Biblia Cię znudziła. Ale jaki to ma związek z zasadami ortografii? Piszesz "bóg" i "biblia" małą literą, żeby się zemścić na Bogu za nudną książkę?

Też życzę dobrej niedzieli.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: Janusz S. » ndz 04.12.2022 15:21

El Lagarto pisze:No dobrze, Biblia Cię znudziła. Ale jaki to ma związek z zasadami ortografii? Piszesz "bóg" i "biblia" małą literą, żeby się zemścić na Bogu za nudną książkę?

Chodziło ci o ortografię? Bo przez moment myślałem, że o coś innego :twisted:
Bogów opisano tysiące. W żadnego nie wierzę. Nie ma więc żadnego powodu żebym pisał to słowo z dużej litery. Ortografia tego nie zabrania. Nie jestem też w stanie mścić się na czymś co, w moim przekonaniu, nie istnieje. I mi nie narzucaj mi, proszę, konieczności podzielania Twoich wierzeń. Zmierzamy w stronę dyskusji światopoglądowej, więc proponuję na tym zakończyć. Obaj możemy wierzyć w takie przesądy jakie sobie wybraliśmy.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: historyk » ndz 04.12.2022 15:31

Janusz S. pisze:Bogów opisano tysiące. W żadnego nie wierzę. Nie ma więc żadnego powodu żebym pisał to słowo z dużej litery. Ortografia tego nie zabrania.

Słownik ortograficzny jeszcze trzeba czytać ze zrozumieniem. Po 1. nie piszemy "z dużej litery", bo to brzydki, błędny w języku polskim rusycyzm (z rosyjskiego: iz balszoj bukwy). Po polsku piszemy dużą (a jeszcze lepiej wielką) literą lub od dużej/wielkiej litery. Po 2. Owszem, "jakiś" bóg piszemy od małej litery, ale jeśli chodzi o biblijnego, to zawsze Bóg. Litera dużo zmienia, np. napiszesz zakon, partia - chodzi o jakiś zakon, jakąś partię, ale napiszesz Zakon, to zawsze chodzi o krzyżaków, napiszesz Partia, to zawsze chodzi o PZPR.

Co do Biblii, to w tym konkretnym przypadku (świętych ksiąg religii abrahamowych) uważana jest za nazwę własną i stąd pisana wielką literą.

Rozumiem, że jako ateistyczny neofita masz potrzebę demonstrowania swej niechęci do chrześcijaństwa, tylko dobrze byłoby ją demonstrować poprawnie. Z czasem ci przejdzie, ja też kiedyś miałem taką potrzebę, ale po latach już nie mam.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: El Lagarto » ndz 04.12.2022 17:08

Janusz S. pisze:Chodziło ci o ortografię? Bo przez moment myślałem, że o coś innego :twisted:
Bogów opisano tysiące. W żadnego nie wierzę. Nie ma więc żadnego powodu żebym pisał to słowo z dużej litery. Ortografia tego nie zabrania.


Czyli Zeus, Odyn, Swarożyc piszesz małą literą, bo w nich nie wierzysz? Hm... No to i nazwy planet pewnie też, bo pochodzą od imion rzymskich bogów: Saturn, Jowisz, Mars...

Otóż w religiach monoteistycznych "Bóg" jest substytutem imienia. Ortografia jest tu bezwzględna i nakazuje pisać wielką literą.

Nieco podobna zasada dotyczy Słońca i Księżyca. Księżyców jest wiele we Wszechświecie, ale jeśli astronom pisze o satelicie ziemi, używa wielkiej litery.

Biblia w znaczeniu świętej księgi judaizmu i/lub chrześcijaństwa także powinna być pisana wielką literą, czy to Ci się podoba czy nie. Tytuł każdej książki, która Ci się nie podobała piszesz małą literą?

Czy ortografia jest przesądem? Tak uważali na początku XX wieku futuryści. Jeśli podzielasz ten pogląd, to reprezentujesz progresywną opinię sprzed ponad stu lat.
Ostatnio zmieniony ndz 04.12.2022 17:23 przez El Lagarto, łącznie zmieniany 1 raz
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: El Lagarto » ndz 04.12.2022 17:20

historyk pisze:Sto lat samotności. Naprawdę uważasz, że tam nie ma uzasadnienia dziwnych zdarzeń na poziomie fantasy? Przecież są wywołane "klątwą" (o której mowa w papierach Melquiadesa), której przyczyną jest kazirodztwo. Dalej masz ducha Prudencia Aguilara (nadprzyrodzoną istotę). Wniebowstąpienie Pięknej Remedios czy latający dywan jak najbardziej mieszczą się w ramach fantasy. Klątwa i wniebowstąpienie (a także cud lewitacji przy nowo wybudowanej świątyni) zdradzają, że mamy do czynienia z jakimś wyższym bytem (najpewniej Bogiem rodem z Biblii), który za nie odpowiada. Wszak zarówno kara za grzech (kazirodztwo), jak i wniebowstąpienie, jak i też cud mający przekonać do religii, do wyzbycia się życia w grzechu, jak najbardziej wpisują się w to co wiemy z Biblii i z żywotów różnych świętych.


Marqueza czytałem jakieś 20 lat temu, więc tu mnie masz. Wywód wygląda przekonująco, przyjmuję to do wiadomości.
Niemniej tak jak napisałem, ZWYKLE realizm magiczny nie troszczy się objaśnianiem, więcej sugeruje niż podaje na tacy. Jest też parę innych różnic, ale granica między fantasy i realizmem magicznym jest zdecydowanie mniej ostra niż między SF i fantasy. BTW duża część tego co znamy jako SF to w gruncie rzeczy fantasy na pseudonaukowej podbudowie ("Gwiezdne wojny" są tego znakomitym przykładem).
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: Fidel-F2 » ndz 04.12.2022 17:41

El Lagarto pisze:Cieszę się, że mogę zanieść kaganek oświaty na forum Katedry, poza tym lubię się popisywać wiedzą.
Daj jakoś znać jak już zaczniesz.
El Lagarto pisze:@Fidel Tak, mam wsparcie książek, które przeczytałem.
A nie mógłbyś czytać takich które czegoś by cię nauczyły? Najlepiej mysleć. Nabiłes sobie głowę przebrzmiałymi pierdami i próbujesz na siłę zaintesować tym innych.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: El Lagarto » ndz 04.12.2022 17:45

Fidel-F2 pisze: Nabiłes sobie głowę przebrzmiałymi pierdami i próbujesz na siłę zaintesować tym innych.


Nabiłeś piszemy przez "ś".
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: Fidel-F2 » ndz 04.12.2022 18:50

Wielu was jest? To jakiś event?
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: Janusz S. » ndz 04.12.2022 20:10

El Lagarto pisze:Czyli Zeus, Odyn, Swarożyc piszesz małą literą, bo w nich nie wierzysz?

No dobra, przyznaję się, ani przez moment nie uwierzyłem, że to właśnie o ortografię Ci chodzi.
Zeus i Jahwe piszę z wielkiej litery jako imiona własne. Nie jestem jednak wyznawcą religii monoteistycznej i słowo "bóg" piszę z małej litery, bo każdy z nich jest jednym z tysięcy dostępnych dla ludzkości. Nie dokonuję też żadnych założeń co do religijności swoich rozmówców, bo to sprawa prywatna, ale katolicyzm też nie jest monoteistyczny, przyjmując prawdopodobne w Polsce założenie, że to o niego Ci chodzi. Dla mnie nie istnieją też żadne "święte księgi"i bibliami nazywam wszystkie zbiory takich tekstów. Kategoria literacka jak kryminały. Powinienem był napisać "każda biblia" i nie byłoby dyskusji. Ponownie proponuję, żebyś nie wymuszał na mnie manifestowania wiary w wybraną przez Ciebie formę przesądów. I znudziła mi się już ta dyskusja, więc jeszcze raz uprzejmie proponuję ją zakończyć.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: El Lagarto » ndz 04.12.2022 20:32

OK, skoro uprzejmie proponujesz, kończę. Niech Moc/moc [niepotrzebne skreślić] będzie z Tobą!
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: xan4 » ndz 04.12.2022 21:09

@Fidel, cóż, spotkanie wyznawców fantasy, sam rozumiesz.

@histeryk, już ci pisałem, że nie zejdę do twojego poziomu, więc nie zapraszaj mnie do swojego klubu miłośników miernej literatury, wolę pozostać tam gdzie jestem.

Tak sobie myślę, że pewnie nie zdajecie sobie sprawy, jak się pogrążacie tymi wszystkimi pseudointelektualnymi postami broniącymi fantasy. Te porównania do wszystkiego dobrego w literaturze, byle tylko było blisko fantasy, są żenujące. Porównanie fantasy do realizmu magicznego, mitologii itd, tylko mocno sugerują, że po prostu boicie się przyznać, że czytacie fantasy, proste, pulpowe fantasy.
Przecież to nie wstyd, że to czytacie, tylko nie dorabiajcie do tego teorii całego wszechświata.
xan4
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 311
Rejestracja: wt 03.03.2009 15:27
Lokalizacja: Silesia

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: El Lagarto » ndz 04.12.2022 21:34

@xan4 Janusz S. prosił o finał. Przyznaję, że mnie korci, by odpowiedzieć elaboratem, ale po prostu niech Moc będzie z Tobą!
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: historyk » ndz 04.12.2022 21:38

OloKuś pisze:.@histeryk, już ci pisałem, że nie zejdę do twojego poziomu, więc nie zapraszaj mnie do swojego klubu miłośników miernej literatury, wolę pozostać tam gdzie jestem.

Nie jesteś, pajacu, w stanie wyjść na mój poziom. Moja propozycja jest aktualna - idź być głupi gdzie indziej i nie zaniżaj tu poziomu, miłośniku wielkich dzieł Achmanowa i Swiniarskiego :D I nadal się błaźnisz wypowiadając o literaturze, której jesteś takim znawcą, jak mieszkaniec wyspy Sentinel Północny fizyki kwantowej. Zaprawdę, wydanie paru przeciętnych antologii za samorządową kasę nie czyni z ciebie fachowca od czegokolwiek (poza dojeniem samorządów).
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
Ostatnio zmieniony ndz 04.12.2022 21:55 przez historyk, łącznie zmieniany 1 raz
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: Shedao Shai » ndz 04.12.2022 21:48

(on trolluje, nie dajcie się!)
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: historyk » ndz 04.12.2022 21:58

Shedao Shai pisze:(on trolluje, nie dajcie się!)

Trochę żenująco prezentuje swoje wydawnictwo. Ot przygłupi chłopek wziął się za wydawanie książek za samorządową kasę ..
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: Bibi King » ndz 04.12.2022 22:00

Dlaczego moderator nie reaguje na - tradycyjne w sumie - chamstwo i wycieczki personalne historyka? Który, nawiasem mówiąc, potem będzie pierwszy kwiczał, że go "atakują"? Czy sposobem na uniknięcie moderacji jest dodawanie chamskich tekstów do w miarę merytorycznych wpisów, których nie wypada skasować?

@Janusz S,
Nie jestem jednak wyznawcą religii monoteistycznej i słowo "bóg" piszę z małej litery, bo każdy z nich jest jednym z tysięcy dostępnych dla ludzkości.

Ja cię nawet rozumiem, ale logika swoje, a słowniki - swoje. Nie chodzi o to, w co wierzysz, tylko jak wygląda poprawna (według słowników) polszczyzna.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1112
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: Shedao Shai » ndz 04.12.2022 22:06

historyk pisze:
Shedao Shai pisze:(on trolluje, nie dajcie się!)

Trochę żenująco prezentuje swoje wydawnictwo. Ot przygłupi chłopek wziął się za wydawanie książek za samorządową kasę ..
_______________________
http://seczytam.blogspot.com


No ale w sumie to... co z tego? Sam sobie wystawia laurkę. Nie Tobie, nie mi, nie Katedrze. Tylko sobie. Nie ma się co przejmować :)
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: historyk » ndz 04.12.2022 22:08

Psychofanie, to twój nowy kolega szuka zaczepki - moderacja była uprzedzona, że jeśli nie będą reagować na jego chamskie ad personami, to też się przestanę hamować (bo niby dlaczego). Za to ty jak zawsze, na posterunku, żeby dolać oliwy do ognia.

A moderacja... Jaki koń jest, każdy widzi Gdyby tu była sensowna moderacja, to ciebie by już dawno nie było.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: FKJZ » ndz 04.12.2022 23:16

@xan4
Mógłbyś podać kilka najlepszych według ciebie utwórów (albo motywów) SF i napisać, skąd tak pozytywna twoja opinia o nich? Albo jakie są wg ciebie największe atuty tego gatunku?

A co do tego wciskania przynależności utworów do fantasy, to się zgadzam.
Niech duchy, paląc gwiazd pochodnie,
Powiedzą kiedyś w chmur powodzi,
Że tam, gdzie na świat szewc przychodzi,
Bóg przyobuty bywa godnie.
Awatar użytkownika
FKJZ
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 167
Rejestracja: sob 31.10.2020 13:13

Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: xan4 » pn 05.12.2022 8:13

@histeryk, któryś raz z rzędu przywalasz się do Achmanowa i Swanna, nie masz innych argumentów? No i na temat wydawania książek, to może porozmawiajmy, jak sam wydasz parę pozycji, ok? Bo widzę, że w ogóle nie wiesz o co w tym chodzi.
Odnośnie antologii, skoro piszesz, że wydałem parę przeciętnych antologii, to rozumiem, że je przeczytałeś, mogę poznać twoje zdanie, które opowiadania podobały ci się najmniej? Bo rozumiem, że żadne ci się nie podobało.

@Paweł Miłosz (teraz będzie oficjalnie jak widzisz).
Natomiast twoje hasło odnośnie dojenia samorządów to już grubsza sprawa, to podchodzi pod paragraf.
Nie znasz w ogóle tematu, a rzucasz oskarżenia. Więc albo jeszcze dzisiaj przedstawisz mi dane ile to "wydoiłem" z samorządu pieniędzy, albo oczekuję oficjalnych przeprosin.
xan4
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 311
Rejestracja: wt 03.03.2009 15:27
Lokalizacja: Silesia

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: Fidel-F2 » pn 05.12.2022 8:36

Ja trolluję! Ja! Ja! Ta dyskusja jest tak głupia, że tylko ta forma udziału ma jakikolwiek sens.

Bibi King pisze:Dlaczego moderator nie reaguje na - tradycyjne w sumie - chamstwo i wycieczki personalne historyka? Który, nawiasem mówiąc, potem będzie pierwszy kwiczał, że go "atakują"?
Musisz zgłaszać, wtedy może coś zrobią. A histeryk odżegnuje się od pisu i kościelnych, a metody PR stosuje identyczne, co najmniej jakby był biskupem albo szeregowym posłem.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: xan4 » pn 05.12.2022 8:41

@FKJZ to nie jest sprawa sf kontra fantasy. Nie pisałem nic wcześniej co mogłoby sugerować, że mam tak pozytywną opinię o sf. Fakt, czytałem więcej sf niż fantasy, na sf zostałem wychowany, ale zarówno w sf i fantasy są perełki i miernoty. W fantasy po prostu jest więcej miernot, co nie wyklucza, że i tam są perełki.
Jak pisałem wcześniej, od jakiegoś czasu sf, fantasy, horror zajmują mnie coraz mniej. Bo i czasu mniej i wiek, co spowodowało, że inaczej dobieram sobie lekturę.
Jeżeli dalej interesuje Cię mój top utworów sf, to napiszę je wieczorem.
xan4
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 311
Rejestracja: wt 03.03.2009 15:27
Lokalizacja: Silesia

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: nosiwoda » pn 05.12.2022 9:14

nosiwoda pisze:Mit i legenda są próbami wytłumaczenia i opisania rzeczywistości.

Oczywiście, to samo dotyczy mitów i legend, zawartych w świętych dla ich wyznawców księgach różnych religii. Myślałem, że to oczywiste, a Wy tu pół żartem, a jednak pół serio wyskakujecie z "Biblia jako fantasy". No weźcie się ogarnijcie.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: historyk » pn 05.12.2022 11:02

OloKuś pisze:@histeryk, któryś raz z rzędu przywalasz się do Achmanowa i Swanna, nie masz innych argumentów? No i na temat wydawania książek, to może porozmawiajmy, jak sam wydasz parę pozycji, ok? Bo widzę, że w ogóle nie wiesz o co w tym chodzi.

Jasne, bo wydawanie gazet to zupełnie inna praca :D Próbowałeś w tym segmencie i poległeś, a uwierz, że wydałem w swoim życiu tyle nr gazet, że nie łapiesz się nawet na ułamek procenta.

Odnośnie antologii, skoro piszesz, że wydałem parę przeciętnych antologii, to rozumiem, że je przeczytałeś, mogę poznać twoje zdanie, które opowiadania podobały ci się najmniej? Bo rozumiem, że żadne ci się nie podobało.

Mam tylko pierwszą, bo w pozostałych nazwiska są na poziomie darmowych antologii Fantazmatów (przyznam, że w pierwszej główną zachętą było dla mnie nazwisko Orkan, bo facet od wielu lat jest pisarsko wyłączony, drugą Rak, a Majka czy Maszczyszyn to już miłe dodatki, ale akurat ich jest dużo na rynku). Wybacz, ale nie kupuję self publishingów i innych produktów amatorskich. Miałem zamiar kupić tę najnowszą, dla Galiny, ale teraz się doskonale bez niej obędę. Poza tym znaczna część zawartości to fantasy, a sam twierdzisz, że fantasy to szajs - widocznie wiesz co piszesz, musiałeś przeczytać te antologie :D

Natomiast twoje hasło odnośnie dojenia samorządów to już grubsza sprawa, to podchodzi pod paragraf. Nie znasz w ogóle tematu, a rzucasz oskarżenia. Więc albo jeszcze dzisiaj przedstawisz mi dane ile to "wydoiłem" z samorządu pieniędzy, albo oczekuję oficjalnych przeprosin.

Informacja z urzędu miasta, biuro promocji:
Dofinansowywaliśmy te antologie w ten sposób, że kupowaliśmy część nakładu.
+ dostałeś bezpłatną reklamę na stronie UM, na fanpage UM.

Nadal się upierasz, że nie było kasy z samorządu? Misiek, ja w tym siedzę od 20 lat i świetnie wiem jak to działa.

W fantasy po prostu jest więcej miernot, co nie wyklucza, że i tam są perełki.

A potrafisz wykrztusić coś poza tą swoją gołosłowną mantrą? Skoro twierdzisz, że więcej fantasy, niż SF, to chłam, to może statystyki umiesz podać? Eee, nie umiesz.

Fidel-F2 pisze:Musisz zgłaszać, wtedy może coś zrobią. A histeryk odżegnuje się od pisu i kościelnych, a metody PR stosuje identyczne, co najmniej jakby był biskupem albo szeregowym posłem.

Wybacz, że ci rozczarowuję nie bluzgając katolickich świętych od kurew, jak to ty masz w zwyczaju.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
Ostatnio zmieniony pn 05.12.2022 11:48 przez historyk, łącznie zmieniany 2 razy
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: Shedao Shai » pn 05.12.2022 11:20

Fidel-F2 pisze:Ja trolluję! Ja! Ja! Ta dyskusja jest tak głupia, że tylko ta forma udziału ma jakikolwiek sens.


Byczq, od ciebie raczej nikt nic innego nie oczekiwał, oczywistości nie trzeba pisać xD
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolejna saga fantasy z Vesper

Postautor: Shedao Shai » pn 05.12.2022 11:21

xan4 pisze:Jak pisałem wcześniej, od jakiegoś czasu sf, fantasy, horror zajmują mnie coraz mniej. Bo i czasu mniej i wiek, co spowodowało, że inaczej dobieram sobie lekturę.


Nie rozważałeś może przeprowadzki na serwisy, które bardziej sprostają twoim elitarnym gustom?
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

PoprzedniaNastępna

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 16 gości