NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)

Ukazały się

Adams, Douglas - "Restauracja na końcu wszechświata" (wyd. ilustrowane)


 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Szyda, Wojciech -"Olbrzymka z Wyspy i inne apokryfy"

 Larson, B.V. - "Świat Zieleni"

 LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

 Pohl, Frederik - "Gateway. Za błękitnym horyzontem zdarzeń"

 Swan, Richard - "Tyrania Wiary"

 Twardoch, Szczepan - "Sternberg"

Linki

Brunner, John - "Zygzakowata orbita"
Wydawnictwo: Mag
Kolekcja: Artefakty
Tytuł oryginału: The Jagged Orbit
Data wydania: Styczeń 2022
ISBN: 978-83-67023-14-6
Oprawa: twarda
Liczba stron: 384
Cena: 39,00 zł
Rok wydania oryginału: 1969Brunner, John - "Zygzakowata orbita"

Jak tu skomputować przyszłość?


Pisanie o przyszłości wymaga z jednej strony skupienia się na kluczowych aspektach rzeczywistości i ich przewidywanej ewolucji, a z drugiej na wybraniu momentu przejścia, punktu na linii czasu, który zdeterminował postać opisywanego świata. Recenzując „Zygzakowatą orbitę”, opublikowaną pierwotnie w 1969 roku powieść Johna Brunnera, zacznijmy od drugiej z tych kwestii. Książkową rzeczywistość uformowały zamieszki na tle rasowym, mające miejsce w 1968 roku w Wielkiej Brytanii, opisywane przez autora wyłącznie w króciutkich wycinkach pochodzących z manchesterskiego Guardiana. Właściwa fabuła toczy się w 2014 roku w Stanach Zjednoczonych. Na codzienne życie bohaterów wpływa przede wszystkim tlący się nieustannie konflikt między Blankami i Nieblankami (czyli białymi i czarnymi mieszkańcami kraju), rosnąca rola mocy obliczeniowej komputerów oraz wszechobecni przedstawiciele Gottschalków, handlującego bronią skrzyżowania korporacji z rodziną mafijną.

W stu krótkich rozdziałach Brunner przedstawia szeroki wachlarz bohaterów, posługując się techniką znaną z pisanej niemal równolegle powieści „Wszyscy na Zanzibarze”. Na pierwszy plan wysuwa się Matthew Flamen, jeden z ostatnich szpulokabli, dziennikarzy śledczych odgrywających przy okazji rolę spin doktorów, „komputujących” prawdopodobieństwo prezentowanych wiadomości i ich konsekwencji. Towarzyszą mu między innymi pytonessa Lyla Clay, współczesna Pytia wykorzystująca środki psychodeliczne do wchodzenia w prorocki trans, młody psycholog James Reedeth pracujący w słynnym szpitalu dla umysłowo chorych Eliasa Mogshacka oraz Harry Madison, obdarzony niezwykłymi zdolnościami Nieblank będący pacjentem wspomnianego szpitala. Nieblankowie zamieszkują głównie w odseparowanych enklawach, a nawet na terenach w teorii wspólnych coraz trudniej znaleźć na przykład restaurację, do której mogą wejść ludzie o różnych kolorach skóry. Komputowanie dotyczy nie tylko wiadomości: opiera się na nim też choćby cała koncepcja działania szpitala Mogshacka, gdzie lekarze szczegółowo analizują dane związane z pacjentami, porównując uzyskane informacje do „modelowej normalności” i usiłując je do niej doprowadzić.

Na poziomie fabularnym punktem wyjścia „Zygzakowatej orbity” są zakłócenia emisji programów Flamena oraz losy jego żony, będącej od dłuższego czasu pacjentką szpitala Mogshacka. Towarzyszą im niepokoje społeczne związane z przybyciem do Stanów Zjednoczonych znanego z działalności terrorystycznej lidera Nieblanków, Mortena Lenigo, oraz wewnętrzne rozgrywki Gottschalków. Pod koniec powieści na pierwszy plan wysuwa się inherentna sprzeczność związana ze skutecznym przewidywaniem przyszłości, prowadzącym do podejmowania wysiłków, by tę przyszłość zmienić.

Prognozowany przez Brunnera ponad pięćdziesiąt lat temu rok 2014 oczywiście różni się od tego, którego doświadczyliśmy. Komputery okazały się niesamowicie skuteczne nie na poziomie oceny indywidualnych losów, ale przy analizie zbiorowości. Konflikty na tle rasowym, choć wciąż istotne i dalekie od załagodzenia, nie doprowadziły mimo wszystko do formalnej segregacji politycznej. Mroczny wpływ interesów biznesowych (w powieści reprezentowanych przez Gottschalków) na strukturę społeczną pozostaje faktem, ale objawia się istotnie inaczej. Paradoksalnie, jak pokazują ostatnie wydarzenia, to „stare” podziały polityczne okazują się zaskakująco żywe i groźne.

Historia się nie skończyła; nie skończyły się też perspektywy analizowania przyszłości przy pomocy przyglądania się temu, co się już wydarzyło. Brytyjski pisarz robił to niewątpliwie bardzo intrygująco.Autor: Adam Skalski
Dodano: 2022-03-31 13:09:50
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"


 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

 Sanderson, Brandon - "Yumi i malarz koszmarów"

 Bardugo, Leigh - "Wrota piekieł"

 Tresch, John - "Edgar Allan Poe. Ciemna strona księżyca"

Fragmenty

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

 Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

 Doyle, Catherine & Webber, Katherine - "Bliźniacze korony"

 Zychla, Marek - "Strychnica"

 Kagawa, Julie - "Żelazny król"

 Moore, James A. - "Obcy. Morze boleści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS