NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Clarke, Arthur C. - "2010: Odyseja kosmiczna"

Clarke, Arthur C. - "Spotkanie z Ramą" (wyd. 2023)

Ukazały się

Hogan, Mitchell - "Krew niewinnych"


 Hankus, Justyna - "Dwie i pół duszy. Folk noir"

 Conrad, Joseph - "Następcy"

 Lee, Yoon Ha - "Gambit lisa"

 Brett, Peter V. - "Wojna w blasku dnia", część 1

 Gregory, Daryl - "Objawicielka"

 Suri, Tasha - "Jaśminowy Tron"

 Heinlein, Robert A. - "Żołnierze kosmosu" (Artefakty)

Linki

Ballingrud, Nathan - "Potwory północnoamerykańskich jezior"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Horror
Tytuł oryginału: North American Lake Monsters
Tłumaczenie: Anna Studniarek
Data wydania: Styczeń 2023
ISBN: 978-83-67353-28-1
Oprawa: Twarda
Format: 22x14
Liczba stron: 192
Cena: 29,00 zł
Rok wydania oryginału: 2013Ballingrud, Nathan - "Potwory północnoamerykańskich jezior"

Nie taka piękna Ameryka


Kolejna pozycja w serii horrorów Maga, „Potwory północnoamerykańskich jezior” Nathana Ballingruda, to zbiór opowiadań. Większość z nich (nie licząc wyróżniającej się pod różnymi względami arktyczno-Lovecraftowskiej „Lodowej szczeliny”) łączy sceneria współczesnych Stanów Zjednoczonych, dalece odległa od amerykańskiego mitu. Teksty Ballingruda opisują bohaterów dotkniętych recesją, bezdomnością, więzieniem. Mieszkańców małych miasteczek, często funkcjonujących w rozbitych, niedoskonałych rodzinach, na przemian szukających zemsty i ratunku. Elementy nadprzyrodzone są w opowiadaniach Amerykanina fantastyczne i dosłowne, ale uosabiają osadzone w realnych problemach lęki. Dziki stwór pojawiający się na niedokończonej budowie jednocześnie uniemożliwia kontynuowanie pracy i demonstruje, że nadzieja właściciela pracującej przy konstrukcji małej firmy na wyjście ze spirali zadłużenia od początku była tylko złudzeniem. Kryjący się w piwnicy wampir nie pozwala na zbudowanie nowego życia porzuconej kobiecie i jej synom, a może tylko personifikuje męża, który opuścił rodzinę.

Wszystkie teksty trzymają równy, przyzwoity poziom, ale kilka warto wyróżnić. Należy do nich pierwsze opowiadanie antologii, „Idziesz, dokąd cię poniesie”. To historia o wybieraniu własnej drogi, własnego miejsca, własnej skóry. Jej bohaterką jest pracująca w małym luizjańskim miasteczku kelnerka Toni, wychowująca samotnie córkę. Pewnego dnia do jej baru przychodzi nieznajomy, otwarcie przyznający, że przyjechał tam kradzionym samochodem. Niedługo okazuje się, że z samochodem ukradł też znacznie więcej…

Z kolei „S.S.” opowiada o mieszkającym w Nowym Orleanie nastolatku Nicku, opiekującym się chorą matką i w wyniku fascynacji atrakcyjną Trixie dającym się wciągnąć w manipulacje miejscowej bandy młodocianych rasistów. Trixie z kumplami domagają się od Nicka pokazania, że stać go na coś naprawdę okrutnego, nie zdając sobie sprawy, że chłopak ma na co dzień do czynienia z nieporównywalnie straszniejszymi wyzwaniami.

Prawdziwą perełką jest opowiadanie tytułowe. Na świat patrzymy tu oczyma Grady’ego, który właśnie wyszedł po sześciu latach z więzienia. Wrócił do żony, która wcześniej w pewnym momencie związała się z kimś innym, do nastoletniej córki, która od trzech lat nie chciała się z nim widywać. Wspólna wyprawa nad jezioro ma być okazją rozpoczęcia czegoś od nowa, ale nad jej uczestnikami nieustannie wisi groźba fizycznej i mentalnej przemocy. Uosabia ją potworne cielsko, znalezione przez dziewczynę przy brzegu jeziora. Grady chce się instynktownie pozbyć wielkiego odwłoku; trudno stwierdzić, czy ten impuls ma związek z próbą uporządkowania swojego życia, czy raczej oznacza kolejne w życiu mężczyzny poddanie się czemuś, co z racjonalnością i spokojem nie ma nic wspólnego.

Ballingrud wchodzi w głowy swoich bohaterów głęboko, z powodzeniem szukając w nich autentyczności. Patrzy na nich ze zrozumieniem, choć bez sentymentalizmu. Zdaje się chcieć nas przekonać, że realistyczne spojrzenie na nasz świat każe zobaczyć w nim potwory. I próbować się z nimi mierzyć.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2023-03-20 14:54:27
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wywiad z Anthonym Ryanem


 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

 Śniadanie wdowy, opowiadanie ze zbioru "Upiory XX wieku"

 Wywiad z R.J. Barkerem

Recenzje

Tolkien, J.R.R. - "Księga zaginionych opowieści" część 2


 Le Guin, Ursula K. - "Jesteśmy snem"

 Reynolds, Alastair - "Migotliwa wstęga"

 Vonnegut Kurt, Suzanne McConnell - "Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania"

 Brzezińska, Anna - "Zmierzch świata rycerzy"

 Piekara, Jacek - "Dziennik czasu zarazy"

 Kiernan, Caitlín R. - "Domy na dnie morza"

 antologia - "Inne nieba"

Fragmenty

 Hopkins, Ben - "Katedra"

 Watts, Peter - "Rozgwiazda" (Vesper)

 Clarke, Arthur C. - "Spotkanie z Ramą"

 Maszczyszyn, Jan - "Dinozauroid" #2

 Maszczyszyn, Jan - "Dinozauroid" #1

 Simak, Clifford D. - "Stacja pośrednia"

 Muir, Tamsyn - "Gideon z Dziewiątego"

 Lewman, David - "Złodziejski honor"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2023 nast.pl     RSS      RSS