40 lat Nowej Fantastyki - minikonwent :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

40 lat Nowej Fantastyki - minikonwent

Postautor: Bronsiu » wt 04.10.2022 9:30

A taki Jęczmyk i Oramus nie zasłużyli na zaproszenie? Czy odrzucili?
Bronsiu
Lord
Lord
 
Posty: 1060
Rejestracja: pt 25.06.2010 9:21

Re: 40 lat Nowej Fantastyki - minikonwent

Postautor: Fidel-F2 » wt 04.10.2022 9:52

Skąd pewność, że nie są zaproszeni?

A poza tym, próbowałeś z nimi ostatnio gadać?
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3461
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: 40 lat Nowej Fantastyki - minikonwent

Postautor: Bronsiu » wt 04.10.2022 10:15

Faktycznie, jest możliwe, że są zaproszeni, ale nieuwzględnieni w programie. O tym nie pomyślałem.
Oramusa widziałem ostatni raz dwa i pół roku temu. Jęczmyka jeszcze dawniej. Po prostu naturalnym wydała mi się ich obecność, bo - wraz z Parowskim - są dla mnie legendami i symbolami tego pisma.
Bronsiu
Lord
Lord
 
Posty: 1060
Rejestracja: pt 25.06.2010 9:21

Re: 40 lat Nowej Fantastyki - minikonwent

Postautor: historyk » wt 04.10.2022 14:07

Bronsiu pisze:A taki Jęczmyk i Oramus nie zasłużyli na zaproszenie? Czy odrzucili?

Skoro w panelu dyskusyjnym "40 lat minęło" nie ma Oramusa, Jęczymyka, Wójcika (jeden z dwóch żyjących założycieli, drugi, Rodek, jest) i szeregu innych współtworzących pismo (jak choćby Ziemkiewicza - nie Rafała, a Pawła, który kierował dwoma działami, literatury zagranicznej i filmowym, a potem był naczelnym kwartalnika Fantastyka Wydanie Specjalne) tzn., że albo ich nie zaproszono, albo zaproszenia odrzucili. Nie widać też szeregu twórców związanych ongiś z NF, z Dukajem na czele. Co jakby nie dziwi, bo dziś NF ze starym pismem łączy jedynie nazwa. A program imprezy wskazuje, że docelowym uczestnikiem jest julka.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2651
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: 40 lat Nowej Fantastyki - minikonwent

Postautor: Shadowmage » wt 04.10.2022 17:45

Nie wdając się w szczegóły, to warto zaznaczyć, że ten minikonwent to jedno, a impreza dla zaproszonych gości, współpracowników i dawnych zasłużonych to drugie.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20756
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

40 lat Nowej Fantastyki - minikonwent

Postautor: Coacoochee » śr 05.10.2022 8:10

Oramus ma tak niemodne poglądy jak Jęczmyk?
Coacoochee
Lord
Lord
 
Posty: 1814
Rejestracja: czw 12.11.2015 13:15

Re: 40 lat Nowej Fantastyki - minikonwent

Postautor: asymon » śr 05.10.2022 10:51

Coacoochee pisze:niemodne poglądy


ciekawy eufemizm
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1963
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: 40 lat Nowej Fantastyki - minikonwent

Postautor: historyk » śr 05.10.2022 12:08

Coacoochee pisze:Oramus ma tak niemodne poglądy jak Jęczmyk?

Nie wiem, ale możesz pod tym kątem przeszukać jego bloga:
http://www.galgut.eu/
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2651
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

40 lat Nowej Fantastyki - minikonwent

Postautor: Coacoochee » czw 06.10.2022 9:00

To sarkazm, nie eufemizm.
Albowiem Jęczmyk ma poglądy normalne.
Oczywiście pamiętam jak go tu linczowaliście kilka miesięcy temu. Co ciekawe prawie nikt z hejtujących nie znał jego twórczości.
Przede wszystkim wspaniały erudyta i tłumacz Jęczmyk ma niezwykle ciekawą i trafną (coraz więcej ludzi zauważa neofeudalizm) teorię Nowego Średniowiecza.
Coacoochee
Lord
Lord
 
Posty: 1814
Rejestracja: czw 12.11.2015 13:15

Re: 40 lat Nowej Fantastyki - minikonwent

Postautor: Shedao Shai » czw 06.10.2022 9:11

Albowiem Jęczmyk ma poglądy normalne.


Nie kojarzę jakie poglądy ma Jęczmyk, tylko taka uwaga: poglądy normalne dla Ciebie mogą być zupełnie nienormalne dla kogoś innego :wink: Popatrz kto rządzi w Polsce, co mówi i robi, a mimo to ma spore szanse na sukces przy kolejnych wyborach. Dla mnie to jakiś kosmos absurdu, a jednak, większość uważa inaczej. "Normalność" poglądów to kwestia mocno subiektywna.

No i za cholerę nie rozumiem, co w kwestii normalności bądź nie poglądów zmienia wg. Ciebie fakt, że jest wspaniałym erudytą i tłumaczem :) Można być orłem literatury i dzbanem jednocześnie. (nie mówię, że Jęczmyk jest, bo jak mówiłem, nie wiem co tam sobie uważa).
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3703
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: 40 lat Nowej Fantastyki - minikonwent

Postautor: historyk » czw 06.10.2022 9:17

Oramus o "odpustowej" imprezie NF i o tym, jak zadbano, żeby jego nazwiska nie było:
http://www.galgut.eu/dzien-939-sroda-5- ... nika-2022/
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2651
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: 40 lat Nowej Fantastyki - minikonwent

Postautor: asymon » czw 06.10.2022 14:45

Coacoochee pisze:To sarkazm, nie eufemizm.
Albowiem Jęczmyk ma poglądy normalne.
Oczywiście pamiętam jak go tu linczowaliście kilka miesięcy temu. Co ciekawe prawie nikt z hejtujących nie znał jego twórczości.
Przede wszystkim wspaniały erudyta i tłumacz Jęczmyk ma niezwykle ciekawą i trafną (coraz więcej ludzi zauważa neofeudalizm) teorię Nowego Średniowiecza.


Jęczmyka znam głównie jako tłumacza, wybitnego zresztą. Zwykle przedkładam oryginał nad tłumaczenie, ale taki "Paragraf" czy "Rzeźnia" nie odstają. I tak, Jęczmyka książki też czytałem, dlatego napisałem co napisałem, nie chodzi mi akurat o "Nowe Średniowiecze".

A przy okazji całej tej sprawy jedna dobra rzecz wyszła, bo odkopałem elektroniczną wersję "Arsenału". Trochę skądinąd, bo Bookrage się zwija jeśli chodzi o dotychczasowe akcje. Będą się za to bardziej wykazywać na odcinku wydawniczym.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1963
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: 40 lat Nowej Fantastyki - minikonwent

Postautor: Ziuta » czw 06.10.2022 18:02

Z Jęczmykiem jest jeden poważny problem, który łatwo zauważyć, jeśli poczyta się jego starsze teksty publicystyczne z lat 90 i porówna z tym, co wydał książkowo w tym stuleciu. On rzeczy, które wtedy opisywał jako własne przemyślanie czy błyskotliwe hipotezy, teraz uważa za świętą obiektywną prawdę. Na przykład, bardzo uroczy i na czasie pomysł, że pomysł kontrolowanego upadku ZSRS, a potem odbudowy imperium kagiebowcy zaczęrpnęli z Fundacji Asimova. Piękna teoria spiskowa, sam bym uśmiechnął się ze złośliwą satysfakcją, gdyby się okazała prawdziwa, ale to tylko teoria. A Jęczmyk, choć sam ją wymyślił w jednym z felietonów, zaczął w nią wierzyć. Ot, przywary sędziwego wieku, nad którymi należałoby taktownie milczeć.

Co zaś Hollanka... napisałem o nim artykuł wspomnieniowy, więc czuję się wywołany. Nie robiłem aż takiej kwerendy, żeby sprawdzać, co pisał o syjonistach wiosną 1968. Raczej za dobrą monetę wziąłem wspomnienia Maćka Parowskiego, z których rysował się człowiek może lekko przewrażliwiony na własnym punkcie, może nie rozumiejący młodzieżowego buntu napędzającego fandom w tamtym czasie, może zbyt układnego z reżimem (co jednak się przydało, kiedy trzeba było ratować organizatorów konwentu w Staszowie przez esbecją), ale w sumie porządnego. Znów: wiem, że Maciek mógł być zbyt łagodny, ostatnie lata spędził wszak na godzeniu się - nieraz pośmiertnym - z ludźmi, z którymi wojował na śmierć i życie. Mógł więc Hollanka podkolorować. Ale chyba wolę to od postawy Oramusa, który zdaje się walczyć na wojnie, która skończyła się przed pokoleniem.
Ziuta
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 338
Rejestracja: śr 16.03.2011 16:04
Lokalizacja: NH

Re: 40 lat Nowej Fantastyki - minikonwent

Postautor: Fidel-F2 » czw 06.10.2022 18:43

Byłem kilka lat temu na spotkaniu z Jęczmykiem, brednie jakie ten człowiek wygadywał to historia na odrębną książkę.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3461
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

40 lat Nowej Fantastyki - minikonwent

Postautor: kpr » pt 07.10.2022 22:08

przynajmniej jęczmyk czy oramus nie są wyznawcami religii 89 płci.
kpr
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 263
Rejestracja: ndz 30.10.2011 23:41

Re: 40 lat Nowej Fantastyki - minikonwent

Postautor: Ziuta » sob 08.10.2022 7:45

Nie chcę, żeby tu wybuch flejm na milion postów, który potem Shadow musiałby czyścić i blokować temat — ale w jakim sensie "przynajmniej"? Wiem, że była Wielka Awantura 2020 i Wiadomy Numer Tematyczny, ale poza tym fandomowi progresiści, z tego, co widzę na fejsowych grupkach, wcale nie uważają tego za sukces. Wręcz uważają, że redakcja wykpiła się tanim kosztem i dalej jest tak, jak jest. Fandomowi konserwatyści powinni się cieszyć z taktycznego zwycięstwa, zamiast rwa szaty nad upadkiem.

A piszę to, bo uważam, że NF jest dobrem, o które należy dbać. A jeśli naciskać, to w imię poprawy jakości, a nie jej zatopienia. Bo rynek jest jaki jest i lada chwila możemy się obudzić w świecie, gdzie jedynym miejscem występowania polskiej literatury fantastycznej będą darmowe antologie.
Ziuta
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 338
Rejestracja: śr 16.03.2011 16:04
Lokalizacja: NH

Re: 40 lat Nowej Fantastyki - minikonwent

Postautor: Fidel-F2 » sob 08.10.2022 9:53

kpr pisze:przynajmniej jęczmyk czy oramus nie są wyznawcami religii 89 płci.
a u was biją murzynów
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3461
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: 40 lat Nowej Fantastyki - minikonwent

Postautor: Shadowmage » sob 08.10.2022 11:49

Ziuta pisze:Nie chcę, żeby tu wybuch flejm na milion postów, który potem Shadow musiałby czyścić i blokować temat...

Shadow na razie jest na ww. imprezie, a jeśli zrobi się bardach, to będzie czyścił i banował później :)
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20756
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: 40 lat Nowej Fantastyki - minikonwent

Postautor: Luc du Lac » sob 08.10.2022 17:54

Ziuta pisze:A piszę to, bo uważam, że NF jest dobrem, o które należy dbać. A jeśli naciskać, to w imię poprawy jakości, a nie jej zatopienia. Bo rynek jest jaki jest i lada chwila możemy się obudzić w świecie, gdzie jedynym miejscem występowania polskiej literatury fantastycznej będą darmowe antologie.



bo ja wiem...
Fabryka produkuje tej literatury ponad miarę, a jeżeli rednacze nie dostrzegają problemu, to znaczy że nie ma co ratować na siłę.
nawet nie wiem jaka jest kondycja NF - padnie to padnie, widać nie potrafiła się dostosować. Do tego - to nie działalność społeczna. NF należy do konkretnych osób i tam trzeba szukać rozwiązania/problemu.
Luc du Lac
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 225
Rejestracja: czw 30.09.2021 23:18

Re: 40 lat Nowej Fantastyki - minikonwent

Postautor: Ziuta » pn 10.10.2022 13:07

Z tym, że NF to nie jest majonez czy dowolny inny produkt produkowany masowo i w razie braku łatwy do zastąpienia przez konkurencję*. Zniknij ją to zrobi się dziura, której nikt długo nie załata. Bo NF to kapitał społeczny i rozpoznawalność, której nikt inny polskiej fantastyce nie ma. A ponieważ jest pismem niszowym i specjalistycznym, relacje redakcja-czytelnicy jest dość bliska i mamy realną możliwość wpływu, na to, jaka NF będzie w przyszłości.

Zaś co do oceny (zwykle negatywnej) prozy, to zastanawiam się, czy nie jesteśmy w czasie przejściowym przed nadejściem czegoś nowego. Podobnie przecież kręcili nosem weterani SF o robotach i astrogatorach, kiedy ruszyła moda na fantasy. Ba, patrząc na opowiadania zagraniczne, to widać, że pisze się trochę inaczej niż kiedyś (choć anglofoni też narzekają, patrz dyskucja o squeecore z początku roku).


* trochę źle dobrałem przykład, bo, jak wiadomo, mamy tylko dwa rodzaje majonezu: domowy i kielecki ;)
Ziuta
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 338
Rejestracja: śr 16.03.2011 16:04
Lokalizacja: NH


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości

cron