NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Baldree, Travis - "Legendy i latte"

Simak, Clifford D. - "Stacja pośrednia"

Ukazały się

Przybyłek, Marcin Sergiusz - "Love & Hate"


 Braniecki, Marek - "Głowa Kasandry"

 Hogan, Mitchell - "Krew niewinnych"

 Hankus, Justyna - "Dwie i pół duszy. Folk noir"

 Conrad, Joseph - "Następcy"

 Lee, Yoon Ha - "Gambit lisa"

 Brett, Peter V. - "Wojna w blasku dnia", część 1

 Gregory, Daryl - "Objawicielka"

Linki

Roberts, Keith - "Pawana"
Wydawnictwo: Mag
Kolekcja: Artefakty
Tytuł oryginału: Pavane
Tłumaczenie: Anna Reszka
Data wydania: Listopad 2022
ISBN: 978-83-67353-20-5
Oprawa: twarda
Liczba stron: 288
Cena: 45,00 zł
Rok wydania oryginału: 1968Roberts, Keith - "Pawana"

Historia w kłębach pary


Jest 1588 rok. W Londynie ginie postrzelona przez zamachowca Elżbieta I. Zabójstwo wywołuje zamieszki, wznieca na nowo spór między katolikami i protestantami, doprowadza na tron angielski Filipa II, a Kościołowi i stojącym na jego czele papieżom pozwala objąć całą Europę potężną, żelazną dłonią.

Prolog „Pawany”, wydanej w Wielkiej Brytanii w 1968 roku powieści Keitha Robertsa, zapowiada klasyczną historię alternatywną. Właściwa akcja książki toczy się równolegle do momentu jej opublikowania. I tu jest rok 1968. Przez angielskie krajobrazy mkną (nie po torach!) parowe pociągi, Inkwizycja kontroluje wszelkie objawy wolnomyślicielstwa, a w średniowiecznych z pozoru zamkach przesiadują przedstawiciele arystokratycznych rodów. Kolejne rozdziały, nazywane taktami, zdają się tworzyć bardzo luźno powiązane ze sobą opowiadania. W jednym poznajemy historię Jessego Strange’a, młodego maszynisty, który stracił niedawno ojca i tęskni za pracującą w pubie w Swanage w hrabstwie Dorset Margaret. W kolejnym czytamy o krótkim życiu chłopaka wykształconego na sygnalistę, czyli członka gildii obsługującej semafory stanowiące podstawowy system komunikacji. Dalej towarzyszymy marzącej o tajemniczej białej łodzi Becky i bratu Johnowi, utalentowanemu rysownikowi, któremu przyjdzie uwieczniać sceny tortur.

Opowiadane przez Robertsa historie czerpią pełnymi garściami z klasycznych motywów angielskiej historii i mitologii. Spotykamy w nich celtyckich Starych i obdarzone niezwykłymi zdolnościami wieszczki, ale też rozważania o potencjalnym uniezależnieniu od Rzymu. Dowiadujemy się o nieobecnym dobrym królu, który wybrał się na wyprawę daleko poza Anglię (choć tym razem nie chodzi o krucjatę), z czego korzystają rzecz jasna pozostali w kraju wredni arystokraci. Śledzimy elementy rewolucji przemysłowej, ubarwionej tym, że reglamentowana przez potężny Kościół technologia zostaje w ludzkich wyobrażeniach ściśle splątana z magią.

Odrębne takty składają się ostatecznie w misterną całość pawany, dworskiego tańca podlegającego ściśle określonym regułom. Role poszczególnych jednostek, a zwłaszcza instytucji, okazują się zaskakująco niejednoznaczne. Roberts umiejętnie gra oczekiwaniami czytelników. Chwilami sugeruje, że pojedynczy gwałtowny przeskok trybów historii oznacza, iż ostatecznie zmienia się wszystko. Potem pokazuje, że nie zmienia się nic, by wreszcie wskazać, że zmieniają się elementy nieliczne, za to fundamentalnie ważne.

Powieści, w których głębszy sens wydarzeń i łączące je motywy ujawniają się dopiero pod koniec, bywają podczas lektury irytujące, ale „Pawana” to zdecydowanie inny przypadek. Poszczególne takty bronią się też jako niezależne opowiadania, odsłaniające kolejne aspekty świata semaforów, parowozów i nieuchronnej rewolucji. Szkoda, że czekaliśmy na polskie wydanie ponad pięćdziesiąt lat, świetnie, że dzięki Artefaktom wreszcie się pojawiło.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2023-03-29 09:35:58
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Janusz S. - 12:11 29-03-2023
"Pawana" i "Czekanie na smoka" to dwa Artefakty, które ostatnio spodobały mi się najbardziej. A przy tym zupełnie inne niż to co w serii najbardziej ceniłem, Simmonsa i Bradbury'ego.

AM - 14:40 29-03-2023
Nie wiem czy próbowałeś McDonalda i Swanwicka? Warto.

Janusz S. - 15:41 29-03-2023
Jeszcze nie zdążyłem i dlatego na razie nie mogę ich chwalić :mrgreen:
Tzn. część zawartości zbioru Swanwicka znam z dawnych czasów, ale teraz boję się zaczynać, bo obie to straszne cegły i nie mogę ryzykować, że mnie wciągną, gdy zaległości w robocie zaczęły już mieć potomstwo w trzecim pokoleniu. Czytam więc na razie książki krótsze i lżejsze jak Miasto Jadeitu (fajna rozrywka) i nowy Sanderson, chociaż tu zaliczyłem falstart ze względu na irytujący dla mnie sposób narracji.

Komentuj


Artykuły

Wywiad z Anthonym Ryanem


 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

 Śniadanie wdowy, opowiadanie ze zbioru "Upiory XX wieku"

 Wywiad z R.J. Barkerem

Recenzje

St. Clair, Scarlett - "Król wojny i krwi"


 Simmons, Dan - "Olimp"

 Tolkien, J.R.R. - "Księga zaginionych opowieści" część 2

 Le Guin, Ursula K. - "Jesteśmy snem"

 Reynolds, Alastair - "Migotliwa wstęga"

 Vonnegut Kurt, Suzanne McConnell - "Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania"

 Brzezińska, Anna - "Zmierzch świata rycerzy"

 Piekara, Jacek - "Dziennik czasu zarazy"

Fragmenty

 Kristoff, Jay - "Tancerze Burzy"

 Hopkins, Ben - "Katedra"

 Watts, Peter - "Rozgwiazda" (Vesper)

 Clarke, Arthur C. - "Spotkanie z Ramą"

 Maszczyszyn, Jan - "Dinozauroid" #2

 Maszczyszyn, Jan - "Dinozauroid" #1

 Simak, Clifford D. - "Stacja pośrednia"

 Muir, Tamsyn - "Gideon z Dziewiątego"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2023 nast.pl     RSS      RSS