Nadchodzi kres cyklu Kresa? :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: El Lagarto » pn 03.01.2022 12:59

Ale czytałeś wszystkie tomy Fidelu? Trochę tego jest...
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 930
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: Fidel-F2 » pn 03.01.2022 13:01

Aż tak durny nie jestem.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3461
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: El Lagarto » pn 03.01.2022 13:05

Mam tak samo z Proustem! "W poszukiwaniu straconego czasu" pierwszy tom Prousta kiedyś przeczytałem i znudziło mnie. Wszyscy twierdzą, że to trzeba w całości ogarnąć, no ale nie chce mi się tracić czasu. Wolę katować infantylne książeczki dla półmózgów.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 930
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: Tigillo » pn 03.01.2022 18:54

Dzięki za opinie do Bretta, faktycznie jeszcze nie czytałem i nie posiadam. Jakoś o FS i jej tworach mam słabe zdanie, za równo treść, formę czy w końcu cenę. Skutecznie mnie to wszystko odstrasza.
Muszę przyznać że lubię czasem poznawać nowych autorów i ich dzieła, trochę tego leży i czeka, niestety cały czas przybywa i perspektywa przeczytania co poniektórych się znacznie oddala :D
Tigillo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 505
Rejestracja: czw 24.12.2020 0:31

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: Fidel-F2 » pn 03.01.2022 22:20

U mnie niektóre tomy leżą nieprzeczytane od lat dziewięćdziesiątych, tak, że tego, nie mirmiłuj.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3461
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: historyk » pn 03.01.2022 23:32

Ambrose pisze:El Lagarto, wyjdzie, że trochę się nad Tobą znęcamy, ale muszę zgodzić się z Fidelem i Shadowem.

A ja muszę się zgodzić z Fidelem (smutek :D), Shadowem i Ambrose :D Przeczytałem dwa pierwsze tomy, trzeci zacząłem i odpuściłem - to się słabo zaczyna, a potem staje się jeszcze gorsze.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2651
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: El Lagarto » wt 04.01.2022 0:50

No cóż, demokratycznie zostałem przegłosowany. Posypuję głowę popiołem. Wiem, że to odrażające, ale jestem czytelniczym odszczepieńcem na forum. Cóż "Malowanego człowieka" i "Pustynną włócznię" czytało mi się dobrze... Kiedy o tym pomyślę, aż dostaję rumieńców ze wstydu. :oops: Na usprawiedliwienie dodam, że również utknąłem ongiś w trzecim tomie "Wojna w blasku dnia" Czyli może jest jeszcze dla mnie jakaś nadzieja? Pozostałe tomy stoją nadal na półce... Spalić?

A tak serio... Można Brettowi zarzucić braki warsztatowe i mankamenty w psychologii postaci. Na pewno jednak nie jest wtórny. Na poletku sword and sorcery i dark fantasy naprawdę trudno o oryginalność, tymczasem świat Bretta jest pełen ciekawych pomysłów. Jeśli wskażecie mi kogo Brett kopiował, to chętnie zrzucę Brettowe wypociny z szafki (potem przetrę ściereczką i postawię z powrotem).

To co Shadowmage nazywa schematami (akurat odnośnie Kuang) to są archetypy i toposy. Korzysta z nich Sapkowski, korzysta Martin, korzysta z nich Jordan, korzysta z nich Abercrombie. Oryginalność tych autorów bierze się z umiejętnego wykorzystania "schematów" - przełamywania, odwracania, wywracania na nice, a niekiedy także podążania za nimi. Kuang również to czyni. Jest bardzo młodą pisarką. Czytałem tylko pierwszą część "Wojen makowych" i debiut ten nie jest żadnym blamażem. Pisała go w wieku 19-20 lat. Dla mnie autorka rokuje dobrze, daję jej kredyt zaufania i zamierzam przeczytać kolejne tomy.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 930
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: Shadowmage » wt 04.01.2022 9:20

Owszem, częściowo są to takie wzorce. Ale jak sam piszesz, trzeba umieć je obudować. Tutaj wyszło to słabiutko. I tak, są dziesiątki i setki gorszych debiutów... ale na razie nie ma czym się podniecać. Można jej dać szansę przy następnej serii za parę lat, ale równie dobrze wpadnie w tory pisania tak samo i dla tych samych czytelników, bo się to opłaca.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20756
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: El Lagarto » wt 04.01.2022 9:47

Nie zaobserwowałem u siebie oznak podniecenia. Napisałem jeno, że Kuang jest dobra, a książka mi się podoba.
Bez problemu mogę wymienić fragmenty, gdzie Kuang gra owymi schematami i robi to zręcznie. Wątek jest jednak poświęcony Kresowi zatem nie będę tej dyskusji przeciągał... Być może założę dla "Wojen makowych" specjalny wątek osobny, do którego i tak pies z kulawą nogą nie zajrzy :) Jeśli jednak zajrzy, to niech się spodziewa spoilerów.

Tymczasem protokół niezgodności został podpisany. Nikt nikogo nie obraził, więc można uznać, że odnieśliśmy sukces. W każdym razie składam votum separatum.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 930
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: FKJZ » wt 04.01.2022 14:11

El Lagarto, nie chcę dołączać do grona użytkowników robiących z pana w pana własnych oczach męczennika, niemniej jednak mam kilka uwag.

To, że coś się panu podobało, nie znaczy, że jest dobre. I na odwrót.
Gusta każdy swoje ma, jednak jeśli dane dzieło jest "obiektywnie" złe, należy mu to przyznać - co nie zmienia faktu, iż obcowanie z nim może sprawiać nam przyjemność.

El Lagarto pisze:To co Shadowmage nazywa schematami (akurat odnośnie Kuang) to są archetypy i toposy.

Nie wydaje mi się. Archetypy są składnikami, a schematyczny może być sposób ich wykorzystania.

Mam nadzieję, że mimo wszystko się za bardzo nie wymqdrzyłem.
Niech duchy, paląc gwiazd pochodnie,
Powiedzą kiedyś w chmur powodzi,
Że tam, gdzie na świat szewc przychodzi,
Bóg przyobuty bywa godnie.
Awatar użytkownika
FKJZ
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 169
Rejestracja: sob 31.10.2020 13:13

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: Bibi King » wt 04.01.2022 14:29

El Lagarto pisze:Sam Lovecraft uchodził za grafomana, a dziś jest wynoszony na piedestały.

Nie wypowiem się na temat Bretta ani Kuang, bo nie znam i nie korci mnie, żeby po nich sięgać, ale Lovecraft SŁUSZNIE uchodzi za grafomana, a dzisiejsze nad nim zachwyty pozostają dla mnie absolutnie niepojęte. Można go co najwyżej docenić jako pioniera i (choć z trudem) źródło inspiracji, mniej więcej tak jak można docenić RE Howarda, ale miałkość i powtarzalność pomysłów, a także sposób ich opisywania to u obu dżentelmenów dramat.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1125
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: Fidel-F2 » wt 04.01.2022 16:30

Bibi King pisze: Lovecraft SŁUSZNIE uchodzi za grafomana, a dzisiejsze nad nim zachwyty pozostają dla mnie absolutnie niepojęte. Można go co najwyżej docenić jako pioniera i (choć z trudem) źródło inspiracji, mniej więcej tak jak można docenić RE Howarda, ale miałkość i powtarzalność pomysłów, a także sposób ich opisywania to u obu dżentelmenów dramat.

Masz moja szablę. Nie jestem w stanie zrozumieć jak można z własnej, nieprzymuszonej woli sięgać po to badziewie.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3461
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: asymon » wt 04.01.2022 16:48

Fidel-F2 pisze:
Bibi King pisze: Lovecraft SŁUSZNIE uchodzi za grafomana, a dzisiejsze nad nim zachwyty pozostają dla mnie absolutnie niepojęte. Można go co najwyżej docenić jako pioniera i (choć z trudem) źródło inspiracji, mniej więcej tak jak można docenić RE Howarda, ale miałkość i powtarzalność pomysłów, a także sposób ich opisywania to u obu dżentelmenów dramat.

Masz moja szablę. Nie jestem w stanie zrozumieć jak można z własnej, nieprzymuszonej woli sięgać po to badziewie.


Ej, nigdy nie mieliście szesnastu-siedemnastu lat? Ja tam miło wspominam studenckie lektury o niewypowiedzianej grozie z przestrzeni (przyznaję, zawsze byłem trochę do tyłu). Teraz bym kijem nie tknął, podobnie jak wielu innych lektur z młodości. I może i jest grafomanem i rasistą, ale niech se tam czytają, bo, pardon, cultural impact typa jest spory, jak niedawno czytałem pierwsze tomy "Manitou", to się zdziwiłem.

Mnie tam nawet już nie przeszkadza jak młodzież "Achaję" czyta w autobusie, już nie wyrywam z pianą na ustach, czas goi rany.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1963
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: Bibi King » wt 04.01.2022 16:57

asy,

Ja nie mówię o młodziakach, które chłoną wszystko albo prawie wszystko, co im w ręce wpadnie; piękny wiek, piękne złudzenia, niech czytają i niech się cieszą, że wybór mają dziś nieporównywalnie większy niż ja czy ty. Ale opowieści HPL w opasłych tomiszczach za grube pieniądze, sprzedające się jak świeże bułeczki, to nie jest mroczny przedmiot pożądania nastolatka z marniutkim kieszonkowym, tylko poważnych - zdawałoby się - ludzi. I tego nie ogarniam. Bo nie wyobrażam sobie, jak wielki musiałbym odczuwać sentyment do chłamu z czasów nastolęctwa, żeby coś takiego kupić. Chociaż może jestem uprzedzony, HPL nigdy do mnie nie przemawiał, nawet za młodu - w odróżnieniu od Howarda :-)
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1125
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: Whoresbane » wt 04.01.2022 17:09

Zdecydowanie uprzedzony by w jednym zdaniu wymieniać Lovecrafta i fabryczny shit...
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1470
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: toto » wt 04.01.2022 18:22

Są ludzie kupujący i restaurujący Polonezy i inne cuda socjalistycznej motoryzacji. W porównaniu z tym kupowanie twórczości HPLa jest wyrazem posiadanego gustu. Ludzie nie zawsze są racjonalni.
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: Luc du Lac » wt 04.01.2022 21:18

HPL to jeden z ojców gatunku, stworzył unikalną mitologię do której pojawia się mnóstwo odniesień. Dlatego warto go znać. Tym chyba się różni takie forum od fb profilu o fantastyce.
Wielkim pisarzem nie był - z dzisiejszego pkt. siedzenia, ale kiedyś... czytało się z wypiekami.
Luc du Lac
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 225
Rejestracja: czw 30.09.2021 23:18

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: El Lagarto » wt 04.01.2022 21:26

FKJZ pisze:El Lagarto, nie chcę dołączać do grona użytkowników robiących z pana w pana własnych oczach męczennika, niemniej jednak mam kilka uwag.

Na męczeństwo się nie piszę. Ale jak już muszę, to wolę ginąć za Kuang - całkiem sympatyczna z niej panna. ;-)
Gdybym nie lubił rozmów o fantastyce, to by mnie tu nie było. Szczerze mówiąc czuję się jak ryba w wodzie, a nie jak męczennik.
Utworzyłem nowy wątek, tam odpowiem tym, którzy zechcą te odpowiedzi przeczytać.

viewtopic.php?f=88&t=18548
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 930
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: Bibi King » śr 05.01.2022 10:53

Luc du Lac pisze:stworzył unikalną mitologię do której pojawia się mnóstwo odniesień

Niestety tak.
ale kiedyś... czytało się z wypiekami.

No właśnie nie. Brnąc przez HPL, nigdy nie miałem wypieków. Po prostu czułem, że to dziadostwo.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1125
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: toto » śr 05.01.2022 12:45

Muzyka Ericha Zanna. Ten tekst HPLa najbardziej zapadł mi w pamięci.
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: Luc du Lac » śr 05.01.2022 19:17

Bibi King pisze:
Luc du Lac pisze:stworzył unikalną mitologię do której pojawia się mnóstwo odniesień

Niestety tak.
ale kiedyś... czytało się z wypiekami.

No właśnie nie. Brnąc przez HPL, nigdy nie miałem wypieków. Po prostu czułem, że to dziadostwo.


czemu niestety ? sama mitologia przedwiecznych bardzo bardzo dobra.
Luc du Lac
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 225
Rejestracja: czw 30.09.2021 23:18

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: Bibi King » śr 05.01.2022 20:02

Nie oceniam samego aktu stworzenia mitologii, ubolewam tylko, że jest do niej mnóstwo odniesień. Dlatego czasem lepiej ją znać niż jej nie znać. A na jej poznawanie szkoda czasu.

Zaś Muzyka Ericha Zanna to taki HPL w pigułce: nadmiar słów, niedostatek treści; jaki-taki pomysł na rozkręcenie opowieści, choć bez szału, i zero pomysłu na zakończenie. Gdyby to napisał Poe sto lat wcześniej, byłoby to novum i w ogóle XIX wiek, więcej można wybaczyć. Ale o ile Poe był pisarzem, o tyle HPL zaledwie epigonem.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1125
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: Luc du Lac » śr 05.01.2022 20:48

Bibi King pisze:Nie oceniam samego aktu stworzenia mitologii, ubolewam tylko, że jest do niej mnóstwo odniesień. Dlatego czasem lepiej ją znać niż jej nie znać. A na jej poznawanie szkoda czasu.

Zaś Muzyka Ericha Zanna to taki HPL w pigułce: nadmiar słów, niedostatek treści; jaki-taki pomysł na rozkręcenie opowieści, choć bez szału, i zero pomysłu na zakończenie. Gdyby to napisał Poe sto lat wcześniej, byłoby to novum i w ogóle XIX wiek, więcej można wybaczyć. Ale o ile Poe był pisarzem, o tyle HPL zaledwie epigonem.


Nie będę polemizował, po prostu uważam że warto coś tam HPL poznać, choćby tomik opowiadań.
Luc du Lac
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 225
Rejestracja: czw 30.09.2021 23:18

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: nosiwoda » pn 10.01.2022 9:58

toto pisze:Nie ma się co napalać, jak wyjdzie, to wyjdzie. Pewnie kupię, może nawet przeczytam. Ale jak skończy się fiaskiem, płakał nie będę, mam co czytać.

+2137
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4988
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: Shedao Shai » pt 28.01.2022 12:40

Taki oto mail właśnie rozesłał Sedeńko:

No to chyba wszystko jasne. Materiał napisany, plany z Fabryką Słów uzgodnione – można więc ogłaszać. Księga Całości będzie ostatecznie liczyła 9 tomów, trzy napisane ostatnio ukazywać się będą odpowiednio: czerwiec, wrzesień i I/II kwartał 2023. Chociaż, ostatni tom tak się rozrósł, że może dobijemy do 10 :) Na cały cykl złożą się tomy:

Północna granica
Król Bezmiarów
Grombelardzka legenda
Pani Dobrego Znaku
Porzucone królestwo
Żeglarze i jeźdźcy
Tarcza Szerni
Najstarsza z Potęg
Szerń i Szerer

Żeglarze i jeźdźcy to zbiór opowiadań, 3/5 tekstu to nowe opowieści. Zawartość tomu: Miód dla Emiry; Jeźdźcy Równin; Armektańska nienawiść; Gówno (Piratka i żołnierz); Siedmiu najemników.

Przypominamy, że jest edycja ogólnie dostępna, w okładce zintegrowanej i nasza, limitowana, w oprawie szytej twarde, bez dzielenia tomów na woluminy, zgodnie z zamysłem Autora. Nasza edycja zostanie wysłana do tych, co kupili pierwsze sześć woluminów – ich dane mamy w bazie, zostaną poinformowanie o cenie i sposobie przedpłaty. Tom Żeglarze i jeźdźcy będzie miał naszą premierę na XXX festiwalu fantastyki, na którym gościem będzie Feliks W. Kres, chcemy go namówić na złożenie autografu na wszystkich egzemplarzach. Wysyłka po festiwalu.

Około maja oczekujcie danych do przelewu - książki będziemy wysyłać InPostem po dokonaniu przedpłaty.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3703
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: Bronsiu » pt 28.01.2022 12:42

O, zawartość "Żeglarzy i jeźdzców" bardzo mnie interesowała, dzięki.
Bronsiu
Lord
Lord
 
Posty: 1060
Rejestracja: pt 25.06.2010 9:21

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: Fidel-F2 » pt 28.01.2022 12:52

Mi się już chyba nie chce czytać Kresa. Gdyby to było 10 lat temu.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3461
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: Shadowmage » pt 28.01.2022 12:53

Coś w tym jest. Choć może jak dojdą te nowe tomy, to rzucę okiem.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20756
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: Kszych » pt 28.01.2022 14:32

Kupię, pewnie nawet przeczytam.

"[...] bez dzielenia tomów na woluminy, zgodnie z zamysłem Autora" - no nie, wręcz przeciwnie, brak podziałów jest wbrew intencjom autora; jednotomowe tomiszcza to książki "stacjonarne" i dla "usatysfakcjonowania kilku oderwanych od rzeczywistości gęgaczy". Przynajmniej tak brzmi odpowiedź na pytanie Janusza na oficjalnej stronie Kresa.
Nie, żeby mnie to cokolwiek obchodziło, po prostu uśmiałem się czytając wpis Sedeńki i pamiętając nasze wcześniejsze dyskusje na ten temat.
Awatar użytkownika
Kszych
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 306
Rejestracja: sob 04.07.2020 16:25

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: Shedao Shai » pt 28.01.2022 14:36

Może autor jednego dnia by dzielił, a drugiego nie? :wink:
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3703
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: Whoresbane » pt 28.01.2022 14:41

A może by nie dzielił ale musiał pisać o dzieleniu by ratować sprzedaż tych partaczy z fabryki
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1470
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: Shedao Shai » pt 28.01.2022 14:47

Whoresbane pisze:A może by nie dzielił ale musiał pisać o dzieleniu by ratować sprzedaż tych partaczy z fabryki


NIE UMIESZ SIĘ BAWIĆ
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3703
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nadchodzi kres cyklu Kresa?

Postautor: Whoresbane » pt 28.01.2022 14:56

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1470
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Poprzednia

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości

cron