Filmy

Tutaj podyskutujesz o filmach, ludziach i wszystkim, co dotyczy X muzy.

Moderator: Wotan

Re: Filmy

Postautor: Fidel-F2 » czw 16.02.2023 10:19

Ale za krótko. Mogli jebnąć taka scenę na 5 minut gdzie nic się nie dzieje. Przeszli by do historii kina.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Filmy

Postautor: Shedao Shai » czw 16.02.2023 11:32

Fidel-F2 pisze:Ale za krótko. Mogli jebnąć taka scenę na 5 minut gdzie nic się nie dzieje. Przeszli by do historii kina.


Obejrzyj "A Ghost Story" :)
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Filmy

Postautor: asymon » czw 16.02.2023 17:53

Fidel-F2 pisze:Ale za krótko. Mogli jebnąć taka scenę na 5 minut gdzie nic się nie dzieje. Przeszli by do historii kina.


Było.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1950
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Filmy

Postautor: asymon » wt 28.02.2023 10:01

Dokończyłem, małżonka odpadła.

Przypomniało mi się powiedzenie, że jeśli w pierwszym akcie wisi nad kominkiem nabita strzelba, to w trzecim akcie strzelba musi wystrzelić. :lol:
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1950
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Filmy

Postautor: Fidel-F2 » wt 04.07.2023 12:07

Stillwater

Dziewczyna z Oklahomy jedzie do Marsylii na studia, zostaje zamieszana w morderstwo i ląduje w więzieniu. Ojciec (Matt Damon), prosty, a właściwie prostacki, tępawy amerykański robol, ale dobry chłop, całkowicie szablonowy, próbuje coś w tej Francji zrobić by wyciągnąć córkę z pudła. Niewiele ogarnia i dział trochę jak taran. Dobry, wieloznaczny film.

8/10
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Filmy

Postautor: Fidel-F2 » czw 20.07.2023 7:43

Babilon

Słoniowa sraczka w pierwszej scenie ustawia w pewien sposób perspektywę. I to jest perfekcyjne zagranie. Reżyser patrzy na ciebie i się śmieje. Diluj z tym ćwoku. Już wiesz, że będzie w tym slapstick, czyli nie mamy kija w dupie i proszę nas nie obrażać posądzeniami o jakieś haute couture, a z drugiej to oczywiste nawiązanie do początków kina. Taka meta zagrywka. A dalej mamy historię kina opowiedzianą z przymrużeniem oka. Trochę w tym starożytnego slapsticku, trochę pulpy w rodzaju tarantinowskiego Pulp Fiction, trochę humoru Ritchiego. I jest w tym sentyment, nostalgia, przyziemna codzienność ale i transcendencja nieprzemijalności. Jest kilka scen które rwą pytonga.

Margot Robbie szału nie robi, jest ok ale nic więcej, za to Pitt, chapeau bas, mistrz. Ale może też jedna z najlepiej napisanych ról w historii kina. Dobrze się to zgrało.

Do tego muzyka. Rewelacja nieczęsto spotykana. Są momenty gdy to główny aktor.

No i zdjęcia plus montaż, genialne.

Minus znajduję jeden, Chazelle jest czasem zbyt dosłowny, bywa przekaz podawany jest bezpośrednio otwartym tekstem, wprost do widza.

Oglądałem z ogromną przyjemnością, za autentyczną immersją którą ostatnimi czasy bardzo rzadko zdarza mi się osiągnąć.

Damien Chazelle wskakuje na mój radar. Po miernym Whiplashu i takim sobie ale jednak coś w sobie mającym La la landzie był świetny Pierwszy człowiek i teraz to cudo.
9/10
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Filmy

Postautor: nosiwoda » pt 25.08.2023 15:14

Flash jest już na MAXie. Był to zaskakująco niezły, jak na DC i ogólnie superbohaterskie kino, chociaż nadal nieosiągający jakichś specjalnie wysokich poziomów, film.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Filmy

Postautor: El Lagarto » pn 28.08.2023 19:56

nosiwoda pisze:Flash jest już na MAXie. Był to zaskakująco niezły, jak na DC i ogólnie superbohaterskie kino, chociaż nadal nieosiągający jakichś specjalnie wysokich poziomów, film.


Potwierdzam... Solidna produkcja. Ujęły mnie nawiązania do "Powrotów do przyszłości"
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Filmy

Postautor: Fidel-F2 » wt 05.09.2023 7:36

Przymierze

Guy Ritchie na serio. Patetyczny moralizator. Film jest hołdem dla afgańskich współpracowników armii USA których ta porzuciła wycofując się z Afganistanu.

Jako film sensacyjny to produkcja drugiej klasy, niezbyt zgrabna, pełna tandetnych, tanich zagrywek. Jakoś to się ogląda, niemniej jest raczej nudnawo, szybko wiadomo jakie są założenia, pod co fabuła jest przycięta, żadnych zaskoczeń nie ma oprócz lokalnych wtf? gdy reżyser przesadza z emfazą albo naginaniem logiki.

6+1 za przesłanie/10
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Filmy

Postautor: nosiwoda » wt 05.09.2023 12:22

Co do przesłania: podobała mi się króciutka wrzuta w serialu Dyplomatka (który jest OK, nie tylko z powodu Felicity i Johna Smitha), w którym doświadczona i znająca Afganistan ambasadorka dodaje kontekst do "odważnego" i "brawurowego" lotu któregoś notabla w z góry przegranej misji ostatniej szansy rozmów z talibami - otóż zarekwirowany na ten jednostkowy lot "śmiałego" dyplomaty samolot miał przewieźć w bezpieczne miejsce afgańskich tłumaczy dla US Army i ich rodziny - łącznie ok. 300 osób. Którzy to ludzie skutkiem tego nigdzie nie polecieli i ich los jest nieznany.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Filmy

Postautor: Fidel-F2 » wt 05.09.2023 12:45

Tutaj ten motyw też jest wykorzystany tylko w jednostkowej skali. Bohater ratuje tego swojego tłumacza ale okazuje się, że musi iść na akcję sam, bo choć wszystko zostało dograne i opłacone, to jakiś nadszyszkownik w kluczowym terminie przejął zasoby.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Filmy

Postautor: El Lagarto » wt 05.09.2023 13:12

Fidel-F2 pisze:Tutaj ten motyw też jest wykorzystany tylko w jednostkowej skali. Bohater ratuje tego swojego tłumacza ale okazuje się, że musi iść na akcję sam, bo choć wszystko zostało dograne i opłacone, to jakiś nadszyszkownik w kluczowym terminie przejął zasoby.


Ogląda się to nieźle, ale ogólnie rzecz biorąc zgadzam się z oceną Fidela. Film z tezą i raczej przewidywalny, ale aktorzy i pejzaże (w rzeczywistości hiszpańskie) dają radę, więc można zobaczyć.

SPOILERY Na jedną z akcji żołnierze jadą bez hełmów... Żona tłumacza w różnych sytuacjach paraduje z odkrytą głową i bez czadoru... Ziomek poszukiwany przez talibów nawet nie próbuje zmienić swojego wyglądu i wszędzie pokazuje się w słońcu z łysiną, która świeci na 20 km...
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Filmy

Postautor: Fidel-F2 » wt 17.10.2023 11:05

Chłopi

Bardzo dobra produkcja. Technicznie, artystycznie, dramaturgicznie, aktorsko, kulturowo. Świetnie ilustrowana muzycznie. Są kadry i sceny potężne - taniec, wesele. Do tego wisienka czyli Chełmoński dorzucony w rozmaitych kadrach, poznałem Kuropatwy, Babie lato, Bociany, Drogę w lesie, Kurkę wodną, Przed deszczem, Burza/Przed burzą i z pewności sporo jeszcze było takich których nie rozpoznałem.

Film zdecydowanie do oglądania w kinie ze względy na warstwę wizualną i dźwiękową.
8/10
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Filmy

Postautor: Fidel-F2 » sob 16.12.2023 14:48

"Leave The World Behind"

Film ma syndrom Lost. Nawtykali co się tylko dało i na koniec okazało się, że to wszystko nijak się ze sobą nie łączy (zresztą uczucie, że sobie nie poradzą zaczynało narastać we mnie może nie od początku ale bardzo wcześnie), często reakcje i zachowania bohaterów są bzdurne (sama kreacja też jest nieudolna), dialogi kuleją. I nikomu z twórców brak logiki w scenariuszu kompletnie nie przeszkadza. To w sumie zlepek scen, które się niespecjalnie łączą. I wcale nie chodzi mi o to, że twórcy nie wyjaśniają przyczyn tego co się dzieje.

To mógł być niezły film gdyby wyrzucić pewne wątki kompletnie z doopy i podszlifować logikę fabularną.

Scena kończąca w dechę. Druga, z tankowcem, widowiskowa. Reszta w zasadzie do zsypu.
5/10
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Filmy

Postautor: nosiwoda » pn 18.12.2023 9:21

Mnie się kojarzył głównie z Us. Chociaż Us był mocniejszy i bardziej przerażający. Sceny z jeleniami były niewytłumaczalne, ale przejmujące. Dałbym mu 6, może 7.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Filmy

Postautor: Fidel-F2 » pn 18.12.2023 10:22

nosiwoda pisze:Sceny z jeleniami były niewytłumaczalne, ale przejmujące.
No właśnie ja mam zupełnie inne odczucia w takich sytuacjach. Żenująca taniocha, marnujecie mój czas.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Filmy

Postautor: asymon » pn 18.12.2023 12:58

Fidel-F2 pisze:Chłopi

Bardzo dobra produkcja. Technicznie, artystycznie, dramaturgicznie, aktorsko, kulturowo. Świetnie ilustrowana muzycznie. Są kadry i sceny potężne - taniec, wesele. Do tego wisienka czyli Chełmoński dorzucony w rozmaitych kadrach, poznałem Kuropatwy, Babie lato, Bociany, Drogę w lesie, Kurkę wodną, Przed deszczem, Burza/Przed burzą i z pewności sporo jeszcze było takich których nie rozpoznałem.

Film zdecydowanie do oglądania w kinie ze względy na warstwę wizualną i dźwiękową.
8/10



Ja z kolei nie podzielam zachwytów. Nie pamiętam już szczegółów książki, ale bardzo proza Władysława Stanisława została pocięta, żeby nie powiedzieć wykastrowana. Z nagrodzonego noblem portretu wsi polskiej została historia o miłosnych perypetiach niejakiej Jagny i niezrozumienia jej przez złych (i zazdrosnych?) wieśniaków... No i księdza nie było, nawet ślubu Borynom nie udzielił (ale może tak było w książce, nie pamiętam).

Jeśli chodzi o stronę wizualną, to wiem, że to ma być taka laurka dla amerykanów, ja wiem, że z Lipców blisko do Łowicza, ale serio, za piękne to, za kolorowe. A jeszcze małżonka czytała niedawno "Chłopki" i też marudziła po seansie, że chłop to miał wszystkiego dwie koszule, do pracy i do kościoła, a nie takie wszystko jak z Cepelii. No i Jagny suknia ślubna.

Poza tym z tym malowaniem, to też nie do końca, bo film był w jakichś 90% "poprawiony" filtrami, samego malowania niewiele było, można poznać po tym, że raptem spadała ilość klatek na sekundę ;) Jedna mnie scena zachwyciła, zimą, z oddalenia, gdy ludzie zbierają się do kościoła. Nie wiem, czy to jakiś obraz, w stylu jakby nie Chełmoński, ale bardzo ciekawie to wyszło. To "wklejanie" obrazów Chałmońskiego było dla mnie jakoś za bardzo "in your face", ale rozumiem że wzięte były pieniądze za przybliżenie naszej kultury amerykanom.

Tyle z tego dobrego wyszło, że chcę sobie "Chłopów" przypomnieć, ale raczej w audiobooku. Ode mnie jakieś 5/10, głównie za starego Borynę (Mirosław Baka). Gdzie "Chłopom" do "Ziemi obiecanej", no ale drugi Andrzej Wajda nieprędko się nam trafi.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1950
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Filmy

Postautor: nosiwoda » pn 18.12.2023 13:53

asymon pisze:Poza tym z tym malowaniem, to też nie do końca, bo film był w jakichś 90% "poprawiony" filtrami, samego malowania niewiele było, można poznać po tym, że raptem spadała ilość klatek na sekundę ;)

Był reportaż niedawno w Dużym Formacie, o tym, jak to ludziom malującym te kadry kiepsko płacili, a dużo i szybko wymagali. Plus kadry "założycielskie" (na których bazowała scena, nie pamiętam, jakiego określenia używano) były opłacane w miarę porządnie, zaś te "wypełniające" - czyli te, na których klatki na minutę spadały - dość nędznie. I oczywiście tych drugich było znacznie więcej.
Generalnie harowali za miskę ryżu, by przywołać klasyka. A za wykonane obrazy, które były sprzedawane jako kadry z filmu/kopie płócien znanych mistrzów, nie dostali ani zyla, bo tak były skonstruowane umowy.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Filmy

Postautor: Fidel-F2 » pn 18.12.2023 14:50

asymon pisze: Nie pamiętam już szczegółów książki, ale bardzo proza Władysława Stanisława została pocięta, żeby nie powiedzieć wykastrowana. Z nagrodzonego noblem portretu wsi polskiej została historia o miłosnych perypetiach niejakiej Jagny i niezrozumienia jej przez złych (i zazdrosnych?) wieśniaków...
Ale to tak sobie żartujesz? Czy oglądaliśmy inne filmy?
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Filmy

Postautor: asymon » pn 18.12.2023 16:24

Fidel-F2 pisze:
asymon pisze: Nie pamiętam już szczegółów książki, ale bardzo proza Władysława Stanisława została pocięta, żeby nie powiedzieć wykastrowana. Z nagrodzonego noblem portretu wsi polskiej została historia o miłosnych perypetiach niejakiej Jagny i niezrozumienia jej przez złych (i zazdrosnych?) wieśniaków...
Ale to tak sobie żartujesz? Czy oglądaliśmy inne filmy?


Obawiam się, że ten sam, ale może za bardzo się nastawiłem. Z jednego, istotnego, ale nie jedynego wątku zrobiono film. Nie ma wiele o przyrodzie, poza tymi obrazami (choć przynajmniej są pory roku w filmie). Nie ma ciągłej walki o ziemię, te "morgi", którą pamiętam z książki, jest to raz czy dwa wspomniane, więcej rozmów jest o pieniądzach, które Boryna gdzieś schował. Serio, nie chodzi mi o tego biednego Kubę, co sobie nogę urżnął.

Wiem że nie da się wszystkiego w filmie zmieścić, w "Chłopach" jest więcej treści niż w takiej "Diunie", ale mam wrażenie, że reżyser podjął decyzję o zrobieniu ładnego filmu-obrazka pod oskary. Ale zaznaczam, czytałem dawno, dlatego właśnie chcę sobie przypomnieć, czy nie romantyzuję za bardzo. Ale też film (jak dla mnie) się nie broni, jako samodzielny utwór - tyle że ładny. Ale i takie filmy wygrywają, jak "Artysta" z 2011.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1950
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Filmy

Postautor: Fidel-F2 » pn 18.12.2023 16:37

To jednak musiały być różne filmy albo nasłuchałeś się głupot.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Filmy

Postautor: Fidel-F2 » czw 15.02.2024 21:09

Saltburn

Wannabe kult, cool i głębia, a tak naprawdę płaski patchwork pozszywany z zestarzałych już materiałów. Na dodatek nieudolnie. Poszarpane to, zgrzyta, kupy się nie trzyma, w pewnym momencie idzie w groteskową autoparodię. Jedyna warta obejrzenia scena to zakończenie z tańczącym nago Oliverem. Reszta zsyp. Poza tym pomysł zerżnięty z Utalentowanego Pana Ripleya.

Stracone 2h..
4/10
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Filmy

Postautor: asymon » czw 21.03.2024 0:08

Wpadło mi w oko, więc spieszę donieść, że od 27 marca na Disney+ będzie dostępny film "Biedne istoty" z Emmą Stone I Markiem Ruffalo. Film na podstawie powieści Alistaira Graya.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1950
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Poprzednia

Wróć do Film

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

cron