NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McGuire, Seanan - "Gra środkowa"

Heartfield, Kate - "Assassin’s Creed: Spisek maga"

Ukazały się

Tolkien, J.R.R. - "Księga zaginionych opowieści" część 2


 Crowe, Catherine - "Nocna strona natury albo duchy, widma i zjawy"

 Brown, Byk - "Opór"

 Larson, B.V. - "Świat burz"

 Sanderson, Brandon - "Warkocz ze Szmaragdowego Morza"

 Baldree, Travis - "Legendy i latte"

 Heartfield, Kate - "Assassin’s Creed: Spisek maga"

 Lee, Mackenzi - "Zimowy żołnierz. Zimowy front"

Linki

Maurier, Daphne du - "Ptaki i inne opowiadania"
Wydawnictwo: Albatros
Tytuł oryginału: The Birds
Tłumaczenie: Marek Cegieła
Data wydania: Luty 2023
ISBN: 978-83-6751-283-1
Oprawa: twarda w obwolucie
Format: 143x205 mm
Liczba stron: 304
Cena: 49,90 zł
Rok wydania oryginału: 1952Maurier, Daphne du - "Ptaki i inne opowiadania"

Obyczajowo-fantastyczna groza sprzed ponad pół wieku


Gdy w 1952 roku brytyjska pisarka Daphne du Maurier wydawała zbiór opowiadań zatytułowany „Jabłonka”, była już bardzo znaną twórczynią, głównie z uwagi na „Rebekę”, pochodzącą z 1938 roku powieść, która odniosła oszałamiający sukces. Zapewne trudno było wtedy podejrzewać, że po latach wielu ludzi na całym świecie będzie kojarzyć nazwisko du Maurier właśnie z jednego z opowiadań ze wspomnianej antologii – czyli ze zekranizowanych przez Alfreda Hitchcocka „Ptaków”.

Sukces filmu sprawił, że późniejsze wydania zbioru nosiły już właśnie tytuł pochodzący od tego opowiadania – i również pod tą nazwą ukazuje się najnowsze wznowienie książki. Antologia zawiera sześć tekstów. Najciekawsze są pierwsze trzy: dwa opowiadania „tytułowe”, czyli „Ptaki” i „Jabłonka” oraz umieszczone między nimi „Monte Verità”.

Pierwszy tekst opowiada rzecz jasna o przerażającej inwazji ptaków na Wyspy Brytyjskie, wyjaśnianej przez władze nietypową sytuacją pogodową. Historię obserwujemy z punktu widzenia Nata Hockena, weterana wojennego usiłującego ochronić rodzinę przed atakami tysięcy mew i z przerażeniem wysłuchującego wieści o dramatycznych wydarzeniach w całym kraju. Groza opowiadania kryje się głównie w sile niedopowiedzianego: żadne przekazywane przez radio informacje nie są tak straszne jak moment, w którym audycje się urywają…

W „Monte Verità”, najdłuższym opowiadaniu w zbiorze, spotykamy pierwszoosobowego narratora wspominającego dwoje przyjaciół: Victora i Annę. Z tym pierwszym połączyła go miłość do gór, a także fascynacja Anną. Właśnie piękno górskich szlaków i związane z nimi mistyczne doświadczenia stanowią główny temat tekstu. Na tytułowym szczycie mieści się fantastyczny, na poły nierealny klasztor, w którym znikają mieszkanki okolicznych miejscowości – a także i Anna. Czy można znaleźć w nim szczęście, czy tylko się zatracić? W końcówce tekstu Du Maurier zgrabnie prezentuje inną nieoczekiwaną rozgrywkę: wieczne piękno kontra ostateczna prawda.

Wreszcie „Jabłonka” to niepokojący tekst o wdowcu, który nie znosił swojej zmarłej żony. Wredną – przynajmniej w oczach męża – Midge zdaje się uosabiać stara, uparta jabłoń. Nieugięte drzewo, niemal żywcem wyjęte z twórczości Edgara Allana Poe, trzyma się korzeniami i gałęziami angielskiej posiadłości, utrudniając życie gospodarzowi i doprowadzając go niemal do szaleństwa.

Trzy pozostałe opowiadania nie zawierają już motywów jawnie fantastycznych i wydają się – oczywiście nie tylko dlatego – wyraźnie mniej interesujące: znudzona życiem markiza szuka rozrywki podczas wakacji nad morzem, bileterka kinowa leczy wojenne traumy w nietypowy sposób, a zamieszkująca nad jeziorem dziwna rodzina okazuje się mieć zaskakującą naturę.

Całość antologii zasługuje na lekturę, choć w dużej części z powodów historycznych: w 1952 roku teksty Du Maurier zapewne uderzały oryginalnością, teraz robią już mniejsze wrażenie.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2023-02-28 20:39:32
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wywiad z Anthonym Ryanem


 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

 Śniadanie wdowy, opowiadanie ze zbioru "Upiory XX wieku"

 Wywiad z R.J. Barkerem

Recenzje

Roberts, Keith - "Pawana"


 Clark, P. Djèlí - "Martwy dżinn w Kairze i inne opowiadania"

 Swanwick, Michael - "Stacje przypływu. Próżniowe kwiaty. Najlepsze opowiadania"

 Cherezińska, Elżbieta - "Sydonia. Słowo się rzekło"

 Ballingrud, Nathan - "Potwory północnoamerykańskich jezior"

 Reynolds, Alastair - "Otchłań rozgrzeszenia"

 Puzyńska, Katarzyna - "Sąpierz"

 Sagan, Carl - "Kontakt"

Fragmenty

 Le Guin, Ursula K. - "Jesteśmy snem"

 Sterling, Isabel - "Najzimniejszy dotyk"

 Asimov, Isaac - "Równi bogom"

 Wells, Herbert George - "Niewidzialny człowiek"

 Rolska, Jagna - "TakeIT"

 Lebbon, Tim - "Obcy: Wyjście z cienia"

 Simmons, Dan - "Piąty kier"

 Malinowski, Łukasz - "Pasterz pieśni"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2023 nast.pl     RSS      RSS