Potrzebuję pomocy (np. do matury) miłośników fantastyki

Wszystkie tematy traktujące o literaturze w bardziej ogólnym rozumieniu

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Potrzebuję pomocy (np. do matury) miłośników fantastyki

Postautor: Cyrograf » wt 05.06.2007 16:09

Poniższy problem został rozwiązany, ale temat wątku jest na tyle ogólny, że jeśli macie jakieś pytania, to zadawajcie je tutaj.
pozdr
Shadow the Moderator :)


Szukam postaci fantastycznej lecz może być także realna. Lecz nie chodzi mi o czarnoksiężnika, czarownika czy maga albo kapłana. Czy znacie postaci, które swoimi np: umiejętnościami przypominają powiedzmy szamana?
Chodzi mi o osobę, która podchodzi pod właśnie szamana ( rozmowa z duchami, władza i współpraca z naturą).

Z góry dziękuję.

P.S Głównie to zależy mi na nazwie :)
You once said I lied to you? I still believe I was right! No matter where you are, whatever adversities you face, as long as you've got your life, something good is bound to happen. Something so totally awesome that would make up for all the bad stuff.
Awatar użytkownika
Cyrograf
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 175
Rejestracja: pn 07.05.2007 16:07
Lokalizacja: Opole / Jełowa

Postautor: Shadowmage » wt 05.06.2007 16:30

Druid? :)
A poza tym tak właściwie to nie wiem o co pytasz - przecież szaman to równie dobra nazwa, a doskonale definiuje to, czego oczekujesz.
Dalej - jeśli chcesz jedynie nazwy profesji (erpegami mi to pachnie) to dlaczego zadajesz pytanie na forum literackim? Lepszy by był chyba offtop, o rpgach, może ew. ogólny o literaturze.
I w końcu - dlaczego literatura polska?
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

-

Postautor: Cyrograf » wt 05.06.2007 17:45

Poprostu staram się do pewnej pracy znaleśc właśnie taką osobę, ale nie może to być niestety szaman. ( za późno.. :/ )

Dzięki za druida.
You once said I lied to you? I still believe I was right! No matter where you are, whatever adversities you face, as long as you've got your life, something good is bound to happen. Something so totally awesome that would make up for all the bad stuff.
Awatar użytkownika
Cyrograf
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 175
Rejestracja: pn 07.05.2007 16:07
Lokalizacja: Opole / Jełowa

Postautor: kurp » wt 05.06.2007 18:37

Mundumugu?
:)
"Kirinyaga" Mike'a Resnicka - gorąco polecam :D
kurp
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4476
Rejestracja: ndz 04.02.2007 1:54
Lokalizacja: Wawa

-

Postautor: Cyrograf » wt 26.06.2007 9:23

Mundumugu! :D

Dzięki bardzo.

Zamykam ten, jakże bardzo interesujący temat :)
You once said I lied to you? I still believe I was right! No matter where you are, whatever adversities you face, as long as you've got your life, something good is bound to happen. Something so totally awesome that would make up for all the bad stuff.
Awatar użytkownika
Cyrograf
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 175
Rejestracja: pn 07.05.2007 16:07
Lokalizacja: Opole / Jełowa

Postautor: Shadowmage » wt 26.06.2007 11:37

Znaczy zamykać to nawet nie trzeba - bo może ktoś jeszcze będzie chciał kiedyś o coś zapytać (zaraz zrobię adnotację w pierwszym poście) - niemniej może przeniosę go do innego działu.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: zona_behemota » pt 12.12.2008 19:01

skoro już zostałam tu przekierowana:
bohaterowie niepozorni, często heroiczni, których nie dostrzega (nie docenia?) współczesny czytelnik podczas pośpiesznej lektury. wpływ tych postaci na głównych bohaterów.
jest to temat pracy maturalnej. potrzebuję około 5-ciu przykładów. mam już:
Joasia z 'Ludzi bezdomnych',
Sonia ze 'Zbrodni i kary',
Grzegorz z 'Kordiana',
Rzecki z 'Lalki' [wolałabym z niego zrezygnować...]
polonistka zasugerowała przywołanie przykładów z poza kanonu lektur, więc szukam.
W pracy chcę zwrócić uwagę na wielkość człowieka, który jest niedoceniany, ile siły ma w sobie człowiek. Na to, jaki wpływ mają na nas inni ludzie.
sprecyzowałam?:D
'Ach, messer, moja żona, gdybym ją tylko miał, dwadzieścia razy mogłaby zostać wdową...'
zona_behemota
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 1
Rejestracja: pt 12.12.2008 15:42

Postautor: Beata » pt 12.12.2008 20:25

Wydaje mi się, że do zadanego wizerunku pasują:
- Sam, towarzysz Froda z "Władcy Pierścieni" Tolkiena,
- Melania z "Przeminęło z wiatrem" Margaret Mitchell.
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem. Karl Popper
Awatar użytkownika
Beata
Lord
Lord
 
Posty: 1725
Rejestracja: wt 09.09.2008 6:51

Postautor: geezomg » pt 12.12.2008 22:22

Jak prosił "Shadowmage" przenoszę pytania tutaj...


Witam, pragnę przygotować maturę ustną o wampirach. Niestety moja genialna szkoła przyjmowała tematy 'własne do kwietnia', a mój wpadł mi do głowy jakoś w wakacje. Tak wiec po przejrzeniu tematów, zostały mi takie:

1.motyw zła w literaturze i filmie. porównaj sposób realizacji w wybranych dziełach
2.przedstaw kreacje istot nadprzyrodzonych w literaturze, odwołując się do wybranych przykładów
3.różne sposoby prezentacji istot nadprzyrodzonych w literaturze i sztuce. omów temat wybierając wybrane teksty kultury

Który z tych tematów byłby najtrafniejszy? Żebym mógł podjąć swobodną rozmowę o wampirach?

Następnie, mam pytanie jak się mniej więcej zabrać za pisanie?

Na pewno muszę wiedzieć z czego chce korzystać. Więc wybrałem takie książki jak:
Motyw wampira:
-"Dracula" B.Stokera
-zastanawiam się nad "Wywiadem z wampirem" Anny Rice
Literatura naukowa:
-"Wampir" Maria Janion
-"Wampiry i Wilkołaki. Źródła, historia, legendy od antyku do współczesności" Erberto Petoia
Zależnie od tematu będę mógł wybrać także film:
-Dracula
-Wywiad z wampirem
-Nieustraszeni pogromcy wampirów
Jak zobaczę Nosferatu oraz Cień wampir zastanowię się także nad ich wykorzystaniem.

Znalazłem przykładową bibliografię na forum musicalu Tańca wampirów, która została nadesłana przez użytkownika 'marta'

Temat: Omów i porównaj motyw wampira w literaturze, malarstwie i filmie na wybranych przykładach.

Literatura podmiotu
· B. Stoker, Dracula, Warszawa, Wydawnictwo Alfa, 1993.
· A. Rice, Wywiad z wampirem, przeł. Tomasz Olszewski, Wyd.2., Poznań, Wydawnictwo Zysk i S-ka., 1998.
· Dracula, reż. F. F. Coppola, USA, 1992.
· Nieustraszeni zabójcy wampirów, reż. R. Polański, USA, 1967.
· Blade- Wieczny łowca, reż. S. Norrington, USA, 1998.
· Wampir/Miłość i ból, E. Munch, 1894.
· Le vampire, P. Burne-Jones, 1897.

Literatura przedmiotu:
· Internet, http://pl.wikipedia.org/wiki/wampir
· E. Petoia, Wampiry i wilkołaki : źródła, historia, legendy od antyku do współczesności, tł. Aneta Pers, Kraków, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych "Universitas", 2003.

Materiały pomocnicze:
· Prezentacja multimedialna w programie POWER POINT

I Wstęp:
1. Omówienie motywu wampira w literaturze, malarstwie i filmie.
2. Zdefiniowanie postaci wampira.

II Rozwinięcie:
1. Porównanie wampira w Draculi B. Stokera z jej ekranizacją z 1992 w reżyserii
F. F. Coppoli
a. kontekst historyczny
b. kreacja tytułowego bohatera
2. Omówienie postaci wampira- głównego bohatera Wywiadu z Wampirem A. Rice
3. Karykatura wampira w Nieustraszonych zabójcach wampirów w reżyserii
R. Polańskiego
a. przedstawienie wampirów
b. przesądy z nimi związane
c. wygląd wampirów i miejsce ich zamieszkania
d. scenografia i muzyka
4. Wampiry w malarstwie: Wampir/Miłość i ból E. Muncha oraz Wampir P. Burne-Jones
a. zastosowana kolorystyka
b. interpretacja dzieł sztuki

III Podsumowanie
1. Motyw wampira ewoluował przez wieki
2. Wampiry jako nieodłączna część popkultury
a. romantyczni, pociągający kochankowie
b. brutalne postacie o nadprzyrodzonych zdolnościach


Czy mógłbym wykorzystać/usprawnić tą bibliografie? Bo generalnie od niej zależy jak nasz wypowiedz będzie wyglądała.

Proszę o ciekawe porady, koncepcje etc Wink
geezomg
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 3
Rejestracja: czw 11.12.2008 22:16

Postautor: Shadowmage » sob 13.12.2008 12:24

geezomg-->Ogólnie to już całkiem ładny kawałek roboty odwaliłeś. Najpierw odpowiedz sobie na pytanie, czy chciałbyś o tych wampirach mówić tylko na podstawie literatury, czy może także filmu. To jest wybór między 2 i 3 tematem. Natomiast pierwszy moim zdaniem z Twojego punktu widzenia raczej odpada.
Z drugiej strony myślę, że zawężenie się tylko do wampirów będzie sporym minusem, bo wszystkie te tematy są znacznie szersze i wymagają przynajmniej w początkowej fazie szerszego przedstawienia kontekstu, a ew. dopiero późniejszego skupienia się na przykładach, w tym wampirach.

Co do bibliografii:
Na pewno Stoker, Rice też byłaby ok - znacząca pozycja, choć może literacko nienajwyższych lotów. Na pewno starałbym się urozmaicić podana listę, gdyż jest ona dosyć standardowa. Myślę, że na przykład "Ostatni rejs Fevre Dream" by Ci się przydał. Był też "Wampir z mgieł" Golden - co prawda to książka ze świata RPG, ale i sam Ravenloft by się może nadał, gdybyś chciał potraktować temat szerzej. Seria "Nekroskop" Lumleya też ma sporo o wampirach. Nie wspominając o przemiłym krwiopijcy Regisie z sagi Sapkowskiego. O wampirach wychodzi sporo książek, ale zwykle są słabiutkie - niemniej jak poprzeglądaj różne katalogi wydawnicze, na pewno coś znajdziesz.
Jeśli będziesz chciał włączyć film etc, obowiązkowy jest "Nosferatu" z 1922 roku.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Lord Turkey » sob 13.12.2008 12:39

Shadow wyczerpał przykłady, więc od siebie dodam tylko powieść The Vampyre autorstwa Johna Polidoriego - bodajże pierwszą książkę, w której pojawia się postać homo nocturnus jako przedstawiciela arystokracji, a nie bestii - okropnego potwora wysysającego piękne dziewice (i nie tylko) :wink:
Obrazek
Krzysztof Kozłowski
Lord Turkey
Książę
Książę
 
Posty: 2549
Rejestracja: sob 15.02.2003 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Tigana » sob 13.12.2008 14:17

Shadowmage pisze:Jeśli będziesz chciał włączyć film etc, obowiązkowy jest "Nosferatu" z 1922 roku.

Ewentualnie remake Herzoga - bardzo wierny oryginałowi. Polecałbym także biografię Draculi autorstwa Matei Cazacu ( http://katedra.nast.pl/artykul/2930/Caz ... i-Drakula/ )Może warto by też wspomnieć w swojej pracy o Buffy albo "Zmierzchu"? Rozejrzyj się też po różnych formach poświeconych literaturze fantasy czy horrorowi - na pewno znajdziesz tam coś dla siebie.
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois
Awatar użytkownika
Tigana
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 10354
Rejestracja: pn 19.06.2006 13:09
Lokalizacja: Sosnowiec

Postautor: Alganothorn » sob 13.12.2008 17:11

Dołożyłbym ewentualnie Zjadacza Krwi z 'IACTE' Dukaja, ale startowanie z Dukajem w realiach naszego systemu edukacyjnego jest mocno ryzykowne;

pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: toto » sob 13.12.2008 19:23

Jeśli chcesz czegoś nietypowego i nowego, to świetnym przykładem wampira będzie Juka Sarasti ze Ślepowidzenia Petera Wattsa. W powieści nawet jest "naukowe" wyjaśnienie przyczyny powstania wampirzego gatunku (mutacja) oraz przyczyny wymarcia (tzw. skaza krzyżowa; fatalna reakcja organizmu na zauważenie kąta prostego, stąd też skutecznośc krzyży w walce z wampirami). No i trochę o odmiennej psychice krwiopijcy, innym odbieraniu i analizowaniu rzeczywistości. A wszystko w powieści science fiction (z dużym naciskiem na science). Polecam.
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Postautor: Alganothorn » ndz 14.12.2008 1:16

Byłbym zapomniał - obraz wampira u Pratchetta, tradycyjna ironia z domieszką satyry

pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: geezomg » ndz 14.12.2008 15:27

Shadowmage pisze:Z drugiej strony myślę, że zawężenie się tylko do wampirów będzie sporym minusem, bo wszystkie te tematy są znacznie szersze i wymagają przynajmniej w początkowej fazie szerszego przedstawienia kontekstu, a ew. dopiero późniejszego skupienia się na przykładach, w tym wampirach.


Raczej wolałbym wersję gdzie będzie możliwa kinematografia więc temat 3 pasuje jak najbardziej. Z tym, że boję się co powie komisja bo jak sama nazwa tematu wskazuje na różne sposoby prezentacji istot nadprzyrodzonych więc musiało by być przedstawienie we wstępie np. 2-3 istot, a potem dokładne skupienie się na wampirach.

A gdybym zabrał się za temat pierwszy, to sam motyw zła pasowałby do wampirów ponieważ wszędzie są on utożsamiane z negatywnymi rzeczami... więc powinien ten temat też podejść. Na dniach dokładnie zapytam polonisty co o tym sądzi.


Polecane przez was tytuł postaram się zdobyc i zapoznać się z nimi:

"Ostatni rejs: Fevre Dream", Martin George R. R.
"Wampir z mgieł", Golden Christie
"Nekroskop", Brian Lumley (przeczytałem 3 pierwsze książki, ale straciły jak dla mnie klimat...
"saga Sapkowskiego", wampir Emiel Regis
"The Vampyre", Johna Polidoriego
"Drakula", Matei Cazacu,
"Zjadacz Krwi [IACTE]", Jacek Dukaj
"Ślepowidzenie", Peter Watts

A wampir Terrego Prachett'a to z jakiej książki?

Co do filmów, jak już pisałem na pewno zajmę się "Nosferatu", "Buffy" jak dla mnie odpada bo to straszny kicz według mnie, "Zmierzch" z tego co słyszałem romansidło dla kobiet? Zastanawiam się nad "Vampir Hunter D: Bloodlust" strasznie mi się podobało to anime. Wszelakie "Blade'y", "Underworld'y" odpadają według mnie także... Jak znajdę gdzieś "Zagadkę nieśmiertelności" to też zastanowię się nad jej umieszczeniem w prezentacji.
geezomg
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 3
Rejestracja: czw 11.12.2008 22:16

Postautor: Tigana » ndz 14.12.2008 16:49

geezomg pisze:A wampir Terrego Prachett'a to z jakiej książki?

"Carpe Jugulum", ale najfajniejszy jest Otto z "Prawdy" - wampir abstynent.
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois
Awatar użytkownika
Tigana
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 10354
Rejestracja: pn 19.06.2006 13:09
Lokalizacja: Sosnowiec

Postautor: geezomg » czw 08.01.2009 21:13

witam, ponownie pisze w sprawie zapytania ;)

zastanawiam się jeszcze nad takim tematem..

1.Postać władcy w literaturze. Zaprezentuj wybrane realizacje tego motywu i określ ich funkcje.
2.Tyran, despota, władca absolutny. Scharakteryzuj i porównaj wybranych bohaterów literatury i innych tekstów kulturowych.


-władcy much
-władca pierścieni - Denethor
geezomg
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 3
Rejestracja: czw 11.12.2008 22:16

Postautor: kurp » czw 08.01.2009 21:34

ad 1. Kroniki Diuny :)
ad 2. "Ruch generała" Dukaja :P
kurp
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4476
Rejestracja: ndz 04.02.2007 1:54
Lokalizacja: Wawa

Postautor: toto » czw 08.01.2009 23:10

Inne pieśni Dukaja, a właściwie postać Maksyma Roga jako tyrana. Z tym, że jest to postać dość słabo opisana w powieści. Więcej można wyczytać między wierszami, niż wyczytać bezpośrednio. Ale Inne pieśni są bogate również w innych władców, choć sytuacja jest podobna jak z Wdowcem. Chyba raczej trzeba szukać między wierszami, niż w bezpośrednich opisach. Ale funkcja władcy w tej powieści jest niezwykle intrygująca i oryginalna.

Księga Nowego Słońca Gene'a Wolfe'a. Choć może bardziej Cytadela autarchy (czyli tom czwarty), gdzie może być nieco więcej opisów. Jednak, tutaj również nie będzie super łatwo. No i jest to właściwie ostatnia część powieści (bo to właściwie powieść, nie cykl) i mogą być problemy ze zrozumieniem, bez znajomości wszystkiego od początku (co ja piszę, i tak trzeba się mocno wysilić, żeby się połapać).

Miasto szaleńców i świętych Jeffa VanderMeera. Hoegbottoński przewodnik po wczesnej historii miasta Ambergris to właściwie tekst paranaukowy, będący jednak absolutnie fikcją literacką. Opis wczesnych lat miasta Ambergris i jego pierwszych władców. Jazda bez trzymanki.

Rok 1984 Orwella. Postać Wielkiego Brata, która przeniknęła do popkultury. Klasyka. I nie tylko władca, ale i władza.

Pani Dobrego Znaku, Król Bezmiarów i Porzucone królestwo Kresa. Różni władcy. Herszt zbójników, odrodzona bogini jako królowa, władcy państwa pirackiego.

Z tym, że pierwsze dwa tytuły są moim zdaniem najambitniejsze (z tych podanych przeze mnie) i najciekawsze przy realizacji, ale jednocześnie najtrudniejsze w opracowaniu. VanderMeer to odlot, rzecz ciekawa, ale dla wielu osób może być ciężkostrawna i trudna w samym przebrnięciu (pisana w formie kroniki z wieloma przypisami). Jest to tekst specyficzny i wiele osób może odrzucić. Orwell to już klasyka i nawet jakieś gotowe opracowania mogą być dostępne (jeśli leniwy jesteś). Książki Kresa chyba najłatwiej byłoby opracować.

I jeszcze:
Tasiemcowate cykle fantasy. No i Eragon, taki na topie. Może i tam coś będzie?


Co do proponowanego przez ciebie WP, Denethor, nie jest w tej powieści jedynym władcą. Można się pokusić i opisać ich większą liczbę.
Władcy much, kojarzę tylko film. Ale rzecz niezła i byłoby to dość nieszablonowe podejście do władzy, przynajmniej przy prezentacji maturalnej.

Oba tematy są dość podobne, ale pierwszy jest bardziej ogólny i można w nim zawrzeć ten drugi.
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Postautor: SlayerCK » ndz 25.01.2009 17:52

Witam.

Tworzę prezentację maturalną, pt. "Mitologia skandynawska w twórczości pisarzy fantasy. Omów na przykładach literatury polskiej i zagranicznej." Z wyborem literatury podmiotu nie miałem problemu, mam natomiast problem z opracowaniami. Czy ktoś mógłby mi polecić książkę/artykuły/strony z omówieniem niżej podanych lektur pod kątem mitologii?

Oto moja literatura podmiotu:
1. J.R.R. Tolkien - Hobbit
2. J.R.R. Tolkien - Silmarillion
3. Roger Zelazny - Dworce Chaosu
4. Poul Anderson - Zaklęty Miecz
5. Marcin Mortka - Trylogia Nordycka
6. Jarosław Grzędowicz - Wilcza Zamieć

Jedyne "opracowanie", które aktualnie mogę wykorzystać w mojej prezentacji to jak dotąd "Rękopis znaleziony w smoczej jaskini" Sapkowskiego, jednak informacji tam na ten temat nie ma zbyt wiele.

Bardzo proszę o pomoc.
SlayerCK
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 1
Rejestracja: ndz 25.01.2009 17:41

Postautor: Gvynbleid » ndz 25.01.2009 18:51

W biografii Tolkiena coś znajdziesz na pewno (wydawnictwa Rebis), poszukaj opracowań Eddy Starszej i Eddy młodszej (google), polecam poszperać również po publikacjach wydziału skandynawistyki Uniwersytetu Gdańskiego.

Swoją drogą istny fenomen - ta mitologia skandynawska - wzbudza tyle emocji, zajęcie dla psychologa jak się patrzy ;)

Powodzenia
Obrazek
Awatar użytkownika
Gvynbleid
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 808
Rejestracja: pn 16.02.2004 10:59
Lokalizacja: Silesia sweet Silesia

Postautor: Taschon » śr 04.02.2009 19:03

Witam

Co prawda czytam to forum od dłuższego czasu, ale dopiero teraz się zarejestrowałem. Dyskusję wolałem zacząć od jakiegoś przyjemniejszego tematu, ale niestety są czasem pewne priorytety.

Jak stoi w temacie, potrzebuję pomocy w organizacji/przygotowaniu pracy maturalnej. Generalnie chodzi mi o dobranie odpowiedniej literatury podmiotu i przedmiotu.

Temat: "Motyw eschatologiczny w anglosaskiej literaturze fantastycznej na przestrzeni drugiej połowy XX wieku".

Moja koncepcja literatury podmiotu:
- Władca Pierścieni - J.R.R. Tolkien
- Gra Endera i Mówca Umarłych - O.S. Card
- Mroczne materie - Philip Pullman
- Diuna - F. Herbert
- Ubik - P. Dick

Jakieś sugestie? Lista wydaje mi się jakoś "koślawa", ale nie wiem dokładnie, co dodać/zmienić/usunąć... Wolę poradzić się ludzi siedzących głęboko w temacie.

Z literaturą przedmiotu jest gorzej. Przejrzałem "Rękopis ze smoczej jaskini" Sapkowskiego, niby zawsze coś, ale potrzebuję innych, bardziej poważnych syntez. Dziś wypożyczyłem "Historię i fantastykę", ale to wywiad-rzeka, więc nie wiem, czy by się nadawał.
Poluję ostatnio na "Fantastykę i futurologię", ale gdzie nie sprawdzę, jest już wypożyczona (oba tomy).

W sumie i tak nie zamierzam zmienić tematu prezentacji, mimo że mam na to jeszcze kilka dni, ale prosiłbym o jakieś konstruktywne porady.

Pozdrawiam
Taschon
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 14
Rejestracja: śr 04.02.2009 18:54

Postautor: MORT » śr 04.02.2009 22:08

Hmmm...

Jeśli o te tematy chodzi, myślę, że całkiem dobry byłby tu cykl s-f Hyperion Cantos Simmonsa, choć to cztery wielkie tomiszcza (a ostatni wydadzą dopiero 20 maja).
Ostatnio zmieniony czw 05.02.2009 21:02 przez MORT, łącznie zmieniany 1 raz
słowa słowa, ciepłe rzeki mętnej wody
słowa słowa, jeśli uwierzysz to się utopisz
Awatar użytkownika
MORT
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 501
Rejestracja: pn 27.10.2008 22:17

Postautor: Gvynbleid » czw 05.02.2009 20:37

Amerykańscy Bogowie Gaimana, i ja bym wywalił WP już prędzej kilka motywów z Silmarilionu
Obrazek
Awatar użytkownika
Gvynbleid
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 808
Rejestracja: pn 16.02.2004 10:59
Lokalizacja: Silesia sweet Silesia

Postautor: Taschon » pt 06.02.2009 23:26

Dzięki za propozycje.

Saga Hyprionu byłaby całkiem spoko, ale niestety to grube książeczki, a ja pisże jeszcze maturę z kilku innych przedmiotów. Ewentualnie mogłaby być 1-sza cześć, czyli tytułowy 'Hyperion". Ale swoją drogą saga wydaje sie być ciekawa, jeszcze jej nie czytałem, ale ma u mnie zaklepane miesjce na kilka majowych dni po maturach.

Co do Amerykańskich Bógów, to również nie czytałem, ale spojrzawszy na recenzje tej pozycji, to chyba nawet pokuszę się o przeczytanie przed maturą xD. Ale wykorzystać jej nie mogę, bo temat mówi wyraźnie: "... na przestrzeni drugiej połowy XX wieku", a AB to już XXI wiek :/.

Niemniej jednak w obu przypadkach muszę powiedzieć: dzięki za polecenie. Tylko co do tego Hyperionu, czy w pierwszej części znalazłby się dobry materiał na motyw eschatologiczny? I czy w sumie można opierać się na tej książce, nie znając sequeli (pytanie czysto techniczne dot. matury)?
Taschon
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 14
Rejestracja: śr 04.02.2009 18:54

Postautor: Shadowmage » czw 12.02.2009 17:38

Lepiej by było przeczytać do tego "Zagłade Hyperiona".

Polecałbym również książki Zelaznego - on sporo o tym pisał.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: MORT » czw 12.02.2009 17:58

Taschon pisze:Ale swoją drogą saga wydaje sie być ciekawa, jeszcze jej nie czytałem, ale ma u mnie zaklepane miejsce na kilka majowych dni po maturach.

Na całą sagę kilku dni raczej nie starczy ;)
Niemniej jednak w obu przypadkach muszę powiedzieć: dzięki za polecenie. Tylko co do tego Hyperionu, czy w pierwszej części znalazłby się dobry materiał na motyw eschatologiczny? I czy w sumie można opierać się na tej książce, nie znając sequeli (pytanie czysto techniczne dot. matury)?


No cóż - motyw krzyżokształtu i ojca Dure z pierwszej części chyba by wystarczył (i jest naprawdę przerażająco wspaniały), ale jak Shadow mówił gdzieś wcześniej Hyperion i jego Upadek..., to właściwie jedna, rozbita na dwie części powieść fantastyczna.

Hyperion, to generalnie tylko (aż) wstęp do całej historii i praktycznie nie wyjaśnia wielu zdarzeń ani nie kończy ropoczętych wątków, więc wypadałoby (szczególnie do matury) znać też część drugą.

Ja właśnie powoli czytam sobie Endymiona (powoli, bo myślałem, że Triumf) wydadzą wcześniej i zachowam pewną ciągłość, a tu się okazuje, że dopiero 20 maja...) i tam od samego początku nieźle wymiatają z motywami religii, kościoła, zmartwychwstania... tego ostatniego szczególnie ;)
słowa słowa, ciepłe rzeki mętnej wody
słowa słowa, jeśli uwierzysz to się utopisz
Awatar użytkownika
MORT
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 501
Rejestracja: pn 27.10.2008 22:17

Postautor: Taschon » czw 12.02.2009 22:12

Shadowmage pisze:Lepiej by było przeczytać do tego "Zagłade Hyperiona".

Też tak uważam, ale jak już pisałem, i pisał również MORT, jest pewien limit czasowy. Niestety. a nie lubię czytać dobrych książek pod presją.

Shadowmage pisze:Polecałbym również książki Zelaznego - on sporo o tym pisał.

"Książki Zelaznego" to dosyć ogólne pojęcie, szczególnie biorąc pod uwagę ich liczbę ;-). Jakaś konkretna propozycja?

Zaproponowałem Pullmana i Carda, bo te ksiazki relatywnie dobrze pamiętam, a przy okazji nie są chłamowatą papką fantastyczną. Tolkiena, żeby było coś z twardego kanonu (komisja tez musi coś zrozumieć - aczkolwiek to nie priorytet :)).

Ogólnie to niestety u mnie jest bardzo ubogo ze znajomością klasyków i tzw. knonu fantastyki - to zamierzam nadrobić właśnie po maturze (Kroniki Amberu, Pieśń LiO, Malazańska... i jak się uda dorwać - sagę Avalonu, itd.). Dlatego wolę dać coś, co znam i nie musze na to poświęcić dużo czasu. "Ubika" kończę, a "Diunę" przeczytać to nie będzie problem.

Ale generalnie i tak najważniejsze jest w końcu poprawne dobranie lektur, żeby prezentacja jakoś wyszła. Więc jeśli ktoś ma jakieś konkretne tytuły do zaproponowania, to będę wdzięczny. Shadowmage, liczę na też Ciebie, jako na jednego z moich ulubionych katedralnych recenzentów ;) (możesz to traktować jako wazelinę, jeśli chcesz).
Taschon
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 14
Rejestracja: śr 04.02.2009 18:54

Postautor: MORT » pt 13.02.2009 13:29

W Babel-17 też był ciekawy motyw pośmiertny, ale stanowił raczej dodatek, ciekawostkę niż konkretny motyw fabularny...
Non omnis moriar nabiera nowego znaczenia :)
słowa słowa, ciepłe rzeki mętnej wody
słowa słowa, jeśli uwierzysz to się utopisz
Awatar użytkownika
MORT
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 501
Rejestracja: pn 27.10.2008 22:17

Postautor: Shadowmage » ndz 15.02.2009 11:54

Ja mam sklerozę, więc może coś pokręciłem, ale takie elementy można u Zelaznego znaleźć w "Panie światła", "Stworach światła i ciemności" czy dokończonym pośmiertnie "Donnerjacku".
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: nosiwoda » pn 16.02.2009 9:12

Shadowmage pisze:dokończonym pośmiertnie "Donnerjacku".
No właśnie :D
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Postautor: MORT » pn 16.02.2009 10:31

A może coś ze Świata Dysku?
(tam się znajdzie niemal wszystko! ) :)

Najlepiej któraś z części ze Śmiercią. Morta, Kosiarza albo i Wiedźmikołaja...
Ostatnio zmieniony pn 16.02.2009 14:15 przez MORT, łącznie zmieniany 1 raz
słowa słowa, ciepłe rzeki mętnej wody
słowa słowa, jeśli uwierzysz to się utopisz
Awatar użytkownika
MORT
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 501
Rejestracja: pn 27.10.2008 22:17

Postautor: toto » pn 16.02.2009 10:40

Nie wiem czemu, ale mi tu pasuje Piekło to nieobecność boga Chianga.
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Postautor: knopersik14 » pn 02.03.2009 17:20

Witam to i ja się podczepię mam problem ze znalezieniem funkcji bohaterów w Siewcy wiatru(kossakowska) i Słudze Bożym(piekary) chodzi mi o to, że w temacie matury ustnej mam:Kreacje bohaterów fantastycznych w literaturze. Przeanalizuj ich funkcje w wybranych utworach. I niemmogę za bardzo wymyślić nic o Daimonie i Mordimerze. Z góry dzięki za pomoc.
knopersik14
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 2
Rejestracja: pt 14.11.2008 18:40

Następna

Wróć do Ogólnie o literaturze

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości