NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Manasypow, Dimitrij - "Droga stali i nadziei"

Kres, Feliks W. - "Król Bezmiarów" (2021)

Ukazały się

Andrews, Ilona - "Magia triumfuje"


 Kres, Feliks W. - "Król Bezmiarów" (2021)

 Małecki, Jakub - "Dygot" (2021)

 Siudmak, Wojciech - "Siudmak. Fantastyczne światy"

 Mortka, Marcin - "Morza Wszeteczne" (SQN)

 Krasowska, Maria - "Banda Szalonych Obozowiczów"

 King, Stephen - "Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika" (wydanie rozszerzone)

 Golden, Christie - "Podróż przez Azeroth. Wschodnie królestwa"

Linki

Palmer, Ada - "Zdecydowani na walkę"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Terra Ignota
Kolekcja: Uczta Wyobraźni
Tytuł oryginału: The Will to Battle
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Data wydania: Grudzień 2020
ISBN: 978-66712-05-8
Oprawa: twarda
Liczba stron: 432
Cena: 45,00 zł
Rok wydania oryginału: 2017
Tom cyklu: 3Palmer, Ada - "Zdecydowani na walkę"

Cisza przed burzą


Po dramatycznym finale „Siedmiu kapitulacji”, kiedy to jedna z obecnych na Ziemi boskich istot została zabita, a druga zdecydowała się na opuszczenie tego świata (najpierw przywracając wspomnianego zamordowanego do życia), wojna w przedstawianej w tetralogii Ady Palmer „Terra Ignota” społeczności Pasiek wydaje się już nieunikniona. A w zasadzie można ją uznać za rozpoczętą: jak mówi pochodzące od Thomasa Hobbesa motto powieści, do czasu wojny należy zaliczać i ten okres, gdy strony są już po prostu „Zdecydowane na walkę”.

Po lekturze pierwszych dwóch tomów cyklu nie jest zaskoczeniem fakt, że trzecia część zaczyna się od swoistego momentu zawieszenia. Tym razem jednak nie sposób mówić o równowadze chwiejnej, nikt z bohaterów nie ma szczególnych złudzeń co do tego, w którą stronę potoczą się wydarzenia. Amerykańska autorka wykorzystuje to w przewrotny sposób: w zasadzie przez większość „Zdecydowanych na walkę” niewiele się dzieje, poznajemy za to dokładnie mechanizmy rządzące Pasiekami i legalne ustalenia dzielące ziemską społeczność na Czarnoprawowców, Szaroprawowców i Białoprawowców. Uczestniczymy w procesie odpowiadającym dającemu nazwę całej tetralogii określeniu „Terra Ignota”. Dowiadujemy się też więcej o wydarzeniach po wojnie Kościołów, które doprowadziły do obecnego status quo (o czym więcej napiszę niżej).

Palmer przyzwyczaiła nas już do brawurowej zabawy z narracją. W kolejnej części trwa ona w najlepsze: usługowiec Mycroft Canner, coraz mocniej postrzegający zapisywanie historii przełomowych miesięcy 2454 roku jako swoją misję i powołanie, regularnie dyskutuje z Czytelnikami – Młodszym i Starszym, a w ich rozmowy wtrąca się wspomniany już Thomas Hobbes. Angielski filozof traktuje Pasieki jako niemal idealne Lewiatany, byty będące ucieleśnieniem umowy społecznej. Ukłony w stronę oświecenia równie wyraźnie pojawiają się na poziomie motywacji generujących powieściowe konflikty. Nadchodząca wojna nie dotyczy wpływów czy pieniędzy. Walczy się o to, jaki ma być świat, o idee, o teologię, o sens trwania jednostek i całej cywilizacji.

Centralną rolę w perspektywach przyszłości odgrywa J.E.D.D. (Jehovah) Mason, przedstawiający się jako czasem wszechpotężny, a czasem bezsilny bóg rodem z innej rzeczywistości, wciąż dyskutujący z Tym, którego nazywa „Równym mi Bogiem” i rozważający własną rolę na Ziemi. Jehovah, podobnie jak Ojiro Sniper, które dokonało wcześniej zamachu na jego życie, zdaje sobie sprawę, że status quo, na pozór idealny model Pasiek, w istocie trwał wyłącznie dzięki podskórnemu działaniu systemu OS, pozwalającego likwidować jednostki zagrażające stabilności świata. Fukuyamowski koniec historii okazuje się złudzeniem także i w XXV wieku, a kluczową szansę na przełamanie dotychczasowych paradygmatów zdaje się kryć najmniejszy z Lewiatanów, Utopia. To jej członkowie składają uroczystą przysięgę, deklarując, że „(…) wszystkie swe siły poświęcą naszemu wspólnemu wysiłkowi, wytyczającemu ludzką ścieżkę od śmierci ku gwiazdom”.

Nieustanne rozważania polityczno-filozoficzne nie przeszkadzają autorce w jednoczesnym bawieniu się z czytelnikiem. Któż jak nie sam Achilles (oryginalny, grecki, z potwierdzonym genotypem i niezbyt imponującego wzrostu) miałby doradzić Pasiekom, które zdążyły przez setki lat pokoju zapomnieć o całej wiedzy militarnej, jak przygotowywać się do wojny? I co piękniej odgrywa rolę substytutu czy przygrywki do zmagań wojennych niż igrzyska olimpijskie?

Czytanie „Zdecydowanych na walkę” bez lektury poprzednich tomów „Terry Ignoty” nie ma głębszego sensu, ale ci, których opowieść Palmer zdążyła już zafascynować, nie zawiodą się kolejny raz. Na następną, już ostatnią część cyklu, przyjdzie jeszcze poczekać. Zapewne przyniesie ona zapowiedziane w przysiędze Utopian spojrzenie ku przestrzeni kosmicznej. To wróży już sam tytuł ostatniego tomu, „Być może gwiazdy”, który w Stanach Zjednoczonych ukaże się w II połowie 2021 roku.Autor: Adam Skalski
Dodano: 2021-04-27 08:42:28
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

ASX76 - 09:06 27-04-2021
A u nas w następnym roku ;)

Komentuj


Konkurs

Wygraj ilustrowane "Autostopem przez galaktykę"


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Herbert, Frank - "Rój Hellstroma"


 Simmons, Dan - "Pieśń Bogini Kali"

 Weir, Andy - "Projekt Hail Mary"

 Biedrzycki, Bartosz - "Zimne światło gwiazd

 Palmer, Ada - "Zdecydowani na walkę"

 Alt, Matt - "Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat"

 Gunia, Wojciech - "Dom wszystkich snów"

 Mortka, Marcin - "Nie ma tego Złego"

Fragmenty

 Szczubełek, Kamila - "Droga do wyraju"

 Pettersen, Siri - "Żelazny wilk"

 Haldeman, Joe - "Wieczna wolność"

 Herbert, Frank - "Rój Hellstroma"

 Herbert, Frank - "Rój Hellstroma" (przedmowa)

 Kornew, Paweł - "Żniwiarz"

 Kornew, Paweł - "Przeklęty metal"

 Novik, Naomi - "Mroczna wiedza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS