NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Lewandowski, Radosław - "Australijskie piekło"

Taylor, Dennis E. - "Wszystkie te światy"

Ukazały się

Andrews, Ilona - "Magia triumfuje"


 Kres, Feliks W. - "Król Bezmiarów" (2021)

 Małecki, Jakub - "Dygot" (2021)

 Siudmak, Wojciech - "Siudmak. Fantastyczne światy"

 Mortka, Marcin - "Morza Wszeteczne" (SQN)

 Krasowska, Maria - "Banda Szalonych Obozowiczów"

 King, Stephen - "Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika" (wydanie rozszerzone)

 Golden, Christie - "Podróż przez Azeroth. Wschodnie królestwa"

Linki

Butcher, Jim - "Gra pozorów"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Akta Harry'ego Dresdena
Tytuł oryginału: Skin Game
Tłumaczenie: Robert Waliś
Data wydania: Luty 2021
ISBN: 978-83-66712-10-2
Oprawa: miękka
Liczba stron: 608
Cena: 45,00 zł
Rok wydania oryginału: 2014
Tom cyklu: 15Butcher, Jim - "Gra pozorów"

Kto pierwszy wbije nóż w plecy


„Gra pozorów” to już piętnasty tom przygód Harry’ego Dresdena. I chociaż Jim Butcher pozornie serwuje ciągle to samo, to jednak potrafi zaskakiwać i zmieniać konwencję. Tym razem bohater dołącza do grupy, która ma obrabować magiczny skarbiec.

Harry Dresden od pewnego czasu nie jest panem swojego losu; a przynajmniej nie jest nim bardziej niż miało to miejsce kilka tomów wcześniej. Pełniąc rolę Rycerza Zimy, może nie jest chłopcem na posyłki, ale Królowa Zimy ma odpowiednie narzędzia, by skłonić go do posłuszeństwa… albo przynajmniej współpracy. Podobnie jest teraz, kiedy dostaje zadanie dołączenia do Nicodemusa i grupy innych paskudnych typów, którzy chcą włamać się do skarbca Hadesa. Tak, tego Hadesa, który okazuje się także kolekcjonerem kosztowności, dzieł sztuki i magicznych artefaktów.

Tym razem Jim Butcher serwuje nam fabułę znaną z łotrzykowskich opowieści i wielu hollywoodzkich produkcji traktujących o próbach włamania się do świetnie strzeżonych miejsc. Mamy tu klasyczne rozwiązania, łącznie z tarciami wewnątrz grupy, rozgrywaniem partykularnych interesów, wbijaniem noża w plecy i wielkim twistem w finale, który nawet zaskakuje, choć nadal jest zgodny z konwencją tego typu opowieści. To wszystko zostaje podlane typowym dla Dresdena sosem: sporo magicznych bijatyk, niewyparzony język głównego bohatera i lojalność, jaką obdarza bliskie mu osoby. To mieszanka, która świetnie się sprawdza; nic dziwnego, że Butcher z niej nie rezygnuje.

W zasadzie większość ostatnich tomów „Akt Harry’ego Dresdena” mocno pchało fabułę serii do przodu, zmieniało okoliczności i wpychało bohatera w nowe sytuacje, role i konflikty. Na tym tle „Gra pozorów” jest momentem wytchnienia. Powieść stosunkowo niewiele wnosi do szerszego planu: to raczej ten moment, w którym wprowadzane są nowe wątki mające odegrać znaczenie w przyszłości; to również okazja do przypomnienia czytelnikom paru postaci, które mogły już zniknąć z radarów. Chociażby Nicodemus, który wydawałoby się, był już zapomniany, powrócił – nomen omen – jak zły szeląg. Takich postaci jest więcej, także po dobrej stronie barykady. Cieszy na przykład całkiem spora rola Michaela, jednego z bardziej wyrazistych sojuszników Dresdena w przeszłości.

W tym tomie Butcher wykorzystuje wywołuje odrobinę sentymentu u czytelnika, a jednocześnie oferuje mu interesującą, niespotykaną do tej pory w serii fabułę. Autor to sprawny rzemieślnik żonglujący popkulturowymi motywami i gatunkowymi schematami: w tym tomie widać to doskonale.

Butcher umiejętnie wprowadzał wątki, które miały znacznie w przyszłości. Również tutaj pojawiło się kilka elementów, które potencjalnie mogą mieć duże znaczenie w przyszłości; a w połączeniu z wydarzeniami z „Zimnych dni” – zdają się gwarantować solidną dawkę akcji w przyszłości. Inna sprawa, że po omawianym tomie autor dał sobie kilka lat oddechu od serii i zajął się innymi projektami. Tym bardziej jest interesujące, jak wypadną kolejne powieści o Dresdenie.Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2021-03-24 16:18:56
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj ilustrowane "Autostopem przez galaktykę"


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Herbert, Frank - "Rój Hellstroma"


 Simmons, Dan - "Pieśń Bogini Kali"

 Weir, Andy - "Projekt Hail Mary"

 Biedrzycki, Bartosz - "Zimne światło gwiazd

 Palmer, Ada - "Zdecydowani na walkę"

 Alt, Matt - "Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat"

 Gunia, Wojciech - "Dom wszystkich snów"

 Mortka, Marcin - "Nie ma tego Złego"

Fragmenty

 Szczubełek, Kamila - "Droga do wyraju"

 Pettersen, Siri - "Żelazny wilk"

 Haldeman, Joe - "Wieczna wolność"

 Herbert, Frank - "Rój Hellstroma"

 Herbert, Frank - "Rój Hellstroma" (przedmowa)

 Kornew, Paweł - "Żniwiarz"

 Kornew, Paweł - "Przeklęty metal"

 Novik, Naomi - "Mroczna wiedza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS