NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Sutherland, Tui T. - "Smoczy mrok"

Clarke, Susanna - "Jonathan Strange i Pan Norrell" (2025)

Ukazały się

Łuczyński, Michał - "Sierota, Jędza i Mag"


 Collins, Suzanne - "Wschód słońca w dniu dożynek"

 Ryan, Anthony - "Męczennik"

 Szostak, Wit - "Wylinka"

 Sanderson, Brandon - "Wiatr i prawda. Tom 1" (miękka)

 Dawson, Delilah S. - "Inkwizytorka. Droga Czerwonego Ostrza"

 Markert, J.H. - "Mocno Śpij"

 Park, Soyoung - "Snowglobe"

Linki

Dick, Philip K. - "Teraz czekaj na zeszły rok"
Wydawnictwo: Rebis
Kolekcja: Dzieła Wybrane Philipa K. Dicka
Tytuł oryginału: Now Wait for Last Year
Tłumaczenie: Jacek Spólny
Data wydania: Styczeń 2025
Wydanie: II
ISBN: 978-83-8338-229-6
Oprawa: Twarda z obwolutą
Format: 150 x 225 mm
Liczba stron: 272
Cena: 69,99
Rok wydania oryginału: 1966



Dick, Philip K. - "Teraz czekaj na zeszły rok"

Klasyka niesłusznie mniej znana


Eric Sweetscent, zatrudniany przez prezesa Tijuańskiej Korporacji Futer i Barwników Virgila Ackermana lekarz, nie ma prostego życia. Trudnej sytuacji zawodowej, wymagającej nieustannego spełniania zachcianek szefa i upewnianiu się, że kolejne transplantacje umożliwiające Ackermanowi dalsze życie odbędą się na czas, towarzyszy skomplikowane życie osobiste składające się głównie z coraz ostrzejszych konfliktów z żoną Kathy. Wyboista codzienność Sweetscenta do pewnego stopnia odzwierciedla niewesołe położenie całej ludzkości, wciągniętej w międzyplanetarną wojnę Rigów i Starian. Ci drudzy są przodkami homo sapiens, którzy kiedyś opuścili rodzimy Układ Słoneczny; ci pierwsi wyglądają zasadniczo odmiennie. Ludzie, kierowani przez sekretarza Organizacji Narodów Zjednoczonych Gino Molinariego, stają po stronie odległych krewniaków z Lilistara. Taki wybór jest pozornie oczywisty, ale w praktyce pociąga za sobą niekoniecznie pożądane konsekwencje. Po podróży do Wasz-35, wykreowanej na Marsie krainy dzieciństwa Ackermana, Sweetscent niespodziewanie ląduje w samym środku kosmicznej intrygi. Jednocześnie na Terze Kathy wraz z grupą znajomych próbuje nowego narkotyku, JJ-180, znanego także jako frohedadryna. Wrażenia nie da się z niczym porównać.

„Teraz czekaj na zeszły rok”, kolejna książka ukazująca się w wydawanej przez Rebis serii dzieł Philipa K. Dicka, to powieść tyleż w pewnym sensie niedobra, ileż ważna i fascynująca. Podane wyżej wydarzenia to dopiero zawiązanie akcji, w której szybko pojawiają się skoki czasowe, fałszywe tożsamości, androidy zwane robantami, romanse, oszustwa i przestępstwa. Niektóre motywy są na tyle typowe dla literatury klasy B, że aż trudno nie odbierać ich współcześnie z uśmiechem. I tak na przykład dosłownie każda scena pierwszej połowy książki, w której pojawia się jakakolwiek kobieta, zupełnie niezależnie od odgrywanej przez nią roli zawiera… opis jej piersi, a skoki między rzeczywistościami zdają się chwilami wymykać spod jakiejkolwiek autorskiej kontroli. Jednocześnie jednak pod chaotyczną fabułą kryją się w zasadzie wszystkie aspekty twórczości genialnego Kalifornijczyka, które sprawiły, że stał się jednym z najbardziej wpływowych i najlepiej pamiętanych pisarzy fantastycznych XX wieku. Czytamy o cudownych narkotykach rodem z „Trzech stygmatów Palmera Eldritcha”, o przywodzących na myśl „Ubika” kolejnych robantach Molinariego, pozwalających politykowi uwolnić się od śmierci znacznie pewniej niż wszczepiającemu sobie kolejne nowe organy Ackermanowi, a także o niesamowitych Brązowych Psach, łączących sztuczność z naturalnością odległych kuzynach tytułowych bohaterów powieści „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach”. Wśród fantastycznych zwrotów akcji stała pozostaje jedynie relacja głównego bohatera z żoną: związek, który z jednej strony należy niewątpliwie uznać za toksyczny, ale z drugiej strony pozwalający zobaczyć najbardziej ludzką z wielu twarzy Sweetscenta. Wśród rzeczywistości, która w każdej chwili może się okazać oszustwem albo ledwie kolejną warstwą gęstego przekładańca, odpowiedzialność za drugą osobę nieoczekiwanie pełni funkcję czegoś, co umożliwia lekarzowi zostanie sobą.

Wznowienie powieści otwiera bardzo ciekawa przedmowa Radka Raka, przedstawiająca książkę jako „traktat o manekinach” i nawiązująca do wypowiedzi o „Teraz czekaj na zeszły rok” pochodzących od samego mistrza Lema. Ta jedna z mniej znanych – co nie znaczy nie docenianych przez krytyków - powieści Dicka dla wielu czytelników może się okazać prawdziwym odkryciem.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2025-02-17 18:03:00
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Janusz S. - 21:00 17-02-2025
Może i jest mniej znana, ale kiedyś wywierała wielkie wrażenie jak "Ubik". Ciekawe jak mi pójdzie ponowna lektura.

Komentuj


Artykuły

Idealna skrytka


 Wywiad z Nealem Shustermanem

 Plaża skamielin

 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

Recenzje

Scalzi, John - "Początkujący złoczyńca"


 Scalzi, John - "Towarzystwo Ochrony Kaiju"

 Niziołek, Olga - "Dzieci jednej Pajęczycy"

 Tolkien, J.R.R. - "Bitwa pod Maldon"

 Corey, James S.A. - "Łaska bogów"

 Butler, Octavia E. - "Przypowieść o siewcy"

 Kristoff, Jay - "Cesarstwo potępionych"

 Dick, Philip K. - "Teraz czekaj na zeszły rok"

Fragmenty

 Collins, Suzanne - "Wschód słońca w dniu dożynek"

 Kres, Feliks W. - "Strażniczka istnień"

 Kres, Feliks W. - "Klejnot i wachlarz"

 Kres, Feliks W. - "Piekło i szpada"

 VanderMeer, Jeff - "Anihilacja"

 Moorcock, Michael - "... i ujrzeli człowieka"

 Moorcock, Michael - "Wieczny wojownik. Tom 2"

 Tchaikovsky, Adrian - "Dzieci czasu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2025 nast.pl     RSS      RSS