NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Clarke, Arthur C. - "2010: Odyseja kosmiczna"

Reynolds, Alastair - "Migotliwa wstęga" (wyd. 2)

Ukazały się

Jarosiński, Radosław - "Księgi niezwykłe, pisarze niesamowici"


 antologia - "Sny umarłych 2022. Polski rocznik weird fiction"

 Reynolds, Alastair - "Migotliwa wstęga" (wyd. 2)

 Kiernan, Caitlín R. - "Domy na dnie morza"

 Ballingrud, Nathan - "Potwory północnoamerykańskich jezior"

 Currie, Evan - "Cesarski gambit"

 Ziemiański, Andrzej - "Virion. Legion"

 Johnston, Emily Kate - "Star Wars. Cień Królowej"

Linki

Straub, Peter - "Koko"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Blue Rose
Kolekcja: Horror
Tytuł oryginału: Koko
Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc
Data wydania: Październik 2022
ISBN: 978-83-67353-12-0
Oprawa: twarda
Liczba stron: 608
Cena: 59,00 zł
Rok wydania oryginału: 1988
Tom cyklu: 1Straub, Peter - "Koko"

Dziedziczenie wojennych (i nie tylko) traum


Spotkanie weteranów przy pomniku wojny wietnamskiej w Waszyngtonie w 1982 roku jest okazją do odświeżenia kontaktów między czwórką mężczyzn, którzy służyli kiedyś w tym samym plutonie, a potem jako jedyni z całej jednostki wrócili po wojnie do Stanów Zjednoczonych. Anthony Pumo (zwany też Tiną) to właściciel restauracji, porucznik Harry Beevers pracuje jako prawnik, Michael Poole jest pediatrą, a Conor Linklater chwyta się przygodnych robot wykończeniowych. Oprócz trudnych wspomnień i wojennych traum łączy ich niewiele. Jubileuszowe spotkanie stanowi jednak dla Beeversa okazję dla przedstawienia kolegom odkrytych niedawno sensacyjnych wiadomości o popełnionych w Singapurze i w Bangkoku morderstwach, które łączy szczególne okrucieństwo, a także znalezione przy ofiarach karty z wypisanym słowem „Koko”. Zarówno określenie „Koko”, jak i pewne szczegóły zbrodni wskazują na to, że mógł mieć z nimi związek Tim Underhill, niegdyś kolega z tego samego plutonu, a od kilku lat mieszkający w Południowo-Wschodniej Azji pisarz. Beevers widzi w całej historii potencjał fabularny, książkowy czy nawet filmowy, a co za tym idzie okazję do niezłego zarobku. Proponuje więc reszcie uczestników spotkania wyprawę do Singapuru w poszukiwaniu Underhilla. Poole i Linklater przystają na ten pomysł, a Pumo zostaje z nową narzeczoną Maggie w Nowym Jorku. Wyjazd do Azji z jednej strony otwiera serię sensacyjnych wydarzeń i zwrotów akcji, z drugiej stwarza zwłaszcza Michaelowi, będącemu w dużym stopniu narratorem opowieści, okazję do wracania myślą do poległych towarzyszy i dawnych wojennych wydarzeń, a zwłaszcza do dramatycznej akcji w Ia Thuc, kryjącej w sobie klucz do tajemnicy Koko.

„Koko” Petera Strauba to blisko sześciusetstronicowy thriller o akcji biegnącej przez różne kraje i okolice (Milwaukee zdaje się dzielić od Nowego Jorku niemal równie wiele jak od Sinagpuru). Szybko orientujemy się, że z zagadką morderstw wiążą się też losy innych żołnierzy kluczowego plutonu, w szczególności zabitego już po wojnie M.O. Denglera i zaginionego Victora Spitalnego. Największy wpływ ma na nią jednak tajemnica Ia Thuc. Jak już wcześniej wspomniano, dynamiczną, sensacyjną akcję najczęściej obserwujemy z perspektywy Poole’a, targanego żałobą po wczesnej śmierci syna i starającego się bez większego przekonania o uratowanie swojego małżeństwa. Jednocześnie chwilami można odnieść wrażenie, że całą historię spisuje Underhill. Klucze do szaleństwa Koko, często łączącego dziecinną naiwność z perfekcyjnym wykonaniem misternych, podobnych do wizji planów, okazują się ostatecznie kryć nawet głębiej, niż wskazują na to oczywiste tropy.

To, że „Koko” ukazuje się w serii horroru Maga, wyjaśniają po części krwawe sceny związane z samym Koko i naturalistyczne wspomnienia z Wietnamu. Choć książka otrzymała w 1989 roku World Fantasy Award za najlepszą powieść, można ją traktować jako tekst w pełni realistyczny. Tragiczne, transgresyjne doświadczenia potrafią wpływać na ludzką psychikę, wykrzywiając ją i wyrywając ze zwyczajnych, codziennych torów. I jest to jak najbardziej rzeczywiste.

Niestety satysfakcję z lektury tym razem poważnie obniża nietypowo słaby jak na wydawnictwo poziom tłumaczenia i redakcji. Nie brakuje drobnych błędów i niezgrabności (na przykład jeden z bohaterów „rozmraża się” – proponuję zgadnąć, o co może chodzić), odmiana przez przypadki nie zawsze jest przyjaciółką tłumaczki, Poole to czasami Pool, Beevers bywa Beeverem, a czy Debbie ma na nazwisko Madzik czy Maczik już po prostu nie sposób odgadnąć. Szkoda, że w niezłej serii i ciekawej książce przytrafiła się taka wpadka.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2022-12-27 11:42:22
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Janusz S. - 14:03 27-12-2022
To jedyna książka z ostatniego rzutu horrorów, której jeszcze nie przeczytałem. Fatalnie, że tłumaczenie i korekta są słabe. ostatnio w MAGu było pod tym względem całkiem przyzwoicie.

Komentuj


Artykuły

Wywiad z Anthonym Ryanem


 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

 Śniadanie wdowy, opowiadanie ze zbioru "Upiory XX wieku"

 Wywiad z R.J. Barkerem

Recenzje

Parker-Chan, Shelley - "Ta, która stała się słońcem"


 Clark, P. Djèlí - "Ring Shout"

 Simmons, Dan - "Drood"

 Tolkien, J.R.R. - "Księga zaginionych opowieści", część 1

 Ryan, Anthony - dylogia "Krucze ostrze"

 Jemisin, N.K. - "Miasto, którym się staliśmy"

 Straub, Peter - "Koko"

 Duncan, Emily A. - "Bezlitośni bogowie"

Fragmenty

 Clarke, Arthur C. - "2010: Odyseja kosmiczna"

 Filimonowicz, Adrianna - "Taniec gór żywych"

 Walewska, Bożena - "Żmijowe gniazdo"

 Krajewska, Marta - "Dzień między żarem i lodem"

 Wyzga, Michał - "Jestem przy tobie"

 Strugaccy, Arkadij i Borys - "Wywrócony świat i inne utwory"

 Gilbert, Matthew J. - "Stranger Things. Hawkins Horrors"

 Asimov, Isaac - "Koniec wieczności"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2023 nast.pl     RSS      RSS