Przekaz podprogowy

Miejsce na refleksje, rozmyślenia i rozważania natury filozoficznej.

Moderatorzy: Alganothorn, Avathar

Przekaz podprogowy

Postautor: Integral Hellsing » pn 03.07.2006 20:19

Chciałabym zapytać was co sądzicie o przekazie podprogowym?
Dla nie wtajemniczonych: przekaz podprogwy jest to przekaz medialny w którym znajduje się obraz, którego oko ludzkie nie jest w stanie wychwycić, ale mózg go rejestruje. Obraz jest montowany w jedną klatkę i dlatego go nie widzimy, ale kiedy jest powtarzany kilkanaście razy w ciągu programu, mózg zaczyna go zapamiętywać.
Taki przekaz, według naukowców, w odpowiednio sformowanej treści, może decydować o naszych decyzjach itd. Może inaczej, nie my, ale nasza podświadomość.
Np, załóżmy w reklamie zamontowano zdanie "kup go" (ten reklamowany produkt). I nastęonego dnia w sklepie, nie zdając sobie z tego sprawy, kupujemy ten właśnie produkt który zanotowała podświadomość.
(nie odbierajcie tego, że kupujemy coś nieświadomie, nie, to nie o to chodzi. Kupujemy świadomie, ale nieświadomie wybieramy akurat ten produkt).
I. Hellsing
Awatar użytkownika
Integral Hellsing
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 4
Rejestracja: czw 22.06.2006 13:32
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Gvynbleid » pn 03.07.2006 21:33

Słyszałem o doświadczeniu w kinie - w trakcie seansu wpuszono parę klatek z coca-coli, a po seansie większość spragnionych konsumentów kupiła właśnie colę.

Sam (chyba) nigdy nie uświadczyłem na własnej skórze, natomiast takie techniki reklamy powinny być zabronione, zresztą bez specjalnych nowości legislacyjnych są nielegalne - podstęp to podstęp. A to, jakby nie było oddziałuje na sferę na którą nie mamy do końca wpływu i jest proste w zastosowaniu (ponadto i bardzo skuteczne) - osobiście odebrałbym to jako atak na moją osobę.
Obrazek
Awatar użytkownika
Gvynbleid
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 808
Rejestracja: pn 16.02.2004 10:59
Lokalizacja: Silesia sweet Silesia

Postautor: Lilly » wt 04.07.2006 2:08

A ja slyszalam, ze z tym przekazem to roznie bywa. Kiedys podobno tez byl eksperyment w kinie z powklejanymi klatkami z lodami. Spozycie lodow jednak po tym seansie jakos nie wzroslo.

Tak w ogole to sie zastanawiam, co by sie stalo, gdyby wszystkie reklamy zawieraly przekaz podprogowy. Co wowczas wplyneloby na to, ze kupimy ten proszek a nie inny? :P
Obrazek
Awatar użytkownika
Lilly
Lady
Lady
 
Posty: 941
Rejestracja: wt 09.09.2003 10:13
Lokalizacja: Wrocław/Częstochowa (Moonglade)

Postautor: Azirafal » wt 04.07.2006 9:13

Po raz - z tego co pamiętam, to przekaz podprogowy jest... khem... 'przereklamowany' ;)
Po dwa - z tego co pamiętam, przekaz podprogowy jest zakazany.
Po trzy - o wiele lepiej sprawdza się 'product placement' w samym filmie ;)
If you don't stand for something you'll fall for anything.
Awatar użytkownika
Azirafal
Arcypryk
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt 07.01.2003 15:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: RaF » wt 04.07.2006 10:10

Przekaz podprogowy rzeczywiście jest przereklamowany.

Furorę zrobił dzięki Jamesowi Vicary'emu, który wykorzystał wynaleziony niedawno (lata 50. ubiegłego wieku) przez Kodaka tachitoskop i stwierdził, że podświadomie może skłonić ludzi do kupna czegokolwiek. Rzeczywiście wyświetlał w kinach 'podprogowe' napisy "pij colę" i "jedz popcorn", ponoć sprzedaż tych rzeczy w kinie wzrosła odpowiednio o 18,1% i 57,5%. Skąd tak duża rozbieżność - tego oczywiście guru nie umiał powiedzieć. Nie przeszkodziło mu to jednak wciskać firmom swojego wynalazku.

Kiedy jednak sprawą zainteresowały się władze i zażądano powtórzenia eksperymentu w obecności kongresmanów, dziennikarzy, naukowców itd., nic wielkiego się nie stało - a w zasadzie nie stało się kompletnie nic. Żadna sprzedaż nie wzrosła, nikogo nie owładnęła przemożna chęć ani na popcorn, ani na colę.

Vicary zwinął interes i zniknął, choć już swoje zdążył zarobić.

Później sprawą zajęli się naukowcy, ale nie stwierdzili żeby przekaz podprogowy wywierał jakiś szczególny skutek na badanych.

Efekt podprogowy w pewnym sensie jednak istnieje. Robert Zajonc przeprowadził eksperyment, w którym pokazywał badanym chińskie ideogramy, poprzedzone 4-milisekundową migawką ludzkiej twarzy wyrażającej radość lub smutek. Pytał się potem badanego, czy ideogram ów kojarzy mu się z czymś dobrym czy złym. Okazało się, że był wyraźny związek między postrzeganiem ideogramu a migawkami ludzkich twarzy.

Chodzi o to, że informacja o charakterze emocjonalnym 'dochodzi' do człowieka znacznie szybciej niż ta o charakterze poznawczym.

Co ciekawe, jeśli bodziec podprogowy jest eksponowany za krótko lub za długo, traci swoją skuteczność.

(za: Doliński D., 'Psychologiczne mechanizmy reklamy', GWP, Gdańsk 2005)

A poza tym, jak Azi wspomniał, przekaz podprogowy jest zakazany ;)
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Lilly » wt 04.07.2006 11:18

A wiecie, ze w Fight Clubie byl w pewnym sensie przekaz podprogowy :lol: (wynikajacy poniekad z tresci filmu)
Obrazek
Awatar użytkownika
Lilly
Lady
Lady
 
Posty: 941
Rejestracja: wt 09.09.2003 10:13
Lokalizacja: Wrocław/Częstochowa (Moonglade)

Postautor: Azirafal » wt 04.07.2006 11:47

Tiaa, aż się dzieciak na widowni popłakał 8)

No i dla nas na sam koniec, coby zapetlić wszystko ładnie. Aż żałowałem, że na sali żadnych dzieciaków nie było, coby empirycznie sprawdzić zjawisko ;)
If you don't stand for something you'll fall for anything.
Awatar użytkownika
Azirafal
Arcypryk
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt 07.01.2003 15:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Hifidelic » wt 04.07.2006 13:14

W fightclubie było więcej wklejek - sam sprawdziłem na stopklatce :)
Sporo fajnych rzeczy odnośnie przekazów podprogowych można przeczytać w mojej ulubionej książce "Człowiek Serce i Umysł" Aronsona i Akert.
Obrazek
Debian Sid i jest git!
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Postautor: RaF » wt 04.07.2006 18:46

Hifidelic pisze:w mojej ulubionej książce "Człowiek Serce i Umysł" Aronsona i Akert.

Śmierć podręcznikom! :twisted:
;)

Swoją drogą jest jeszcze sporo innych technik podejrzanych etycznie, i to w dodatku znacznie skuteczniejszych, tyle że jakoś nikomu nie zależy na uświadamianiu ich ludziom. Ciekawe dlaczego...
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Przekaz podprogowy

Postautor: Integral Hellsing » wt 04.07.2006 18:57

Oczywiście wiem, ze taki przekaz jest zakazany - w końcu jakby nie patrzeć to manipulowanie ludźmi. Ale głownie chodzi mi też o to, czy wiadomo wam o ludziach którzy są zobowiązani do sprawdzania materiałów które są puszczane na dużą skalę, czy przypadkiem nie są spreparowane.
Czy jest człowiek odpowiedzialny za takie materiały i czy wyciąga odpowiednie konsekwencje, jeśli taki znajdzie :?:
I. Hellsing
Awatar użytkownika
Integral Hellsing
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 4
Rejestracja: czw 22.06.2006 13:32
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Lilly » wt 04.07.2006 22:52

Mnie sie wydaje, ze sprawdzanie tego nie jest koniecznie ze wzgledu na ogolnie wiadoma niska skutecznosc tego zjawiska.
Obrazek
Awatar użytkownika
Lilly
Lady
Lady
 
Posty: 941
Rejestracja: wt 09.09.2003 10:13
Lokalizacja: Wrocław/Częstochowa (Moonglade)

Postautor: RaF » wt 04.07.2006 23:52

Zakaz przekazu podprogowego wydano raczej tak na wszelki wypadek. O ile mi wiadomo, to nie funkcjonują żadne (oficjalne przynajmniej) instytucje czy zespoły zajmujące się wykrywaniem takiego typu manipulacji. Zresztą sprawdzenie klatka po klatce wszystkich filmów, reklam, spotów i podobnych produkcji jest raczej nierealna.

Czasem jednak takowe się wykrywa, czy to za pomocą amatorów, czy ludzi czujących się 'zmanipulowanymi'. Gdzieś spotkałem się z opisem jakiegoś wyroku w podobnej sprawie (bodajże w Stanach), ale musiałbym poszukać - i nie gwarantuję, że znajdę ;)

Integral Hellsing pisze:Oczywiście wiem, ze taki przekaz jest zakazany - w końcu jakby nie patrzeć to manipulowanie ludźmi.

Sęk w tym, że większość sposobów manipulowania nie jest objęta żadnymi zakazami. Już sama kampania marketingowa, od reklamowego ataku na frontach wszystkich zmysłów ludzkich począwszy, po rozmieszczenie towarów w sklepie skończywszy, jest tego najczęstszym przykładem. Techniki wpływu typu 'niska piłka' czy 'stopa w drzwiach' to też jedna wielka rodzina. Nikt jednak nie protestuje, zapewne dlatego, że nie jest to jawne i bezpośrednie odwołanie się do podświadomości człowieka (mimo, że manipulacja jest ta sama).
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Alganothorn » pt 14.07.2006 19:10

o skuteczności tego typu patentów wypowiedziano się już, wiele nowego w tej kwestii nie wniosę poza tym, że w tym temacie nie ma oficjalnych badań, w związku z tym nie ma argumentu ani 'za', ani 'przeciw' skuteczności przekazu podprogowego;
reklama z uzyciem przekazu podprogowego jest, zdaje się, regulowana w wewnętrznych ustaleniach firm reklamowych i o ile oficjalnych kar nie ma, to bojkot w środowisku plus 'czarny pr' są wystarczającą karą, żeby firma zbankrutowała, a jej szefostwo miało utrudnioną karierę - gra nie warta świeczki
;-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: koszal » ndz 16.07.2006 20:30

Przekaz podprogowy mylicie Drodzy Państwo z sugestią podprogową, manipulacją i innymi tego typu popularnymi określeniami. Przekaz podprogowy zachodzi w naszym zyciu codziennym przez cały czas- to wszystko to, co zostaje odebrane przez nasze zmysły, a nie przeanalizowane świadomie. Manipulacja podprogowa jest zakazana, tyle, że w tym wypadku niezwykle trudne jest udowodnienie, że miała ona miejsce, właściwie niemożliwe.
Natomiast bardzo popularną we wspólczesnym świecie formą manipulacji społeczeństwem jest właśnie sugestia, dezinformacja i wykorzystywanie pewnych właściwości ludzkiego umysłu.
koszal
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 4
Rejestracja: ndz 16.07.2006 20:11

Postautor: Alganothorn » sob 22.07.2006 21:57

Jestem ciekaw kto ma rację w kwestii nomenklatury: RaF ze swoimi publikacjami, czy Ty koszal...
podałbyś może źródła, które rozgraniczają przekaz podprogowy i sugestię podprogową?
Ja z informacjami nt. Vicary'ego spotkałem się na zajęciach bodajże na psychologii i była wtedy mowa o przekazie podprogowym, a nie sugestii/manipulacji - nie zmienia to w niczym faktu, że mógł to być skrót myślowy i może formalne określenie tego mechanizmu to sugestia podprogowa...
...ale byłbym zobowiązany, gdybyś podał konkretniejsze źródło, niż swój nick i ip
;-)
pozdrawiam
ps. sugestia, dezinformacja w codziennym świecie - tak, oczywiście, że istnieje, język człowieka nie niesie tylko prawdy, a intencją mówiących nie zawsze jest jej przekazywanie, ale to chyba dość oczywiste...
...chyba, że ktoś jest wyjątkowym idealistą - taka informacja może go załamać
;-)
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return


Wróć do Philosophia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości