Diablo2 rzadzi

Dyskusje związane z grami komputerowymi ze wskazaniem na gatunki RPG-podobne.

Moderatorzy: Wotan, Azirafal

Diablo2 rzadzi

Postautor: Klarkash-ton » śr 20.11.2002 14:17

Tak jak w temacie :twisted:
YOG-SOTHOTH NAFL'FTHAGN !!! Hail 159 !
Awatar użytkownika
Klarkash-ton
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 660
Rejestracja: wt 05.11.2002 0:45
Lokalizacja: Dolina Muminków

Postautor: Shizm » śr 20.11.2002 14:23

Sorry jezeli cie obrazam, ale co D2 ma wspulnego z RPG. Przeciez to tylko ganianie myszka za punktem na ekranie, a chyba na tym RPG nie polega, jak myslisz??
A dream that will come true is not a real dream
Obrazek
Awatar użytkownika
Shizm
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 939
Rejestracja: wt 12.11.2002 11:09
Lokalizacja: Guild Wars [MARS]

Postautor: Klarkash-ton » śr 20.11.2002 16:00

A co ma takiego wspolnego chociazby Icewind Dale z rpg? Czy to nie jest takze ganianie myszka po monitorze?
Moze mi podasz definije komputerowego rpga? Co maja takiego w sobie Baldury i inne takie, ze inne gry nie z tego kregu juz nie moga byc uznawane za crpg?
Diablo2 ma rozne klasy postaci, ktore mozna rozwinac na wiele wiecej roznych sposobow niz druzyny w BG. Diablo2 ma czary, umiejetnosci i o wiele wiecej roznego rodzaju sprzetow niz BG. Jest prostsze jesli chodzi o fabule, ale to nie oznacza ze nie zalicza sie do crpg. Pozatym d2 ma battlenet i jak grasz wtedy w kilka osob to przypomina to o wiele bardziej zwykle rpg niz jak grasz sam prowadzac cala druzyne w BG...
A ze fabula polega glownie na wyrzynce potworw i zdobywaniu doswiadczenie? Nic nie szkodzi, giera i tak jest przez to miodna.
YOG-SOTHOTH NAFL'FTHAGN !!! Hail 159 !
Awatar użytkownika
Klarkash-ton
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 660
Rejestracja: wt 05.11.2002 0:45
Lokalizacja: Dolina Muminków

Postautor: Klarkash-ton » śr 20.11.2002 16:01

tak pozatym... wspolnego pisze sie przez Ó a nie u... :roll:
YOG-SOTHOTH NAFL'FTHAGN !!! Hail 159 !
Awatar użytkownika
Klarkash-ton
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 660
Rejestracja: wt 05.11.2002 0:45
Lokalizacja: Dolina Muminków

Postautor: RaF » śr 20.11.2002 16:18

Dla mnie tam D2 nie rządzi :twisted:. SZCZEGÓLNIE na BN. Parę lat temu, kiedy istniało tylko jedno Diablo, byłem dosyć aktywnym BNetowcem (pozdrawiam znajomych :mrgreen:). Potem weszło D2... gra niby nie jest do cna zła, ale to już nie ten klimat, jakieś takie ogólnie udziwnione. Na BN porobiły się takie lagi, że granie, ba!, rozmowa bez bramki nie była możliwa. Zaroiło się od lamerii i ogólnie rzuciłem wszystko precz :(
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: DhuCerbin » śr 20.11.2002 17:32

Hehe, Diablo II to najlepsza gierka wszech czasów. Fabuła moze niezbyt rozwinięta, ale bardzo mi odpowiada gra Player VS Player. Gra ma odpowiedni poziom skomplikowania [ jeśli powiece że BG II jest bardziej skomplikowane to znaczy że nie graliście dłuzej w D2] , sama gra również wymaga dużej kreatywnosci no i duzej dawki myślenia ....
Robie tu to, co kocham, to nikomu nie szkodzi,
Robie to, no bo to lubie i wiem, ze wiesz, o co mi chodzi.
Robie to, no bo chce to robic, a wiem, ze to mi wychodzi.
Chce i robie, cala reszta mnie nie obchodzi.
DhuCerbin
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 2
Rejestracja: sob 12.10.2002 14:12

Postautor: RaF » śr 20.11.2002 21:08

Yyy... myślenia? :D
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Chomski » śr 20.11.2002 21:28

A nie pamietasz, ile fantazji wymagalo sklepanie Butchera poczatkujaca postacia? ;)
[miejsce na mądrą mądrość :-) ]
http://chaosgate.waw.pl/~chomski/
--Obrazek
Awatar użytkownika
Chomski
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 598
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:27
Lokalizacja: Nigdzie (Kolorado)

Postautor: borsuq » śr 20.11.2002 21:35

Z tematem sie nie zgadzam bo Diablo 1 rzadzi ! :D NADAL !!! Pozdrvienia dla bylych BNetwcow z D1 (i obecnych tez)
Ostatnio nosze Czerwony Kapelusz...
Talerz.
Awatar użytkownika
borsuq
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 62
Rejestracja: ndz 06.10.2002 19:38
Lokalizacja: Wawa

Postautor: Shakal » czw 21.11.2002 20:31

Hie hie hie :-> .

Topic jest taki... Dziwny? :P

Chcialem przypomniec, ze RPG to Role Playing Games... Mamy tam tzw odgrywanie postaci. I chcialem powiedziec, diablo to tylko sieka[sorki, ale myslenia to tu nie ma :D ] i wielu ludzi myslalo nad umiejscowieniem tej gry wlasnie w zrecznosciowce. Jedyna rzecz, ktora wiaze to z RPG'ami to fakt, ze znajduje sie w swiecie fantasy, gdzie znajduje sie czesc systemow RPG.

Definicja RPG - Role Playing Games... Trudno by bylo zaklasyfikowac tutaj jakakolwiek gierke, gdzie nie mamy do czynienia z innymi graczami. BO moim zdaniem to cRPG nie ma z prawdziwym RPG wpolnego nic z wyjatkiem wlasnie swiata jak wczesniej wspominalem. RPG tworza ludzie, a nie maszyna, wiec jakby sie uprzec to do RPG nie nalezy ZADNA gra komputerowa w trybie single, a w multi nawet w Diablo mozna sobie erpegowac! Juz sie nawet spotkalem z takim przypadkiem.

"A co ma takiego wspolnego chociazby Icewind Dale z rpg? Czy to nie jest takze ganianie myszka po monitorze?
Moze mi podasz definije komputerowego rpga? Co maja takiego w sobie Baldury i inne takie, ze inne gry nie z tego kregu juz nie moga byc uznawane za crpg?
Diablo2 ma rozne klasy postaci, ktore mozna rozwinac na wiele wiecej roznych sposobow niz druzyny w BG. Diablo2 ma czary, umiejetnosci i o wiele wiecej roznego rodzaju sprzetow niz BG. Jest prostsze jesli chodzi o fabule, ale to nie oznacza ze nie zalicza sie do crpg. Pozatym d2 ma battlenet i jak grasz wtedy w kilka osob to przypomina to o wiele bardziej zwykle rpg niz jak grasz sam prowadzac cala druzyne w BG...
A ze fabula polega glownie na wyrzynce potworw i zdobywaniu doswiadczenie? Nic nie szkodzi, giera i tak jest przez to miodna."

Tia... Ja sie tylko nie zgodze z jednym, ze giera jest miodna - bo miodna to jest wedlug Ciebie :>. Poza tym sami autorzy sie zastanawiali czy nie dac jej do zrecznosciowek[chyba tak bylo].

cRPG moim zdaniem charakteryzuje[single! - to akurat wiekszosc trubow gry - jeszcze]:
a) fabula rozbudowana - najlepiej by byla ciekawa i przybierala forme opowiadania.
b) potwory nie sa glupie- wykazuja jako takie umiejetnosci myslenia i nie sa tak ciemne jak na przyklad te z diabo, ktore ida na rzez jak baranki. Ogolnie AI kompa jest wysokie.
c) system walki. Tutaj BG goruje nad Diablo, ktore jest po prostu za proste! RPG to systemy walki, parametry postaci, a nie sprowadzanie tego do 4 cech!
d) Bardzo wiele profesji. Wiesz. Widzialem zrecznosciowke WP[Wladca pierscieni] na Commodore i jakos tego RPG nie mozna nazwac. A jakbys sie uparl to fabule ma, bo cos tam trzeba zrobic[wrzucic pierscien do pewnej dziury :D ]. A tak naprawde to skaczesz po platformach i bijesz w co sie da :>. Jestes na przyklad zlodziejem i sobie skaczesz, jestes barbarem i bijesz. To nie ma w ogole wplyw na gre. W BG jak jestes magiem, to cos tam masz taniej, masz innych przyjaciol itp. W D2 tego nie masz. Kolejna wyzszosc.
e) Mozliwosc pomyslenia. W D2 na przyklad takiej mozliwosci nie ma! To jedna wielka nawalanka[w 95%], gdzie co chwile musisz patrzec co sie dzieje. W RPGach moim zdaniem powinny byc momenty na przemyslenie, a walka schodzi raczej na drugi plan[choc tez jest wazna!]. Powinny byc zastosowane w niej elementy taktyczne.

Moj brat wlasnie zaczal czytac na glos i nie moge sie skupic wiec koncze. Dodam tylko, ze Diablo 2 mi sie podoba :-) i lubie te gierke, ale z RPGiem nie ma nic prawie wspolnego. Z cRPGiem juz troche wiecej, ale tylko w wypadku trybu multi.

Pozdrawiam

Jakub 'Shakal' Klich
No blood No glody
All pain and Fury
A demonstration
Of domination!!
Shakal
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 63
Rejestracja: sob 05.10.2002 15:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: RaF » czw 21.11.2002 21:17

No toś się rozpisał :mrgreen:. Ale dobrze.
cRPG jest w nazwie tego forum, na którym ten temat się znajduje, więc używanie terminu RPG zamiast cRPG jest zwyczajnym skrótem myślowym tudzież przyzwyczajeniem, także nie ma się co o to spierać :).

Co do tych cech cRPG...

a) zgadzam się, w końcu fabuła to fundament każdej tego typu gry, czy to prawdziwej, czy komputerowej

b) tutaj trzeba by zdyskwalifikować wieeeele tytułów, bo z tym to nadal jest cienko. A potwory w D2 (a nawet co poniektóre w D1) bynajmniej nie zawsze idą na rzeź :>

c) 4 cechy + paredziesiąt umiejętności (przynajmniej w D2)...

d) nie mam zdania :>

e) ano, powinny. Dlatego tak bardzo przypadł mi do gustu Planescape: Torment, gdzie walki było relatywnie mało.

Wiecie co... Proponuję dać sobie siana, bo ta dyskusja jest równie jałowa jak obrady sejmu. Jeżeli chodzi o gry, które nie charakteryzują się niczym ponad dawanie specyficznego typu rozrywki, wszystko rozbija się o gusta. A my nie chcemy się jeszcze aż tak zniżać :mrgreen:...
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: '//iedzmin » pt 22.11.2002 14:18

Widac ze nikt nie moderuje tego forum :/
D2 - rpg ? buehhh asz mnie mierzi w stawach :>
Obrazek
Awatar użytkownika
'//iedzmin
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz 06.10.2002 9:44
Lokalizacja: Currahee

Postautor: Klarkash-ton » pt 22.11.2002 22:14

Wiedzmin_666 pisze: Widac ze nikt nie moderuje tego forum :/


Ty juz bys kasowal pewnie topik no nie? Widze, ze na tym forum naprawde nie mozna wyrazic swojej opini skoro co chwila spotykam sie z jakimis dziwnymi zakazami i nakazami co mozna pisac, a co nie... Istnieje cos takiego jak wolnosc slowa, tutaj chyba ta zasada nie obowiazuje...
YOG-SOTHOTH NAFL'FTHAGN !!! Hail 159 !
Awatar użytkownika
Klarkash-ton
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 660
Rejestracja: wt 05.11.2002 0:45
Lokalizacja: Dolina Muminków

Postautor: Chomski » sob 23.11.2002 12:39

Klarkash-ton: Jest cos takiego, jak regulamin forum,w ktorym jest napisane, ze nie mozna zamieszczac tresci obrazliwych/wulgarnych lub obrazac innych. Cala reszta jest dozwolona, a to ze ktos sie nie zgadza z tym, co piszesz - takie maja prawo.
[miejsce na mądrą mądrość :-) ]
http://chaosgate.waw.pl/~chomski/
--Obrazek
Awatar użytkownika
Chomski
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 598
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:27
Lokalizacja: Nigdzie (Kolorado)

Postautor: '//iedzmin » sob 23.11.2002 13:23

Klarkash-ton pisze:
Wiedzmin_666 pisze: Widac ze nikt nie moderuje tego forum :/


Ty juz bys kasowal pewnie topik no nie? Widze, ze na tym forum naprawde nie mozna wyrazic swojej opini skoro co chwila spotykam sie z jakimis dziwnymi zakazami i nakazami co mozna pisac, a co nie... Istnieje cos takiego jak wolnosc slowa, tutaj chyba ta zasada nie obowiazuje...


No patrz nie skasowalem, nie chodzi o wolnosc slowa tylko o to ze jestem hmmm moze z innej szkoly. Dla mnie i dal wielu moich kumpli ze swiata RPG Diablo to nie cRPG. Ale wstrzymam sie od komentarzy na ten temat - inna szkola
Obrazek
Awatar użytkownika
'//iedzmin
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz 06.10.2002 9:44
Lokalizacja: Currahee

Postautor: Chomski » sob 23.11.2002 13:37

Nie zapominajcie, ze rozmawiamy o cRPG z podkresleniem tego C w nazwie. Tu realia sa troche inne i ciezko patrzec na gry z perspektywy doswiadczen z tradycyjnymi RPGami. Jedno o Diablo mozna powiedziec (przynajmniej jedynce, bo 2 jest jakas nijaka) - mialo klimat dobrego RPG. Muzyka, obraz, wyglad postaci. Co z tego, ze sama rozgrywka nie przypominala RPG, lecz zapewniala ludziom wiele bezsennych nocy i kosmiczne rachunki za telefon!
[miejsce na mądrą mądrość :-) ]
http://chaosgate.waw.pl/~chomski/
--Obrazek
Awatar użytkownika
Chomski
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 598
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:27
Lokalizacja: Nigdzie (Kolorado)

Postautor: Klarkash-ton » sob 23.11.2002 14:33

Wiedzmin_666 pisze:No patrz nie skasowalem, nie chodzi o wolnosc slowa tylko o to ze jestem hmmm moze z innej szkoly. Dla mnie i dal wielu moich kumpli ze swiata RPG Diablo to nie cRPG. Ale wstrzymam sie od komentarzy na ten temat - inna szkola


Nie skasowales, ale bys skasowal gdybys byl tu moderatorem... i dlaczego? Dlatego, ze mamy rozne poglady? No, tak, przeciez to dobry powod :lol:

EOT z mojej strony :shock:
YOG-SOTHOTH NAFL'FTHAGN !!! Hail 159 !
Awatar użytkownika
Klarkash-ton
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 660
Rejestracja: wt 05.11.2002 0:45
Lokalizacja: Dolina Muminków

Postautor: Shakal » sob 23.11.2002 23:12

On ma moda kolego :-) . Na tym forum.

Nikt procz RaFa sie nie pokusil o komentarz do mojego topica.

Klark - podalem argumenty, czekam na riposte.

Shakal
No blood No glody
All pain and Fury
A demonstration
Of domination!!
Shakal
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 63
Rejestracja: sob 05.10.2002 15:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: '//iedzmin » ndz 24.11.2002 2:17

Klarkash-ton pisze:
Wiedzmin_666 pisze:No patrz nie skasowalem, nie chodzi o wolnosc slowa tylko o to ze jestem hmmm moze z innej szkoly. Dla mnie i dal wielu moich kumpli ze swiata RPG Diablo to nie cRPG. Ale wstrzymam sie od komentarzy na ten temat - inna szkola


Nie skasowales, ale bys skasowal gdybys byl tu moderatorem... i dlaczego? Dlatego, ze mamy rozne poglady? No, tak, przeciez to dobry powod :lol:

EOT z mojej strony :shock:


No comment :roll: .
Nie skasuje bo polowa tego forum to diablo, a ja jestem konsekwentny i bym skasowal wszystko. No ale coz moze kiedys dojdziesz sam do wniosku ze diablo to nie crpg, ale na to poczekamy z wiekiem i doswiadczeniem ;)

tak jak na innym forum (ff) nie toleruje osobiscie diablo i Harego Pottera tak i tu nie toleruje tych klimatow - ale jako ze beda pretensje od pana naczelnego, tak wiec zdecydowalem juz nie odpowiadac na posty o DIABLO.
To chyba moge zrobic o wielki strazniku wolnosci slowa?
Obrazek
Awatar użytkownika
'//iedzmin
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz 06.10.2002 9:44
Lokalizacja: Currahee

Postautor: RaF » ndz 24.11.2002 20:08

A czy ktos tu kogos zmusza do odpowiadania na posty? ;)
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Klarkash-ton » ndz 24.11.2002 20:15

Nie chce mi sie juz wypowiadac w tym temacie bo to nie ma sensu. Wiecej czasu tracic nie zamierzam na jalowa dyskusje, w ktorej nie dojdzie do porozumienia, bo ja ze swojego zdania nie zmienie :twisted:

No, dobra, krotka riposta... :D
Diablo to cRPG, prostsze w stosunku do BG, ale dalej ma podstawowe cechy takie jak: roznorodnosc postaci (ta roznorodnosc ma wplyw na gre); rozne scieszki rozwoju postaci; masa roznego ekwpiunku; inne umiejtnosci/czary, ktorymi moze poslugiwac sie tylko dana klasa; rozne rodzaje broni przeznaczone dla danej klasy; fabula nie jest rozwinieta jak w BG, ale jest calkiem ciekawa, aby wypelnic cel mozna wykonac czesc misji, nie trzeba wszystkich; teren zmienia sie za kazdym razem jest inny (w pewnym sensie), potwory sa w innych miejscach, inne przedmioty wypadaja (w BG tego nie ma); walka jest latwiejsza niz w BG, ale co do ma do rzeczy?
Wedlug duzej czesci z Was Diablo powinno byc takie samo jak BG wtedy by bylo crpg, a najlepiej jakby kazda gra to bylo takie BG... powiem to poraz setny Diablo jest proste, ale zawiera duzo cech crpg, ktore stawiaja je na tej wlasnie polce jesli chailoby sie ten tytul szufladkowac.
Dla mnie to jest prosty crpg, dla Was nie musi, ale ja juz kocze dysksje na ten temat.
YOG-SOTHOTH NAFL'FTHAGN !!! Hail 159 !
Awatar użytkownika
Klarkash-ton
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 660
Rejestracja: wt 05.11.2002 0:45
Lokalizacja: Dolina Muminków

Postautor: '//iedzmin » wt 26.11.2002 11:15

Grales kiedys we Flashpoita ? zobacz jakie to piekne RPG:
1. Roznorodnosci postaci zachowana (mozna sie specjalizowac w roznych jednostkach)
2. Ekwipunku masa
3. super Fabuła - nawet realistycza....
ojejku to gra wojenna - ale gafa :oops:
Obrazek
Awatar użytkownika
'//iedzmin
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz 06.10.2002 9:44
Lokalizacja: Currahee

Postautor: EmpE Lathspell » wt 26.11.2002 13:41

Wiesz ja powiem tylko jedno w tym poście: Wiedzminie dobrze rozprawiasz :!: Ale nie zamierzam mówić więcej bo, bo... bo zbliża się 11 i już chyba pora na małe co nieco, co nie? :)
"Dobry elf, to martwy elf."
Marszałek Milan Raupenneck
"Dobry marszałek, to martwy marszałek"
Generał EmpE Lathspell
EmpE Lathspell
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 64
Rejestracja: wt 15.10.2002 15:22
Lokalizacja: Stumilowy Las

Postautor: Shakal » wt 26.11.2002 17:21

A ja myslalem, ze to ja :>

Jaki wplyw na gre ma ta Twoja roznorodnosc w Diablo? Zawsze konczy sie tak, zawsze tak samo trafiasz do kazdej nowej krainy. Jedyne czym sie rozni to teksty jakie do ciebie puszczaja poszcegolne NPC'e . Za roznorodnosc postaci uznaje roznorodnosc, a nie slowem piec... Gdyby bylo z 10 klas... Ale jest piec. To zadna roznorodnosc.

"fabula nie jest rozwinieta jak w BG, ale jest calkiem ciekawa, aby wypelnic cel mozna wykonac czesc misji, nie trzeba wszystkich;

Tak, ale w BG maja one wplyw na gre - te poboczne. W Diablo ogranicza sie to do otrzymania nowych przedmiotow i zabicia nowego bossa dla wiekszej ilosci expa.

"teren zmienia sie za kazdym razem jest inny (w pewnym sensie), potwory sa w innych miejscach, inne przedmioty wypadaja (w BG tego nie ma); "

So what? To nie swiadczy o roznorodnosci. Moglo byc to rownie dobrze zastosowane w BG i nie czyniloby to z niego wiekszego cRPG'a - nie o to chodzi. Powiedz mi... Jak wypelnisz jakas przygode, to czy jakbys sie cofnal w czasie to cos by sie zmienilo[poza jedynie tempem gry]? Inny teren? Ciekawe, ze swiat sie za kazdym razem zmienia :> - ale te zmiany nie sa jakies wielkie - zawsze trafisz gdzie chciales trafic niewazne jakim debilem jestes :-P.

"walka jest latwiejsza niz w BG, ale co do ma do rzeczy? "

Zdziwilbys sie :> . Tam na zadawane obrazenia maja wplyw moze 2 czynniki i czynniki broni - w BG ma szereg wlasciowosci danej klasy, parametry broni, postaci i pojawia sie dosc spory czynnik losowy - krytyki tez - nie masz tego w Diablo.

"Wedlug duzej czesci z Was Diablo powinno byc takie samo jak BG wtedy by bylo crpg, a najlepiej jakby kazda gra to bylo takie BG... powiem to poraz setny Diablo jest proste, ale zawiera duzo cech crpg, ktore stawiaja je na tej wlasnie polce jesli chailoby sie ten tytul szufladkowac. "

Nie nie powinno. Ale powinno dzialac na podobnej zasadzie. To czysta zrecznosciowka, ktora wspolny z cRPGiem ma tylko swiat.

"Dla mnie to jest prosty crpg, dla Was nie musi, ale ja juz kocze dysksje na ten temat."

Dla mnie nie jest nawet prosty :>. Koncz dyskusje, bo wlasnie tym przyznajesz mi racje :-).

Pozdrawiam

Jakub 'Shakal' Klich
No blood No glody
All pain and Fury
A demonstration
Of domination!!
Shakal
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 63
Rejestracja: sob 05.10.2002 15:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: ynst » wt 26.11.2002 18:59

WYsarczy skorzysac ze strony, na ktorej sie znajdujemy i dowiemy sie, ze:

cRPG (ceerpeg, erpeg, gra fabularna, roleplay, rolplej)
(ang: computer role-playing game)

Bardzo różnorodny i dynamicznie rozwijający się gatunek gier komputerowych, których podstawowym założeniem jest istnienie postaci gracza, kreacja postaci oraz dalszy rozwój postaci, który zależy od dokonywanych przez gracza wyborów, nierzadko moralnych; gry fabularne starają się dać graczowi do dyspozycji jak największy świat gry, w którym gracz będzie mógł się poruszać z jak największą swobodą; obecnie coraz większą popularność zdobywają sobie sieciowe gry fabularne - MMORPG'i; w zasadzie przed każdym określeniem (erpeg, gra fabularna itd.) powinno stać zaznaczenie, że chodzi o jej komputerową odmianę, lecz w praktyce stosuje się to odróżnienie jedynie w przypadku cRPG.

Zgodnie z ta definicja zarowno wczesniej opisywane gry jak i tytulowe diablo jest crpgiem. Przyrownojac crpga do klasycznego rpg to pierwszym crpgiem jest NWN ;)
ynst
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 130
Rejestracja: wt 12.11.2002 0:55
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: '//iedzmin » śr 27.11.2002 13:38

EmpE Lathspell pisze:Wiesz ja powiem tylko jedno w tym poście: Wiedzminie dobrze rozprawiasz :!: Ale nie zamierzam mówić więcej bo, bo... bo zbliża się 11 i już chyba pora na małe co nieco, co nie? :)


Dzienx - a jesli chodzi o male conieco :> to faktycznie trafiles - nie na darmo moi kumple nazywaja mnie POOHacz ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
'//iedzmin
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz 06.10.2002 9:44
Lokalizacja: Currahee

Postautor: Shakal » śr 27.11.2002 23:06

ynst pisze:WYsarczy skorzysac ze strony, na ktorej sie znajdujemy i dowiemy sie, ze:

cRPG (ceerpeg, erpeg, gra fabularna, roleplay, rolplej)
(ang: computer role-playing game)

Bardzo różnorodny i dynamicznie rozwijający się gatunek gier komputerowych, których podstawowym założeniem jest istnienie postaci gracza, kreacja postaci oraz dalszy rozwój postaci, który zależy od dokonywanych przez gracza wyborów, nierzadko moralnych; gry fabularne starają się dać graczowi do dyspozycji jak największy świat gry, w którym gracz będzie mógł się poruszać z jak największą swobodą; obecnie coraz większą popularność zdobywają sobie sieciowe gry fabularne - MMORPG'i; w zasadzie przed każdym określeniem (erpeg, gra fabularna itd.) powinno stać zaznaczenie, że chodzi o jej komputerową odmianę, lecz w praktyce stosuje się to odróżnienie jedynie w przypadku cRPG.

Zgodnie z ta definicja zarowno wczesniej opisywane gry jak i tytulowe diablo jest crpgiem. Przyrownojac crpga do klasycznego rpg to pierwszym crpgiem jest NWN ;)


Kreowanie postaci - ustawianie parametrow to kreowanie postaci? W Diablo nie masz wplywu na charakter - jest z gory okreslony - jestes dobry i walczysz ze zlem. W BG[klasyczyny przyklad] jest cos takiego jak reputacja druzyny. I gdzie masz wybory w Diablo? Fabula jest liniowa, jedyny wplyw jaki moze miec niewykonanie czegos to nie przejscie do nastepnej misji.

Poruszanie sie ze swoboda... Nie ma takiego swiata jeszcze - moze MUDY. Ale w zadnym komputerowym eRPeGu nie znajdziesz swiata, w ktorym poruszalbys sie swobodnie. A na pewno nie w Diablo.


Powinno byc zaznaczane, ze chodzi o jej komputerowa odmiane. Ale... Czy to co napisales ma cos wspolnego z Diablo? Raczej nie bardzo.

Shakal
No blood No glody
All pain and Fury
A demonstration
Of domination!!
Shakal
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 63
Rejestracja: sob 05.10.2002 15:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: Desty » czw 20.03.2003 20:00

Jak można uznać Diablo 2 z pełnego, krwistego RPG-a ? Nie powiem jest to fajna gra. Ciekawe rozprężenie zmęczonych paluszków na klawikordzie, ale nic pozatym. w pewnych momentach jest poprstu nudna. Chodzenie i szukanie niedobitków. A fabuła ? Zarys jest ceikawy ale rozwinięcie jest nietentego. Żadnych questów pobocznych. Tylko jeden cel. Jadna droga do zwycięstwa. Dla mnie jest to miły hack'n'slash z elemenatmi RPG.
In the Silent Hill...don't walk alone.
Why ??? I can't ask :twisted:
Awatar użytkownika
Desty
Lady
Lady
 
Posty: 29
Rejestracja: pt 28.02.2003 21:57
Lokalizacja: z drogi z której się nie wraca

Postautor: rabbi » czw 20.03.2003 20:36

Zgadzam się z powyższym. Gra bardzo ciekawa i wciągająca (mnie nie znudziła), lecz fabuła nie jest zbytnio rozwinięta. Jednak o to chyba chodzi. Takie gry jak BG lub PT służa w celu szukania potężnych artefaktów, wypełnianiu questów w stylu zanieś_to_tu_i_wróć i na rozwiązywaniu zagadek, choć nie można powiedzieć, że nie ma tam walki. Diablo to stylowy hack'n'slash, odpalamy grę i walimy w myszkę. To jest gra odprężająca i pozwalająca się pobawić na długie wieczory. To właśnie jest w niej piękne, a porównanie Diablo do BG uważam za niestosowne.
rabbi
Karczmarz
Karczmarz
 
Posty: 159
Rejestracja: czw 14.11.2002 18:35
Lokalizacja: Włocławek

Postautor: '//iedzmin » pt 21.03.2003 13:15

rabbi pisze: a porównanie Diablo do BG uważam za niestosowne.


I tym oto optymistycznym akcentem konczymy dyskusje na ten powoli juz skrzypiacy temat jakim jest DIABLO - (czy niektorzy nie graja w nic innego?)
Obrazek
Awatar użytkownika
'//iedzmin
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz 06.10.2002 9:44
Lokalizacja: Currahee


Wróć do Gry komputerowe (w tym cRPG)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości