NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Kres, Feliks W. - "Szerń i Szerer. Zima przed burzą"

Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

Ukazały się

Szyda, Wojciech -"Olbrzymka z Wyspy i inne apokryfy"


 Larson, B.V. - "Świat Zieleni"

 LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

 Pohl, Frederik - "Gateway. Za błękitnym horyzontem zdarzeń"

 Swan, Richard - "Tyrania Wiary"

 Twardoch, Szczepan - "Sternberg"

 Sosnowska, Justyna - "Instytut Absurdu"

 Shusterman, Neal - "Podzieleni" (wyd. 2024)

Linki

Ryan, Anthony - "Parias"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Przymierze stali
Tytuł oryginału: The Pariah
Tłumaczenie: Dominika Repeczko
Data wydania: Wrzesień 2023
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7964-873-3
Oprawa: zintegrowana
Cena: 79,90 zł
Rok wydania oryginału: 2021
Wydawca oryginału: Orbit
Tom cyklu: 1Ryan, Anthony - "Parias"

„Parias” to pierwszy tom trylogii pretensjonalnie nazwanej „Przymierzem Stali”. Jednak, żeby nie zrażać na starcie oskarżeniem o gatunkowy schemat, napiszę od razu, że jest to tom stosunkowo udany i interesujący. W trakcie lektury nie zżymałem się, nie nudziłem (choć miałem zastrzeżenia do tempa tu i ówdzie) i po zakończeniu stwierdziłem, że chętnie przeczytam ciąg dalszy.

Powieść to typowe fantasy, ale z ciekawie opowiedzianą historią. Autor kupił mnie już na początku, kiedy fabuła zaczyna się w pewnej bandzie banitów, dowodzonej przez charyzmatycznego i bezwzględnego Deckina. W tym świecie trwa wojna o sukcesję, w której Deckin zamierza partycypować w taki sposób, aby wykroić coś dla siebie. Do odważnych i bezwzględnych świat należy, a Deckin nie ma złudzeń, że władzy się nie dostaje, tylko trzeba ją zdobyć. Towarzyszy mu kompania, w tym Lorine, która jest jego partnerką, a może i mózgiem operacji. Historia zapowiada się emocjonująco i interesująco, zwłaszcza że nie towarzyszy jej magia. Tyle że to nie Deckin (ani Lorine) są głównymi bohaterami. Jest nim pomniejszy członek bandy, Alwyn, później zwany Skrybą. Początkowo jest to postać bez znaczenia, ot, jeden z przybocznych, chłopak z rynsztoka, którego Deckin przygarnął pod swe skrzydła lata wcześniej. Z czasem awansuje na główną postać historii; i odbędzie się to raczej szybciej niż później. Zaś cała fabuła skręci w inne rejony. Te zaś nie w każdym aspekcie mi się podobały. Jednak to już rzecz gustu.

Jak wspomniałem wcześniej, momentami cała opowieść wytracała niezłe tempo a historia stawała się nużąca. Jednak były to „spowalniacze” nieliczne i nie były także długie, zatem można na to przymknąć oko. Ryan obsadził powieść liczną gromadą pomniejszych postaci. Niestety, nie były już tak ciekawe i charyzmatyczne jak Deckin bądź Lorine. Dotyczyło to również Alwyna, ale jemu autor zafundował drogę bohatera począwszy od samych nizin (choć poznajemy go już jako członka bandy Deckina). I w powieści konsekwentnie choć nie spektakularnie kontynuował jego progres. Tocząca się wojna odgrywa tu istotną rolę. Nakłada się na nią również konflikt religijny, który odegra znaczną rolę także w życiu Alwyna. I to w religii tkwi element magiczny tego świata, co jest istotną zaletą powieści. Nie ma w niej bowiem żadnej fantastycznej menażerii, nie ma strzelania mocą i tym podobnych magicznych sztuczek. Cały świat ma ciekawy średniowieczny klimat. Nie chodzi o realizm a właśnie o klimat. Chce się po prostu w niego uwierzyć, co mnie zaskoczyło. Ryan zadbał o jego bogactwo i złożoność, aby czytelnik poczuł, że ten świat naprawdę żyje, a nie jest tylko dekoracją. Już za to należała się jedna gwiazdka ekstra w serwisie Goodreads.

Pierwszoosobowy sposób prowadzenia narracji przypominał mi początkowo Trylogię Arturiańską Bernarda Cornwella. Z tym że tam Derfel, główny bohater, pozostawał na uboczu historii będącej sednem arturiańskiej legendy, jednocześnie pozostając jej ważnym składnikiem. Do tego opowiadał ją czytelnikowi jako stary mnich, świadomie grając z oczekiwaniami swojej słuchaczki (i czytelników) dotyczącymi jej (de)mitologizowania. Początkowo myślałem, że tak samo będzie u Ryana i to Alwyn będzie rozwijał się jako bohater pozornie podrzędny w stosunku do historii Deckina. Kiedy okazało się, że jednak Alwyn będzie punktem, wokół którego koncentruje się cała fabuła, trochę mi było żal. Cały czas trzymałem kciuki, żeby autor nie nakierował go na ścieżkę rozwoju jako kolejnego Zbawcy. Ale tu też liczę się z tym, że w kolejnych tomach trylogii może się to zmienić. W każdym razie w pierwszym tomie czytelnik może liczyć na bardzo dobrą, interesującą fabułę, która nie wpada w większe koleiny przewidywalności i dobrze prognozuje na przyszłość.

Reasumując, pierwszy tom ten konwencjonalnej historii fantasy wypada powyżej przeciętnej i ma ona potencjał na to, aby w kolejnej części stać się jeszcze lepsza.Autor: Roman Ochocki
Dodano: 2023-12-06 10:46:22
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Janusz S. - 11:27 06-12-2023
Wkurzający sposób narracji i rozwlekanie monologów Alwyna męczyły mnie początkowo tak, że opuszczałem całe akapity. Dopiero druga część książki wydała mi się ciekawsza. Oby to znaczyło, że kolejny tom nie zejdzie całkiem na psy.
No i miło, że FS nie podzieliła tej książki na milion tomików...

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"


 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

 Sanderson, Brandon - "Yumi i malarz koszmarów"

 Bardugo, Leigh - "Wrota piekieł"

 Tresch, John - "Edgar Allan Poe. Ciemna strona księżyca"

Fragmenty

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

 Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

 Doyle, Catherine & Webber, Katherine - "Bliźniacze korony"

 Zychla, Marek - "Strychnica"

 Kagawa, Julie - "Żelazny król"

 Moore, James A. - "Obcy. Morze boleści"

 Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem" #2

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS