Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: Whoresbane » pt 28.01.2022 12:28

A Jacka "Płomień i Krzyż IV będzie na święta 2021" Piekary nadal nie widać
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1448
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: Shadowmage » pt 28.01.2022 12:29

Nie ma na święta? Tym gorzej dla świąt! :D
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: Janusz S. » pt 28.01.2022 13:17

Islington też ma już oficjalną okładkę
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5867
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: historyk » pt 28.01.2022 14:28

Janusz S. pisze:Islington

To się nadaje do czytania?
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: Shadowmage » pt 28.01.2022 15:05

Janusz S. pisze:Islington też ma już oficjalną okładkę

Dzięki, dodam.

historyk pisze:To się nadaje do czytania?

Ja rzuciłem okiem na kilkanaście pierwszych stron. Nie zachęciło na razie na tyle, bym przeczytał dalej, ale może kiedyś.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: historyk » pt 28.01.2022 15:16

No właśnie mnie opisy też jakoś zniechęcają (milion sto dwudziesty pierwszy Gimbaza Mesjasz ratuje świat przed złem wypełzającym z północy :D - co się porobiło, czemuż to odeszli od słusznego tolkienowskiego umieszczania zła na wschodzie? Eskimosofobia, jak nic, tfu, sorry - innuitofobia i rusofilia). Jednak okazuje się, że moja biblioteka ma Cień utraconego świata - na razie ktoś trzyma, ale się ustawię w kolejkę.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: nosiwoda » pt 28.01.2022 15:57

Shadowmage pisze:Ja rzuciłem okiem na kilkanaście pierwszych stron. Nie zachęciło na razie na tyle, bym przeczytał dalej, ale może kiedyś.

Na amazonie całą trylogię można od miesięcy kupić za 10 baksów. Więc chyba nie jest to bardzo poszukiwana literatura...
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4974
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: Shadowmage » pt 28.01.2022 16:12

Ale też już parę lat ma.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: Tigillo » pt 28.01.2022 18:52

Przeczytałem jeden rozdział, póki co leży na regale. Czytam co innego, pewnie skończę Teatr Węży w weekend i zacznę Stovera, upolowałem 4 tomy za 40zł na olx :D.

A Islington spadł nisko na liście do przeczytania, po tym pierwszym rozdziale.
Tigillo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 501
Rejestracja: czw 24.12.2020 0:31

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: Janusz S. » pt 28.01.2022 19:24

Moja matka przeczytała pierwsze dwa tomy, ale nic nie mówiła :mrgreen:
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5867
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: Whoresbane » pn 28.03.2022 10:58

Profesjonalizm Fabryki Słów XDDD

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1448
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: nosiwoda » pn 28.03.2022 13:47

Whoresbane pisze:Profesjonalizm Fabryki Słów XDDD

Tak jest bardziej demonicznie.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4974
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: ASX76 » pn 28.03.2022 15:22

Tigillo pisze:(..)zacznę Stovera, upolowałem 4 tomy za 40zł na olx :D.

A Islington spadł nisko na liście do przeczytania, po tym pierwszym rozdziale.


Islington może Stoverowi czyścić buty.
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7351
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: El Lagarto » pn 28.03.2022 15:45

nosiwoda pisze:
Whoresbane pisze:Profesjonalizm Fabryki Słów XDDD

Tak jest bardziej demonicznie.


Odchłańcie się wreszcie od tego cyklu! :crazyeyes:
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: Shedao Shai » pn 28.03.2022 17:30

ASX76 pisze:Islington może Stoverowi czyścić buty.


... Teza oparta jak zwykle w oparciu o to, co wyczytałeś w internecie, nie własne doświadczenia? :twisted:
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: nosiwoda » wt 29.03.2022 7:23

Tyle razy radzili: nie karmić trolla.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4974
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: Fidel-F2 » wt 29.03.2022 7:23

Nawet jeśli, to co w tym niestosownego. Jeśli siedzisz w temacie, przez długi czas, obserwujesz wypowiedzi, oceny różnych ludzi, widzisz rankingi, porównania i odniesienia to nabierasz umiejętności celnego przewidywania nawet bez lektury.

Gdzieś tam kiedyś pojawił się Brandenson, miał dobre opinie, zainteresowałem się. Ale, że rzadko podniecam się nowościami to Brandenson stanął grzecznie w kolejce na kilka lat. I w tym czasie sława jego rosła coraz bardziej a ja to wszystko obsrwowałam i chęć lektury mijała mi coraz bardziej. Po tych kilku latach, wciąż nic nie przeczytałem ale gdyby mnie kto spytał, to rzekłbym, że to gówno warte. I w końcu wpadł jeden tytuł na ruszt, i wiesz co, to było gówno warte.

Serio, przy dzisiejszym modelu rynkowym literatury fantastycznej, mając jakieś doświadczenia i siedząc w środowisku, spokojnie można oceniać bez czytania i rzadko się człowiek myli.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: Shedao Shai » wt 29.03.2022 8:31

nosiwoda pisze:Tyle razy radzili: nie karmić trolla.


Nie umiem :oops:

Fidel-F2 pisze:Nawet jeśli, to co w tym niestosownego. Jeśli siedzisz w temacie, przez długi czas, obserwujesz wypowiedzi, oceny różnych ludzi, widzisz rankingi, porównania i odniesienia to nabierasz umiejętności celnego przewidywania nawet bez lektury.
(...)
Serio, przy dzisiejszym modelu rynkowym literatury fantastycznej, mając jakieś doświadczenia i siedząc w środowisku, spokojnie można oceniać bez czytania i rzadko się człowiek myli.


No, ty to nie masz problemu, na wszystko możesz powiedzieć: "gówno warte" i będzie to zgodne z twoim podejściem do fantastyki :D

Ale tak, zgadzam się z tym co napisałeś - spokojnie da się odsiać kanalizę od rzeczy potencjalnie wartościowych bez czytania. Najzabawniejsze w tym jest, że ja się zgadzam z twierdzeniem Asiksa, że Islington do Stovera nie ma podjazdu (znając Stovera, nie znając Islingtona). Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tak właśnie jest, a Islington to taki przeciętniak niewarty uwagi. Jednak nie chodzę i nie głoszę tego jak ewangelii, bo nie czytałem go - opieram swoją opinię nie na własnym doświadczeniu z autorem, tylko na własnych projekcjach.
Wbijając w dyskusję na kozaku, ze stwierdzeniem "Islington może Stoverowi czyścić buty.", człowiek sugeruje, że dobrze wie, o czym mówi. A nie wie - to też oparte jest tylko o własne projekcje i wnioski wyciągnięte z tego, co się wyczytało w internecie. Wystarczy żeby samemu podjąć decyzję czy warto to czytać, nie wystarczy żeby samemu się z autorytetem wypowiadać i odradzać innym. Uczciwym stwierdzeniem to byłoby "Nie czytałem Islingtona, ale z tego co o nim wiem, wydaje mi się, że może czyścić Stoverowi buty".

No i jest też kwestia taka, że ten radar pozwalający odsiewać szrot nie zawsze działa dobrze, wystarczy że nakarmi się go błędnymi informacjami i... nagle odradzasz komuś dobrą książkę, której nie przeczytałeś, ale ktoś komu zaufałeś powiedział, że jest słaba. Vide taki Sanderson, którego Asiks nie zna, ale naczytał się u boomerów z ZB jak to jest "pisarzem disco polo" i teraz chodzi i to powtarza. A gdyby parę książek przeczytał, to by tak nie uważał. Zatem popełnił błąd i teraz w niego brnie. (Tak, już podkreśliłeś, że przeczytałeś jego książkę i ci się nie podoba, odnotowane).

Dlatego właśnie taki radar najlepiej stosować samemu w selekcji, ale nie używać go do publicznego formowania opinii o autorze i forsować jej przed innymi ludźmi. Tu cienka linia oddziela "umiem ocenić książkę bez czytania" od "jestem zwykłym ignorantem". A Asiksowi zdarza się potknąć i za tę linię wypaść. Więc przestrzegam przed zbytnim słuchaniem go, póki nie wyciągnie takich wniosków, jakie tu postawiłem i nie zmieni zachowania :twisted:
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: ASX76 » wt 29.03.2022 9:25

Shedao Shai pisze:
nosiwoda pisze:Tyle razy radzili: nie karmić trolla.


Nie umiem :oops:



Nosiwoda to prawie taki sam troll, tyle że z innym nickiem. I też go karmicie. A że zazdrosny, to woli jeść sam.
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7351
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: asymon » wt 29.03.2022 13:27

Fidel-F2 pisze:Serio, przy dzisiejszym modelu rynkowym literatury fantastycznej, mając jakieś doświadczenia i siedząc w środowisku, spokojnie można oceniać bez czytania i rzadko się człowiek myli.


Nie tylko fantastycznej, polecam lekturę tego 8)

Shedao Shai pisze:Vide taki Sanderson, którego Asiks nie zna, ale naczytał się u boomerów z ZB jak to jest "pisarzem disco polo" i teraz chodzi i to powtarza. A gdyby parę książek przeczytał, to by tak nie uważał. Zatem popełnił błąd i teraz w niego brnie. (Tak, już podkreśliłeś, że przeczytałeś jego książkę i ci się nie podoba, odnotowane).


To ile mam tych książek przeczytać? Bo na razie skończyłem dwie (pierwszego Mistborna i "Duszę Cesarza") i miałem dwa nieudane podejścia do "Drogi Królów". Książek dla dzieci nie liczę, ale jak dotąd nie urwało. Nawet myślałem że nie lubię już fantasy, że wyrosłem, ale po Abercrombiem (który się spodobał) uważam, że to nie ze mną jest problem.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1950
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: Shedao Shai » wt 29.03.2022 14:56

asymon pisze:To ile mam tych książek przeczytać? Bo na razie skończyłem dwie (pierwszego Mistborna i "Duszę Cesarza") i miałem dwa nieudane podejścia do "Drogi Królów". Książek dla dzieci nie liczę, ale jak dotąd nie urwało. Nawet myślałem że nie lubię już fantasy, że wyrosłem, ale po Abercrombiem (który się spodobał) uważam, że to nie ze mną jest problem.


Nie mi oceniać, z czym jest problem, ale Sandersonowi dałeś już chyba wystarczająco szans, żeby stwierdzić, że nie dla Ciebie on :)
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: Whoresbane » wt 29.03.2022 15:16

No nie wiem bo zaczął od najgorszych (Dusza cesarza i Mistborn). asymon sprawdź Elantris, może chwycisz bakcyla
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1448
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: Fidel-F2 » wt 29.03.2022 15:17

Whoresbane pisze:asymon sprawdź Elantris, może chwycisz bakcyla
ale po co?
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: El Lagarto » wt 29.03.2022 16:09

W księgarni biorę książkę do ręki i już po zapachu jestem w stanie stwierdzić czy nadaje się do czytania, czy też zawiera idee skisłe i nieświeże. Inny sposób to unikanie książek, w których tytułach znajduje się cudzoziemskie nazwisko albo kolor. Na 200% jest to gniot.

Szczególnie odradzam czytanie książek, na których okładkach znajdują się następujące barwy: groszkowa, kanarkowa, łososiowa, siarkowa i zieleń butelkowa. W przypadku tych dwóch ostatnich jest to z pewnością siara albo popłuczyny.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: nosiwoda » śr 30.03.2022 7:16

Whoresbane pisze:No nie wiem bo zaczął od najgorszych (Dusza cesarza i Mistborn). asymon sprawdź Elantris, może chwycisz bakcyla

Ale jeśli Elantris jest najlepsze, to kiepsko świadczy o reszcie. Bo to jest taka naprawdę młodzieńcza, debiutancka, dość pretensjonalna książka.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4974
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: Whoresbane » śr 30.03.2022 7:41

Najlepsze na start bo ma wszystko co cechuje twórczość autora i stanowi w miarę zamkniętą całość. Dobry początek by wiedzieć czy chce się pójść z autorem dalej
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1448
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: Fidel-F2 » czw 31.03.2022 11:11

Ale kiedy on już był dalej i mu się nie podobało.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: historyk » pt 01.04.2022 12:33

nosiwoda pisze:Ale jeśli Elantris jest najlepsze, to kiepsko świadczy o reszcie. Bo to jest taka naprawdę młodzieńcza, debiutancka, dość pretensjonalna książka.

Bo tak jest, każda kolejna książka Sandersona (z Cosmere, bo innych jego rzeczy nie czytałem) jest gorsza od poprzedniej (to chyba typowe w przypadku taśm produkcyjnych). Jednym wyjątkiem jest II trylogia Mistborn, lepsza od I. Mój ranking od najlepszej do najsłabszej:
Elantris.
II trylogia Mistborn.
I trylogia Mistborn (każdy kolejny tom to spory zjazd w stosunku do poprzedniego).
Rozjemca vel Siewca wojny.
Archiwum Burzowego Świata.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: Whoresbane » pt 01.04.2022 12:41

Prawie się z Tobą zgadzam bo jednak Pierwszą Erę Ostatniego Imperium zrzuciłbym na sam dół, reszta bez zmian
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1448
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: historyk » pt 01.04.2022 13:05

Whoresbane pisze:Prawie się z Tobą zgadzam bo jednak Pierwszą Erę Ostatniego Imperium zrzuciłbym na sam dół, reszta bez zmian

No nie, jednak Rozjemca jest beznadziejny, a ABŚ nie udało mi się przebrnąć. Owszem, Mistborn I ma totalny zjazd, gdzie t. pierwszy oceniłbym 6/10, drugi 4/10, a trzeci 2/10. Ale moja opinia jest głównie przez t. 1, gdzie dużo robił świat (to jedno co Sandersonowi przyznam, tworzy dość ciekawe światy i niezłe systemy magii - a może właściwie tworzył te światy, bo jakby na Elantreis i Mistborn I się skończyło - Rozjemca, ABŚ czy Biały piasek to już nic specjalnego).

PS
Dwanaście lat temu nie oceniałem Sandersona tak ostro - jakoś przez te lata zatarły mi się w pamięci pozytywy (np. problem Króla-Boga z Rozjemcy vel Siewcy wojny, nie wiem o co tu biega :D), a negatywy nie. To moja opinia sprzed 12 lat:
Sanderson, Studnia Wstąpienia

Niezłe, ale bez achów i ochów.

Sanderson, Siewca Wojny

To jest dobre. Jeszcze nie skończyłem, ale autorowi udało się mnie zaskoczyć - dojechałem do momentu, w którym ukazał problem Króla-Boga.

Ogólnie Sanderson jest jednym z ciekawszych autorów, ale rażą mnie czasami dwie sprawy:
- Przedstawienie "dobrych" - cud, miód, malina. Są dobrzy do zrzygania, współpracują bez zgrzytów, do tego wszyscy inteligentni, odpowiedzialni, z zasadami i obdarzeni poczuciem humoru. Znacznie lepiej mu wychodzą "źli".
- Niewiarygodne elementy fabuły.

Dla przykładu - Studnia Wstąpienia, 3 armie oblegają miasto, ich dowódcy ani nie współpracują, ani nie wojują, ani nawet za bardzo nie negocjują. Dla mnie to mało prawdopodobne.

Ta sama książka - obleganemu miastu grozi rzeź (kolossy), obrońców niewielu, a mieszczan masa. I nikt nie wpada na pomysł wykorzystania mieszkańców miasta w obronie. Przecież w czasach miecza i łuku powszechnie obrona opierała się właśnie na mieszczanach - zrzucać kamienie, czy wylać wiadro ze smołą, to nie jest tak wielka sztuka, żeby potrzebni byli komandosi.

Siewca Wojny - księżniczka przybywa do wrogiego miasta, prowadzi działalność dywersyjną niemal jawnie, a nikogo to nie interesuje. Chodzi na spotkania, werbuje stronników, jej ludzie niszczą zapasy, które mogą być wykorzystane w wojnie, a miejscowi strażnicy nie widzą, albo mają to w nosie.

Czasami mi to przypomina dawniejsze strzelanki, w których "wrogowie" łazili bez sensu, by w końcu utknąć w jakimś narożniku.

https://forum.nast.pl/viewtopic.php?f=88&t=435&p=154423
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
Ostatnio zmieniony pt 01.04.2022 13:11 przez historyk, łącznie zmieniany 1 raz
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: Whoresbane » pt 01.04.2022 13:09

Rozjemca ma kolory, przekazywanie oddechów, czerpanie mocy z ukrytego skrawka materiału. Niecodzienne przemieszanie i zwroty damsko-męskie. Rozjemca to niezła rozrywka. Archiwum byłoby super gdyby nie ta nudna Shallan ale to wciąż lepsze niż perypetie kurde Vin... Piję by zapomnieć :drinking:
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1448
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: historyk » pt 01.04.2022 13:12

Whoresbane
Czytałem to daawno temu, edytowałem poprzedni post - dodałem moją opinię z 2010 roku. I mogę tylko powtórzyć: Dwanaście lat temu nie oceniałem Sandersona tak ostro - jakoś przez te lata zatarły mi się w pamięci pozytywy (np. problem Króla-Boga z Rozjemcy vel Siewcy wojny, nie wiem o co tu biega :D), a negatywy nie.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: Whoresbane » pt 01.04.2022 13:50

historyk pisze:Przedstawienie "dobrych" - cud, miód, malina. Są dobrzy do zrzygania, współpracują bez zgrzytów, do tego wszyscy inteligentni, odpowiedzialni, z zasadami i obdarzeni poczuciem humoru. Znacznie lepiej mu wychodzą "źli".


Pełna zgoda ale nie w Rozjemcy. Przecież Vivenna się kłóciła z Vasherem nieustannie, zabrała mu miecz by go zabić. Sam Vasher nie był misterem nice guy. A pierwotni dobrzy czyli Denth i spółka okazali się skur****nami i bad guyami. Dużo tam przewrotów i zwrotów akcji. Jak nie Sanderson :D

historyk pisze:księżniczka przybywa do wrogiego miasta, prowadzi działalność dywersyjną niemal jawnie, a nikogo to nie interesuje. Chodzi na spotkania, werbuje stronników, jej ludzie niszczą zapasy, które mogą być wykorzystane w wojnie, a miejscowi strażnicy nie widzą, albo mają to w nosie


Po pierwsze ta księżniczka była tak nieporadna, że ją zupełnie olali. Po drugie spiknęła się z antagonistami i była pod ich kontrolą. Po trzecie był na nią zamach. Po czwarte była na tyle głupia, że sama wpadła w łapy jakichś prostych wieśniaków i gdyby nie Vasher to skończyłaby na cmentarzu.
Dopiero z czasem zaczęła ogarniać i używać rozumu a wówczas było za późno bo w Pałacu zaczęła się sieczka.

Przez Ciebie aż mam ochotę przeczytać ponownie :lol:
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1448
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: asymon » pt 01.04.2022 20:52

historyk pisze:
nosiwoda pisze:Ale jeśli Elantris jest najlepsze, to kiepsko świadczy o reszcie. Bo to jest taka naprawdę młodzieńcza, debiutancka, dość pretensjonalna książka.

Bo tak jest, każda kolejna książka Sandersona (z Cosmere, bo innych jego rzeczy nie czytałem) jest gorsza od poprzedniej (to chyba typowe w przypadku taśm produkcyjnych). Jednym wyjątkiem jest II trylogia Mistborn, lepsza od I. Mój ranking od najlepszej do najsłabszej:
Elantris.
II trylogia Mistborn.
I trylogia Mistborn (każdy kolejny tom to spory zjazd w stosunku do poprzedniego).
Rozjemca vel Siewca wojny.
Archiwum Burzowego Świata.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com



Że też ci się chciało... Mam gdzieś audiobooka Elantris , spróbuję jak mnie znowu weźmie na słuchanie.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1950
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Szczegóły Fabrycznych zapowiedzi

Postautor: jezzo » pn 04.04.2022 22:20

Nie próbuj, ja zacząłem przygodę z Sandersonem od Elantris i na tym ją na razie zakończyłem. Jeśli to jest rzeczywiście jego najlepsza powieść, to tym bardziej nie rozumiem fenomenu. Kiedyś dam szansę ABŚ. W końcu te miliony czytelników nie moga się mylić, prawda? Choć pewnie z Sandersonem jest jak z Marvelem, też nie potrafię zrozumieć czemu ludzie milionami oglądają to badziewie.
Awatar użytkownika
jezzo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 637
Rejestracja: pn 09.12.2019 13:01

Następna

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości