NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Holdstock, Robert - "Las ożywionego mitu"

Erikson, Steven - "Okaleczony bóg" (wyd.3)

Ukazały się

Alanson, Craig - "Walkiria"


 antologia - "Duchy nocy wigilijnej"

 Scarborough, Elizabeth Ann - "Inna opowieść wigilijna"

 Yong, Jin - "Narodziny bohatera"

 Simmons, Dan - "Ilion" wyd. 2022

 Roberts, Keith - "Pawana"

 Mieko Candon, Emma - "Star Wars: Ronin"

 Filimonowicz, Adrianna - "Taniec gór żywych"

Linki

Nowak, Jakub - "To przez ten wiatr"
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: Wrzesień 2022
Wydanie: I
ISBN: 9788366178762
Oprawa: twarda
Format: 135 mm × 205 mm
Liczba stron: 416
Cena: 49,00 złNowak, Jakub - "To przez ten wiatr"

Fascynująca duchota


Jakub Nowak pojawił się na polskiej scenie fantastycznej niemal dwadzieścia lat temu, debiutując w Nowej Fantastyce opowiadaniem „Struktura dysonansu”. Potem napisał jeszcze kilka bardzo ciepło przyjętych tekstów, w dużej części zebranych w wydanym przez Powergraph w 2017 roku zbiorku „Amnezjak” i… zamilkł, rozwijając z powodzeniem karierę naukową. Opowiadania Nowaka robiły wrażenie oryginalnością, rozmachem, głęboko przemyślanym obrazowaniem. Niektóre z nich zdawały się w naturalny sposób otwierać perspektywy powieściowe, kreując niezwykłe światy i zapraszając czytelników do nich ledwie na chwilę. Nieoczekiwana zapowiedź wydania wyczekiwanej pełnowymiarowej książki lubelskiego pisarza wzbudziła więc duże zainteresowanie.

„To przez ten wiatr”, opublikowana właśnie przez Powergraph powieść Nowaka na pierwszy rzut oka stanowi zasadnicze odejście od jego wcześniejszych tekstów. Punktem wyjścia jest niezbyt szeroko znany epizod historyczny: wszyscy wiemy, że Helena Modrzejewska robiła karierę aktorską także za Wielką Wodą, pewnie większość z nas kojarzy „Listy z podróży do Ameryki” Henryka Sienkiewicza (nota bene moim zdaniem jedną z najciekawszych pozycji napisanych przez autora Trylogii), ale już niekoniecznie zdajemy sobie sprawę z tego, że amerykańska przygoda połączyła losy tych dwojga bardzo bezpośrednio. „To przez ten wiatr” opisuje właśnie ten moment: drugą połowę lat siedemdziesiątych XIX wieku, gdy Modrzejewska wraz z rodziną i przyjaciółmi, wśród których był i Sienkiewicz, mieszkała przez pewien czas na farmie w pobliżu Anaheim.

Nowak korzysta pełnymi garściami z faktów i anegdotek dotyczących emigranckich losów słynnej aktorki i towarzyszącej jej grupy Polaków, jednocześnie swobodnie je interpretując i dokładając do nich wymyślone przez siebie historie. Powieść otwierają dramatyczne sceny morderstwa i egzekucji (przedstawione w odwrotnej kolejności), ale dalsza akcja toczy się powoli, często meandrując, wracając w przeszłość, choćby do czasów młodości Heleny i jej pierwszych kroków na polskich scenach, ale też zaglądając w przyszłość. Mieszkańców farmy łączy skomplikowany psychologiczny taniec, w którym udział biorą sama Modrzejewska, jej mąż, dorastający syn Rudolf, służąca Anusia, małżeństwo Sypniewskich z dwojgiem małych dzieci, prześladowany wspomnieniami tortur Łucjan Paprocki, wreszcie Sienkiewicz. Dominującą rolę w całym towarzystwie odgrywa magnetyczna postać Heleny, ogniskująca w sobie pragnienia i potrzeby wszystkich, którzy mieli okazję się z nią zetknąć, ale każdy z bohaterów (być może z wyjątkiem Sypniewskich) stanowi interesującą, niezależną kreację.

Niespieszne, gęste obrazowanie pozwala autorowi bardzo wiarygodnie odtworzyć (czy może wykreować?) duszną kalifornijską atmosferę. Polskim marzycielom towarzyszą kowboje, barmani i prostytutki. Młoda Ameryka oferuje nie tylko dynamizm i erotykę, ale i często niezrozumiałe emocje, skomplikowane konflikty i rasowe uwikłania. Nowy świat nie pozwala uwolnić się od dawnych traum: w opowieści regularnie powraca na przykład motyw utraty czy zamiany dziecka. Mimo zasadniczo poważnego tonu Nowak pozwala sobie też na urocze żarty literackie, wśród których najbardziej bawiły mnie fragmenty o Sienkiewiczu zbierającym indiańskie motywy do przyszłej twórczości.

Pierwsze kilkadziesiąt stron powieści może budzić pewną dezorientację: nie jest jasne, czy historia zmierza w jakimkolwiek konkretnym kierunku, czy autor po prostu opowiada nam o swoich fantazjach i wyobrażeniach związanych z konkretnym historycznym epizodem. Później pierwszy dylemat traci na istotności: same ton i język opowieści są na tyle fascynujące i oryginalne, że łatwo się w nich po prostu zatopić. Nowak zaryzykował – i udało mu się pierwszorzędnie.Autor: Adam Skalski
Dodano: 2022-09-26 12:25:19
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Janusz S. - 23:26 26-09-2022
O ile wcześniej mogłem mieć jeszcze jakieś złudzenia, ta recenzja przekonała mnie, że nie ma co nawet próbować. Dziękuję.
A po Amnezjaku myślałem o kimś, kto mógłby zastąpić Dukaja. I figa.

Janoosh - 17:46 28-09-2022
Ja tam się skuszę. Ciekawi mnie ta wariacja Nowaka na temat "nieznanej karty" w historii Sienkiewicza. Zwłaszcza że to jego pierwsza powieść. Też po opublikowanym dawno temu "Karnawale" liczyłem na nowego Dukaja, skoro Dukaj w zasadzie już nie pisze. Może twarde science fiction przeżywa kryzys i dopiero teraz powoli zaczyna się podnosić? Powergraphowi sporo autorów albo/i uciekło, albo/i zaczęło płynąć głównym nurtem.

Janusz S. - 11:28 29-09-2022
Tu chyba też zanosi się na główny nurt, ale poczekam jeszcze aż @Shadow wydusi z siebie jakąś recenzję :mrgreen:

nosiwoda - 11:40 29-09-2022
No, to jest główny nurt, o ile za główny nurt przyjmiemy western. Mnie się na tyle podoba fraza Kuby, że biorę jego teksty niezależnie od szufladki rodzaju prozy. Podobnie mam z orbitoskim - nie chodzi mi w lekturze orbita czy Kuby o to, CO jest napisane (to też, ale na dalszym horyzoncie), ale o to, JAK jest to napisane.

Dzisiaj odbieram zamówienie z To przez ten wiatr i pewnie sobie wezmę na weekendowy wyjazd.

Janusz S. - 16:23 29-09-2022
Może coś napiszesz o tym jak skończysz?

Komentuj


Artykuły

Wywiad z Anthonym Ryanem


 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

 Śniadanie wdowy, opowiadanie ze zbioru "Upiory XX wieku"

 Wywiad z R.J. Barkerem

Recenzje

Dick, Philip K. - "Klany księżyca Alfy"


 Olde Heuvelt, Thomas - "Hex"

 Martinez, Carole - "Soledad znaczy samotność"

 Wolfe, Gene - "Urth Nowego Słońca"

 Hill, Susan - "Zagrabione życie i inne opowieści niesamowite"

 Palmer, Ada - "Być może gwiazdy"

 Ford, John M. - "Czekanie na smoka"

 Reynolds, Alastair - "Arka odkupienia"

Fragmenty

 Filimonowicz, Adrianna - "Taniec gór żywych"

 Walewska, Bożena - "Żmijowe gniazdo"

 Krajewska, Marta - "Dzień między żarem i lodem"

 Wyzga, Michał - "Jestem przy tobie"

 Strugaccy, Arkadij i Borys - "Wywrócony świat i inne utwory"

 Gilbert, Matthew J. - "Stranger Things. Hawkins Horrors"

 Asimov, Isaac - "Koniec wieczności"

 King, Stephen - "Baśniowa opowieść"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2022 nast.pl     RSS      RSS