Patronat

Clarke, Arthur C. - "2010: Odyseja kosmiczna"

Reynolds, Alastair - "Migotliwa wstęga" (wyd. 2)
Ukazały się

Jarosiński, Radosław - "Księgi niezwykłe, pisarze niesamowici"
antologia - "Sny umarłych 2022. Polski rocznik weird fiction"
Reynolds, Alastair - "Migotliwa wstęga" (wyd. 2)
Kiernan, Caitlín R. - "Domy na dnie morza"
Ballingrud, Nathan - "Potwory północnoamerykańskich jezior"
Currie, Evan - "Cesarski gambit"
Ziemiański, Andrzej - "Virion. Legion"
Johnston, Emily Kate - "Star Wars. Cień Królowej"
Linki
|
|
|
Wydawnictwo: Mag Kolekcja: HorrorTytuł oryginału: The Only Good Indians Tłumaczenie: Wojciech Szypuła Data wydania: Październik 2022 Wydanie: I ISBN: 978-83-67353-09-0 Oprawa: twarda Liczba stron: 284 Cena: 39,00 zł Rok wydania oryginału: 2020
|
Którędy wyjść z zaklętego kręgu?
Czterech przyjaciół dorastających w rezerwacie w Stanach Zjednoczonych, Ricky’ego, Lewisa, Cassa i Gabe’a, łączą indiańskie korzenie, ale przede wszystkim doświadczenie pewnej zimowej nocy i niezwykłego, nielegalnego polowania, które zostawiło w nich głębokie ślady. Jako pierwszego poznajemy Ricky’ego, który wyjechał z rodzinnych stron do Dakoty Północnej za pracą na polach naftowych. Pewnego wieczora przy przydrożnym barze młody mężczyzna wplątuje się w awanturę, jakich wiele, i jakie często przynoszą ze sobą tragiczne konsekwencje. Bójka kończy się dla Ricky’ego fatalnie, a jej niecodzienność kryje się głównie w tym, jaki wpływ ma na jej przebieg stado jeleni.
W kolejnej części „Jedynych dobrych Indian”, powieści Stephena Grahama Jonesa, poznajemy losy Lewisa, kolejnego z przyjaciół, który postanowił szukać szczęścia poza rezerwatem wraz z białą żoną, Petą. I w jego życiu niespodziewane wizyty jeleni i widma przeszłości zaczynają odgrywać kluczową rolę. Oczywiście w dalszych częściach książki wrócimy też do Cassa i Gabe’a, a także do wydarzeń pamiętnego zimowego polowania sprzed lat.
Wydana w Magowej serii horroru powieść korzysta z klasycznych tropów literatury grozy, ale robi to z rzadko spotykaną świeżością. Powieściowi Indianie to wiarygodni, pełnokrwiści bohaterowie, nie karykatury plemiennych wojowników, ale współcześni Amerykanie, ze zwykłymi problemami, ale też nieuniknionym bagażem szczególnego pochodzenia. Opis ich codzienności i warunków społecznych, w jakich funkcjonują, przywodzi na myśl twórczość jednej z najwybitniejszych współczesnych pisarek piszących o północnoamerykańskich Indianach, Louise Erdrich (którą skądinąd autor wspomina w podziękowaniach). Jones dodaje oczywiście do warstwy psychologiczno-obyczajowej elementy krwawej niezwykłości, których nośnikiem są właśnie jelenie, a dokładnie mówiąc mistyczna Kobieta z Głową Łani, sprowadzająca chaos i brutalną zemstę.
Ameryka Północna była od lat areną eksterminacji: najpierw zwierząt, potem indiańskich plemion. Słabsi ginęli w zwarciach pozbawionych jakichkolwiek reguł; trudno się więc dziwić, że reguł nie przestrzegają też, szukając zemsty. Jednocześnie fundamentem wszelkiej działalności ludzi i duchów jest „troska o cielę”, desperacka wola uratowania własnych dzieci. Autor powieści zdaje się w tym doszukiwać nadziei na wyrwanie się z kręgu przemocy, jednocześnie unikając naiwności czy zbędnego sentymentalizmu. Cenę za przeszłość trzeba zapłacić, ale może da to szansę przyszłym pokoleniom.
W to, że „Jedynych dobrych Indian” czyta się bardzo dobrze, a bohaterowie wydają się autentyczni i przekonujący, duży wkład ma świetne tłumaczenie Wojciecha Szypuły. Cała powieść to jak na razie jeden z najjaśniejszych punktów nowej serii.
Autor: Adam Skalski
Dodano: 2022-12-15 11:06:56
-Jeszcze nie ma komentarzy-
|
|
|
Artykuły

Wywiad z Anthonym Ryanem
Pasje mojej miłości
Ekshumacja aniołka
Śniadanie wdowy, opowiadanie ze zbioru "Upiory XX wieku"
Wywiad z R.J. Barkerem
Recenzje

Parker-Chan, Shelley - "Ta, która stała się słońcem"
Clark, P. Djèlí - "Ring Shout"
Simmons, Dan - "Drood"
Tolkien, J.R.R. - "Księga zaginionych opowieści", część 1
Ryan, Anthony - dylogia "Krucze ostrze"
Jemisin, N.K. - "Miasto, którym się staliśmy"
Straub, Peter - "Koko"
Duncan, Emily A. - "Bezlitośni bogowie"
Fragmenty
Clarke, Arthur C. - "2010: Odyseja kosmiczna"
Filimonowicz, Adrianna - "Taniec gór żywych"
Walewska, Bożena - "Żmijowe gniazdo"
Krajewska, Marta - "Dzień między żarem i lodem"
Wyzga, Michał - "Jestem przy tobie"
Strugaccy, Arkadij i Borys - "Wywrócony świat i inne utwory"
Gilbert, Matthew J. - "Stranger Things. Hawkins Horrors"
Asimov, Isaac - "Koniec wieczności"
|