No boki zrywać po prostu :D

od starożytnej po nowożytną na wszystkie sposoby ;-)

No boki zrywać po prostu :D

Postautor: Gvynbleid » śr 13.10.2004 8:34

Na temat wpadłem czytając wczoraj biografię Aleksandra Wielkiego autorstwa Petera Greena (polecam tą biografię, wcześniejsza którą czytałem autorstwa Nicolasa Hammonda - "Geniusz Aleksandra Wielkiego" jest dużo słabsza), doszedłem do śmierci Filipa i przypomniało mi się dokłądnie jak to było i jaki był motyw zbrodni - autor w dodatku tak to opisał że stoczyłem się z fotela w śmiechowej agonii.

Filip bowiem padł ofiarą zemsty pederastów, miał niegdyś kochanka imieniem Pauzaniasz a później miał wielu innych między innymi kolejnego Pauzaniasza o którego ten poprzedni był zazdrosny (skomplikowane nie :D), znieważył go na jakiejś uczcie ale jak się okazało, zniewqażony był protegowany jednego z głównych wodzów króla - Attalosa. Ten się wkurzył i na kolejnej uczcie spili chłopaka i zrobili mu z dupy przysłowiową jesień średniowiecza, stajennych nie wyłączając, chłopak poskarżył się królowi który nie bardzo mógł cokolwiek zrobić bliskiemu w końcu sobie Attalosowi, ponadto potraktował to troszeczkę jako żart.
Pauzaniasz się wkurzył i dzięki sprawnym intrygom byłej żony Filipa - Olimpias zabił króla w dniu ślubu jego córki - ironia losu okrótna ale za to jaka śmieszna :D

Drugi gag historyczny jaki sobie przypominam, to adnotacja o admirale Nelsonie który pewnego razu wszedł do pokoju gdzie przypadkiem sprzątała pokojówka, z racji tego że miał sztuczną nogę zaczął ją wykręcać, wyciągnął sztuczne oko a gdy chwycił się za głowę by rozprostować kark pokojówka zemdlała - istny robocop tamtych czasów :D

Piszcie o wszystkich śmiesznych adnotacjach historycznych na jakie natraficie lub jakie wam się przypomną...
Obrazek
Awatar użytkownika
Gvynbleid
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 808
Rejestracja: pn 16.02.2004 10:59
Lokalizacja: Silesia sweet Silesia

Postautor: Alganothorn » pn 25.10.2004 9:13

krótko: Poliajnos 'Podstępy wojenne';
człowiek opisuje rózne różniaste fortele i zabiegi, od idiotycznych, po całkiem niezłe - czasem śmiać się można z oszukiwanych, czasem z oszukującego
:D
polecam całość, wrzucam poszczególne fragmenty chyba nie warto...
:-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Gvynbleid » czw 17.02.2005 17:30

W 1038 roku czeski książe Brzetysław korzystając z ucieczki Kazimierza Odnowiciela do niemiec zrabował Gniezno kradnąc relikwie Św. Wojciecha, niecałe sto lat później w Gnieźnie odnaleziono głowę świętego i o dziwo w Pradze również :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Gvynbleid
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 808
Rejestracja: pn 16.02.2004 10:59
Lokalizacja: Silesia sweet Silesia

Postautor: Alganothorn » pt 18.02.2005 8:56

ja tam miałem ubaw, jak analizowaliśmy na zajęciach serie włoczni Św. Maurycego, ta od nas, te z krajów germańskich, z Węgier...
wyszło, że koleś miał niezły arsenał sygnowany swoim imieniem
;-)
a co do relikwii - jak liczono, w pewnym momencie funkcjonowało chyba dwadzieścia kilka 'oficjalnych' gwoździ z Krzyża Pańskiego (dla jasności przypominam, że w teorii były 3), drewna było tyle, że przez rok w kominku można by palić, a święci okazywali się chyba mutantami z nienormowaną biologicznie ilością kończyn i palców
:D
o tak, Średniowiecze pod tym względem było wesołe
:-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Gvynbleid » ndz 27.02.2005 21:08

Oj tak chyba jeden z bardziej wesołych okresów zwłaszcza w kontekście czasów dzisiejszych i tego co uczą w szkole :wink:

A to kolejna porcja średniowiecznego kabaretu, fani ascezy niech zamkną oczy :lol:

Biskup Bazylei, Henryk (1213-1238), żyjący w czasach szczególnie silnego nacisku na przestrzeganie celibatu pozostawił po sobie dwadzieścia dzieci, inny Henryk - biskup z Leodium, za niemoralne życie złożony z godności, morduje swego następcę i po śmierci pozostawia 61 sierot :lol:

W XI wieku zakonnice w Bambergu z powodu skąpstwa swojej przełożonej płatną miłością zarabiały na chleb codzienny


Jak widać nie żyjemy w wyjątkowych czasach, a awangardowi ludzie znani byli już w średniowieczu :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Gvynbleid
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 808
Rejestracja: pn 16.02.2004 10:59
Lokalizacja: Silesia sweet Silesia

Postautor: Gvynbleid » ndz 22.01.2006 22:37

Według aktu założycielskiego, założycielem uniwersytetu Bolońskiego (przypominam 1089) był nie kto inny, a sam Platon :D

Jeszcze coś z mojej działki nie mniej jednak z historią związane, właściwie do wieku XVIII z racji tego iż winy nie subiektywizowano , i poszukiwano prawdy formalnej a nie materialnej (czyli wynikającej z przedstawienia materaiłu quazi dowodowego) - pociągani do odpowiedzialności karnej byli np. właściciele drzew z których ktoś spadł i się zabił.
Obrazek
Awatar użytkownika
Gvynbleid
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 808
Rejestracja: pn 16.02.2004 10:59
Lokalizacja: Silesia sweet Silesia


Wróć do Historia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron