Matura ustna z polskiego - pytania, porady

Wszystko o rodzimych publikacjach

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Matura ustna z polskiego - pytania, porady

Postautor: g_grek » sob 24.02.2007 14:19

Wybrałam temat na ustną maturę z polskiego: "Różne koncepcje walki w literaturze polskiej"
I w związku z tym - jakie teksty proponujecie przejrzeć, czego poszukać...? Może znacie jakiś utwór (liryczny/epicki/ew. muzyczny), który odpowiada tematowi...? Zaczęłam się już rozglądać za literaturą, a nie do wszystkiego pewnie uda mi się dotrzeć i nie na wszystko trafię... :)
g_grek
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 3
Rejestracja: sob 24.02.2007 14:15

Postautor: Jakub Cieślak » sob 24.02.2007 14:54

Rzucę na wstępie propozycje oczywiste:
Trylogia Sienkiewicza.
Cała seria powieści piastowskich Karola Bunscha.
To daje jakiś przekrój historyczny, bo autorzy są z różnych epok.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Shadowmage » ndz 25.02.2007 13:15

Hmm... A o co konkretnie chodzi w tym temacie? Bo można go rozumieć na kilka sposobów. Dla mnie może to być równie dobrze pokazanie jak autorzy patrzą na starcia, jak i rózne rodzaje walk pokazywane przez pisarzy. No i jeszcze czy w ogóle jest tu mowa o walce w sensie militarnym? Bo przecież to nie jest moim zdaniem jednoznacznie powiedziane.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Hifidelic » ndz 25.02.2007 16:33

Może właśnie niestandardowe podejście do tematu będzie wysoko punktowane? To zależy w dużej mierze od tego, jakich masz nauczycieli. Powiesz coś więcej?
Obrazek
Debian Sid i jest git!
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Matura ustna z polskiego

Postautor: g_grek » ndz 25.02.2007 19:33

Raczej chodzi o koncepcie jak na przykład walka patriotyczna czy coś w tym stylu:) różne rodzaje walki w literaturze:)
g_grek
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 3
Rejestracja: sob 24.02.2007 14:15

Postautor: romulus » śr 28.02.2007 13:48

Będę banalny: nie zapomnij o Wiedźminie. Zaimponujesz znajomością nie tylko lektur szkolnych ! ! ! Walka dobra ze złem, chaosu z przeznaczeniem - porównaj to ładnie z Tolkienem i 5 w kieszeni.
Don't blink. Don't even blink. Blink and you're dead.
romulus
Książę
Książę
 
Posty: 2054
Rejestracja: śr 29.11.2006 20:11

Postautor: Hifidelic » śr 28.02.2007 19:52

Może "Państwo Podziemne" Karskiego?
Jedna z najciekawszych książek jaką czytałem.
Obrazek
Debian Sid i jest git!
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Matura ustna z polskiego

Postautor: g_grek » śr 28.02.2007 19:56

Raczej bym wolał Lektury szkolne:) I koncepcje walki raczej mi chodzi:) jak np. walka z chorobą - Dzuma.. i najlepiej jakieś materiały bo dożo nie mogę znaleźć:(
g_grek
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 3
Rejestracja: sob 24.02.2007 14:15

Postautor: Jander » śr 28.02.2007 20:40

Z lektur to oczywiście romantyzm - Konrad Wallenrod, Kordian.
Można jeszcze wziąć pozytywizm - praca organiczna, sposób walki o niepodległość.
Trylogia Sienkiewicza, to jasne.
Ze współczesności Kamienie na Szaniec.
Awatar użytkownika
Jander
Czujnik ;-)
Czujnik ;-)
 
Posty: 1504
Rejestracja: sob 09.11.2002 23:07
Lokalizacja: Wrocław / Mysłowice

Postautor: Żerań » śr 28.02.2007 22:46

Różne koncepcje walki? Zależy co rozumiesz przez "koncepcje" I teoretycznie lepiej jest, jak bierzesz książki spoza kanonu lektur, bowiem nauczycielka wtedy "pyta na odczepnego". Znam to z doświadczenia.
Teoretycznie można brać "Dżumę", "Rok 1984", choć to walka z systemem, "Kordian" imo też jest dobry. Walka... hmm, hmm, ze współczesności coś z literatury obozowej byłoby dobre.
Żerań
Książę
Książę
 
Posty: 2116
Rejestracja: wt 15.08.2006 17:00

Re: Matura ustna z polskiego

Postautor: Jakub Cieślak » śr 28.02.2007 23:56

g_grek pisze: "Różne koncepcje walki w literaturze polskiej"

Zatem, Żeraniu, odpadają nam wszelakie obce literatury... :)
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Shadowmage » pt 11.05.2007 10:00

lord kupa pisze:witam wszystkich, mam male pytanie otoż zdaje tegoroczną mature i na język polski musze przygotować przezentacje na temat: ,,Kreacje herosa w literaturze fantasy i filmach sensacyjnych (analiza porównawcza na wybranych przykładach).” Wybrale 3 postacie z książek: Conana, Wiedźmina, i Rolanda (z ,,Mrocznej Wieży" Kinga). chcialbym się dowiedzieć jak Wy oceniacie te postacie, może coś w nich znajdziecie czego ja niedostrzegłem.
z gory dziękuję za za pomoc
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: bitter » pn 04.02.2008 18:02

a jaki był by wasz pomysł w temacie ,,Nieśmiertelność błogosławieństwo czy przekleństwo?,, oprócz książek mogę korzystać również z filmów i innych dziedzin sztuki.
Ogółem chcę rozdzielić nieśmiertelność na fizyczną i duchową ale mam problem z wyborem bohaterów
bitter
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 18
Rejestracja: pn 04.02.2008 16:57
Lokalizacja: Oleśnica

Postautor: Jander » pn 04.02.2008 18:13

Dracula, seria filmów Nieśmiertelny, może film Źródło(tu nieśmiertelność duchowa i fizyczna). I jeśli jesteś w stanie zobaczyć - "A Man from Earth". Jeszcze z książek możesz spróbować "Gniazdo Światów" Huberatha. Sam osobiście polecam "Wampira z Mgieł", ale to już do własnego uznania.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jander
Czujnik ;-)
Czujnik ;-)
 
Posty: 1504
Rejestracja: sob 09.11.2002 23:07
Lokalizacja: Wrocław / Mysłowice

Postautor: Shadowmage » pn 04.02.2008 18:53

Zdecydowanie "Podróże Guliwera". Część trzecia jeśli się nie mylę, może czwarta. Doskonały przykład nieśmiertelności cielesnej.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Alganothorn » wt 05.02.2008 9:55

g_grek:
koncepcja walki to na dzień dobry
- walka 'tradycyjna' -> etos rycerski, męstwo etc. -> np. Sienkiewicz (ale jeśli się decydujesz, pokaż zróżnicowanie motywacji bohaterów, od 'czystej' miłości Ojczyzny w Trylogii po osobistą zemstę w 'Krzyżakach')
- walka 'podstępna' -> odrzucasz walkę wprost w imię zasad i wyższych wartości -> np. 'Konrad Wallenrod'
- walka 'niezbrojna' -> nie tylko ci, co za broń chwytają walczą, liczy się budowanie ducha i tożsamości -> prawie cały pozytywizm (co Ci pasuje najlepiej)
poza tym 'jak' walczysz masz też koncepcje dotyczące 'o co' i tutaj masz wachlarz od walki o Ojczyznę, przez walkę o kobietę, przyjaciół, dobra doczesne po walkę samego ze sobą o siebie (bohaterowie uciekający przed swoją przeszłością, zmagający się z nią etc.) - wiele zależy od tego, jak zdefiniujesz pojęcie 'koncepcja'

bitter:
ograniczam się na razie do kilku filmów
'Zagadka nieśmiertelności' (Hunger) - zwłaszcza dylematy Johna (David Bowie)
'Nieśmiertelny II', bo choć to chyba najgorszy z cyklu, najlepiej pokazuje jakim ciężarem może być 'dar nieśmiertelności' (warto też powołać się na śmierć żony w części pierwszej)
'Frankenstein' w dowolnej odsłonie, bo pomijając otoczkę horroru zawsze chodziło o pokonanie śmierci (uwypuklił to Branagh w swojej wersji)
'LotR' jest dobry na wszystko, czyli pamiętna rozmowa Elronda z córą nt. jej ewentualnych losów po związaniu się z Aragornem (z dość wymowną wizualizacją) - możesz posłużyć się bezpośrednim cytatem z książki
stąpając po cienkim lodzie możesz zawsze odwołać się do biblijnej koncepcji nieśmiertelności duszy, ale to pole chyba bezpieczniej sobie odpuścić
;-)
nie do końca rozumiem też, jak chcesz rozdzielać kwestię nieśmiertelności duchowej i fizycznej - jak rozumiem albo nieśmiertelny jest 'komplet' (tj. ciało i dusza), albo ciało umiera tradycyjnie, a dusza zmienia swoją siedzibę? taka uproszczona reinkarnacja? jeśli tak, to popatrz na 'Małego Buddę' albo 'W sieci zła' ("Fallen'), dwie 'strony' spojrzenia na taka kwestię;
wypowiedz się, jak widzisz koncepcję całości, jak interpretujesz temat, pomożemy lepiej...

pozdrawiam
w.
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: bitter » wt 05.02.2008 16:25

jeśli chodzi o fizyczną to oczywiście o ciągłe życie wieczne,uniknięcie śmierci.
co do duchowej to każda religia głosi to iż śmierć ciała nie jest końcem naszego życia bo tak jak przytoczyłeś w buddyzmie następuje reinkarnacja tak w chrześcijaństwie wierzymy w nieśmiertelną duszę.

dziękuje za tak szybką reakcję zwłaszcza że jestem tu nowy :) napewno coś z tego wybiorę i dorzuce też chyba coś z mitologii albo syzyfa albo prometeusza którzy muszą cierpieć na wieki.
bitter
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 18
Rejestracja: pn 04.02.2008 16:57
Lokalizacja: Oleśnica

Postautor: Tigana » wt 05.02.2008 16:33

W "Wywiadzie z wampirem" jest sporo egzystencjalnych rozważań na temat nieśmiertelności.
Awatar użytkownika
Tigana
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 10354
Rejestracja: pn 19.06.2006 13:09
Lokalizacja: Sosnowiec

Postautor: bitter » wt 05.02.2008 16:38

Tigana pisze:W "Wywiadzie z wampirem" jest sporo egzystencjalnych rozważań na temat nieśmiertelności.


tak,nawet dzisiaj na ten temat rozmawiałem z panią która mnie uczy polskiego i stwierdziła że z filmów ten będzie jednym z bardziej pasujących obok nieśmiertelnego.Tylko że będę go sobie musiał obejrzeć w czasie ferii bo już dawno go oglądałem i mam luki w pamięci :)
bitter
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 18
Rejestracja: pn 04.02.2008 16:57
Lokalizacja: Oleśnica

Postautor: Shadowmage » wt 05.02.2008 16:45

U Swifta masz nieśmiertelność jako przekleństwo:)
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: bitter » wt 05.02.2008 16:59

Shadowmage pisze:U Swifta masz nieśmiertelność jako przekleństwo:)


ogółem Swifta czytałem jak byłem mały i to tylko Guliwera, zbyt wiele nie pamiętam ale skoro twierdzisz że było tam trochę o nieśmiertelności to jeśli znajdę czas to postaram się przejrzeć :)
bitter
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 18
Rejestracja: pn 04.02.2008 16:57
Lokalizacja: Oleśnica

Postautor: Shadowmage » wt 05.02.2008 17:18

No mówię, 3 albo 4 podróż. Guliwer dociera do kraju, w którym czasem rodzą się nieśmiertelni. Jest to przekleństwo, bo oni się cąły czas starzeją, ale nie mogą umrzeć. Świat jaki znają przemija, a oni nadal tkwią w przeszłości.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Problem

Postautor: Ogórasek_20 » czw 06.03.2008 19:43

Siemka wszystkim :) mam problem z ustna maturą..wybrałem temat "krajobraz jako motyw literacki pisarzy różnych epok" napisałem wstęp i nie wiem co dalej :cry: ma ktoś ten temat??albo pomysł na niego??piszcie jak możecie thx
Ogórasek_20
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 1
Rejestracja: czw 06.03.2008 19:36

Postautor: toto » czw 06.03.2008 21:56

Podałeś zbyt mało informacji.
Skoro napisałeś wstęp, to znaczy, że masz już jakąś literaturę, na której chcesz pracować. Bo na razie to by było z mojej strony wróżenie z fusów, gdybym chciał ci coś poradzić.
Ale jak chcesz.
Pomysł
Wybierasz trzy (albo więcej, mniej raczej być nie może) książki, w których krajobraz odgrywa jakąś rolę, z różnych epok. Konsultujesz z polonistką, czy wybrane lektury są odpowiednie. I działasz. :wink:
Odpowiedź równie enigmatyczna jak prośba. :twisted:
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Postautor: Shadowmage » pt 07.03.2008 9:39

No właśnie, trochę to enigmatyczne. Może napisałbyś jakie podejście masz do tematu?
Z literatury to na razie przychodzą mi do głowy Sonety krymskie :P
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Galvar » pt 07.03.2008 12:23

Ja dodałbym Inwokację z "Pana Tadeusza". :P
Galvar, mag z charakterem. ;)
Galvar
Książę
Książę
 
Posty: 2718
Rejestracja: wt 07.06.2005 17:43
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: Lord Turkey » pt 07.03.2008 12:41

A może te fantastyczne opisy Orzeszkowej z "Nad Niemnem"? No i "Cieplarnia" Briana W. Aldissa... :wink:

Jeżeli chcesz, żebyśmy mogli Ci coś doradzić, zdradź koncepcję swojej pracy, dobór literatury, plan na rozwinięcie wątków...
Coraz więcej osób przewija się przez ten temat, chociaż przyznam, że najłacniej pomoc można uzyskać przy fantastycznych tematach prezentacji - wszak taki jest profil tego miejsca. W zeszłym roku przy okazji mojej matury zawiązała się krótka, acz interesująca dyskusja - a sam egzamin to była przyjemność. Nic nie rozumiejące, nie znające fantastyki panie z komisji i ich miny...
... bezcenne :P
Obrazek
Krzysztof Kozłowski
Lord Turkey
Książę
Książę
 
Posty: 2549
Rejestracja: sob 15.02.2003 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Alganothorn » pt 07.03.2008 15:06

Pytanie, czy chcesz literaturę polską, czy też obcą (niezależnie od subforum, na którym ten post się znalazł);
o polskiej już coś napisano, z obcej przykład z głowy: Bukoliki Wergiliusza (Teokryta też, w sumie wybierzesz sobie bardziej pasujące do całości)
Pozostaje też kwestia tego, o czym napisali inni: jak ujmujesz temat, czy krajobraz jako motyw przewodni, czy jako uzupełnienie i ilustrację akcji, sam krajobraz, czy ogólnie przyroda...
im więcej wyjaśnisz, tym lepsze tytuły dostaniesz
;-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: bitter » czw 20.03.2008 15:32

Shadowmage pisze:Zdecydowanie "Podróże Guliwera". Część trzecia jeśli się nie mylę, może czwarta. Doskonały przykład nieśmiertelności cielesnej.


Przeczytałem i znalazłem w trzeciej części-wielkie dzięki bo to rzeczywiście świetny przykład i na pewno z niego skorzystam :)
bitter
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 18
Rejestracja: pn 04.02.2008 16:57
Lokalizacja: Oleśnica

Postautor: bitter » sob 24.05.2008 10:11

Dziękować, dziękować :wink: matura zdana na całkiem dobrym poziomie :)
bitter
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 18
Rejestracja: pn 04.02.2008 16:57
Lokalizacja: Oleśnica

Postautor: Lord Turkey » sob 24.05.2008 10:20

Pozostaje więc tylko pogratulować :)
Obrazek
Krzysztof Kozłowski
Lord Turkey
Książę
Książę
 
Posty: 2549
Rejestracja: sob 15.02.2003 12:41
Lokalizacja: Warszawa


Wróć do Literatura polska

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości