MAGiczne cykle :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

MAGiczne cykle

Postautor: Sebek » wt 18.01.2022 10:59

Panie Andrzeju, niech Pan nie zapomina o Maberrym!
Sebek
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 126
Rejestracja: wt 17.05.2016 0:36

Re: MAGiczne cykle

Postautor: nosiwoda » wt 18.01.2022 11:50

AM pisze:
nosiwoda pisze:Góra Opiec... hm, no dobrze, ma to związek z fabułą powieści, chociaż na pierwszy rzut ucha nie pasuje. Wolałbym raczej jakąś "Sadzę" albo "Opaleń/Opalin" - zwłaszcza że ta ostatnia nazwa była w przeszłości nadawana obiektom geograficznym.


Jeśli czytałeś, to wiesz, że tytuł zależy od tego, jak coś zostało zrobione w książce. Nie sądzę, żebyśmy musieli się w tym przypadku przejmować, jakie nazwy były nadawane w przeszłości obiektom geograficznym. Na początku trudno się przyzwyczaić, ale już oswoiłem się z tytułem.


O MAM! "Biblioteka na Górze Żar"!!!


<czeka na oklaski>
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4974
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: MAGiczne cykle

Postautor: Bibi King » wt 18.01.2022 13:11

Eee tam, idźmy od razu na całość: "Elektrownia na górze Żar". A nie, czekaj...
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1112
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

MAGiczne cykle

Postautor: Sędzia » wt 18.01.2022 13:30

@nosiwoda +1, ale nie czytałem, więc nie wiem.

Choć Góra Opiec też da się przyzwyczaić.
Sędzia
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 283
Rejestracja: pn 01.03.2021 14:39

Re: MAGiczne cykle

Postautor: nosiwoda » wt 18.01.2022 15:49

W oryginale jest Mount Char, więc Góra Żar jest nie tylko treściowo, ale i fonetycznie wprost niewiarygodnie wspaniałą, wręcz genialną propozycją. :angel:
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4974
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

MAGiczne cykle

Postautor: Kjarik » śr 19.01.2022 22:50

Miło że Mag poświęca w tym roku sporą część mocy przerobowej na horrory - portfel trochę odetchnie, zwłaszcza że pozostałych tytułów w planach i tak sporo.
Kjarik
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 992
Rejestracja: śr 12.02.2014 11:45

Re: MAGiczne cykle

Postautor: Janusz S. » pt 28.01.2022 13:45

Zdaje się, że rozpoczynamy kilka nowych cykli. Za forum ZB:
AM pisze:DEBIUTY SF I FANTASY 2022 (poza seriami, nie YA) - część pierwsza

Rebecca Roanhorse Czarne słońce
Rebecca Roanhorse Fevered Star
J. S. Dewes The Last Watch
J. S. Dewes The Exiled Fleet
Christopher Buehlman Czarny język
P. Djèlí Clark A MASTER OF DJINN

Dla mnie zwłaszcza Djèlí Clark zapowiada się ciekawie, chociaż R. Roanhorse chyba też.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5865
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: MAGiczne cykle

Postautor: Shedao Shai » pt 28.01.2022 13:49

Dewes brzmi jak kosmiczne piu piu, więc dla mnie chyba najciekawszy. Z tym Clarkiem to na dwoje babka wróżyła, zobaczę co będziecie o tym mówić. Tak samo z Buehlmanem czekam na jakieś wrażenia (np. Twoje, Janusz :twisted: ). Roanhorse jakoś mnie do siebie nie przekonała (z opisu).
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: MAGiczne cykle

Postautor: Kszych » pt 28.01.2022 13:57

Tak wstępnie, to raczej... nic. Ale nie przesądzam.
Awatar użytkownika
Kszych
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 306
Rejestracja: sob 04.07.2020 16:25

Re: MAGiczne cykle

Postautor: Janusz S. » pt 28.01.2022 14:08

Shedao Shai pisze:Tak samo z Buehlmanem czekam na jakieś wrażenia (np. Twoje, Janusz :twisted: ).

Dopiero czekam na przesyłkę :mrgreen:
A Clarka chyba spróbuję wcześniej w oryginale, tylko się muszę rozejrzeć skąd to dostać.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5865
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: MAGiczne cykle

Postautor: Bibi King » pt 28.01.2022 14:25

Clark jest na Amazon.pl, na ten przykład. Ale tylko papier, więc pewnie nie dla ciebie?
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1112
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: MAGiczne cykle

Postautor: nosiwoda » pt 28.01.2022 14:37

Ostatnio zmieniony pt 28.01.2022 14:45 przez nosiwoda, łącznie zmieniany 2 razy
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4974
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: MAGiczne cykle

Postautor: historyk » pt 28.01.2022 14:40

Poczytałem na Goodreads - wygląda, że to same młodzieżówki z wysoką zawartością progresywnego ideolo. Nic, tylko czekać aż ta moda przeminie, jak wcześniej na nastolatki zakochane w wampirach/wilkołakach/zombie/aniołach/diabłach i uj wi w czym jeszcze.

Nic z tego się dla mnie nie zapowiada ciekawie. I dobrze, będzie czas i środki na uzupełnienie biblioteczki komiksowej.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: MAGiczne cykle

Postautor: Janusz S. » pt 28.01.2022 15:05

Bibi King pisze:Clark jest na Amazon.pl, na ten przykład. Ale tylko papier, więc pewnie nie dla ciebie?

Jak to nie? Właśnie tak. Nie kupuje ebooków poza jakimiś wyjątkowymi przypadkami. Niestety albo na szczęście z Amazona tez raczej nie korzystam. Na razie chciałbym znaleźć jakieś fragmenty, żeby się połapać, czy warto inwestować mając w perspektywie polską wersję.

nosiwoda pisze:Nie tylko papier. Na USAńskim amazonie jest fragment (67 stron) dostępny za darmo.
A na tor.com wciąż wisi (chyba) pierwsza nowela w tym świecie.

Zresztą najlepiej zerknąć tu: https://www.tor.com/author/p-djeli-clark/

Dzięki, odwaliłeś za mnie prawie całą robotę :D
EDIT: myliłem się - to kawałek dostępny tylko na kindla :(
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5865
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: MAGiczne cykle

Postautor: Shadowmage » pt 28.01.2022 15:24

Janusz S. pisze:Zdaje się, że rozpoczynamy kilka nowych cykli. Za forum ZB:
AM pisze:DEBIUTY SF I FANTASY 2022 (poza seriami, nie YA) - część pierwsza

Rebecca Roanhorse Czarne słońce
Rebecca Roanhorse Fevered Star
J. S. Dewes The Last Watch
J. S. Dewes The Exiled Fleet
Christopher Buehlman Czarny język
P. Djèlí Clark A MASTER OF DJINN

Dla mnie zwłaszcza Djèlí Clark zapowiada się ciekawie, chociaż R. Roanhorse chyba też.


A niedawno chyba była na FB dyskusja, że Clarka świetna, a nikt tego nie wydaje u nas.
Reszta info już się w wypowiedziach AMa pojawiała.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: MAGiczne cykle

Postautor: historyk » pt 28.01.2022 15:31

Shadowmage pisze:A niedawno chyba była na FB dyskusja, że Clarka świetna, a nikt tego nie wydaje u nas.

Na fejsie (i lubimyczytac - 8,4/10 - !!!) świetne jest też Wampirze cesarstwo, a to wtórna kupa.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: MAGiczne cykle

Postautor: Shadowmage » pt 28.01.2022 15:32

Zależy kogo czytasz i kogo słuchasz. Tu akurat było parę osób, do których mam zaufanie.
Chociaż, teraz coś mi świta, że to chyba był podobny tytuł, ale książka inna. Skleroza.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: MAGiczne cykle

Postautor: Bibi King » pt 28.01.2022 16:45

Janusz S. pisze:Jak to nie? Właśnie tak. Nie kupuje ebooków poza jakimiś wyjątkowymi przypadkami.

Sorry, pomyślałem po prostu, że jeśli jesteś nastawiony na oryginał, to na Amazona prawdopodobnie już zajrzałeś. Dlatego znalazłszy tam papier, uznałem, że pewnie papier cię nie zainteresował.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1112
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: MAGiczne cykle

Postautor: Janusz S. » pt 28.01.2022 19:25

Nigdzie nie zdążyłem zajrzeć, właśnie wróciłem od dentysty :crazyeyes:
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5865
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: MAGiczne cykle

Postautor: Luc du Lac » sob 29.01.2022 23:16

FBókowymi opiniami można se tyłek podetrzeć
to samo tyczy lubimy i co tam jeszcze jest.

Parowski w grobie się przewraca - fantastyka w Polsce zeszła do poziomu pulp- (zwłaszcza rodzima)
z FB można tylko wyczuć jakie są trendy - i AM to potwierdza.
Luc du Lac
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 225
Rejestracja: czw 30.09.2021 23:18

Re: MAGiczne cykle

Postautor: historyk » sob 29.01.2022 23:39

Luc du Lac pisze:Parowski w grobie się przewraca - fantastyka w Polsce zeszła do poziomu pulp- (zwłaszcza rodzima)

Już miałem napisać, że głupoty smarasz, ale jednak chyba masz rację. Od czasu jak mam konto na instagramie, widzę ile chłamu wychodzi (bo mam w obserwowanych hasztag #polskafantastyka). Wcześniej niby też gdzieś tam mi mignęło to czy owo, ale teraz widzę skalę zjawiska.

Jednak będę bronił - jest też druga strona medalu, polska fantastyka jeśli patrzeć po czołowych wydawcach (Powergraph) i autorach (od innych wydawców np.: Hałas, Komuda, Kołodziejczak, Pawlak, Majka, Cholewa) ma się całkiem dobrze.

I wcale nie uważam, że anglosaska jakoś wybitnie góruje nad naszą. Pominąwszy Ucztę Wyobraźni, co mamy? Odgrzewane kotlety (Artefakty i Wehikuły) i morze młodzieżówek - głupich, schematycznych, wtórnych, nasączonych ideolo do granic możliwości (ot kolejna moda w fantastyce, były paranormal romance, potem byle jakie postapo, teraz mamy YA-ideolo). Jak mam kupić coś przeciętnego, czytadło, to wolę polskie.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: MAGiczne cykle

Postautor: Luc du Lac » ndz 30.01.2022 1:29

Właściwie to się zgadzamy
Luc du Lac
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 225
Rejestracja: czw 30.09.2021 23:18

Re: MAGiczne cykle

Postautor: ASX76 » ndz 30.01.2022 10:23

historyk pisze:Pominąwszy Ucztę Wyobraźni, co mamy? Odgrzewane kotlety (Artefakty i Wehikuły)
_______________________
http://seczytam.blogspot.com


Z całym szacunkiem, ale: Brunnery, Tevisy, Teper, Priest, Smith, "Skrzydła nocy", "Wypalić chrom", Lafferty... to nie są "odgrzewane kotlety". Matheson i Bradbury tylko częściowo :P
A i pośród Wehikułów da się znaleźć świeżaki ;) Zatem sumarycznie nie jest aż tak strasznie, jak pozornie może się wydawać :P
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7351
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: MAGiczne cykle

Postautor: historyk » ndz 30.01.2022 11:18

ASX76 pisze:Z całym szacunkiem, ale: Brunnery, Tevisy, Teper, Priest, Smith, "Skrzydła nocy", "Wypalić chrom", Lafferty... to nie są "odgrzewane kotlety". Matheson i Bradbury tylko częściowo :P
A i pośród Wehikułów da się znaleźć świeżaki ;) Zatem sumarycznie nie jest aż tak strasznie, jak pozornie może się wydawać :P

Ale piszesz nie na temat. Bo tak, na polskim rynku to nowe rzeczy, ale ogólnie stare, więc nie bardzo nadają się do zbudowania opinii o współczesnej literaturze SF/fantasy z kręgu anglosaskiego.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: MAGiczne cykle

Postautor: ASX76 » ndz 30.01.2022 11:26

historyk pisze:Bo tak, na polskim rynku to nowe rzeczy, ale ogólnie stare, więc nie bardzo nadają się do zbudowania opinii o współczesnej literaturze SF/fantasy z kręgu anglosaskiego.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com


Nowe rzeczy też mają być, wszakoż MAG szykuje kilku świeżaków poza seriami, a "Czarny język" już jest :)
Poza tym w "Horrorach" również nie powinno ich zabraknąć... :wink:
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7351
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: MAGiczne cykle

Postautor: Bibi King » ndz 30.01.2022 12:19

historyk pisze:I wcale nie uważam, że anglosaska jakoś wybitnie góruje nad naszą. Pominąwszy Ucztę Wyobraźni, co mamy? Odgrzewane kotlety (Artefakty i Wehikuły) i morze młodzieżówek - głupich, schematycznych, wtórnych

Jakbym czytał o polskiej fantastyce: pominąwszy parę przywołanych wyżej nazwisk (do których, nawiasem mówiąc, nie zaliczyłbym dzisiaj już ani Kołodziejczaka, który ciekawie i oryginalnie to pisał 15-20 lat temu, ani Komudy, który na amen zabrnął w nudne bogoojczyźniane schematy ku pokrzepieniu serc), mamy gigantyczny przestwór chłamu pisanego przez przypadkowych ludzi i wydawanego najtańszym sumptem przez przypadkowe wydawnictwa. Fantastyka anglojęzyczna ma tę przewagę nad polską, że pochodzi z połowy świata, bo anglojęzyczni pisarze są prawie wszędzie, więc jest jej zwyczajnie DUŻO WIĘCEJ, przez co - statystyka, panowie i panie - jest w niej więcej rzeczy dobrych. Inna sprawa, to jak je wyłowić w czasach, kiedy np. solidne, szanowane niegdyś nagrody branżowe słusznie straciły blask. MAG odwala na tym polu kawał dobrej roboty (głównie w UW, choć nie tylko, zresztą tam też trafiają się starocie), czasem trafi się rodzynek u innego wydawcy (chociaż ci sięgają chętniej po pewniaków) - to wszystko fakty. Natomiast twierdzenie na tej podstawie, że "anglofantastyka" jest w jakimś kryzysie, jest nieuprawnione.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1112
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: MAGiczne cykle

Postautor: historyk » ndz 30.01.2022 15:31

ASX76 pisze:Nowe rzeczy też mają być, wszakoż MAG szykuje kilku świeżaków poza seriami, a "Czarny język" już jest :)

I ten Czarny język, Twoim zdaniem, to coś spoza modnego trendu? Nie byłbym tego taki pewien, a raczej jestem przekonany, że to jednak YA-ideolo. Miałem kupić, ale jednak na razie się wstrzymam (po lekturze słabiuteńkiego, kompilacyjnego YA-ideolo Krisatoffa, czyli Wampirzego cesarstwa będą znacznie podejrzliwiej podchodził do współczesnej fantastyki anglosaskiej w ofercie Maga - oczywiście poza UW). Poczekam na uczciwe recenzje, ewentualnie sprawdzę w okolicznych bibliotekach.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: MAGiczne cykle

Postautor: Bibi King » ndz 30.01.2022 23:01

historyk pisze:słabiuteńkiego, kompilacyjnego YA-ideolo Krisatoffa, czyli Wampirzego cesarstwa


:shock: Pomijając, że to nie YA... Tam też znalazłeś ideolo? Jestem dopiero w jednej trzeciej lektury, ciekaw jestem...
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1112
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Poprzednia

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości