Jubileuszowy numer Nowej Fantastyki :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Jubileuszowy numer Nowej Fantastyki

Postautor: Janoosh » śr 28.09.2022 16:39

Nie chcę być jakimś wiecznym malkontentem, ale kupuję to pismo w zasadzie tylko dla opowiadań. Cała publicystyka, łącznie ze wstępniakiem, odrzuca mnie z marszu. Po co nam wywiady, w których pytania są banalne, sztampowe i sprawiają, że krwawią oczy (patrzę na ciebie, Michale Hernesie)? Po co felietony, które piszą ludzie w zasadzie już oderwani od fantastyki? Powiem więcej, te teksty Witolda Vargasa o słowiańskich chochlikach wieją starowiną "Pirogiem" AS-a i mimo że doceniam powrót do mitologii słowiańskiej i próbę odświeżenia wierzeń proto-Słowian, to już wychodzą mi bokiem te mamuny, wyjce i chlejce. Po co komiks "Lil i put"? Do kogo jest kierowany? Do dzieci? Co stało się z ambitnymi komiksiarzami? Po cóż wreszcie recenzje wznawianych komiksów z lat 90., które nijak nie przystają do dzisiejszej rzeczywistości i często wywołują zażenowanie, zamiast sentymentalnego uśmiechu (patrzę na ciebie, Dragon Ballu) - a recenzent w zasadzie nic sobie z tego nie robi. Wydają i dobrze, że wydają.
Janoosh
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 52
Rejestracja: ndz 15.05.2022 9:20

Re: Jubileuszowy numer Nowej Fantastyki

Postautor: Fidel-F2 » śr 28.09.2022 17:41

+27

Z podobnych powodów zrezygnowałem z prenumeraty jakoś na wiosnę. Dodatkowo większość opowiadań to najwyżej średniaki. Odechciało mi się przerzucanie hałdy w celu znalezienia, raz na pół roku, jakiegoś diamenciku.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Jubileuszowy numer Nowej Fantastyki

Postautor: Yans » czw 29.09.2022 8:30

Janoosh => Niestety, mama tak samo i w pełni podzielam Twoją opinię. Od dłuższego czasu Fantastykę kupuję bardzo okazjonalnie. Głównie dla ulubionego autora lub do czytania w samolocie. Numer jubileuszowy kupię, ponieważ są Watts i Bułyczow!
Yans
Lord
Lord
 
Posty: 1408
Rejestracja: czw 27.07.2006 13:58

Jubileuszowy numer Nowej Fantastyki

Postautor: Obłęd » czw 29.09.2022 10:04

Jakiś czas temu dałem kredyt zaufaniu i zaprenumerowałem na pół roku, ale raczej nie przedłużę subskrypcji. Chciałem być na bieżąco z co ciekawszymi tekstami zagranicznymi, ale to, co tam znajduję ma niewiele wspólnego z jakością pisarską (pomimo, że w biogramach dowiaduję się o różnych nagrodach dla autorów). Dla przykładu, ostatnie opowiadanie Swirsky “Biała róża, czerwona róża” nie różni się niczym od randomowych tekstów na forach internetowych czy fan fiction. Znajdujemy w NF również teksty bardzo przeciętne, w stylu “Dwadzieścia sześć małp, a czasem także pustka” Kij Johnson. I nawet jeśli nie najgorzej wypada chociażby “Za ostatnią stacją” A. T. Greenblatt (chociaż już Buzzati pisał coś podobnego), to problem jest taki, że to wszystko albo pulpa, albo rzeczy kompletnie nic nie wnoszące do fantastyki, nie mówiąc już o literaturze jako takiej. Mam poczucie, że tracę czas i na pewno nie w tym miejscu dzieją się rzeczy ciekawe literacko.
Obłęd
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 673
Rejestracja: czw 09.02.2012 22:57

Re: Jubileuszowy numer Nowej Fantastyki

Postautor: Janusz S. » czw 29.09.2022 10:25

Czyli Kij Johnson nie pisze samych świetnych opowiadań? Czytałem tylko "Człowiek, który przerzucił most przez mgłę" i było piękne. A autorka ma też sporo nagród...
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Jubileuszowy numer Nowej Fantastyki

Postautor: Virgo C. » czw 29.09.2022 10:27

@Obłęd
Ale jeśli nie w NFie to gdzie? Papierowych pism już w zasadzie nie ma, kopanie w zinach to również przebijanie się przez mnóstwo tekstów przeciętnych, a wręcz słabych. I to pod warunkiem, że zin nadal publikuje opowiadania (taka Esensja np. skręciła ostro w publikacje poezji w dziale twórczość).
Z kolei jak chcesz czytać teksty w oryginale to nagle się okazuje, że to nie dział zagraniczny wybiera takie słabe opowiadania, tylko WIĘKSZOŚĆ tekstów prezentuje taki poziom. I teraz pytanie czy to poziom się tak drastycznie obniżył czy z nas takie dziadersy fandomowe, że już trudno nas czymś zaskoczyć i zadowolić. Obstawiam raczej to drugie.

Btw, co miesiąc kupuje NF by wspierać pismo i co miesiąc odkładam pismo na stos "Do przeczytania". Jak właśnie sprawdziłem, ostatni przeczytany przeze mnie nr to 8.2019. Kiedy ja to przeczytam? :shock:
Awatar użytkownika
Virgo C.
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 190
Rejestracja: pt 12.02.2010 1:01
Lokalizacja: Kraków

Jubileuszowy numer Nowej Fantastyki

Postautor: Coacoochee » ndz 02.10.2022 9:25

Nigdy.
Coacoochee
Lord
Lord
 
Posty: 1792
Rejestracja: czw 12.11.2015 13:15

Re: Jubileuszowy numer Nowej Fantastyki

Postautor: El Lagarto » ndz 02.10.2022 16:25

Gwoli przypomnienia jest jeszcze "Sfinks". To nie miesięcznik, ale prozę publikuje jak najbardziej.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Shadowmage i 20 gości

cron