NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Nocny anioł. Nemezis"

Lee, Fonda - "Okruchy jadeitu. Szlifierz z Janloonu"

Ukazały się

Ferek, Michał - "Pakt milczenia"


 Markowski, Adrian - "Słomianie"

 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Kukiełka, Jarosław - "Kroczący wśród cieni"

 Gray, Claudia - "Leia. Księżniczka Alderaana"

Linki

Sagan, Carl - "Kontakt" (2023)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tytuł oryginału: Contact
Tłumaczenie: Mirosław Piotr Jabłoński
Data wydania: Luty 2023
Wydanie: III
ISBN: 9788382028089
Oprawa: Twarda
Format: 140x205
Liczba stron: 544
Cena: 64,90
Rok wydania oryginału: 1985
Wydawca oryginału: Simon & Schuster



Sagan, Carl - "Kontakt"

Historia naukowo-fantastyczna


Wznowiony przez Zyska i S-kę „Kontakt” Carla Sagana to opublikowana pierwotnie w 1985 roku jedyna powieść amerykańskiego astronoma i popularyzatora nauki, znanego głównie z propagowania rozmaitych programów poszukiwania pozaziemskich cywilizacji, często określanych wspólnie jako SETI (search for extra-terrestrial intelligence). O takim poszukiwaniu opowiada oczywiście „Kontakt”, początkowo pomyślany jako scenariusz filmowy, ostatecznie wydany w formie książkowej, a kilkanaście lat później zekranizowany przez Roberta Zemeckisa.

Główną bohaterką powieści jest Ellie Arroway, utalentowana i zafascynowana liczbami dziewczyna wychowywana po śmierci ukochanego ojca przez matkę i ojczyma. Ellie robi doktorat na Caltechu u słynnego radioastronoma, Davida Drumlina, a następnie zostaje dyrektorką zlokalizowanego w Nowym Meksyku projektu Argus, opartego o sieć radioteleskopów i w znacznej części zajmującego się poszukiwaniem sygnałów od kosmicznych cywilizacji. Na podejście Elie do tej ostatniej kwestii duży wpływ ma Peter Valerian, doświadczony astronom, w odróżnieniu od Drumlina traktujący potencjalny kontakt z Obcymi bardzo poważnie. Pewnego dnia urządzenia Argusa faktycznie zaczynają odbierać docierającą z kierunku Wegi transmisję, zawierającą listę kolejnych liczb pierwszych, jednoznacznie sugerującą, że nie chodzi o przypadkowe, naturalne sygnały. Wieść o Wiadomości szybko rozchodzi się po całym świecie, a do akcji włączają się siły polityczne i społeczność naukowa wielu krajów…

Sagan jest dużo większym optymistą niż Lem w „Głosie Pana”. Błyskotliwość naukowców dość szybko pozwala odczytać ukryte w nadsyłanych sygnałach konkretne obrazy: powszechne zmieszanie wywołuje to, że są one odtworzeniem nadawanych w 1936 roku obrazów z inauguracji olimpiady w Berlinie. Proponowana przez Ellie interpretacja mówi, że chodzi o przesłanie z powrotem pierwszych obrazów, które dotarły z Ziemi na Wegę, mających uświadomić ludzkość o tym, że autorzy Wiadomości sporo już o niej wiedzą. Władze i opinia publiczna akceptują to jako najbardziej prawdopodobne wytłumaczenie; trudniej jest się im porozumieć w sprawie kolejnej odkrytej w Wiadomości warstwy informacyjnej…

W miarę rozwoju fabuły coraz większą rolę odgrywają zasadnicze, filozoficzne pytania o naturę nauki, religii i ludzkiej wiedzy w ogólności. Ellie styka się z fundamentalnym kaznodzieją, Billy Jo Rankinem, ale też z dużo ciekawszą postacią reprezentującą świat duchowy czy religijny, Palmerem Jossem. Sagan bardzo wiarygodnie opisuje rzeczywistość naukowo-akademicką, rozmaite motywacje zaangażowanych w badania naukowców, polityczne czy marketingowe aspekty podejmowanych decyzji oraz funkcjonowanie kontaktów międzynarodowych w kontekście trwającej nadal zimnej wojny. W drugiej połowie książki na pierwszy plan wysuwa się swoista mistyczność doświadczenia kontaktu z Obcymi. Religia różni się od nauki, to prawda, ale i Ellie i jej kolegów do przodu popycha głęboka wiara. Wiara w sens badań naukowych, w sens zdobywania wiedzy, ale też poszukiwania tego, co kryje się wśród gwiazd. Odkrycia mogą przynieść rozczarowanie, ale samo poznanie niesie w sobie wielką wartość, czasami niemal mistyczną. Z pewnych przyczyn lektura „Kontaktu” przywodzi na myśl wybitne „Pi” Darrena Aronofsky’ego i motto tamtego filmu1). Doktor Ellie Arroway chętnie by się zapewne pod nim podpisała…


1) 1. Mathematics is the language of nature. 2. Everything around us can be represented and understood through numbers. 3. If you graph these numbers, patterns emerge…



Autor: Adam Skalski
Dodano: 2023-03-02 09:39:46
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS