NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Kristoff, Jay - "Bożogrobie" (wyd. 2025)

Williams, Jen - "Dziewiąty deszcz"

Ukazały się

Łuczyński, Michał - "Sierota, Jędza i Mag"


 Collins, Suzanne - "Wschód słońca w dniu dożynek"

 Ryan, Anthony - "Męczennik"

 Szostak, Wit - "Wylinka"

 Sanderson, Brandon - "Wiatr i prawda. Tom 1" (miękka)

 Dawson, Delilah S. - "Inkwizytorka. Droga Czerwonego Ostrza"

 Markert, J.H. - "Mocno Śpij"

 Park, Soyoung - "Snowglobe"

Linki

Butler, Octavia E. - "Przypowieść o siewcy" (2025)
Wydawnictwo: W.A.B.
Cykl: Przypowieść o siewcy
Tytuł oryginału: Parable of the Sower
Tłumaczenie: Jacek Chełminiak
Data wydania: Styczeń 2025
ISBN: 978-83-8387-415-9
Oprawa: Twarda
Format: 135 x 210
Liczba stron: 448
Cena: 54,99
Rok wydania oryginału: 1993
Wydawca oryginału: Four Walls Eight Windows
Tom cyklu: 1



Butler, Octavia E. - "Przypowieść o siewcy"

Zaskakująco współczesna wizja przyszłości


„Przypowieść o siewcy”, wznawiana po trzydziestu latach powieść amerykańskiej autorki Octavii E. Butler, której twórczość wciąż jest u nas stosunkowo słabo znana, pierwotnie została opublikowana (co ciekawe, niemal jednocześnie w Stanach Zjednoczonych i w Polsce) w 1993 roku. Akcja „Przypowieści” toczy się w latach dwudziestych XXI wieku, a przedstawiona w niej rzeczywistość wydaje się pod pewnymi względami niepokojąco bliska tej, którą obserwujemy na ekranach telewizorów czy raczej na komputerowych monitorach.

Narratorka, nastoletnia Lauren Olamina, dorasta wraz z braćmi pod opieką ojca i macochy w niewielkiej kalifornijskiej społeczności, dotykanej rozmaitymi niedoborami, ale – przynajmniej do pewnego momentu – cieszącej się względnym bezpieczeństwem. Od „zewnętrznego” świata, w którym panuje bezprawie i trwa bezwzględna walka o wodę, żywność i narkotyki, osadę Olaminów oddziela mur. Cywilizacja do pewnego stopnia wciąż funkcjonuje, ojciec Lauren dojeżdża do pracy w college’u, a w niedziele organizuje baptystyczne nabożeństwa. Poprzedni prezydent uciekał od realnych problemów, obiecując kolonizację Marsa (brzmi znajomo?), nowo wybrany zapowiada zaciśnięcie pasa i bliższą współpracę rządu z przejmującymi kontrolę nad kolejnymi miejscowościami korporacjami. Z drugiej strony wystarczy wyjść za mur, by natknąć się na rozrzucone przy drogach zwłoki i zdać sobie sprawę z tego, że bezpieczna codzienność nie potrwa już długo, a wszelkie drogi ucieczki wydają się jednakowo ryzykowne…

Z wielu postapokaliptycznych powieści o akcji umieszczonej w nieodległej przyszłości „Przypowieść o siewcy” wyróżnia postać narratorki. Lauren w wyniku uzależnienia matki od narkotyków cierpi na przypadłość określaną mianem hiperempatii. Dziewczyna fizycznie odczuwa ból czy rozkosz doznawane przez przebywających w pobliżu ludzi. Współprzeżywanie nie oznacza sentymentalności, Lauren świetnie zdaje sobie sprawę, że aby przetrwać, musi być bezwzględna. Jednocześnie hiperempatia prowadzi ją jednak do stworzenia, czy też raczej odkrycia nowej religii. Nastolatka twierdzi, że „Bóg jest zmianą”, a ekologiczny wspólnotowy mistycyzm wyraża pisząc kolejne fragmenty inspirowanej dalekowschodnimi pismami świętej Księgi Żywych, zwanej też „Nasionami Ziemi”. Dawny świat odchodzi, ale coś musi go zastąpić…

Wznowienie książki Butler jest wartościowe pod wieloma względami. Obok feministycznego, ekologicznego spojrzenia na schyłek znanej nam rzeczywistości, mamy też do czynienia z inteligentnie potraktowaną kwestią rasową, nie będącą centralnym motywem książki, ale ciągle pozostającą w niej obecna. Jednocześnie trzeba przyznać, że pierwsza część powieści, której sceną jest wspomniana wyżej społeczność, wypada wyraźnie lepiej. Druga, w której Lauren odgrywa rolę tytułowego Siewcy (czy też raczej Siewczyni!) i gromadzi wokół siebie Nasiona, staje się już nieco bardziej schematyczną postapokaliptyczną powieścią drogi. Szkoda też, że ponownemu wydaniu powieści w Polsce nie towarzyszy nowe tłumaczenie – przekład chwilami pozostawia sporo do życzenia.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2025-02-23 20:37:27
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Bronsiu - 10:09 24-02-2025
Ktoś wie może, czy wydadzą drugi tom?

Komentuj


Artykuły

Idealna skrytka


 Wywiad z Nealem Shustermanem

 Plaża skamielin

 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

Recenzje

Scalzi, John - "Początkujący złoczyńca"


 Scalzi, John - "Towarzystwo Ochrony Kaiju"

 Niziołek, Olga - "Dzieci jednej Pajęczycy"

 Tolkien, J.R.R. - "Bitwa pod Maldon"

 Corey, James S.A. - "Łaska bogów"

 Butler, Octavia E. - "Przypowieść o siewcy"

 Kristoff, Jay - "Cesarstwo potępionych"

 Dick, Philip K. - "Teraz czekaj na zeszły rok"

Fragmenty

 Collins, Suzanne - "Wschód słońca w dniu dożynek"

 Kres, Feliks W. - "Strażniczka istnień"

 Kres, Feliks W. - "Klejnot i wachlarz"

 Kres, Feliks W. - "Piekło i szpada"

 VanderMeer, Jeff - "Anihilacja"

 Moorcock, Michael - "... i ujrzeli człowieka"

 Moorcock, Michael - "Wieczny wojownik. Tom 2"

 Tchaikovsky, Adrian - "Dzieci czasu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2025 nast.pl     RSS      RSS