NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

Wells, Martha - "Protokół buntu. Strategia wyjścia"

Ukazały się

Greathouse, J.T. - " Struktura świata"


 Seliga, Aleksandra & Kujawska, Katarzyna - "Serce kniei"

 King, Stephen - "Chudszy" (2024)

 Le Guin, Ursula K. - "Ziemiomorze. Wydanie rozszerzone" (2024)

 Lovecraft, Howard Phillips - "Listy wybrane 1906-1927"

 Szostak, Wit - "Oberki do końca świata"

 antologia - "Rocznik fantastyczny 2024"

 Gwynne, John - "Cień bogów"

Linki

Lewandowski, Radosław - "Australijskie piekło"
Wydawnictwo: H.D. Krystyna Lewandowska
Data wydania: Luty 2021
ISBN: 978-83-957499-2-6
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 14.0 x 21.0 cm
Liczba stron: 512
Cena: 39,90 zł



Lewandowski, Radosław - "Australijskie piekło"

Rejs z koszmaru


„Australijskie piekło” pokazuje, że najbardziej przerażające historie pisze samo życie. I można je odnaleźć w każdym miejscu i czasie.

Radosław Lewandowski ma już na koncie kilka książek wydanych m.in. w wydawnictwie Akurat, ale przy najnowszym projekcie zdecydował się na samodzielne wydanie książki. Nie zmienia się jedno – nadal trzyma się realiów historycznych, choć tym razem proponuje opowieść późniejszą niż jego „Wikingowie”.

Kanwą „Australijskiego piekła” jest rejs „Batavii”, niderlandzkiego statku handlowego z XVII wieku, którego rejs zakończył się tragicznie. Autor czerpie z dokumentów i wiernie przedstawia tę opowieść, ale jednocześnie tam, gdzie jest konieczne, uzupełnia i nadaje życia. O tym, że takie podejście się sprawdza, mogliśmy się przekonać chociażby w innej powieści związanej z żeglugą dalekomorską, czyli „Terrorze” Dana Simmonsa. Z tym, że Lewandowski ogranicza się tylko do uzupełnienia wątków, grozę pozostawiając wyłącznie efektom autentycznych ludzkich zachowań.

Skoro mowa o powieści opisującej autentyczne wydarzenia, to można szerzej przedstawić fabułę: wszak nie jest ona tajemnicą dla nikogo, kto umie obsługiwać wyszukiwarkę. Historii „Batavii” rozpoczęła się w 1628 roku, a celem rejsu była właśnie Batavia, czyli dzisiejsza Dżakarta. Na skutek niesnasek na pokładzie sytuacja zaczęła się zaogniać, a gdy statek rozbił się u wybrzeży Australii, doszło do buntu i serii tragicznych wydarzeń. W efekcie przetrwała około jedna trzecia z początkowej liczby pasażerów i załogi.
Autor całkiem nieźle radzi sobie w siedemnastowiecznych realiach. Co prawda charakterystyka fabuły sprawia, że niewiele miejsca poświęcone jest życiu „na lądzie”, ale i tak tu i tam przemyconych zostało trochę detali i scen nawiązujących do ówczesnych wydarzeń. Większe pole do popisu miał przy okazji opisywania realiów podczas dalekomorskiego rejsu. Całość uzupełnia nienachalna stylizacja.

Chociaż „Australijskie piekło” pozbawione jest elementów fantastycznych, czytając o wydarzeniach będących udziałem wielu osób płynących na Batavii, ciarki przechodzą po plecach. Może się wydawać, że wyobraźnia pisarzy nie będzie w stanie przebić tego, czego ludzkość już się dopuściła. Tu wystarczyły nie tak przecież rzadkie okoliczności w ówczesnych realiach i kilka spaczonych umysłów, by doszło do tragedii. Mimo wszystko finał niesie odrobinę optymizmu i sprawia, że nie jest to aż tak mroczna opowieść.

„Australijskie piekło” stanowi interesującą próbę przypomnienia mało znanego wydarzenia z naszej historii i ukazania różnych ludzkich postaw w obliczu kryzysu. Nieźle odmalowana, przejmująca opowieść.



Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2021-02-24 18:26:23
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

McDonald, Ian - "Hopelandia"


 antologia - "PoznAI przyszłość"

 Chambers, Becky - dylogia "Mnich i robot"

 Pohl, Frederik - "Gateway. Za błękitnym horyzontem zdarzeń"

 Esslemont, Ian Cameron - "Powrót Karmazynowej Gwardii"

 Sanderson, Brandon - "Słoneczny mąż"

 Swan, Richard - "Sprawiedliwość królów"

 Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"

Fragmenty

 McCammon, Robert - "Łabędzi śpiew"

 Vaughn, S.K. - "Astronautka"

 Howey, Hugh - "Pył"

 Simmons, Dan - "Lato nocy"

 McCammon, Robert - "Pan Slaughter"

 Spinrad, Norman - "Żelazny sen"

 Wyndham, John - "Poczwarki"

 Holdstock, Robert - "Lavondyss"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS