NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Moorcock, Michael - "Elryk z Melniboné"

Ukazały się

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)


 Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

 Kingfisher, T. - "Cierń"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Maas, Sarah J. - "Dom płomienia i cienia"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

Linki

Wojtas, Michał - "Cyberpunk 1982-2020"
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: Kwiecień 2020
ISBN: 978-83-240-5670-5
Oprawa: twarda
Format: 135x210mm
Liczba stron: 320
Cena: 44,99 zł



Wojtas, Michał - "Cyberpunk 1982-2020"

Cyberpunk dla żółtodziobów


Z gatunkiem science fiction czas obchodzi się łagodnie. Wydawałoby się, że futurystyczne próby są z nami od niedawna. Tymczasem nawet jeśli pominiemy protoplastów tego gatunku wśród przedstawicieli oświecenia, wśród ojców sf dopatrując się choćby tylko Wellsa, okazuje się, że jest z nami dużo dłużej. Podobnie z cyberpunkiem: podgatunek, który z łatwością postrzegać można jako stosunkowo młody, w rzeczywistości starszy jest od większości graczy czy czytelników zagłębiających się w futurystyczne metropolie opanowane przez złowrogie korporacje. Michał Wojtas w swojej książce „Cyberpunk 1982-2020” uświadamia nam dobitnie, jak dalece sięga historia cyberpunka i jakie interesujące realizacje miał na przestrzeni dekad ten podgatunek.

Wojtas napisał książkę przystępną, kierowaną do czytelnika zainteresowanego cyberpunkiem, ale jednocześnie niemającego ani usystematyzowanej, ani zbyt obszernej wiedzy na jego temat. Autor wychodzi z założenia, że czytelnik książki nie orientuje się za bardzo ani w tym, czym jest cyberpunk, ani w tym, jakie są kluczowe dla gatunku tytuły – zarówno powieści, jak i gier komputerowych, a nawet komiksów. Dlatego startujemy z „poziomu zero”; wszelkie podstawy cyberpunkowych światów, ich rodowody itd. zostają przedstawione i omówione. W pewnym momencie łapiemy jednak autora na tym, że jego książka przypomina pewnego rodzaju leksykon (choć nie ma tak zorganizowanej struktury), w którego ramach poznajemy poszczególne tytuły czy twórców. Brakuje tu scalającej i krytycznej narracji, która podjęłaby gatunkowe problemy. Cyberpunk traktowany jest więc jak archipelag, na którym znajdują się poszczególne wyspy-tytuły czy wyspy-twórcy, ale nie ma między nimi wyraźnych połączeń.

Inna sprawa to obecność, a w zasadzie wszechobecność gry „Cyberpunk 2077”, która miała ukazać się w tym samym momencie co książka, ale wydawcy postanowili przesunąć jej premierę. Pewnie pokrzyżowało to plany wydawcy książki, by rozkręcić jej promocję na fali popularności tytułu, mam jednak wrażenie, że sam autor także do tego dążył. Z pewnością gra „Cyberpunk 2077” będzie ważnym tytułem dla omawianego podgatunku, jednak Wojtas sięga do niej w nachalny sposób, z czego często nie wynika nic nowego, ot taki gamingowy syndrom Touretta.

„Cyberpunk 1982-2020” to książka kierowana do raczej młodych lub zupełnie niedoświadczonych odbiorców kultury popularnej, którzy chcieliby zdobyć podstawowe informacje o cyberpunku. Dla tych czytelników, którzy jednak znają Williama Gibsona, czytali „Transmetropolitan” i oglądali „Johnny'ego Mnemonica”, pozycja ta może być zbyt trywialna.




Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2021-01-25 10:52:59
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS