NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Lee, Fonda - "Dziedzictwo jadeitu"

Watts, Peter - "Rozgwiazda" (Wymiary Vesper)

Ukazały się

Vizvary, Istvan - "Lagrange. Listy z Ziemi"


 McClellan, Brian - "W cieniu błyskawic"

 McGuire, Seanan - "Każde serce to wrota. Patyki i kości"

 Watts, Peter - "Ślepowidzenie" (wyd. 2023)

 Esslemont, Ian Cameron - "Noc noży" (wyd. 2023)

 Kotleta, František - "Opad"

 Larson, B.V. - "Świat Szkła"

 Ho-Yen, Polly - "Mroczna kołysanka"

Linki

Clarke, Arthur C. - "Odyseja kosmiczna 2061"
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Odyseja kosmiczna
Kolekcja: Wehikuł czasu
Tytuł oryginału: 2061: Space Odyssey
Tłumaczenie: Radosław Kot
Data wydania: Lipiec 2023
Wydanie: IV
ISBN: 978-83-8338-046-9
Oprawa: Zintegrowana
Format: 135x215
Liczba stron: 312
Cena: 49,90 zł
Rok wydania oryginału: 1987
Tom cyklu: 3Clarke, Arthur C. - "Odyseja kosmiczna 2061"

Z kolejną wizytą u monolitów (oraz u komety Halleya)Trzecia część cyklu „Odyseja kosmiczna” Arthura C.Clarke’a, jak sam tytuł („2061”) wskazuje, dzieje się ponad pięćdziesiąt lat po dramatycznych wydarzeniach drugiego tomu. Przypomnijmy zakończenie „Odysei 2010”: David Bowman, słynny astronauta z pierwszej części cyklu, powraca do Układu Słonecznego jako ponadprzestrzenna świadomość. Jego wizyta wiąże się z destrukcją Jowisza i zastąpieniem go Lucyferem, nową gwiazdą w układzie, a także z deklaracją cywilizacji monolitów, że jeden z księżyców zniszczonej planety, Europa, ma już na stałe pozostać poza zasięgiem ludzkości.

Wydarzenia kolejnej części, napisanej przez brytyjskiego pisarza w 1987 roku, obserwujemy początkowo z perspektywy jednego z uczestników wyprawy z drugiego tomu. Stutrzyletni Heywood Floyd, który ostatnie kilkadziesiąt lat spędził w orbitalnym szpitalu Pasteura, wybiera się na swoisty rejs wycieczkowy: razem z gromadą celebrytów leci na odwiedziny u komety Halleya. W tym samym czasie jego wnuk przebywa z misją na księżycach Jowisza. Zakaz zbliżania się do Europy, choć do tej pory przestrzegany, nie powstrzymuje uczonych i poszukiwaczy sensacji od stawiania hipotez i liczenia na to, że kiedyś uda się zrozumieć intencje potężnej kosmicznej świadomości, reprezentowanej przez Bowmana. Zainteresowanie budzi w szczególności potężna góra, która nieoczekiwanie wyrasta na powierzchni „zakazanego” księżyca, zwykle ukrytej pod grubą warstwą chmur. W zasadzie nieuchronne wydaje się to, że jedna z kolejnych misji doprowadzi, choćby przypadkiem, do naruszenia pochodzącej od monolitów przestrogi.

W „Odysei kosmicznej 2061” Clarke podejmuje próby łączenia kosmicznych opowieści z polityczną futurologią dotyczącą losów Ziemi. Czytamy o rosnącej potędze gospodarczej Chin, o zmianach w Południowej Afryce i ich konsekwencjach. Sytuacja polityczna ma zresztą wpływ na sensacyjną warstwę fabuły. Dość naiwne wydają się rozważania o tym, jak dostępność powszechnej komunikacji doprowadzi do zakończenia wszelkich konfliktów międzypaństwowych. Niewiele ciekawego ma też autor do powiedzenia o mechanizmach społecznych, choć skład wyprawy na kometę Halleya ma zdaje się nawiązywać do współczesnych sposobów zdobywania sławy i bogactwa.

W porównaniu z dwoma poprzednimi tomami wydarzenia trzeciego mają dużo mniejszą skalę. Najlepiej wypadają same opisy kosmicznych podróży, zwłaszcza wizyty u komety Halleya; o ile trudno stwierdzić, czy faktycznie proponowane lądowanie byłoby w jakikolwiek sposób realistyczne, plastyczne przedstawienie niezwykłych krajobrazów przywołuje na myśl fascynację odkrywaniem Wszechświata, z której urodził się cały cykl.

Powieści towarzyszą króciutkie autorskie przedmowa i postscriptum, które tym razem nie dostarczają jednak czytelnikom zbyt wielu dodatkowych informacji.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2023-08-26 09:43:10
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wywiad z Anthonym Ryanem


 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

 Śniadanie wdowy, opowiadanie ze zbioru "Upiory XX wieku"

 Wywiad z R.J. Barkerem

Recenzje

Harrison, Harry - "Bill, bohater galaktyki"


 Maszczyszyn, Jan - "Dinozauroid"

 Hill, Joe - "Upiory XX wieku"

 Simmons, Dan - "Piąty kier"

 Barker, R.J. - "Krew skrytobójców"

 Masterton, Graham - "Noc skorpiona"

 McCammon, Robert - "Słuchacz"

 Clarke, Arthur C. - "Odyseja kosmiczna 2061"

Fragmenty

 Frank, Pat - "Biada Babilonowi"

 Hendel, Paulina - "Cmentarz osobliwości"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Crichton, Michael - "Park Jurajski II: Zaginiony świat"

 Tahir, Sabaa - "A z popiołów zrodzi się ogień"

 Szmidt, Robert J. - "Do ostatniej kropli krwi"

 Harrison, Harry - "Bill, bohater galaktyki"

 Masterton, Graham - "Wybryk natury"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2023 nast.pl     RSS      RSS