NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Lee, Fonda - "Dziedzictwo jadeitu"

Watts, Peter - "Rozgwiazda" (Wymiary Vesper)

Ukazały się

Vizvary, Istvan - "Lagrange. Listy z Ziemi"


 McClellan, Brian - "W cieniu błyskawic"

 McGuire, Seanan - "Każde serce to wrota. Patyki i kości"

 Watts, Peter - "Ślepowidzenie" (wyd. 2023)

 Esslemont, Ian Cameron - "Noc noży" (wyd. 2023)

 Kotleta, František - "Opad"

 Larson, B.V. - "Świat Szkła"

 Ho-Yen, Polly - "Mroczna kołysanka"

Linki

Hill, Joe - "Upiory XX wieku" (2021)
Wydawnictwo: Albatros
Tytuł oryginału: 20th Century Ghosts
Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Data wydania: Wrzesień 2021
ISBN: 9788382153873
Oprawa: twarda
Format: 150 x 210 mm
Liczba stron: 448
Cena: 42,90 zł
Rok wydania oryginału: 2005Hill, Joe - "Upiory XX wieku"

Czego się dziś boimy? Terroryzmu? Agresywnych ideologii? Chorób i śmierci? A przed czym drżały pokolenia żyjące w minionym stuleciu? Zamętu i rewolucji kruszących społeczny ład? Totalitaryzmów i inżynierii społecznej na niewyobrażalną skalę? Osunięcia się zimnej wojny w otwarty nuklearny konflikt?

Tytuł budzi masę skojarzeń i uruchamia wyobraźnię. Podkręca ją nota wydawcy, wzmiankująca „koszmary, obsesje i niespełnione sny, które ukształtowały XX wiek, najbardziej przerażające stulecie w dziejach ludzkości“. Czyli nie szaleniec z piłą mechaniczną, nie horda zombie, nie długowłosa zjawa o koreańskich rysach – ale coś o wiele bardziej realistycznego, wiwisekcja XX-wiecznej historii i człowieka tej epoki. Nie zabawa pospolitym straszydłem, ale coś, co sprawi, że będziemy kręcić się nerwowo w fotelu i rozglądać dookoła.

Otóż nie, to mylny trop. „Upiory XX wieku“ nie stawiają sobie tak ambitnych celów. To raczej literatura grozy pozbawiona socjo- i psychologicznych ambicji. Literackie pudełko czekoladek – nierzadko zaskakujące różnorodnością i pomysłami, ale nie wykraczające poza zabawę w straszne opowieści przy ognisku albo „co by było gdyby?“.

To, czym stoi ta proza, jest element zaskoczenia i różnorodność. Zabawa przebiega na wielu płaszczyznach. Jest i mrugnięcie okiem znad sztampowej menażerii, i szkatułkowa konstrukcja przewrotnie odwrócona w finale. Ale jest też sporo opowiadań operujących groteską lub zupełnie osuwających się w psychodeliczne obrazy, kiedy człowiek staje się owadem, inny zaprzyjaźnia się z dmuchaną zabawką, a jeszcze inny znajduje przedmiot o magicznych właściwościach. Jest więc oryginalnie i doprawdy trudno się przygotować na to, co przyniesie kolejna strona. Bohaterowie są równie zaskoczeni jak czytelnik, kiedy wyrastają im czułki – tym łatwiej empatycznie sprząc się z ich przerażeniem.

A co decyduje o sile prozy Joe Hilla? Śmiem twierdzić, że to, co dzieje się na krawędzi niezwykłości. To, jak reagują jego bohaterowie, jak bardzo są zwykli, jak realistycznie opisane są ich przeszłość i motywy, obawy i dążenia. Największe wrażenie robi nie to, co hiper-niesamowite, ale momenty, w których widzimy ludzi i życiowe zakręty, z którymi sobie radzą – tęsknotę za przeszłością, żal po utraconych szansach, niefortunny zbieg okoliczności prowadzący do katastrofy, trudne relacje z rodzeństwem, zepchnięte w podświadomość pretensje skutkujące erupcją zemsty.

Zadziwiające, jak każde z tych opowiadań jest inne – i zarazem jak ciekawą tworzą kompozycję; jak są charakterystyczne, napisane w niepodrabialnym stylu Joe Hilla. Większość z zamieszczonych historii ma szansę naprawdę zapaść w pamięć. Nawet tam, gdzie pojawia się schemat lub znany motyw – zostaje często złamany w sposób spektakularny (jak choćby zombie w opowiadaniu z Johnem Romero). Nawet posłowie skrywa niespodziankę.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2023-09-09 18:15:04
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wywiad z Anthonym Ryanem


 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

 Śniadanie wdowy, opowiadanie ze zbioru "Upiory XX wieku"

 Wywiad z R.J. Barkerem

Recenzje

Harrison, Harry - "Bill, bohater galaktyki"


 Maszczyszyn, Jan - "Dinozauroid"

 Hill, Joe - "Upiory XX wieku"

 Simmons, Dan - "Piąty kier"

 Barker, R.J. - "Krew skrytobójców"

 Masterton, Graham - "Noc skorpiona"

 McCammon, Robert - "Słuchacz"

 Clarke, Arthur C. - "Odyseja kosmiczna 2061"

Fragmenty

 Frank, Pat - "Biada Babilonowi"

 Hendel, Paulina - "Cmentarz osobliwości"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Crichton, Michael - "Park Jurajski II: Zaginiony świat"

 Tahir, Sabaa - "A z popiołów zrodzi się ogień"

 Szmidt, Robert J. - "Do ostatniej kropli krwi"

 Harrison, Harry - "Bill, bohater galaktyki"

 Masterton, Graham - "Wybryk natury"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2023 nast.pl     RSS      RSS