NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Droga cienia" (wyd. 2024)

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Ukazały się

King, Stephen - "Billy Summers"


 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

Linki

Hawkins, Scott - "Biblioteka na górze Opiec"
Wydawnictwo: Mag
Kolekcja: Horror
Tytuł oryginału: The Library At Mount Char
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Data wydania: Kwiecień 2022
ISBN: 978-83-67023-41-2
Oprawa: twarda
Liczba stron: 416
Cena: 45,00 zł
Rok wydania oryginału: 2015



Hawkins, Scott - "Biblioteka na górze Opiec"

Groza głównie rozrywkowa


Carolyn jest bibliotekarką. Nie, nie oznacza to, że spędza większość czasu w ciszy i spokoju. Zdobytą dzięki latom studiów znajomość dziesiątków języków zawdzięcza co prawda regałom pełnym książek, ale wykorzystuje ją raczej do komunikacji z bibliotecznym rodzeństwem. Rodzeństwem wyspecjalizowanym w innych dziedzinach, takich jak choćby matematyka czy medycyna, ale też podróże w przyszłość, rozmowy ze zwierzętami, wskrzeszanie czy odwiedziny w zaświatach. Ekspertów od różnych katalogów, jak sami o sobie mówią bracia i siostry Carolyn, trudno nazwać klasycznymi superbohaterami, choć magiczne zdolności niewątpliwie odróżniają ich od zwykłych ludzi, pogardliwie nazywanych „Amerykanami”, nie mówiąc już o krzątających się wokół biblioteki martwych. Niestandardową edukację rodzeństwo zawdzięcza Ojcu, potężnemu, wręcz demonicznemu wychowawcy, znanemu też jako Adam Black czy Ablakha. Teraz jednak Ojciec zniknął, a wraz z jego odejściem odcięty został też dostęp do biblioteki. W nowej sytuacji przywódczą rolę wśród rodzeństwa w praktyce przejmuje David, reprezentujący pierwotną siłę i wyszkolony w wielu sztukach walki. Carolyn ma jednak własny plan – a do tego poważne, niewyrównane rachunki zarówno z Davidem, jak i z Ojcem…

„Biblioteka na Górze Opiec”, debiutancka powieść amerykańskiego autora Scotta Hawkinsa, rozpoczyna się dynamicznie i intrygująco. Ten drugi element naturalnie słabnie w miarę ujawniania mechanizmów rządzących powieściowym światem, ten pierwszy pozostaje charakterystyczną cechą książki do samego końca. W strategii Carolyn kluczową rolę szybko zaczyna odgrywać Steve, zwykły Amerykanin, a przy tym hydraulik z pewnym doświadczeniem we włamywaniu się do czyichś domów. Pojedynczy wieczór spędzony w towarzystwie bibliotekarki wciąga go w bardzo poważne tarapaty i ewidentny konflikt z prawem. Carolyn okazuje się jednak dysponować niecodziennymi sposobami wyciągania przyjaciół z kłopotów: zawsze można zadzwonić do prezydenta Stanów Zjednoczonych, na którego decyzje mają wpływ liczne bolesne doświadczenia dotyczące interakcji z Ojcem i gromadką jego wychowanków. Kojarzące się choćby z „Amerykańskimi bogami” Neila Gaimana fantasy regularnie miesza się w powieści Hawkinsa z thrillerem, gdzieniegdzie podlanym elementami horroru. Okrucieństwo Ojca, nieograniczające się do zamordowania prawdziwych rodziców większości rodzeństwa, znajdują częściowe wyjaśnienie – w końcu wychowanie sobie następców nigdy nie stanowiło dla bogów prostego zadania…

Od poprzednich książek w nowej serii MAGa „Biblioteka na Górze Opiec” różni się dużo lżejszym tonem. Pędzącą fabułę posuwają do przodu dialogi, a mroczna, duszna atmosfera znajoma choćby z „Czerwonego drzewa” schodzi tym razem na drugi plan. Pewne klocki budowanej przez Carolyn (a raczej przez autora) układanki zdają się być wciśnięte nieco na siłę, a pojawiające się coraz częściej w dalszej części powieści rozważania natury filozoficznej, nie są do końca przekonujące. Jeśli jednak przymknie się na to oko, pozostaje sprawnie prowadzona akcja i interesujący bohaterowie, jak choćby wciągnięty w rozgrywkę między bibliotekarzami a administracją legendarny weteran Afganistanu, Erwin Leffington. Kolejne strony powieści przewraca się z łatwością, i nawet jeśli zakończenie trudno uznać za w pełni satysfakcjonujące, a język czy struktura formalna książki są stosunkowo proste, szukający niegłupiej, rozrywkowej lektury będą zapewne usatysfakcjonowani.



Autor: Adam Skalski
Dodano: 2022-07-11 16:28:13
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS