śFiRowy Kanon Fantastyki wyłoniony! :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

śFiRowy Kanon Fantastyki wyłoniony!

Postautor: Dove » pn 04.12.2006 13:50

Pratchett przed Le Guin i Sapkowskim??? Gaiman przed Lovecraftem, Mary W. Shelley, Asimovem i Dickiem??? Harry Potter??!!! I co, do kroćset, robi tam Pilipiuk?! Jeżeli już to gdzie Dukaj? Rozumiem, że kanon jest adekwatny do swojej nazwy, czyli absolutnie świrowy :)
Dove
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 188
Rejestracja: sob 15.07.2006 19:39

Postautor: Achmed » pn 04.12.2006 14:28

Vox populi. Dei tacet ;-)

PS: Gdyby zmienić nazwę na Kanon Współczesnego Czytelnika Fantastyki, to zgrubsza wszystko by się zgadzało.
Achmed
Lord
Lord
 
Posty: 1659
Rejestracja: wt 21.01.2003 16:09
Lokalizacja: Niederzahden/Warschau

Postautor: Shadowmage » pn 04.12.2006 14:40

Ja co roku na innym forum organizuję też takie wybory, które nazywamy wątkowym kanonem - jednakze tak naprawdę jest to po prostu zapis preferencji czytelników tamtego wątku. Choć muszę przyznać, że wyniki są nieco mniej kontrowersyjne. Jeśli ktoś jest zainteresowany, to podam linka.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20793
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Galvar » pn 04.12.2006 20:14

No cóż, jako współorganizator odpowiem, że chcieliśmy po prostu ustalić własny kanon fantastyki. Nie w dosłownym sensie śFiRowym, ale w takim, że to nasz, własny wybór. Wybór ludzi z Republiki FiR, którzy czasem się mianem śFiRów określamy (czasem naprawdę śfirujemy ;) ).

Jest to na pewno jakiś tam kompromis, wypadkowa oczytania grupy osób i na pewno dowód na to, że obecnie ciężko być obeznanym ze "wszystkim co powinno się znać", a znaczenie poszczególnych tytułów może być nie tylko inne dla każdego ale i wykraczać poza ustalone schematy kanonów.

Zaznaczam, że staraliśmy się wybrać kanon, a nie książki ulubione, co robimy w innym wątku.

Pozdrawiam! :)
Galvar, mag z charakterem. ;)
Galvar
Książę
Książę
 
Posty: 2718
Rejestracja: wt 07.06.2005 17:43
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: Tigana » pn 04.12.2006 20:51

Shadowmage pisze:Ja co roku na innym forum organizuję też takie wybory, które nazywamy wątkowym kanonem

A i tak zawsze wygrywa Tolkien :wink:
Awatar użytkownika
Tigana
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 10354
Rejestracja: pn 19.06.2006 13:09
Lokalizacja: Sosnowiec

Postautor: Gytha Ogg » pn 04.12.2006 22:00

Pratchett przed Sapkowskim wcale mnie nie dziwi - sama bym tak ich ustawiła. :D
Gytha Ogg
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 368
Rejestracja: pt 17.06.2005 8:39
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: MadMill » pn 04.12.2006 23:23

Galv chyba wszystko wyjaśnił, sam byłem zniesmaczony jak zliczałem głosy(zliczone były, ja jest tylko poustawiam - musiałem sie pochwalić :) ), Harry Potter przed Gaimanem mnie zaskoczył bardzo, jako wielbiciela prozy Neila. Reszta była w porządku. Czy dziwi Terry przed Sapkiem? Wątpie, bo na forum jest wielu wielbicieli Świata Dysku. Z Le Guin były inne problemy... A Ci co czują się zniesmaczeni mogli przecież zagłosować, więc jak tego nie zrobili niech się nie dziwią. :P

Jest Howard, Tolkien, Lovecraft, Herberth, Le Guin - czyli pionierzy, a kolejność to już zależała od osobistych odczuć każdego z uczestników.

Same wyniki mi się genralnie podbają - troszke dużo Tolkiena.

Zgadzam się z Achmedem.

Co tam robi Pilipiuk? Spytajcie sie kolegi Tigany. :D

Gdzie Dukaj? A po co on tam potrzebny. 8)
Awatar użytkownika
MadMill
Lord
Lord
 
Posty: 1138
Rejestracja: śr 01.11.2006 22:38
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Tigana » pn 04.12.2006 23:40

MadMill pisze:Co tam robi Pilipiuk? Spytajcie sie kolegi Tigany. :D


Co robi tam Erikson ? Zapytajcie kolegi MadMilla :wink:
A tak nawiasem mówiąc - czy ja jeden na Pilipiuka głosowałem ?

Sam kanon jest po prostu odzwierciedleniem tego co jest czytane i lubiane przez przedstawicieli forum FiR. Nie można zaprzeczyć, że na liście jest sporo klasyki, ale chyba w dużej mierze z grzeczności. Cóż bywa i tak :P
Awatar użytkownika
Tigana
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 10354
Rejestracja: pn 19.06.2006 13:09
Lokalizacja: Sosnowiec

Postautor: MadMill » wt 05.12.2006 0:08

Tigana pisze:Co robi tam Erikson ? Zapytajcie kolegi MadMilla ;)

Tylko, że na Eriksona głosowało, bodajże 9 osób, więc sporo, a na Pilipiuka chyba 2 albo 3 jest różnica. ;) I jak na razie nikt sie do Steva nie przyczepił.
Tigana pisze:Sam kanon jest po prostu odzwierciedleniem tego co jest czytane i lubiane przez przedstawicieli forum FiR.

W końcu chyba o to chodziło. Nawet bez tego "chyba". ;)
Awatar użytkownika
MadMill
Lord
Lord
 
Posty: 1138
Rejestracja: śr 01.11.2006 22:38
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Shadowmage » wt 05.12.2006 9:35

Tigana pisze:A i tak zawsze wygrywa Tolkien :wink:


A właśnie, że nie :) I całe szczęście! (i to wcale nie dlatego, że ja zliczam głosy:) Pierwsze miejsce w fantasy cały czas się zmienia, ale dopiero teraz wygrał Martin (który jest patronem tamtego wątku).
Wkleję czołówkę w 3 podstawowych kategoriach:

Fantasy:
1. Martin George R.R. – "Pieśń Lodu i Ognia" - 23 głosy
2. Zelazny Roger – "Amber" - 20
3. Pratchett Terry – "Świat Dysku" - 19
3. Tolkien J.R.R. – "Władca pierścieni" - 19
5. Erikson Steven – "Opowieści z malazańskiej księgi poległych" - 15

SF:
1. Herbert Frank - "Diuna" - 21
2. Card Orson Scott- "Gra Endera" - 13
2. Dick Philip K. - "Ubik" - 13
2. Strugaccy Borys i Arkadij - "Piknik na skraju drogi" - 13
5. Heinlein Robert - "Kawaleria kosmosu" - 9

Polska fantastyka:
1. Sapkowski Andrzej - "Wiedźmin" (7 na same opowiadania) - 19
2. Zajdel Janusz A. - "Limes inferior" - 17
3. Kres Feliks W. - "Księga Całości" - 14
4. Grzędowicz Jarosław - "Pan Lodowego Ogrodu" - 11
4. Piekara Jacek - "Mordimer Madderin" - 11

Nie wszystko mi się podoba... ale jak słusznie zauważył Achmed to ludzie głosują :D
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20793
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Tigana » wt 05.12.2006 12:27

MadMill pisze: Tylko, że na Eriksona głosowało, bodajże 9 osób, więc sporo, a na Pilipiuka chyba 2 albo 3 jest różnica. ;)

Bo z Pilipiukiem jest jak z "Samoobroną" głosuje na nią kupa ludzi, ale nikt sie nie chce przyznać.
MadMill pisze: I jak na razie nikt sie do Steva nie przyczepił.

Oprócz mnie :twisted:
Shadowmage pisze:A właśnie, że nie :) I całe szczęście! (i to wcale nie dlatego, że ja zliczam głosy:)

Ja i tak wierzę w stara maksyme tow. Józefa S. - "Nie ważne kto lgłosuje, ważne kto głosy liczy" :wink:
Shadowmage pisze: Nie wszystko mi się podoba... ale jak słusznie zauważył Achmed to ludzie głosują :D

Tak naprawdę to trzbaby prześledzić wyniki wszystkich tego typu plebiscytów i dopiero z nich wyciągać średnia. A i tak kolejny kanon będzie tylko i wyłącznie odzwierciedleniem popularności (lub mody na) danego pisarza. I tyle
Awatar użytkownika
Tigana
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 10354
Rejestracja: pn 19.06.2006 13:09
Lokalizacja: Sosnowiec


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości