Anime za Free

Dla maniaków tychże dziedzin japońskiego rysunku

Moderator: Lechu

Postautor: Sorden » sob 11.11.2006 0:24

dajcie to jako ogloszenie ! niezla sprawa !!!
Pzdr!
Love, Trance & Psychedelic !
Awatar użytkownika
Sorden
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1238
Rejestracja: wt 05.11.2002 23:34
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: mbell » pn 13.11.2006 16:52

Parę osób poruszyło problem - "Czy ta wymiana jest legalna?".
Pytanie o legalność wymiany anime to wbrew pozorom naprawdę dość skomplikowana sprawa. Pomijam oczywiste piractwo jakim jest ripowanie DVD i udostępnianie takich ripów.
Nie podejmuję sie prowadzenie dyskusji na temat legalności bo nie jestem prawnikiem. Ale od pewnego czasu staram się określić podstawy prawne tego co jest legalnym anime a co nim nie jest.
Konkluzje moich poszukiwań są następujące :

1. W/g polskiego prawa każda osoba ma prawo nagrać sobie i legalnie osiadać publicznie emitowane filmy. (tzn z TV). Pytanie czy prawo polskie rozróżnia telewizje polskie i zagraniczne? W dobie telewizji satelitarnej takie rozróżnienie chyba nie ma sensu.
Wniosek 1 : Posiadanie rawów anime jest jak najbardziej legalne.
Wniosek 2 : Posiadanie nagrania anime wyemitowanego w TV a objetego licencja na terenie polski jest także jak najbardziej legalne.
Rawy - czysty nieprzetworzony obraz nagrany z TV.

2. W/g polskiego prawa w/w nagranie mogę nieodpłatnie legalnie udostępnić ( np . pożyczyć ) innym osobom pozostającym względem mnie w relacji rodzinnej lub towarzyskiej.
Wniosek 1 : Udostępnianie takiego anime w sieciach p2p lub przez ftp itd gdzie wymiana jest anonimowa jest nielegalne.
Wniosek 2 : Udostępnianie takich nagrań w formie wymiany towarzyskiej , gdzie odbiorcę znam z imienia i nazwiska, znam jego adres, nr telefonu, wymieniam z nim poglądy na forum interentowym jest legalne.

Oczywiście istnieje szereg wątpliwości, niejsnosci , interpretacji itd.
Albowiem życie juz dawno wyprzedziło prawo w tej dziedzinie.
Bo ...
... jak odróżnić obraz zripowany z DVD od nagranego z TV ?
... jak udowodnić źródło wymiany, tzn czy dostałem je od znajomego czy pobrałem nielegalnie z internetu.
... obraz zmodyfikowany względem oryginału ( hardsub) jest niestety nielegalny, ale co z softsubami mkv, ogm ?

Opinie i postawy społeczności fanów są skrajne tzn, od postawy tylko oryginały bo cała reszta to piractwo, do jestem piratem i dobrze mi z tym.
( wymiana oryginałami i ich kopiowani to już osobna para kaloszy :)

Jak to się ma do naszej akcji...
Nie udostępniamy nagrań anime które można legalnie u nas w Polsce zakupić. W miarę możliwości udostępniamy raczej rawy niż dvdripy.
Nie bierzemy za to ani złotówki.
Niestety do legalności z powodu niejasnych, nieprecyzyjnych lub po prostu przestarzałych przepisów zawsze ktoś będzie mógł się przyczepić.

Pozdrawiam
mbell
mbell
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 2
Rejestracja: pt 10.11.2006 12:03

Postautor: KoZZ » pn 13.11.2006 17:36

Jasne, że coś takiego jest nielegalne :roll: Słyszałeś kiedykolwiek o prawach autorskich??? Twoje argumenty są wyssane z palca i nie mają się nijak do prawdy. Zapraszam do zapoznania się z tym artykułem.

PS. A później dziwić się, że Japończyki olewają Europę :roll:
Awatar użytkownika
KoZZ
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 42
Rejestracja: pn 24.07.2006 16:29

Postautor: Sorden » pn 13.11.2006 23:54

tak szczeze to mnie to rypka czy to legalne ;)
Love, Trance & Psychedelic !
Awatar użytkownika
Sorden
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1238
Rejestracja: wt 05.11.2002 23:34
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: mbell » wt 14.11.2006 10:31

Kozz, tez w artykule o fansubbingu do którego dałeś linka nie neguję.
Jak może zauważyłeś z moich wywodów także wynika, że fansuby są "NIELEGALNE" wcale nie twierdzę inaczej, mój wywód o legalności dotyczy Rawów czy obrazu nieprzetworzonego. Każdy z nas może sobie nagrać w domu na magnetowid dobranockę, teratr TV , film co chce z TV i jest to jak najbardziej legalne w w/g polskiego prawa. Co więcej mogę udostepnić to nagranie koledze i wcale przez to nie staję się piratem. Prawo medialne jest dziurawe jak ser szwajcarski i absolutnie nie nadąża za postępem w tych dziedzinach. Słyszałem o prawach autorskich tylko czy jestes prawnikiem żeby zabierać głos na temat praw autorskich, przyznam, że ja tylko słyszałem, że są , ale jak to się faktycznie przeklada na to co można a co nie można to już raczej nie mam pojecia, tak jak i ty podejżewam.
mbell
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 2
Rejestracja: pt 10.11.2006 12:03

Postautor: KoZZ » wt 14.11.2006 21:16

To po co piszesz o rawach, jak 99,9% rzeczy, które tutaj reklamujesz to fansuby i dvdripy???
Awatar użytkownika
KoZZ
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 42
Rejestracja: pn 24.07.2006 16:29


Wróć do Manga & Anime

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości