NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Ukazały się

Grimwood, Ken - "Powtórka" (wyd. 2024)


 Psuty, Danuta - "Ludzie bez dusz"

 Jordan, Robert; Sanderson , Brandon - "Pomruki burzy"

 Martin, George R. R. - "Gra o tron" (wyd. 2024)

 Wyrzykowski, Adam - "Klątwa Czarnoboga"

 Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

Linki

Maurier, Daphne du - "Ptaki i inne opowiadania"
Wydawnictwo: Albatros
Tytuł oryginału: The Birds
Tłumaczenie: Marek Cegieła
Data wydania: Luty 2023
ISBN: 978-83-6751-283-1
Oprawa: twarda w obwolucie
Format: 143x205 mm
Liczba stron: 304
Cena: 49,90 zł
Rok wydania oryginału: 1952Maurier, Daphne du - "Ptaki i inne opowiadania"

Obyczajowo-fantastyczna groza sprzed ponad pół wieku


Gdy w 1952 roku brytyjska pisarka Daphne du Maurier wydawała zbiór opowiadań zatytułowany „Jabłonka”, była już bardzo znaną twórczynią, głównie z uwagi na „Rebekę”, pochodzącą z 1938 roku powieść, która odniosła oszałamiający sukces. Zapewne trudno było wtedy podejrzewać, że po latach wielu ludzi na całym świecie będzie kojarzyć nazwisko du Maurier właśnie z jednego z opowiadań ze wspomnianej antologii – czyli ze zekranizowanych przez Alfreda Hitchcocka „Ptaków”.

Sukces filmu sprawił, że późniejsze wydania zbioru nosiły już właśnie tytuł pochodzący od tego opowiadania – i również pod tą nazwą ukazuje się najnowsze wznowienie książki. Antologia zawiera sześć tekstów. Najciekawsze są pierwsze trzy: dwa opowiadania „tytułowe”, czyli „Ptaki” i „Jabłonka” oraz umieszczone między nimi „Monte Verità”.

Pierwszy tekst opowiada rzecz jasna o przerażającej inwazji ptaków na Wyspy Brytyjskie, wyjaśnianej przez władze nietypową sytuacją pogodową. Historię obserwujemy z punktu widzenia Nata Hockena, weterana wojennego usiłującego ochronić rodzinę przed atakami tysięcy mew i z przerażeniem wysłuchującego wieści o dramatycznych wydarzeniach w całym kraju. Groza opowiadania kryje się głównie w sile niedopowiedzianego: żadne przekazywane przez radio informacje nie są tak straszne jak moment, w którym audycje się urywają…

W „Monte Verità”, najdłuższym opowiadaniu w zbiorze, spotykamy pierwszoosobowego narratora wspominającego dwoje przyjaciół: Victora i Annę. Z tym pierwszym połączyła go miłość do gór, a także fascynacja Anną. Właśnie piękno górskich szlaków i związane z nimi mistyczne doświadczenia stanowią główny temat tekstu. Na tytułowym szczycie mieści się fantastyczny, na poły nierealny klasztor, w którym znikają mieszkanki okolicznych miejscowości – a także i Anna. Czy można znaleźć w nim szczęście, czy tylko się zatracić? W końcówce tekstu Du Maurier zgrabnie prezentuje inną nieoczekiwaną rozgrywkę: wieczne piękno kontra ostateczna prawda.

Wreszcie „Jabłonka” to niepokojący tekst o wdowcu, który nie znosił swojej zmarłej żony. Wredną – przynajmniej w oczach męża – Midge zdaje się uosabiać stara, uparta jabłoń. Nieugięte drzewo, niemal żywcem wyjęte z twórczości Edgara Allana Poe, trzyma się korzeniami i gałęziami angielskiej posiadłości, utrudniając życie gospodarzowi i doprowadzając go niemal do szaleństwa.

Trzy pozostałe opowiadania nie zawierają już motywów jawnie fantastycznych i wydają się – oczywiście nie tylko dlatego – wyraźnie mniej interesujące: znudzona życiem markiza szuka rozrywki podczas wakacji nad morzem, bileterka kinowa leczy wojenne traumy w nietypowy sposób, a zamieszkująca nad jeziorem dziwna rodzina okazuje się mieć zaskakującą naturę.

Całość antologii zasługuje na lekturę, choć w dużej części z powodów historycznych: w 1952 roku teksty Du Maurier zapewne uderzały oryginalnością, teraz robią już mniejsze wrażenie.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2023-02-28 20:39:32
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS