Jednolita cena książki

Dyskusje o rynku wydawniczym

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Jednolita cena książki

Postautor: historyk » wt 13.02.2024 14:05

Nie wiem czy słyszeliście, ale pomysł wraca. Co o tym sądzicie? Swoje zdanie wyłożyłem na blogu:

Izba Książki planuje skok na naszą kasę

Wraca PSL do władzy, to wraca idiotyczny pomysł – ongiś przez ludowców popierany – czyli ustawa o książce z jednolitą ceną książki. Rzekomo pochylają się na stanem księgarń stacjonarnych i poziomem czytelnictwa – jedno i drugie chcą dobić tą ustawą.

W Izraelu po wprowadzeniu analogicznej ustawy, ceny książek wzrosły o 117%! Po trzech latach Izrael ustawę ukatrupił.

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2024/02/polska-izba-ksiazki-planuje-skok-na.html
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2658
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Jednolita cena książki

Postautor: Shedao Shai » wt 13.02.2024 14:22

Uwaga, pochylam się nad stanem księgarń stacjonarnych: wymierają i nic już tego nie powstrzyma. Sztuczne próby reanimacji prędzej uderzą w rynek książki niż uratują ich sytuację.

Dobrze że 20 lat temu nikt nie wpadł na pomysł dotacji dla wypożyczalni VHS i wyższego opodatkowania DVD...
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jednolita cena książki

Postautor: historyk » wt 13.02.2024 14:36

Shedao Shai pisze:Uwaga, pochylam się nad stanem księgarń stacjonarnych: wymierają i nic już tego nie powstrzyma. Sztuczne próby reanimacji prędzej uderzą w rynek książki niż uratują ich sytuację.

Owszem. Sam mało co kupuję stacjonarnie, a jeśli już to w księgarniach:

1. Branżowych - wyspecjalizowanych np. w książce naukowej lub komiksach/mandze. Z tych drugich polecam poznański KIK, gdzie właściciel potrafi doradzić (tam kupowałem pierwsze mangi), poza komiksami/mangami ma sporo książek z fantastyki w tym antykwaryczne. Do tego, jako stały klient, mam tam rabat, który sprawia, że nie przepłacam wiele w stosunku do dyskontów

2. Tanich księgarniach (TakCzytam i 3telnia).

3. Antykwariatach.

4. Małych, prowincjonalnych księgarniach - jeśli szukam czegoś z historii lokalnej. Pozycje wydawana przez urzędy gmin i starostwa rzadko trafiają do powszechnej sprzedaży.

Co do istnienia księgarń stacjonarnych, poza branżowymi, to wielkiego sensu nie widzę. Ich czas minął. W listy, gdzie jeszcze kupuję, spokojnie obyłbym się bez pozycji 2 (tym bardziej że te tanie książki są coraz mniej tanie) i 4 (bo jeśli gmina, powiat nie sprzeda w lokalnej księgarni, to będzie sprzedawać przez wydział promocji lub bibliotekę). Więc z mojego punktu widzenia, sens ma istnienie księgarń wyspecjalizowanych w czymś oraz antykwariatów (książkę antykwaryczną jednak wolę pomacać przed zakupem, a nie kupować kota w worku).
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2658
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Jednolita cena książki

Postautor: asymon » wt 13.02.2024 19:47

Lista członków Polskiej Izby Książki: http://www.pik.org.pl/s/95/lista-czlonkow

Jest empik, jest Platon, Azymut (duzi dystrybutorzy), więc tak, na pewno chodzi o małe księgarnie, nie o pieniążki które uciekają empikowi przez sprzedaż w internecie. Po "skonsumowaniu" niższego VATu na e-booki przez wydawców (z 23 na 5%) w życiu nie uwierzę w kolejne takie akcje.

Nic to, jestem obkupiony w e-booki, na święta rodzina dostanie skarpetki. Ja przetrwam, czy trzy lata, czy dziesięć.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1967
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Jednolita cena książki

Postautor: asymon » wt 13.02.2024 19:55

Zawsze warto przytoczyć opinię śp. Andrzeja Kuryłowicza, dawnego szefa wydawnictwa Albatros, choć artykuł sprzed 10 lat:

https://booklips.pl/newsy/prezes-wydawn ... arktydzie/
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1967
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38


Wróć do Wydawnictwa

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości