NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Kristoff, Jay - "Bożogrobie" (wyd. 2025)

Aveyard, Victoria - "Czerwona królowa" (2025)

Ukazały się

Łuczyński, Michał - "Sierota, Jędza i Mag"


 Collins, Suzanne - "Wschód słońca w dniu dożynek"

 Ryan, Anthony - "Męczennik"

 Szostak, Wit - "Wylinka"

 Sanderson, Brandon - "Wiatr i prawda. Tom 1" (miękka)

 Dawson, Delilah S. - "Inkwizytorka. Droga Czerwonego Ostrza"

 Markert, J.H. - "Mocno Śpij"

 Park, Soyoung - "Snowglobe"

Linki

Scalzi, John - "Towarzystwo Ochrony Kaiju"
Wydawnictwo: Vesper
Cykl: Wymiary
Tytuł oryginału: The Kaiju Preservation Society
Tłumaczenie: Lesław Haliński
Data wydania: Październik 2024
Wydanie: I
ISBN: 9788377315057
Oprawa: Twarda
Format: 140x205
Liczba stron: 338
Cena: 59,90 zł
Rok wydania oryginału: 2022
Wydawca oryginału: Tor Books



Scalzi, John - "Towarzystwo Ochrony Kaiju"

„Towarzystwo Ochrony Kaiju” to nie jest powieść, której mogli się spodziewać dotychczasowi czytelnicy (na pewno z Polski) twórczości Johna Scalziego.

Jak tłumaczy w posłowiu autor, napisał ją szybko (choć nie dlatego, że się spieszył) w okresie pandemii. Wcześniej zajmował się innym projektem, który jednak przepadł i ta powieść, jak zapewnia, przyszła do niego sama, a nie pod presją terminów. Znając kilka jego wcześniejszych książek (choćby trylogię „The Interdependency”) można być zaskoczonym zmianą tematu i konwencji, bowiem „Towarzystwo Ochrony Kaiju” przypomina „Jurassic World” zaprawiony sensacyjną intrygą. Jednak jeśli ktoś wcześniej przeczyta opis okładkowy, nie może twierdzić, że nie wiedział, czego się spodziewać.

Fabuła zaczyna się tuż przed pandemią, w „naszej” rzeczywistości. Główny bohater traci pracę, w której chciał rozwinąć skrzydła, ale jego wizja nie korelowała z wizją szefostwa. W gruncie rzeczy jego pomysły na rozwój firmy wydawały się wymyślone na poczekaniu, aby umocnić własną pozycję w miejscu pracy. Kończy się to degradacją (ukłon w stronę „Zamieci” Neala Stephensona – „Zamieci”, a nie „Śnieżycy”, czyli jej nowego tłumaczenia), spotkaniem z dawnym kolegą, nową ofertą pracy, która stanowi wstęp do szalonej przygody. Jamie (tak nazywa się główny bohater) „zaciąga się” do tytułowego Towarzystwa. Początkowo myśli, że chodzi o ochronę dzikich i dużych zwierząt. Niedługo okazuje się, że to nie do końca była prawda. Zwierzęta są dzikie i duże, ale pochodzą nie z tego świata – tylko z alternatywnego wymiaru, do którego wejścia i którego mieszkańców chroni wspomniane towarzystwo.

Cała historia jest dosyć prosta, aby nie napisać, błaha, ale to nie zarzut. W zasadzie od opisu okładkowego, czy nawet pierwszego rozdziału jasnym jest, że ma to być powieść lekka i z humorem. Tytułowe zwierzęta (swoją drogą, to również pobieżne odniesienie do mangi) to bardzo obce gatunki, ale że pochodzą z innego wymiaru nie jest istotne, że ich biologia nie ma nic wspólnego z „naszą” i zdejmuje z autora ciężar zbędnego tłumaczenia się. Funkcjonowanie kaiju nie ma z naszego punktu widzenia żadnego sensu. Ma za to dla autora, ponieważ jest nośnikiem pomysłu, który staje się istotą sensacyjnej intrygi. John Scalzi nie próbuje tych istot czynić przyjaznymi dla ludzi pod żadnym względem. Są one groźne i obce zarówno dla tych, którzy je chronią, jak i dla tych, którzy chcą je wykorzystać. Z całą pewnością nie mamy tu zatem do czynienia z familijnymi przytulasami.

Powieść liczy sobie trochę ponad trzysta stron. Czyta się ją lekko, zwłaszcza że większość fabuły to dialogi, a w tych John Scalzi jest dobry. Zatem akcja jest dynamiczna, lektura bardzo strawna, przyjemna, wręcz relaksująca. Jednak wciąż należy do tych, które nie zapadają w pamięć na długo. Ale nie muszą, a taka sympatyczna i błaha rozrywka również jest potrzebna.


Autor: Roman Ochocki
Dodano: 2025-03-12 09:15:27
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Idealna skrytka


 Wywiad z Nealem Shustermanem

 Plaża skamielin

 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

Recenzje

Scalzi, John - "Początkujący złoczyńca"


 Scalzi, John - "Towarzystwo Ochrony Kaiju"

 Niziołek, Olga - "Dzieci jednej Pajęczycy"

 Tolkien, J.R.R. - "Bitwa pod Maldon"

 Corey, James S.A. - "Łaska bogów"

 Butler, Octavia E. - "Przypowieść o siewcy"

 Kristoff, Jay - "Cesarstwo potępionych"

 Dick, Philip K. - "Teraz czekaj na zeszły rok"

Fragmenty

 Collins, Suzanne - "Wschód słońca w dniu dożynek"

 Kres, Feliks W. - "Strażniczka istnień"

 Kres, Feliks W. - "Klejnot i wachlarz"

 Kres, Feliks W. - "Piekło i szpada"

 VanderMeer, Jeff - "Anihilacja"

 Moorcock, Michael - "... i ujrzeli człowieka"

 Moorcock, Michael - "Wieczny wojownik. Tom 2"

 Tchaikovsky, Adrian - "Dzieci czasu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2025 nast.pl     RSS      RSS