NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Swan, Richard - "Tyrania Wiary"

Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

Ukazały się

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)


 Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

 Kingfisher, T. - "Cierń"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Maas, Sarah J. - "Dom płomienia i cienia"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

Linki

Czarnecki, Piotr - "Reder '44"
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: Luty 2022
ISBN: 978-83-8188-406-8
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 132x202 mm
Liczba stron: 352
Cena: 39,90 zł



Czarnecki, Piotr - "Reder '44"

Pisząc recenzję powieści Roberta J. Szmidta „Ostateczne rozwiązanie”, zwróciłem uwagę na to, jak często w popkulturze wcześniejsza śmierć Adolfa Hitlera staje się punktem wyjścia dla alternatywnej wizji naszej historii. Z tym samym wydarzeniem mamy do czynienia w powieści Piotra Czarneckiego „Reder’44”, gdzie kula polskiego snajpera zmienia znany nam świat.

„Reder’44” to książkowy debiut autora, który do tej pory specjalizował się w internetowych artykułach o tematyce II wojny światowej i w trakcie lektury widać świetną znajomość tematu. Na kartach książki odnajdziemy mnóstwo postaci, faktów i opisów zdarzeń, przy czym niekiedy można się zastanawiać nad sensem ich wprowadzania. Chociażby scena, kiedy do samolotu wsiadają wyżsi urzędnicy III Rzeszy i są oni po kolei wymieniani z imienia, nazwiska, funkcji i rangi wojskowej. Gdybyż jeszcze odgrywali oni później jakąś większą rolę, tymczasem wraz z odlotem samolotu znikają oni z kart książki. Czy faktycznie w scenach z udziałem żołnierzy II Korpusu konieczne jest pojawienie się misia Wojtka, a czytelnicy muszą być zapoznani z jego losami?

Sama powieść specjalnie nie porywa. O ile jeszcze pierwszy akt książki, przebieg zamachu na Adolfa Hitlera, napisany jest z pasją i oferuje sporą dawkę emocji, to im dalej w fabułę, tym gorzej. Przebieg udanej operacji Walkiria, czyli odsunięcie od władzy popleczników Fuhrera, poza finałem, nie rozpala wyobraźni czytelników, a część rozgrywająca się w USA z lekka przynudza. Brakuje tu lekkości pióra, zaplanowane zwroty akcji nie zaskakują, a losy bohaterów specjalnie nie przykuwają uwagi. Odniosłem wrażenie, jakby Czarnecki nie do końca czuł się dobrze w roli twórcy powieści i wciąż pozostawał publicystą.

Największą zaletą „Redera’44” pozostaje wizja alternatywna. W tym aspekcie widać dużą wiedzę autora oraz ogrom jego pracy w skonstruowanie potencjalnego przebiegu zdarzeń. Kolejne wydarzenia następują po sobie w logiczny sposób i zgodny z ówczesnymi realiami. Również zachowanie postaci historycznych i ich decyzje noszą znamiona sporego prawdopodobieństwa. Spory plusik, abstrahując od wykonania, należy się za wątek amerykański, który do tej pory nie był tak szczegółowo „przerabiany” przy okazji innych „zwrotnic czasu”. Oczywiście można się spierać, czy faktycznie państwa zachodnie zdecydowałyby się na tak szybki sojusz z dotychczasowym wrogiem, a Stalin nie zareagowałby w sposób bardziej zdecydowany. Pytań i możliwych rozwiązań jest multum, być może na część z nich otrzymamy odpowiedź w kolejnej powieści Czarneckiego. Otwarte zakończenie książki do czegoś zobowiązuje.

Na sam koniec ostrzeżenie. Okładkowy blurb jest o kilka zdań za długi i zdradza istotne elementy fabuły, a przez to nieco psuje przyjemność z czytania.



Autor: Adam Szymonowicz


Dodano: 2022-04-15 14:26:42
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS