NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Frank, Pat - "Biada Babilonowi"

Swan, Richard - "Sprawiedliwość królów"

Ukazały się

Clarke, Susanna - "Jonathan Strange i Pan Norrell" (2023)


 Clare, Cassandra - "Strażnik miecza"

 Alanson, Craig - "Masa Krytyczna"

 Schwartz, Richard - "Rada Koronna"

 Kingfisher, T. - "Wypieki defensywne"

 Esslemont, Ian Cameron - "Powrót Karmazynowej Gwardii" (wyd. 2023)

 Poe, Edgar Allan - "Short Stories. Opowiadania"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Dziedzic Kaladanu"

Linki

Rak, Radek - "Agla. Aurora"
Wydawnictwo: Powergraph
Cykl: Agla
Data wydania: Październik 2023
Wydanie: I
ISBN: 978-83-67845-14-4
Oprawa: Twarda
Format: 135 x 205
Liczba stron: 784
Cena: 64,00 zł
Tom cyklu: 2Rak, Radek - "Agla. Aurora"

Po raz drugi, coraz zimniej – i coraz lepiej!


Koniec „Agli. Alef”, pierwszego tomu cyklu Radka Raka, oznaczał dla głównej bohaterki bardzo poważne tarapaty. Sofja Kluk co prawda uratowała się przed wydawało się nieuchronną egzekucją, ale wyrok trzydziestu pięciu lat katorgi za działalność wywrotową i tak wiązał się z definitywnym końcem dotychczasowego życia. Oraz zapowiadał przeniesienie się akcji cyklu daleko na wschód, gdzie już wcześniej zaginął przecież ojciec bohaterki.

„Agla: Aurora” zaczyna się jednak tam, gdzie toczyła się akcja pierwszego tomu. Centralnym bohaterem staje się Tymian Drakow, niedoszły dziecięcy rewolucjonista, syn wysoko postawionego ubeka i główny winowajca kary nałożonej na Sofję. Tak naprawdę to on był Samaelem, prowokatorem buntu goblinów. Teraz z jednej strony musi się mierzyć z wyrzutami sumienia, z drugiej z prozaicznym zacieśnieniem rodzicielskiej kontroli, egzekwowanym przy pomocy golema Nuriela Cyncowicza, Xaosa piątej generacji, marzącego o duszy, ale na razie wykonującego ze ślepą determinacją powierzone zadania.

Akcja powieści szybko przyspiesza, jednocześnie nie gubiąc niezwykłej atmosfery świata będącego magiczną mieszanką fantastycznego peerelu, pozaczasowej krakowskości i jak najbardziej współczesnego podejścia do postaci kobiecych. Drugi tom stanowi rzecz jasna kontynuację „Alefu”, ale jednocześnie się od niego istotnie różni. Doroślejsi są bohaterowie, dojrzalsza jest i sama książka. W recenzji pierwszej części pisałem o wyjściowym schemacie – tu odeszliśmy od niego już bardzo daleko!

Jak nietrudno zgadnąć, w pewnym momencie „Aurory” opuszczamy okolice miasta Collegium Spongianum i trafiamy śladem Sofji na syberyjskie pustkowia. Mroczne, owadzie siły uwolnione przez bohaterkę w pierwszym tomie mieszają się z syberyjską szamańskością, a steampunkowe elementy wydają się chwilami mrugnięciem oka w kierunku najsłynniejszej polskiej powieści o fantastycznej tundrze, czyli Dukajowego „Lodu”. Kolejne zmiany sojuszy i układów sił, w szczególności między wszechobecnymi ubekami a katowskim zakonem małodobrych, odbywają się w cieniu władzy Cara. Cara, który może być fałszywy, może być wszechmocny, może też w ogóle nie istnieć… Słowem-kluczem do opowieści Raka jest metamorfoza. Biologiczna czy psychiczna, naturalna bądź wspomagana magią.

Opowiadająca o przygodach Sofji druga część powieści toczy się na dwóch planach czasowych, co literacko działa zaskakująco dobrze: poznając losy panny Kluk od pewnego momentu zesłania, bardzo chcemy się dowiedzieć, co ją do tego miejsca doprowadziło. Do interesujących bohaterów pierwszego tomu, takich jak Maja Ułuda, Naama Ponurakowa czy profesor Kir Bojan, o których dowiadujemy się sporo więcej, dołączają nowe barwne postacie. Całość świetnie uzupełniają charakterystyczne ilustracje Igora Myszkiewicza, a także zabawne i przewrotne tytuły rozdziałów. Jeśli tendencja wzrostowa się utrzyma, trzeci tom Agli będzie prawdziwą ucztą – ale już lektura drugiego przynosi wiele satysfakcji.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2023-11-17 11:34:50
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Tolkien i Święty Mikołaj


Artykuły

Zimny odczyt


 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

 Śniadanie wdowy, opowiadanie ze zbioru "Upiory XX wieku"

Recenzje

Moore, Alan - "Iluminacje"


 Sanderson, Brandon - "Warkocz ze Szmaragdowego Morza"

 Podlewski, Marcin - "Księga Zepsucia. Tom 2

 Lee, Fonda - "Wojna o jadeit"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Rama II"

 Rak, Radek - "Agla. Aurora"

 Wells, Martha - "Wszystkie wskaźniki czerwone. Sztuczny stan"

 McGuire, Seanan - "Gra środkowa"

Fragmenty

 Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Rama II"

 Saulski, Arkady - "Czarne miecze"

 Clarke, Arthur C. - "Odyseja kosmiczna 3001. Finał"

 Frank, Pat - "Biada Babilonowi"

 Hendel, Paulina - "Cmentarz osobliwości"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Crichton, Michael - "Park Jurajski II: Zaginiony świat"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2023 nast.pl     RSS      RSS